Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 567/1737/24
Провадження №3/567/1011/24
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2024 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Василевич О.В. , з участю секретаря Клімович О.О., прокурора Самолюка Я.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, одруженої, працює адміністратором відділу надання адміністративних послуг виконкому Острозької міської ради,зареєстроване тафактичне місцепроживання: АДРЕСА_1 ,паспорт НОМЕР_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
(права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України ОСОБА_1 роз`яснені),
встановив:
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді адміністратора відділу надання адміністративних послуг управління забезпечення надання адміністративних послуг виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов`язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила обставини, викладені у складеному відносно неї протоколі, визнала вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП. Пояснила, що з 01.04.2021 року вона працює на посаді адміністратора відділу надання адміністративних послуг виконкому Острозької міської ради та їй було відомо про необхідність щороку подавати в електронному вигляді декларацію до НАЗК, в тому числі за 2023 рік. Несвоєчасне подання декларації за 2023 рік пояснила своєю неуважністю, оскільки вона достовірно пригадує, що таку декларацію заповнювала та подавала, водночас не може пояснити чому така декларація за 2023 рік не була відображена у березні 2024 року як своєчасно подана. Зазначила, що в березні 2024 року після заповнення декларації за 2023 рік вона належним чином не переконалася у тому, що така декларація дійсно була збережена з подальшою зміною статусу такої декларації як «активна». Пояснила, що вона не звертался до НАЗК щодо виникнення можливих технічних помилок у функціонуванні інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та доказів того, що декларація за 2023 рік була нею успішно та вчасно подана в неї немає. Вказала, що декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування за 2023 рік вона подала 28.08.2024 року.
Прокурор ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.172-6КУпАП та призначити стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, прокурора, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності виходить з наступного.
Відповідно до ч.1ст.172-6КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в управлінні забезпечення надання адміністративних послуг виконавчого комітету Острозької міської ради на посаді адміністратора відділу надання адміністративних послуг з 01.04.2021 року по даний час, та їй присвоєно 9-й ранг посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується розпорядженням міського голови Острозької міської ради Рівненської області № 246-к від 31.03.2021 року.
Положеннями статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»визначено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цьогоЗакону.
Згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону є, зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2 частини 1статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подаватишляхом заповненняна офіційномувеб-сайтіНаціонального агентствадекларацію особи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядуванняза минулийрік заформою,що визначаєтьсяНаціональним агентством.
Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій дежави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом НАЗК 23.07.2021 року №448/21 та зареєстрованого в Мінюсті України 29.07.2021 р. за №986/36608 суб`єкти декларування подають до Реєстру декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб`єкти декларування подають документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в реєстрі. Суб`єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.
Під час реєстрації у Реєстрі суб`єкт декларування повинен зазначити адресу особистої електронної пошти, що використовуватиметься для надсилання йому повідомлень, та контактний номер телефону. Зареєстровані в Реєстрі суб`єкти декларування мають право, зокрема, створювати,змінювати,зберігати тавидаляти чернеткидокументів уперсональному електронномукабінеті; подаватидокументи уразі їхвідповідності технічнимвимогам доформи іпроходження контролющодо правильностізаповнення,переглядати поданіними документи; подавати виправлені документи у строки та в порядку, визначеніЗаконом; отримувати в персональному електронному кабінеті та на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
Після отримання зазначеного повідомлення суб`єкт декларування у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей у документі подає виправлений документ (крім повідомлення про відкриття суб`єктом декларування або членом його сім`ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування) відповідно доЗакону.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік 28.08.2024 року об 11:23 год.
Як вбачається з матеріалів справи повідомлені ОСОБА_1 причини несвоєчасного подання декларації не є поважними та непереборними, та з пояснень ОСОБА_1 судом встановлено відсутність у неї поважних причин чи непереборних обставин, які перешкоджали їй своєчасно у встановлений законодавством термін подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Відповідно до ч.2 ст.68Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання або неповне розуміння ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє її від відповідальності, яка встановлена законом.
ОСОБА_1 не надала суду будь-яких доказів на підтвердження наявності у неї інших поважних причин несвоєчасного подання декларації, що унеможливлювали подання нею декларації.
З матеріалів справи та пояснень ОСОБА_1 судом встановлено, що в період з 01.01.2024 року по 01.04.2024 року ОСОБА_1 за кордоном, у відпустці чи на лікуванні не перебувала, а відтак була спроможна подати вищевказану щорічну декларацію у встановлений законом термін.
Згідно письмового попередження, засвідченого особистим підписом ОСОБА_1 , останній 01.04.2021 р. було роз`яснено про те, з прийняттям її на посаду на службу в органі місцевого самоврядування вона стає суб`єктом відповідальності за корупційне правопорушення та водночас роз`яснено, що вона як суб`єкт декларування зобов`язана щорічно до 1 квітня подати за місцем своєї роботи (служби) декларацію за минулий рік за формою, визначеною законом.
З листа НАЗК від 06.08.2024 року судом встановлено, що інформаційно-комунікаціна система «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» в період лютий-березень 2024 року працювала без збоїв та без обмеження доступу користувачів до такого Реєстру.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч.1, 2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», умисно без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено частиною 1статті 172-6 КУпАП.
Згідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність. При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги, що ОСОБА_1 свою вину визнала повністю, обставин, що обтяжують її відповідальність судом не встановлено, вона вперше притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи всі обставини справи та особу порушниці, беручи до уваги, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, щодо неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передаченої ч.1ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4Закону України«Про судовийзбір» узв`язку зухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст.ст.23, 24, 40-1, 172-6, 221, 247, 276, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 такою, що вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню в порядкуст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Острозька м.тг/21081100. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA658999980313090106000017469. Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційногосуду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 29.10.2024 року.
Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.