Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
. 28 жовтня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/11404/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідно.
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити позивачу без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідно, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, визначених на рівні 80%, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На переконання позивача з 01.03.2022 відповідач не правильно обчислює та виплачує його пенсію. Наполягає на тому, що в силу статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" його пенсія має обчислюватись з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, натомість відповідач застосовує іншу формулу для обчислення розміру пенсії позивача, а також не індексує його пенсію, що на думку ініціатора звернення порушує його права та законні інтереси.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15.10.2024 до суду від ГУ ПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позов в якому зазначено, що пенсія позивача обчислюється та виплачується з дотриманням вимог чинного пенсійного законодавства, в повному обсязі та з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». За викладених обставин вважає позовні вимоги безпідставними.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області як одержувач пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, визначених на рівні 80%, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.07.2019.
У період з 28.07.1986 по 31.08.1986 позивач виконував обов`язки військової служби з ліквідації аварії на ЧАЕС у складі військової частини № НОМЕР_1 .
Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії №005268 та витягу з акта огляду у МСЕК № 004708 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, отриманим при виконанні обов`язків військової служби з ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС. Зазначені обставини зумовили призначення позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій громадян".
На підставі заяви позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, визначених на рівні 80%, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.07.2019 з урахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У липні 2024 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок його пенсії з урахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2024.
У відповідь на вказане звернення територіальний орган Пенсійного фонду України в Полтавській області роз`яснив, що його пенсія, призначена на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчислена з дотриманням пункту 9-1 Порядку № 1210, тобто виплачується в належному обсязі.
У серпні 2024 року вважаючи що її пенсія виплачується без урахування індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» позивач ініціювала питання про виплату пенсії з урахуванням передбаченої законодавством індексації з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024.
За результатами розгляду зазначеного звернення відповідач у своєму листі пояснив, що призначена пенсія позивача регулярно індексується, зокрема, з урахуванням приписів постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Наполягаючи на неправомірності нарахування та виплати пенсії позивач звернувся до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог про правомірність обчислення призначеної в порядку частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з пенсії суд виходить з такого.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (ч. 5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (надалі - Порядок № 124).
При цьому суд звертає увагу на те, що хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проте, враховуючи пункт 1 Порядку № 124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
Абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" і пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно:
з 1 березня 2022 року у розмірі 1,14;
з 1 березня 2023 року у розмірі 1,197;
з 1 березня 2024 року у розмірі 1,0796.
Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV і Порядку №124 використовуються такі показники середньої заробітної плати:
з 1 березня 2022 року 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14);
з 1 березня 2023 року 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197)
з 1 березня 2024 року 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).
З урахуванням вищенаведених показників органи Пенсійного фонду зобов`язані були визначати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески (Зс), згідно зі статтею 40 Закону № 1058-IV.
Судом встановлено, що при обчисленні пенсі позивача відповідно до Закону № 796-ХІІ відповідач застосував середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме - 7994,47 грн. Цей розмір є більшим, ніж розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з рахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону №1058-IV, а саме: за 6186,32 грн (з 01.03.2022) і 7405,03 грн (з 01.03.2023).
Так матеріалами справи підтверджено, що станом на лютий 2022 року заробітна плата для обчислення пенсії позивача складала 15743,98 грн (5426,60 грн х 2,90126 (6000,00 грн х 5 / 10340,35 грн). Розмір пенсії становив 13798,38 грн.
З 01.03.2022 пенсію позивача проіндексовано в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати 6186,32 грн (5426,60 грн х 1,14). Заробітна плата для обчислення пенсії склала 17948,12 грн (6186,32 грн х 2,90126).
Відтак розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 01.03.2022 становив 15561,70 грн, з 01.07.2022 - 15598,90 грн, з 01.12.2022 15625,30 грн.
З 01.03.2023 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" проведено перерахунок пенсії із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати 7405,03 грн (5426,60 грн х 1,14 х 1,197), заробітна плата для обчислення пенсії становила 21483,92 грн (7405,03 грн х 2,90126).
Розмір пенсії з 01.03.2023 склав 17125,30 грн, у тому числі 1328,64 грн - обмеження індексації з 01.03.2023, передбачене пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168.
З 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0796. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2024, становить 7994,47 грн (5426,60 грн х 1,14 х 1,197 х 1,0796), заробітна плата для обчислення пенсії - 23194,04 грн (7994,47 грн х 2,90126).
Загальний розмір пенсії з 01.03.2024 становить 18600,59 грн, у тому числі:
- 18555,23 грн - основний розмір пенсії (23194,04 грн. х 80%);
- 379,60 грн - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС;
- 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи;
- 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи;
- 1328,64 грн - обмеження індексації з 01.03.2023, передбачене пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185.
Відтак, матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Крім того, розмір проіндексованої пенсії позивача у спірному періоді не досяг максимального розміру пенсії (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), а відтак обмеження її розміру максимальним у спірних відносинах не мало місця.
За відсутності ознак протиправної бездіяльності ГУПФ у проведенні індексації пенсії позивача у спірних періодах, відсутні й підстави для задоволення позовних вимог.
За таких обставин суд визнає заявлений позов безпідставним, у зв`язку з чим відмовляє у його задоволенні у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
. Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Чеснокова