Єдиний державний реєстр судових рішень Єдиний унікальний номер: 379/1320/24
Провадження № 2-о/379/58/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2024 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Зінкін В.І., розглядаючи питання відкриття провадження у справі за заявою ОСОБА_1 ,
заінтересовані особи: ОСОБА_2 ,
Таращанська міська рада Білоцерківського району Київської області Відділ «Служба у справах дітей та сім`ї»,
Таращанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ)
про усиновлення,
У С Т А Н О В И В :
Представник заявника звернуся до суду з даною заявою.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Окрім того, згідно з ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Дослідивши зміст даної заяви та доданих до неї документів, суд дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам статей 175, 177 ЦПК України та має недоліки, що перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Разом з тим, у заяві зазначено в якості заінтересованої особи «Таращанська міська рада Білоцерківського району Київської області Відділ «Служба у справах дітей та сім`ї», місцезнаходження: вул. Героїв Чорнобиля, 1, м. Тараща, Білоцерківський район, Київська область, 09501, ЄДРПОУ 04054955.
Проте, за відомостями Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Відділ «Служба у справах дітей та сім`ї» Таращанської міської ради є окремою юридичною особою та має свій код ЄДРПОУ.
Отже, заявнику необхідно визначитися із заінтересованою особою.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 311 ЦПК України до заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи: 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя; 2) медичний висновок про стан здоров`я заявника; 3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; 4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням; 5) інші документи, визначені законом.
Так, відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, долучених до заяви представником заявника, вбачається, що заявник станом на перший квартал 2024 року перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , однак до заяви не долучено довідки з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копії декларації про доходи, що є обов`яковою вимогою згідно положень ЦПК України, та є однією з підстав, яку суд оцінює при ухваленні рішення про усиновлення та платоспроможність заявника щодо утримання дитини.
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах: під час дії воєнного стану:
військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
військовослужбовці, які є усиновлювачами.
Виходячи з вказаних обставин, суд вважає, що дана справа стосується порядку звільнення військовослужбовця з військової служби, а отже це стосується прав та обов`язків військової частини НОМЕР_1 , у складі якої позивач проходить військову службу.
Вказане також узгоджується із позицією Верховного Суду у справі № 495/2284/23 (провадження № 61-17583св23), викладеною в постанові від 13 березня 2024 року.
Зважаючи на те, що у випадку ухвалення рішення про задоволення заяви ОСОБА_1 , можуть виникнути підстави для звільнення військовослужбовця з військової служби, а отже це стосується прав та обов`язків військової частини НОМЕР_1 , у складі якої заявник проходить військову службу, відтак, заявнику необхідно залучити останню до участі у справі в якості заінтересованої особи або надати суду відомості про місцезнаходження та ЄДРПОУ даної юридичної особи, оскільки у відкритому доступі ці дані відсутні.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасник цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Відповідно до частин 1-3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору та надасть суду відповідний платіжний документ, - позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважатиметься неподаною і підлягає поверненню позивачеві.
Згідно з ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Враховуючи наведені вище недоліки заяви, суддя вважає за необхідне надати заявнку десятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали для усунення вказаних недоліків у спосіб:
подання заяви в новій редакції із зазначенням в ній належної назви заінтересованої особи, зазначеної у заяві під № 2;
надання суду довідки з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копії декларації про доходи;
залучення у якості заінтересованої особи військову частину у складі якої заявник проходить військову службу або надати суду відомості про місцезнаходження та ЄДРПОУ даної юридичної особи, оскільки у відкритому доступі ці дані відсутні.
На підставі наведеного та керуючись статтями 4, 10, 175, 184, 185, 260, 261, 294, 311, 353 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Таращанська міська рада Білоцерківського району Київської області Відділ «Служба у справах дітей та сім`ї», Таращанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про усиновлення - залишити без руху та надати заявнику десятиденний строк з дня вручення ухвали на усунення вказаних у ній недоліків.
Роз`яснити заявнику, що в разі, якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, - заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута. Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://tr.ko.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяВ. І. Зінкін