Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" листопада 2010 р.Справа № 20/1781-10 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Старокостянтинівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал” м. Старокостянтинів
про стягнення 7006,50 грн.
Суддя С.В. Гладій
Представники сторін:
від позивача: Сліпчук О.П. - за довіреністю від 28.04.2010р.
від відповідача :.Посідзей Н.В. –за дорученням №134 від 04.05.07р.
Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом, згідно якого просив стягнути з відповідача 7006,50грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу спеціальним водокористуванням за відсутності відповідного дозволу.
Ухвалою суду від 12.10.2010р. справу прийнято до свого провадження та призначено розгляд справи. Сторони про час і місце проведення судового засідання повідомленні належним чином.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідач вчасно звернулось до відповідних органів з заявою про продовження дозволу, і те що дозвіл був виданий із запізненням на 2 дні, не є вина підприємства. В свою чергу підприємство не могло зупинити свою діяльність на цих два дні, так як згідно п.1 ст. 22 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання” споживачі питної води мають право на забезпечення питною водою, якість якої відповідає державним стандартам, кількість і режим подачі якої визначаються на договірних засадах в обсязі не меншому від нормативів питного водопостачання.
Згідно ст. 57 Водного кодексу України: водокористувачам відшкодовуються збитки, завдані припиненням права або зміною умов спеціального водокористування, за винятком випадків, коли таке припинення (зміна умов) було здійснене з вини самого водокористувача чи за його клопотанням.
Тому, підприємство виконувало свій прямий обов’язок в забезпечені господарсько –побутових потреб населення та підприємств, установ та організацій міста і відповідно ніякої шкоди навколишньому природному середовищу заподіяно не було.
Відповідно до ст. 75 ГПК справа вирішується за наявними в ній матеріалами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
06.05.2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВКГ „Водоканал” м. Старокостянтинів, за результатами якої складено акт №95/08 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Вказаним актом перевірки встановлено, що ВКГ „Водоканал” м. Старокостянтинів в період з 24.02.2010р. по 26.02.2010р. здійснював спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст. 44,47,48 Водного кодексу України.
За наслідками перевірки притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 07.05.2010р. №007808/08.
Держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі при самовільному водокористуванні ВКГ „Водоканал” м. Старокостянтинів, які становлять в розмірі 7006,50 грн.
Заподіяні відповідачем навколишньому природному середовищу збитки без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (надалі- Методика).
Заборгованість відповідача на момент подання позову позивачем до суду складає 7006,50 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та давши їм оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111 Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування не одержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Розмір заподіяної державі шкоди підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №95/08 від 06.05.20010р., довідкою відповідача №140 від 06.05.2010 р., постановою про притягнення до адміністративної відповідальності від 07.05.2010р. №007808/08, розрахунком.
Заперечення відповідача судом не приймаються, оскільки не спростовують факт здійснення ним спеціального водокористування для забезпечення господарсько –побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги в сумі 7006,50 грн. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до суду із вини останнього.
Керуючись ст. 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал” (м. Старокостянтинів, вул. Жовтнева,19, код 02092644) на користь держави (одержувач: УДК у Старокостянтинівському районі, р/рах. 33114331700007, код класифікації 24062100, код 23565058, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області) –7006,50 грн. (сім тисяч шість гривень 50 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Водоканал” (м. Старокостянтинів, вул. Жовтнева,19, код 02092644) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, державне мито в сумі 102,00 грн. (сто дві гривни 00 коп.), а в доход державного бюджету на р/р 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, код ОКРО 23565225, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя