Рішення № 122680648, 30.10.2024, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2024
Номер справи
200/5561/24
Номер документу
122680648
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2024 року Справа№200/5561/24

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про

визнання протиправними дій щодо непоширення на позивача норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI при призначенні пенсії та непроведенні розрахунку пенсії виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу), починаючи з 13.03.2023 року;

зобов`язання провести перерахунок пенсії згідно з нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI виходячи з 80 відсотків його заробітної плати (доходу), починаючи з 13 березня 2023 року, та виплатити доплату у зв`язку з перерахунком пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 13.03.2023 призначено пенсію незалежно від віку на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи, визначених у рішенні. Вказали, що інші зобов`язання, зокрема, щодо обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, як визначено абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058, чи зобов`язання щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень у рішенні відсутні. Зазначили, що при розрахунку пенсії не були застосовані норми статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345 «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивач не погоджується з відповідачем, вважає відмову відповідача обчислювати та виплачувати йому пенсію з урахуванням положення Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці порушенням норм чинного законодавства.

Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вкзазано, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, на яке судом було покладено зобов`язання щодо повторного розгляду заяви позивача про призначення пенсії та зарахування до пільгового стажу спірних періодів роботи, є належним відповідачем у даній справі. Головне управління не приймало жодного рішення щодо позивача та не вчиняло жодних дій (бездіяльності), які могли б порушити його права та законні інтереси у сфері пенсійного забезпечення. Зазначили, що перебування особи на обліку в Головному управлінні за умови, якщо територіальний підрозділ ПФУ не вчиняв дій, не приймав індивідуальний акт та не допустив бездіяльності щодо такої особи, не може бути підставою для визнання вказаного органу ПФУ належним відповідачем у справі.

Просили відмовити в задоволенні позову.

Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечили проти задоволення позову та зазначили, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 200/3431/23, яке вступило в законну силу 29.02.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 13.03.2023 призначено пенсію позивачу незалежно від віку на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи, визначених у рішенні. Вказали, що інші зобов`язання, зокрема, щодо обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, як визначено абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, чи зобов`язання щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень в рішенні відсутні.

Просили відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 15 серпня 2024 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви п`ять днів з дня вручення позивачу даної ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

Ухвалою суду від 20 серпня 2024 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду; прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 18 вересня 2024 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 158б, код ЄДРПОУ 20490012, e-mail: аvt@zp.pfu.gov.ua) в якості співвідповідача по справі; розгляд справи почато спочатку.

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов`янськ Донецької області.

У зв`язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров`ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить наступного висновку.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №200/3431/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 22.03.2023 № 057250005017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 18.04.2023 № 057250005017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорiзькiй області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком робіт і професій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, а також за провідною професією, періоди роботи: на підприємстві ШБУ №3 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» з 01.01.2009 по 30.06.2016; на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 13.10.2004 по 05.01.2005 - навчання за професією; на підприємстві ТОВ «Шахтобудівельна компанія»: 31.08.2016, 01.02.2017 навчання; з 04.07.2018 по 13.07.2018 стажування; з 29.12.2021 по 31.12.2021 відпустка у зв`язку із вакцинацією; з 05.04.2022 по 04.05.2022, з 30.10.2022 по 02.11.2022 відпустка без збереження заробітної плати, простій, що дає право на призначення пенсії незалежно від віку та повторно розглянути заяву від 13.03.2023 про призначення пенсії згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2022 по справі №200/3564/22, зокрема, встановлено наступне.

13.03.2023, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 22.03.2023 № 057250005017 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

З рішення вбачається, що вік позивача 44 роки 4 місяців 20 днів. Страховий стаж становить 44 роки 04 місяці 21 день.

Пільговий стаж за Списком № 1 - 18 років 10 місяців 1 день, в тому числі: роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 0 років 0 місяців 2 дні; роботи підземні провідні професії (20) - 8 років 1 місяць 11 днів.

Пільговий стаж обчислено згідно довідки № 02/235 від 10.03.2023 та відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

З оскаржуваного рішення вбачається, що до пільгового стажу позивача не зараховано періоди пільгової роботи з 19.07.2004 по 17.04.2006 згідно з пільговою довідкою № 304-2 від 12.08.2020 та періоди пільгового стажу з 26.03.1998 по 25.06.2000 згідно з пільговою довідкою № 304-1 від 12.08.2020, оскільки довідки не відповідають вимогам форми додатку № 5 до Порядку підтвердження наявного стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (відсутній підпис бухгалтера). Також до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно з довідками № 01/159 від 24.07.2020, № 02/077 від 13.08.2020, оскільки підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території та відсутня можливість здійснити перевірку достовірності документів.

10.04.2023 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

18.04.2023 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянуто заяву від 10.04.2023 та додані до неї документи та прийнято рішення № 057250005017 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

З вищезазначеного рішення вбачається, що до страхового стажу позивача не зараховано період проходження військової служби з 25.06.1996 по 12.11.1997, у зв`язку з відсутністю печатка на титульній сторінці військового квитка.

Пільговий стаж позивача по Постанові № 202 (25 років) становить 21 рік 04 місяці 26 днів (в тому числі пільговий стаж на підземний роботах (провідні професії) становить 10 років 05 місяців 28 днів), що є недостатнім для призначення пенсії незалежно від віку.

Листом від 06.06.2023 № 10552-9427/П-02/8-0500/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що його заява від 10.04.2023 про призначення пенсії на пільгових умовах була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та прийнято рішення №057250005017 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058, у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.

За наданими документами страховий стаж позивача, обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058, склав 45 років 03 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 20 років 08 місяців 17 днів, в тому числі: провідні професії - 10 років 05 місяців 28 днів; за Списком №1 - 07 років 08 місяців 29 днів; відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 - 02 роки 05 місяців 18 днів.

Пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058, з урахуванням роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8, склав 21 рік 04 місяці 26 днів.

Крім того, з листа вбачається, що при опрацюванні пенсійної справи до пільгового стажу згідно із довідкою, що уточнює пільговий характер роботи, №02/235 від 10.03.2023 не враховані періоди: 31.08.2016, 01.02.2017 - навчальний пункт; з 04.07.2018 по 13.07.2018 - стажування; з 29.12.2021 по 31.12.2021 - відпустка у зв`язку із вакцинацією; з 05.04.2022 по 11.05.2022, з 30.10.2022 по 02.11.2022 - відпустка без збереження заробітної плати, прогули, простої.

Інформація, що відпустки без збереження заробітної плати пов`язані з виробничою необхідністю відсутня.

Періоди роботи в ТОВ Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопрходка з 22.04.2006 по 31.07.2008 та з 01.08.2008 по 30.06.2016 зараховані до пільгового стажу відповідно даним персоніфікованого обліку про спеціальний стаж, оскільки підприємство знаходилось у м. Донецьку на тимчасово окупованій території.

До страхового стажу позивача не зараховано період проходження військової служби з 25.06.1996 по 12.11.1997 у зв`язку з відсутністю печатки на титульній сторінці військового квитка.

Для врахування до страхового стажу періоду проходження військової служби з 25.06.1996 по 12.11.1997 позивачу запропоновано надати уточнюючу довідку відповідно до пункту 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Записи в трудовій книжці ОСОБА_1 Серії НОМЕР_3 свідчать, що в періоди: з 19.07.2004 по 11.10.2004 позивач прийнятий гірником підземним 2 розряду на ділянці підготовчих робіт №2 у ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта «Курахівська»; з 11.10.2004 по 05.01.2005 переведений учнем прохідника та направлений на навчання з 13.10.04 (з 13.10.04 по 05.01.05 проходив навчання); з 05.01.2005 по 17.04.2006 переведений прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті у ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта «Курахівська»; з 22.04.2006 по19.06.2006 прийнятим учнем прохідника з повним робочим днем напідземній роботі у ДВАТ «Трест Шахтопрохідницьке Будівельне управління»; з 20.06.2006 по 10.07.2006 зарахований до штату ДВАТ «Трест Шахтопрохідницьке Будівельне управління»; з 06.09.2006 по 08.11.2006 переведений учнем прохідника з повним робочим днем на підземній роботі ДВАТ «Трест Шахтопрохідницьке Будівельне управління»; з 09.11.2006 по 31.07.2008 переведений прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі ДВАТ «Трест Шахтопрохідницьке Будівельне управління»; з 01.08.2008 по 30.06.2016 прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі ШБУ №3 ТОВ «Шахтобудівельна компанія» Донецькшахтопроходка»; з 01.07.2016 по 17.05.2017 прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі ТОВ «Шахтобудівельна компанія»; з 04.07.2018 по теперішній час прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах ТОВ «Шахтобудівельна компанія».

Отже, записи трудової книжки позивача Серії НОМЕР_3 свідчать про те , що у спірний період з 01.08.2008 по 30.06.2016 позивач безперервно працював у Шахтопрохідному будівельному управлінні №3 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», його прийнято прохідником 5-го розряду з повним робочим днем під землею, звільнено з роботи за переведенням на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП України, останній день роботи 30.06.2016.

Аналіз частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV свідчить, що професія прохідника підземного, за якою позивач працював у ШБУ №3 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» у період з 01.08.2008 по 30.06.2016, у тому числі спірний з 01.01.2009 по 30.06.2016, є провідною професією.

До пільгового стажу за провідною професією відповідачем не зараховано частину із загального періоду роботи, зокрема, з 01.01.2009 по 30.06.2016. Період роботи на цьому ж підприємстві, за тією ж професією, із зайнятістю на умовах повного робочого дня під землею, з 01.08.2008 по 31.12.2008, зараховано до пільгового стажу за провідною професією (ст. 14, П/П, підземні роботи, сп. 1 р. 1), що підтверджується відомостями з розрахунку стажу за формою РС-право.

Для підтвердження наявного пільгового стажу роботи, у тому числі на підприємстві ШБУ №3 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», згідно з вимогами зазначених нормативних актів, позивач надав відповідачеві належним чином оформлену трудову книжку із записами про зайнятість повний робочий день у шахті, що у відповідності до статті 114 Закону № 1058-IV визначає його право на пенсію незалежно від віку.

За зверненням позивача від 02.04.2024 відповідачем листом від 30.04.2024 10854-8305/П-02/8-0500/24 повідомлено про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №200/3431/23, яке набрало законної сили 29.02.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 13.03.2023 позивачу призначено пенсію незалежно від віку на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи, визначенних у рішенні. Зобов`язання щодо обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, як визначено абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058, чи зобов`язання щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень в рішенні відсутні.

27.07.2024 за зверненнями позивача відповідачем надано відповідь №2800-030201-8/45700, в якій повідомлено, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 200/3431/23 не містить зобов`язань щодо обчислення пенсії у розмірі, визначеному частиною першою статті 28 Закону 80відсотків заробітної плати шахтаря.

Згідно розпорядження про призначення/перерахунок пенсії рішенням 057250005017 від 01.04.2024 позивачу здійснено перерахунок пенсії з особливостями «ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ - з 13.03.2023 по довічно».

Згідно вказаного розпорядження страховий стаж позивача складає 45 років 02 місяці 03 дні; додаткові роки за Списком 1 - 19 років 0 місяців 0 днів; додаткові роки за Списком №1 - 20 років 0 місяців, 0 днів; в тому числі: роботи підземні, професії за пост.№202 (25) - 25 років 04 місяці 07 дні.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 частина перша статті 92 Конституції України).

Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.

В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2023 по справі №200/3431/22 позивачу призначено пенсію за Списком №1.

За розрахунком пенсії страховий стаж позивача складає 45 років 02 місяці 03 дні; додаткові роки за Списком 1 - 19 років 0 місяців 0 днів; додаткові роки за Списком №1 - 20 років 0 місяців, 0 днів; в тому числі: роботи підземні, професії за пост.№202 (25) - 25 років 04 місяці 07 дні.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено без урахування статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.

Доводи відповідача, викладені у листі від 22.07.2024 №19252-16479/П-02/8-0500/24 та у відзиві про відсутність правових підстав для призначення пенсії у мінімальному розмірі, передбаченому статтею 8 Закону "Про підвищення престижності шахтарської праці" через те, що вищевказані рішення таких зобов`язань не містять, не враховуються судом та не можуть бути підставою для не визнання за позивачем такого права.

Відсутність у судових рішеннях визначення обов`язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

Крім того, суд наголошує, що статтю 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

За наведених обставин, суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність не здійснивши обрахунок пенсії позивачеві відповідно до статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, як працівнику, на якого поширюється дія статті 8 Закону України Про престижність шахтарської праці.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача виплатити доплату у зв`язку з перерахунком пенсії належної пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4.10 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, після перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення суду електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи для здійснення виплати пенсії.

А тому, позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки Кодексом адміністративного судочинства не передбачено можливості захисту права на майбутнє за відсутності порушення такого права.

Щодо вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суд зазначає, що суд вважає за необхідне відмовити в цій частині, оскільки цим відповідачем не вчинено будь-яких дій.

Таким чином, оскільки Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області приймалось спірне рішення то зобов"язання вчинити певні дії за рішенням суду повиненно також Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а тому позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року та керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України приходить до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача слід прийняти рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо не врахування позивачу статті 8 Закону України Про престижність шахтарської праці, виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу), з 13.03.2023 та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 8 Закону України Про престижність шахтарської праці, виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу) з 13.03.2023 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно із ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн. згідно квитанції від 12.08.2024 №0977-9541-2164-4790.

Таким чином, в зв`язку з частковим задоволенням позову, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь позивача в розмірі 484,48 грн.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250,251, 257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій щодо непоширення на позивача норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI при призначенні пенсії та непроведенні розрахунку пенсії виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу), починаючи з 13.03.2023 року та зобов`язання провести перерахунок пенсії згідно з нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI виходячи з 80 відсотків його заробітної плати (доходу), починаючи з 13 березня 2023 року, та виплатити доплату у зв`язку з перерахунком пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо не врахування ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) статті 8 Закону України Про престижність шахтарської праці, виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу) з 13.03.2023 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) відповідно до статті 8 Закону України Про престижність шахтарської праці, виходячи з 80 відсотків заробітної плати (доходу) з 13.03.2023 року.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, Україна, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 484,48 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов