Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 567/1668/24
Провадження №3/567/974/24
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2024 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А.
при секретарі Гічиновська Я.В.
за участю
прокурора Самолюка Я.В.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Острог Рівненської області, жительку АДРЕСА_1 , працюючу головним бухгалтером централізованої бухгалтерії Управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області, РНОКПП НОМЕР_1
за ч.1ст.172-6Кодексу Українипро адміністративніправопорушення
встановив:
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області, будучи відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", посадовою особою юридичної особи публічного права - суб`єктом на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", зокрема в частині обов`язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, несвоєчасно подала, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 10.04.2024 об 11:34 год., чим порушила вимоги передбачені ч.1 ст.45 зазначеного Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор підтримав позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення №363 від 27.09.2024. Зазначив, що в діях ОСОБА_1 , яка несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, застосувавши щодо неї адміністративне стягнення, передбачене зазначеною нормою.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП визнала, від дачі пояснень відмовилась.
В письмових поясненнях від 10.09.2024 зазначила, що забула подати зазначену декларацію і це було пов`язане з хворобою чоловіка та її перебуванням у важкому психо-емоційному стані у зв`язку з цим.
Суд, заслухавши прокурора, особу, яка притягається до відповідальності, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Закон України"Прозапобігання корупції" визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", встановлено, що суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зазначене правопорушення має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Також дане правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Такі дії можуть виражатись і формі недбалості. Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх, відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до наказу №191-к від 31.08.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області.
Статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно пп."а"п.2ч.1ст.3Закону України"Прозапобігання корупції",визначено,що особи,які дляцілей цьогоЗакону прирівнюютьсядо осіб,уповноважених навиконання функційдержави абомісцевого самоврядуванняє посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Таким чином, у ОСОБА_1 , як суб`єкта декларування, виник обов`язок в термін до 00:00 год. 01.04.2024 подати в НАЗК декларацію за 2023 рік.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за 2023 рік 10.04.2024 об 11:34 год.
Повідомлені ОСОБА_1 причини несвоєчасного подання декларації не є поважними та непереборними. Отже ОСОБА_1 могла передбачити можливість настання шкідливих наслідків своєї бездіяльності, однак легковажно розраховувала на їх відвернення.
Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання, або неповне розуміння ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє її від відповідальності, яка встановлена законом, і не свідчить про те, що вона вчинила адміністративне правопорушення з необережності.
Одночасно суд враховує, що ОСОБА_1 не надала суду будь-яких доказів на підтвердження наявності інших поважних причин не своєчасного подання декларації, що унеможливлювали подання нею декларації.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимоги ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", умисно без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Застосовуючи вид адміністративного стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушниці, ступінь її вини, а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи всіобставини справипро адміністративнеправопорушення таособу правопорушника,суд приходитьдо висновку,що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ч.5 ст.283КУпАП, постанова судді про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Таким чином, відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України«Про судовийзбір» у зв`язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст.24, 36, 40-1, 221, 276, 283, 284 КУпАП
п о с т а н о в и в:
визнати ОСОБА_1 такою, що вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Острозька м.тг/21081100. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA658999980313090106000017469. Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню з ОСОБА_1 в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме в сумі 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена на підставі ст.294КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу,до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.