Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/14027/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ`ЯКОВОЇ розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до
Головного управління Національної поліції в Одеській області
про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - відповідач) в якому позивач просить :
визнати протиправною відмову ГУНП в Одеській області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 , начальнику управління Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області, спеціальне звання підполковник поліції до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
зобов`язати ГУНП в Одеській області, здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , начальнику управління Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області, спеціальне звання підполковник поліції відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 16.04.2004 - 22.07.2005; 22.07.2005 - 17.07.2006; 17.07.2006 - 01.11.2007; 01.11.2007 - 01.12.2007; 01.12.2007 - 01.02.2009; 01.02.2009 - 26.07.2011 у загальній кількості 03 роки 07 місяців 20 днів.
Ухвалою від 13.05.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розглянути справу в письмовому провадженні без виклику представників сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУНП в Одеській області із рапортом вх. № 3162 рап з проханням прийняти рішення щодо здійснення перерахунку вислуг років, яка дає право на призначення пенсії, та зарахування вислуги в пільговому обчисленні починаючи з 2004 р. до календарної вислуги років, сформованої за періоди проходження служби в органах внутрішніх справ.
Листом від 30.04.2024 р. за вих. № 9/4735 відповідач повідомив, що зарахування пільгової вислуги в календарному для отримання працівником права на призначення пенсії відповідно до п. "ф" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинним законодавством не передбачено. Вважаючи відмову у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом до суду.
22.05.2024 року від Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що згідно ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", умовою призначення пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" (крім осіб, зазначених в частині 3 статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. У відповідності до пункту 21 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі Постанова № 393) для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктом 1 і 2 цієї постанови. пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі Порядок), заяви про призначення пенсій особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із цим Законом подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби техногенної безпеки України (далі міністерства та інші органи). З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що при призначенні пенсії за вислугу років враховується саме вислуга років у календарному обчисленні, яка повинна бути 25 календарних років і більше. Пільгова ж вислуга враховується виключно для визначення розміру пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, суд дійшов настпних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ з 28 листопада 2003 року до 06 листопада 2015 року, службу в Національній поліції проходив з 07 листопада 2015 року по теперішній час,
З 15.09.2023 - дотепер - начальник Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області
У довідці ГУНП в Одеській області (управління кадрового забезпечення) № 9/4734 від 30.04.2024 р. зазначається. що позивач має офіцерське звання підполковник поліції та зокрема перебував на посадах:
28.11.2003 - 16.04.2004 - курсант Одеського училища професійної підготовки працівників міліції Управління Міністерства внутрішніх справ в Одеській області;
16.04.2004 - 22.07.2005 - оперуповноважений державної служби боротьби з економічного злочинністю Белградського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області;
22.07.2005 - 17.07.2006 - оперуповноважений відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області;
17.07.2006 - 01.11.2007 - старший відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області;
01.11.2007 - 01.12.2007 - старший оперуповноважений сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (з організаційно - штатними змінами);
01.12.2007 - 01.02.2009 - старший оперуповноважений відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю Миколаївського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області;
01.02.2009 - 25.06.2013 - начальник сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області;
25.06.2013 - 22.06.2015 - начальник сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (з організаційно-штатними змінами);
22.06.2015 - 06.11.2015 - начальник міжрайонного відділу № 2 управління протидії злочинності у сфері економіки Управління протидії злочинності у сфері економіки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області;
06.11.2015 - згідно з пунктом 9 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, звільнений з ОВС за пунктом 64 "з" (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації), з 06 листопада 2015 року. Наказ МВС України від 06.11.2015 № 324 о/с;
07.11.2015 - 17.02.2017 - начальник відділу управління захисту економіки в Миколаївської області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
17.02.2017 - 27.05.2019 - начальник міжрайонного відділу № 2 (м. Миколаїв) управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
27.05.2019 - 07.11.2019 - заступник начальника відділу протидії злочинам у паливно-енергетичному комплексі сфері природніх ресурсів та екології управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
07.11.2019 - 16.09.2020 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах 3-го відділу (протидії організованим групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;
16.09.2020 - 10.02.2021 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу розкриття злочинів проти власності управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Миколаївській області;
10.02.2021 - 11.07.2022 - начальник відділення поліції № 1 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області;
11.07.2022 - 01.09.2022 - начальник сектору превенції відділення поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
01.09.2022 - 18.05.2023 - начальник Калуського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
18.05.2023 - 15.09.2023 - заступник начальника управління поліції - начальник кримінальної поліції Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області;
15.09.2023 - дотепер - начальник Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області;
Згідно довідці календарна вислуга позивача в ОВС та НПУ станом на 30 квітня 2024 року складає: 20 років 05 місяців 02 дні. Час навчання - 02 роки 03 місяці 15 днів.
Пільгова вислуга років (без урахування календарної) складає - 03 роки 07 місяців 20 днів (до набирання чинності ПКМУ № 780 від 20.07.2011).
До вислуги на пільгових умовах зараховується наступні періоди :
16.04.2004 - 22.07.2005 - оперуповноважений державної служби боротьби з економічною злочинністю Белградського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області - стаж служби обчислювався з розрахунку 1,5 місяця за кожен місяць служби Постанова КМ України №393-92 та наказ МВС України від 20 липня 2006 року № 722;
22.07.2005 - 17.07.2006 - оперуповноважений відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області - стаж служби обчислювався з розрахунку 1,5 місяця за кожен місяць служби Постанова КМ України №393-92 та наказ МГЗС України від 20 липня 2006 року № 722;
17.07.2006 - 01.11.2007 - старший відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області - стаж служби обчислювався з розрахунку 1,5 місяця за кожен місяць служби Постанова КМ України №393-92 та наказ МВС України від 20 липня 2006 року № 722;
01.11.2007 - 01.12.2007 - старший оперуповноважений сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (з організаційно-штатними змінами) - стаж служби обчислювався з розрахунку 1,5 місяця за кожен місяць служби Постанова КМ України №393-92 та наказ МВС України від 20 липня 2006 року № 722;
01.12.2007 - 01.02.2009 - старший оперуповноважений відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю Миколаївського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області - стаж служби обчислювався з розрахунку 1,5 місяця за кожен місяць служби Постанова КМ України №393-92 та наказ МВС України від 20 липня 2006 року № 722;
01.02.2009 - 26.07.2011 - начальник сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю Ленінського районного відділу Миколаївського міського Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області - стаж служби обчислювався з розрахунку 1,5 місяця за кожен місяць служби Постанова КМ України №393-92 та наказ МВС України від 20 липня 2006 року № 722;
30.04.2024 р. ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУНП в Одеській області із рапортом вх. № 3162 рап з проханням прийняти рішення щодо здійснення перерахунку та зарахування вислуги в пільговому обчисленні починаючи з 2004 р. до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, сформовану за періоди проходження служби в органах внутрішніх справ. Але листом від 30.04.2024 відповідач повідомив, що зарахування пільгової вислуги в календарному для отримання працівником права на призначення пенсії відповідно до п. "ф" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинним законодавством не передбачено, пільгова вислуга років зараховується працівнику, який має необхідну календарну вислугу років для призначення пенсії і впливає лише на розмір пенсії згідно п. "а" ст. 12 Закону. Також зазначив, що для оформлення необхідних документів та складання розрахунку вислуги років для призначення пенсії відсутні правові підстави так як позивач не набув права на пенсію.
Вирішуючи дану справу, суд приходить до наступних висновків.
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписи статті 78 Закону № 580-VIII передбачають, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частина друга статті 78 Закону № 580-VIII визначає, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Згідно із частиною 1 статті 102 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 12 ч. 1 п. "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно пунктів "а"-"в" ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба; служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Проходження служби поліцейським відображається в його особовій справі (частина перша статті 79 Закону № 580-VIII).
До особової справи вноситься автобіографічна інформація поліцейського та членів його сім`ї, інформація про проходження служби, трудову діяльність та інша інформація, що характеризує професійні, освітні та особисті якості особи, місце її проживання, а також інша необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами (частина друга статті 79 Закону № 580-VIII). Порядок формування та ведення особових справ поліцейських визначає Міністр внутрішніх справ України (частина третя статті 79 Закону № 580-VIII).
Відповідно до статті 79 Закону № 580-VIII, з метою забезпечення належного формування та ведення особових справ поліцейських розроблено "Порядок формування та ведення особових справ поліцейських", затверджений наказом МВС України від 12.05.2016 № 377 (далі Порядок № 377). 58.Особова справа є документом, в якому відображається проходження служби поліцейським (пункт 2 розділу І Порядку № 377). До особової справи вноситься автобіографічна інформація поліцейського та членів його сім`ї, інформація про проходження служби, трудову діяльність та інша інформація, що характеризує професійні, освітні та особисті якості особи, місце її проживання, а також інша необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами (пункт 3 розділу І Порядку № 377). Особові справи поліцейських формуються та ведуться підрозділами кадрового забезпечення органів та підрозділів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України , за встановленою формою (додаток 1) (пункт 4 розділу І Порядку № 377). За матеріалами особової справи приймаються рішення щодо подальшого проходження служби поліцейським, готуються подання про присвоєння йому спеціальних звань поліції, нагородження, обчислення вислуги років у поліції для встановлення надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки (пункт 5 розділу І Порядку № 377). Відповідно до підпунктів 1, 4 пункту 1 розділу ІІ "Зміст особової справи" Порядку № 377, особова справа поліцейського складається з п`яти частин, у яких зберігаються: 1) у першій частині - послужний список (додаток 2); 4) у четвертій частині (архівні матеріали) - витяги з наказів, копії рішень поліцейських комісій, висновки за матеріалами службових перевірок (розслідувань), документи про підтвердження окремих періодів проходження служби, копія розрахунку стажу служби на пенсію, довідки про стан здоров`я, поранення, копії атестата і дипломів про освіту з додатками до них, свідоцтв про народження, укладення (розірвання) шлюбу, документів про встановлення спеціального статусу, інша інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами, що має значення для характеристики особи та проходження нею служби. У розділі 12 Послужного списку, форма якого є додатком 2 до Порядку № 377, зазначаються проходження служби у Збройних Силах, органах СБУ, МВС, поліції: з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік), посада, військова частина, установа, заклад, орган поліції, ким виданий наказ, номер і його дата.
У розділі 12 Послужного списку, форма якого є додатком 2 до Порядку № 377, зазначаються періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах:
-служба, яка дає право на зарахування вислуги строку служби в пільговому обчисленні для призначення пенсії; участь у війнах та інших бойових діях; час перебування на лікарняному у випадках бойових поранень;
-підстава (посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років);
-з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік).
За змістом ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною четвертою статті 78 Закону № 580-VIII також встановлено, що порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом (частина перша статті 17-2 Закону № 2262-XII).
На виконання зазначених вимог КМУ постановою від 17.07.1992 № 393 затвердив Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Постановою Кабінету Міністрів України "Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 22.06.2005 № 497, яка набрала чинності 25.06.2005 , доповнено підпункт "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393:
- час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 20.07.2006 № 722 (втратив чинність 26.09.2011), був затверджений Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця . До переліку посад входили такі посади, зокрема, як начальник відділення, сектору (крім режимно-секретного); заступник начальника відділення; головний оперуповноважений інспектор; старший оперуповноважений в особливо важливих справах; старший оперуповноважений; оперуповноважений.
Тим же наказом МВС України № 722 було встановлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Позивач у періоді 16.04.2004 - 26.07.2011 перебував на посадах оперуповноваженого державної служби боротьби з економічною злочинністю, старшого оперуповноваженого сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю, начальника сектору державної служби боротьби з економічною злочинністю в органах МВС.
Суд звертає увагу, що позивач на даний час займає посаду начальник управління Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області, спеціальне звання підполковник поліції.
Наказом МВС України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МВС" від 12.08.2011 № 546 9набрав чинності 26.09.2011), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства, вирішено:
-пункт 1: визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС від 20.07.2006 № 722 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31.07.2006 за № 896/12770;
-пункт 5: цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" вирішено:
1) внести до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393:
-абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев`ятий підпункту "в" виключити;
-підпункт "г" доповнити абзацом такого змісту: "час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.";
2) установити, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
Абзацом дев`ятим пункту "в" підпункту 3 Постанови № 393, в редакції чинній до 19.02.2022, установлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
-підпункт в) один місяць служби за півтора місяця:
-абзац дев`ятий: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Пунктом 1 Постанови № 393, в редакції чинній з 19.02.2022 відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, установлено:
-пункт 1: для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
-абзац третій: служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;
-абзац п`ятнадцятий: служба в Національній поліції.
Пунктом 2-1 Постанови № 393, в редакції чинній з 19.02.2022, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Абзацом дев`ятим пункту 3 підпункту "в" Постанови № 393, в редакції чинній з 19.02.2022, встановлено:
- пункт 3: до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
- підпункт "в": один місяць служби за півтора місяця:
-абзац дев`ятий: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що предметом заявленого спору є правильність обчислення вислуги років поліцейського, який не звільнений зі служби, а саме питання включення при календарному обчисленні вислуги років періодів, обрахованих у пільговому порядку із застосуванням коефіцієнту 1,5 за періоди служби позивача на посадах у підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ у 2004-2011 роках.
Відповідач наполягає, що зарахування певних періодів служби на пільгових умовах застосовується виключно для визначення розміру пенсії, однак не для обчислення вислуги років, необхідної для встановлення наявності або відсутності права на призначення пенсії за Законом №2262-ХІІ.
Особливістю спірних правовідносин є те, що у разі календарного обчислення вислуги років (без врахування пільгового) позивач на час розгляду справи не матиме вислугу 25 років, яка є основною умовою для виникнення права на пенсію поліцейського відповідно до пункту "а" абзацу першого статті 12 Закону № 2262-XII.
Право призначення довічної пенсії за вислугу років за Законом № 2262-XII виникає виключно після звільнення поліцейського зі служби, що встановлено статтею 2 Закону № 2262-XII. Але, у разі неналежного ведення особової справи поліцейського, у тому числі неправильного обчислення та обліку вислуги років, фактично можна стверджувати про довільне втручання в приватне життя, частиною якої є професійна діяльність особи, про що неодноразово зазначав ЄСПЛ, аналізуючи гарантування Державою додержання статті 8 Конвенції. .Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи особи, яка має право на пенсію за цим Законом, що встановлено частиною першою статті 17-2 Закону № 2262-XII. .Перелік документів, що підтверджують окремі періоди служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України, згідно із частиною другою статті 17-2 Закону № 2262-XII.
Суд зазначає, що орган поліції, в якому проходить службу поліцейський веде особову справу, до якої, відповідно до статті 79 Закону № 580-VIII, вноситься необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами. Зокрема, особові справи поліцейських формуються та ведуться підрозділами кадрового забезпечення органів та підрозділів поліції, за встановленою формою . При цьому, особова справа є документом, в якому відображається проходження служби поліцейським , особова справа поліцейського складається з п`яти частин. У першій частині зберігається послужний список, а у четвертій частині, зокрема, зберігаються, документи про підтвердження окремих періодів проходження служби, копія розрахунку стажу служби на пенсію. У розділі 12 Послужного списку зазначаються періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах: служба, яка дає право на зарахування вислуги строку служби в пільговому обчисленні для призначення пенсії; підстава (посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років); з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік).
Пунктом 1 наказу МВС України від 20.07.2006 № 722 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, серед вказаних посад визначено посади, який займав позивач.
Поряд із цим, пунктом 3 Наказу № 722 визначено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Таким чином, позивач набув право на пільгове (з розрахунку один місяць служби за півтора місяця) обчислення вислуги років за період з 16.04.2004 - дати прийняття на посаду оперуповноваженого ДСБЕЗ Болградського РВ УМВС України в Одеській області до 26.07.2011.
Крім того, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
З матеріалів справи встановлено, що Національною поліцією України обліковано у пільговому обчисленні періоди служби позивача в органах внутрішніх справ на відповідних посадах, однак таке пільгове обчислення не включено у календарне обчислення вислуги років.
Період проходження позивачем служби у період з 16.04.2004 по 26.07.2011 включно не обчислено у відповідному пільговому (кратному 1,5) обрахунку.
Суд вважає помилковими доводи відповідача про передчасність спору з огляду на те, що позивач перебуває на службі та ще не звільнився, а вислуга років обчислюється для призначення пенсії, яке здійснюється після звільнення та подання позивачем заяви про призначення пенсії, оскільки первісно орган поліції, який забезпечує ведення особової справи зобов`язаний забезпечити достовірність та правильність відомостей такої особової справи, а видача для оформлення пенсій недостовірних даних і документів має наслідком притягнення винних осіб до юридичної відповідальності відповідно до статті 65 Закону № 2262-XII.
Зокрема, йдеться про складення у майбутньому Розрахунку вислуги років для призначення пенсії, який є додатком 3 до "Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань", затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 № 760. Вказаний Розрахунок вислуги років для призначення пенсії, серед іншого включає вислугу років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком станом на певну дату і становить відповідний період, у тому числі включає: час служби в календарному обчисленні; час навчання; час роботи відповідно до пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"; час служби в пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні).
Крім того, у такому Розрахунку має бути посилання на наказ "Про встановлення вислуги років" із зазначенням його дати і номеру.
Таким чином, розрахунок вислуги років складається на підставі особової справи, отже, відомості особової справи мають бути достовірними та відповідати законодавству.
Оскільки позивач у період з 2004 року по 2011 рік набув право на пільгове обчислення вислуги років, та такий кратно обчислений період має бути включеним у календарну вислугу років, таке право не може бути звужено або виключено, у тому числі із подальшими змінами у законодавстві.
Таким чином, доводи відповідача про внесені зміни до Постанови № 393 з 19.02.2022, як такі що виключають задоволення заявлених позовних вимог, суд вважає необґрунтованими.
У розглянутому спорі мають застосовуватись норми статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ, як нормативного акту вищої юридичної сили у порівнянні із Постановою № 393, яка є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема й на пільгових умовах.
Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-ХІІ.
Пільгове обчислення періоду проходження служби на відповідних посадах в органах внутрішніх справ є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 393, Наказом МВС № 722.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується насамперед зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, визначеної в законодавчому порядку.
Верховний Суд неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою держава відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (наприклад, постанови від 13.05.2021 у справі №140/1753/19, від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, від 14.04.2021 у справі №480/4241/18).
Так, у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18 вказує наступне.
"...Закон № 2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, передбачені статтею 17-1 закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ".
Суд зазначає, що зазначена судова практика Верховного Суду є релевантною до спірних правовідносин.
Позовні вимоги є обґрунтованими, відповідач наданими доказами не спростував належний облік вислуги років позивача у заявлені спірні періоди, що є підставою для задоволення заявленого позову.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам в частині зобов`язання Головного управління Національної поліції в Одеській області включити до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні у загальній кількості 03 роки 07 місяців 20 днів, суд зазначає, що повноваження щодо кратного обчислення, у тому числі із необхідністю здійснення такого пільгового обчислення , належать відповідачу, який має вчинити дії на поновлення порушеного права позивача.
При цьому, судом враховано, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь позивача ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 243-246, 250, 261, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , задовольнити.
Визнати протиправною відмову ГУНП в Одеській області включити ОСОБА_1 до вислуги років (основного стажу), який дає право на призначення пенсії, час служби в органах внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у період з 16.04.2004 по 26.07.2011.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні (з розрахунку один місяць служби за півтора місяця) , обчислену за періоди : з з 16.04.2004 - 22.07.2005; 22.07.2005 - 17.07.2006; 17.07.2006 - 01.11.2007; 01.11.2007 - 01.12.2007; 01.12.2007 - 01.02.2009; 01.02.2009 - 26.07.2011 у загальній кількості 03 роки 07 місяців 20 днів.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Вікторія ХОМ`ЯКОВА