Постанова № 1225001, 17.12.2007, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
17.12.2007
Номер справи
3/381
Номер документу
1225001
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"17" грудня 2007 р.

Справа № 3/381

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н. В. Болгаррозглянув у судовому засіданні 17.12.07 о 12:05 адміністративну справу № 3/381

за позовом: Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій";

до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області;

про визнання нечинним рішення № 39 від 20.08.07,

за участю:

секретаря судового засідання - Кузьмичової О.О.;

представників

позивача - начальника юридичного відділу Звєрєвої В.І., довіреність № 7 від 05.11.07;

позивача - ведучого економіста служби експлуатації і реконструкції Рудакової Т.І., довіреність б/н від 05.11.07;

позивача - начальника відділу служби експлуатації та реконструкції Погорілого А.М., довіреність б/н від 05.11.07;

відповідача - начальника відділу контролю цін на ринках монопольних утворень Хаджаєвої Н.А., довіреність № 10-02 від 09.10.07;

відповідача - головного спеціаліста-юрисконсульта сектору організаційно-аналітичної та правової роботи Куницького В.В., довіреність № 9-02 від 09.01.07;

відповідача - державного інспектора відділу контролю цін у базових галузях Долгоручко А.М., довіреність № 1980-02 від 17.12.07.

Закрите акціонерне товариство "Науково-виробниче підприємство "Радій" (далі по тексту - ЗАТ НВП "Радій") звернулося до господарського суду в порядку адміністративного судочинства з позовною заявою, у якій просить визнати неправомірним та нечинним рішення державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (далі по тексту - Держінспекція з контролю за цінами) від 20.08.07 № 39 про застосування до закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій" економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 5 671 грн. 32 коп. та штрафу на суму 11 342 грн. 64 коп.

Відповідач вимоги заявника не визнає, просить у їх задоволенні відмовити, посилаючись у запереченнях на позов на те, що

втрати в мережах основного споживача на підприємстві виставляються тільки трьом транзитним споживачам - ВАТ "Відеотехніка", АТ "Кіровоград-Союз" та ТОВ "Діаграма" (додаток 5), тоді, як відповідно до п. 6.28 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ 31.07.1996 р. № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.05 № 910), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.08.1998 р. за № 417/1442, зазначені втрати потрібно було розподілити між всіма транзитними споживачами - ПП "Еліас", АТ "Кіровоград-Союз", ТОВ "Відеотехніка", ТОВ "Віта-М", ДТУСП УМЗ), орендарями (комп'ютерний зал ПП "Дуйко", ТОВ "Відеотехніка" та основним споживачем (ЗАТ НВП "Радій");

всі вище перераховані підприємства мають свою індивідуальну специфіку технічного постачання електроенергії, яка впливає на розрахунок і на розмір витрат;

за період з 01.08.06 по 01.07.07 позивачем було обраховано субспоживачів по сплачених рахунках на загальну суму 5 671 грн. 32 коп. (ТОВ "Кіровоград-Союз" - 2 786 грн. 63 коп., ТОВ "Відеотехніка - 2 424 грн. 38 коп., ТОВ "Діаграма" - 460 грн. 31 коп. (з ПДВ));

рішення № 39 від 20.08.07 прийнято на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", п. п. 1,3, 1.4, 2.1 Інструкції "Про порядок застосування економічних і фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.01 № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238.

У судовому засіданні представники позивача наполягають на задоволені позову з-за безпідставності застосування економічних санкцій; представники відповідача вважають, що рішення ґрунтується на нормах закону і просять у задоволенні позову відмовити.

При дослідженні обставин справи, письмових доказів, пояснень представників сторін господарський суд встановив наступне.

ЗАТ НВП "Радій" має комплектні силові трансформаторні підстанції (далі по тексту - КТП), до яких приєднані як об'єкти самого господарського товариства, так і інші споживачі електричної енергії.

До КТП № 3 приєднані адміністративна будівля (корпус № 4) ЗАТ НВП "Радій" та субспоживач - ТОВ "Діаграма".

До КТП № 12 приєднані цехи та приміщення (корпус № 21) ЗАТ НВП "Радій" та електроспоживачі ВАТ "Відеотехніка", "УМЗ".

До КТП № 14 приєднане ЗАТ "Кіровоград-Союз".

Від інших КАТП живляться електроспоживачі заводу.

КТП 15 знаходиться у резерві.

Гуртожиток, у якому орендують приміщення ПП "Еліас", ТОВ "Віта", одержує електроенергію безпосередньо через мережі ВАТ "Кіровоградобленерго".

Крім КТП-3, КТП-12, КТП-14, по іншим КТП, що підключені до корпусів та підрозділів заводу, втрати електроенергії в мережах заводу обліковуються ЗАТ НВП "Радій" лічильниками на підстанції "Кіровоградська", що перебуває на балансі ВАТ "Кіровоградобленерго", втрати електроенергії по усім КТП входять у загальну суму фактичного споживання електроенергії, за що ВАТ "Радій" здійснює оплату ВАТ "Кіровоградобленерго".

Технологічні втрати електричної енергії в мережах позивача розподіляються між ним як власником мереж та субабонентами пропорційно обсягу переданої цими мережами електричної енергії окремо по кожній КТП.

Уповноваженими Держінспекцією з контролю за цінами особами проведена перевірка дотримання державної дисципліни цін ЗАТ "Радій" з питань правильності формування та застосування тарифів на електроенергію та передачу електроенергії субабонентам, транзитним споживачам та орендаторам, правильності формування та застосування тарифів на послуги водопостачання, водовідведення для сторонніх споживачів, результати якої оформлені актом від 17.08.07.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних регульованих цін і тарифів; контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів є повноваженнями органів Державної інспекції з контролю за цінами, що встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.00 № 1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами".

Отже, державний контроль за цінами при встановленні і застосуванні державних регульованих цін і тарифів є повноваженнями Держінспекції з контролю за цінами, тому перевірка дотримання державної дисципліни цін ЗАТ "Радій" з питань правильності формування та застосування тарифів на електроенергію та передачу електроенергії субабонентам, транзитним споживачам та орендаторам, правильності формування та застосування тарифів на послуги водопостачання, водовідведення для сторонніх споживачів здійснювалася в межах її повноважень.

Висновком п. "г" названого вище акту перевірки "Втрати в мережах" є твердження про те, що ЗАТ НВП "Радій" в порушення вимог п. 6.28 Правил користування електричною енергією", затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) від 31.07.1996 р. № 28, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 р. за № 417/1442, стягувало вартість втрат у власних мережах тільки з 3-х споживачів, замість загальної їх кількості, включаючи власне споживання, в результаті чого обрахувало субспоживачів на 5 671 грн. 32 коп. (сума обрахування по сплачених рахунках).

На підставі п. 1.3, 3.1, 3.4 Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої наказом Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238, заступником начальника Держінспекції з контролю за цінами після розгляду матеріалів перевірки прийнято рішення від 20.08.07 № 39 про вилучення у закритого акціонерного товариства "Радій" у доход державного бюджету 5 671 грн. 32 коп., штрафу у сумі 11 342 грн. 64 коп.

З таким рішенням позивач не погодився і просить господарський суд визнати його неправомірним та нечинним.

Господарський суд вважає, що ЗАТ НВП "Радій" мало підстави для звернення з адміністративним позовом до Держінспекції з контролю за цінами, і останньою не доведена правомірність свого рішення.

Ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" встановлено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню до відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства і організації; крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки. Визначальними факторами для вилучення до відповідного бюджету виручки, отриманої підприємством, організацією є порушення державної дисципліни цін та необґрунтованість одержання виручки.

Перелік порушень порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, містять п. 1.4, п. 1.5 Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами".

Відповідачем не доведено порушення позивачем державної дисципліни цін та того, що сума 5 671 грн. 32 коп. є необґрунтовано одержаною сумою виручки, правомірність її обчислення з урахуванням редакції п. 2.1 названої вище Інструкції.

Прийняте рішення в частині встановлення суми безпідставно отриманої виручки - 5 671 грн. 32 коп. відповідач обґрунтовує тим, що втрати в мережах основного споживача виставляються трьом транзитним споживачам (ВАТ "Відеотехніка", АТ "Кіровоград-Союз" та ТОВ "Діаграма"), тоді як відповідно до п. 6.28 зазначених вище Правил користування електричною енергією, позивач зобов'язаний був розподілити між усіма транзитними споживачами (ПП "Еліас", АТ "Кіровоград-Союз", ТОВ "Відеотехніка", ТОВ "Віта-М", ДТУСП УМЗ), орендарями (комп'ютерний зал ПП "Дуйко", ТОВ "Відеотехніка") та основним споживачем (ЗАТ "Радій").

Правила користування електричною енергією не є нормативним актом, що регулює встановлення і застосування державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Ними регулюються взаємовідносини учасників у сфері електроенергетики.

За визначеннями, які містяться у Правилах користування електричною мережею, ЗАТ НВП "Радій" є основним споживачем, який передає частину електричної енергії своїми технологічними мережами субспоживачам - споживачам, електроустановки яких приєднані до технологічних мереж основного споживача. Електрична мережа - це сукупність електроустановок для передачі та розподілу електричної енергії. Технологічні втрати електричної енергії на передачу електричної енергії електричними мережами (технологічні витрати електричної енергії) - це сума втрат електричної енергії в елементах мережа, витрат електричної енергії на власні потреби підстанцій та витрат електричної енергії на плавлення ожеледі.

Відповідно до п. п. 5.15, 6.23, 6.27, 6.28 названих Правил, відносини сторін у разі передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами споживача регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж або про технічне забезпечення електропостачання;

передача (транзит) електричної енергії без оформлення таких договорів забороняється;

обсяг електричної енергії, спожитої основним споживачем та субспоживачем, визначається залежно від порядку (схеми) приєднання засобів обліку з урахуванням втрат електричної енергії пов'язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача;

розрахунок обсягу технологічних втрат електричної енергії в мережах споживача (основного споживача) здійснюється відповідно до методичних рекомендацій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці;

технологічні втрати електричної енергії в мережах споживача розподіляються між суб'єктами господарювання пропорційно обсягу переданої цими мережами належної електричної енергії відповідним суб'єктам господарювання, включаючи споживача-власника цих мереж.

Як то встановлено у п. 6.26 Правил користування електричною енергією, величина технологічних втрат електричної енергії в технологічних мережах споживача, що пов'язані з передачею електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання, визначаються цим споживачем або за домовленістю електропередавальною організацією розрахунковим шляхом відповідно до однолінійної схеми електропостачання, і погоджений електропередавальною організацією порядок розрахунків цієї величини та її значення зазначається у відповідних договорах між споживачем та власником електричних мереж, якому передається електрична енергія.

За п. 5.18 Правил невід'ємними частинами договору про технічне забезпечення електропостачання споживача та про спільне використання електричної енергії є:

1) акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін;

2) відомості про засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії;

3) схема електропостачання, зазначення точок приєднання і ліній, що живлять струймомачі субспоживача;

4) акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача (за необхідності згідно з вимогами нормативно-правових актів);

5) порядок розрахунку втрат електричної енергії в мережі споживача (субспоживача).

Виходячи з викладеного, передача (транзит) електричної енергії технологічними мережами споживача регулюється договором, невід'ємною частиною якого є порядок розрахунку втрат електричної енергії в мережі споживача (субспоживача), тому всі технологічні втрати електричної енергії, пов'язані з передачею електричної енергії субспоживачам (юридичним особам) мережами основного споживача, мають бути визначені розрахунковим шляхом та зазначені в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж між субспоживачем та основним споживачем. При цьому порядок розрахунків величини технологічних втрат електричної енергії в технологічних електричних мережах споживача, що пов'язані з передачею електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання, та її значення, що зазначається у відповідних договорах, погоджується електропередавальною організацією.

До повноважень Держінспекції з контролю за цінами не входить визначення величини технологічних втрат електричної енергії в технологічних електричних мережах споживача, що пов'язані з передачею електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання та надання оцінки порядку розрахунку втрат електричної енергії в мережах споживача (субспоживача) за господарськими договорами, сторонами у яких вона не є.

Повноваженнями відповідача є лише перевірка дотримання при такому відшкодуванні застосування державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.

Одержання ЗАТ НВП "Радій" від субспоживачів сум в порядку виконання ними зобов'язань по договорах про спільне використання технологічних мереж основного споживача, при відсутності доказів порушення саме державної дисципліни цін, не є порушенням за п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій.

Крім того, "обрахування своїх субспоживачів по сплачених рахунках", про яке як про порушення зазначено у акті від 17.08.07, не є дією, що входить до переліку порушень порядку встановленні і застосування цін.

Сума, одержана ЗАТ НВП "Радій" - 5 671 грн. 32 коп., не є необґрунтовано одержаною виручкою у розміні законодавства про ціни і ціноутворення.

Підстави для застосування до господарського товариства Держінспекцією з контролю за цінами економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відсутні, тому її рішення від 20.08.07 № 39 визнане господарським судом неправомірним.

Позов ЗАТ НВП "Радій" про визнання нечинним рішення Держінспекції з контролю за цінами від 20.08.07 № 39 підлягає задоволенню господарським судом.

Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати ЗАТ НВП "Радій" у вигляді сплати до державного бюджету 3 грн. 40 коп. державного мита присуджуються йому з Державного бюджету.

Керуючись ч. 1 ст. 94, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області № 39 від 20.08.07.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Радій" (адреса: 25006, м. Кіровоград, вул. Героїв Сталінграду, 29; і. к. 14312430) 3 грн. 40 коп. судового збору.

4. Виконавчий лист про стягнення судового збору видати за заявою позивача після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Копії постанови направити сторонам.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але не була у встановлений строк подана апеляційна скарга, постанова набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя

Н. В. Болгар

підписана 19.12.07