Постанова № 122453635, 18.10.2024, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
18.10.2024
Номер справи
587/3440/24
Номер документу
122453635
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 587/3440/24

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2024 рокусуддя Сумського районного суду Сумської області Вортоломей І.Г., за участю прокурора Ліфіренка Р.Г., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Пономаренка О.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Сумської області, Сумського району, с. Михайлівка, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , старости Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради, пенсіонера, паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до протоколу №288/2024 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 12 вересня 2024 року, ОСОБА_1 , будучи старостою Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року. Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік 21 червня 2024 року о 09 год 35 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу №289/2024 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 12 вересня 2024 року, ОСОБА_1 , будучи старостою Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільнені), як особа, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, не пізніше 31 січня 2024 року. Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав декларацію при звільненні 21 червня 2024 року о 09 год 54 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу №290/2024 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 12 вересня 2024 року, ОСОБА_1 , будучи старостою Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення), як особа, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, не пізніше 31 січня 2024 року. Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав декларацію після звільнення 27 червня 2024 року об 11 год 31 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що не подав декларації вчасно через свою необізнаність про внесені в кінці 2023 року зміни в законодавстві, але не умисно не подав декларації, а з поважних причин, оскільки не було належного сповіщення населення про внесення вказаних змін в законодавстві та відновлення декларування, на момент настання граничного строку для їх подання 31 січня 2024 року перебував за межами України, не мав комп`ютерної техніки та електронного цифрового підпису, через що не мав доступу ні до технічних ресурсів для подачі декларації, ні до інформації, яку належить вносити до декларації, але після повернення в Україну одразу виконав свій обов`язок.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Пономаренко О.В. підтримав позицію свого довірителя та подав до суду письмове клопотання про закриття провадження у справі відповідно до вимог ст. 22 КУпАП, звільнивши ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням. Оскільки ОСОБА_1 свою вину визнав, хоч із запізненням, але виконав свій обов`язок та самостійно подав необхідні декларації до виявлення порушення правоохоронними органами, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, будь - яких негативних наслідків від несвоєчасного подання декларації не настало, з серпня 2022 року ОСОБА_1 не уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Зазначив, що ОСОБА_1 та його захисником не надано підтверджень наявності поважних причин, через які неможливо було подати декларацію вчасно.

Провадження по розгляду вищезазначених протоколів про адміністративні правопорушення постановою Сумського районного суду Сумської області від 26 вересня 2024 року об`єднано в одне провадження та надано єдиний номер справи №587/3440/24, провадження №3/587/1901/24.

Відповідно до ч. 2ст. 36 КУпАП,якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, його захисника Пономаренко О.В., клопотання про закриття провадження у справі, поданого захисником особи, що притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з такого.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності у вчиненні правопорушень за ч. 1 ст. 172-6, 1 ст. 172-6 , 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб`єктами правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням першої сесії восьмового скликання Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області від 18 листопада 2020 року «Про затвердження старости» ОСОБА_1 затверджено на посаду старости Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії посад (а.с. 19).

Розпорядженням Нижньосироватського сільського голови від 19 листопада 2020 року №198/02-45 «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 » прийнято ОСОБА_1 на роботу в Нижньосироватську сільську раду на посаду старости з 19 листопада 2020 року. (а.с. 20).

Згідно з підпункту «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону,є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 відноситься до категорії осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобіганню корупції».

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи,зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.

З 12 жовтня 2023 року набрав чинностіЗакон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45 Закону України «Про запобігання корупції»,і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

У період з 12 жовтня 2023 року до 31 січня 2024 року в Україні тривала компанія декларування. Протягом цього періоду часу суб`єкти декларування повинні подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік та декларації про звільнення за 2022, 2023 роки (якщо обов`язок подання декларації настав до 11 жовтня 2023 року включно).

Отже, ОСОБА_1 , будучи старостою Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" датою подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік є 21 червня 2024 року 09 год. 35 хв. (а.с. 35-36).

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 25 липня 2024 року надано послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 за період з 01 січня 2022 року по 21 червня 2024 року, з якої встановлено, що останній вперше протягом зазначеного періоду здійснив вхід до системи лише 21 червня 2024 року та цього ж дня подав декларацію за 2021 рік (а.с. 12-17).

Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2021 рік ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024№ 47-07/40246-24 (а.с. 37).

ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за 2021 рік в будь-який із місяців, що передував лютому 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.

Таким чином, будучи старостою Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, що є вчиненням правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до розпорядження сільського голови №98/03-01 від 12 серпня 2022 року «Про припинення повноважень старости ОСОБА_1 » 15 серпня 2022 року ОСОБА_1 звільнено з займаної посади

ОСОБА_1 , будучи старостою Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та посадовою особою органів місцевого самоврядування, повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільнені не пізніше 31 січня 2024 року.

В абзаці 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

З 12 жовтня 2023 року набрав чинностіЗакон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45 Закону України «Про запобігання корупції»,і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" датою подання ОСОБА_1 декларації при звільнені є 21 червня 2024 року 09 год. 54 хв. (а.с. 77).

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 25 липня 2024 року надано послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 за період з 01 січня 2023 року по 27 червня 2024 року, з якої встановлено, що останній вперше протягом зазначеного періоду здійснив вхід до системи лише 21 червня 2024 року та цього ж дня подав декларацію при звільненні (а.с. 53-58).

Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації при звільненні ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024№ 47-07/40246-24 (а.с. 79).

Крім того, ОСОБА_1 , як староста Старосільського старостинського округу Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та посадова особа органів місцевого самоврядування, повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2022 рік, як особа, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, не пізніше 31 січня 2024 року.

З 12 жовтня 2023 року набрав чинностіЗакон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45 Закону України «Про запобігання корупції»,і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" датою подання ОСОБА_1 декларації після звільнення є 27 червня 2024 року об 11 год 31 хв (а.с. 117-118).

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 25 липня 2024 року надано послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 за період з 01 січня 2023 року по 27 червня 2024 року, з якої встановлено, що останній вперше протягом зазначеного періоду здійснив вхід до системи лише 21 червня 2024 та 27 червня 2024 року подав декларацію після звільнення об 11 год. 31 хв. (а.с.94-98).

Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації при звільненні ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024року № 47-07/40246-24 (а.с. 119).

ОСОБА_1 визнав свою вину в несвоєчасному поданні вказаних декларацій, але в своїх поясненнях зазначив причини такого подання, які вважав поважними, а саме: не належне сповіщення населення про внесення змін до законодавства та відновлення декларування, на момент настання граничного строку для їх подання 31 січня 2024 року перебував за межами України, не мав комп`ютерної техніки та електронного цифрового підпису, через що не мав доступу ні до технічних ресурсів для подачі декларації, ні до інформації, яку належить вносити до декларації.

Згідно з попередженням про обмеження, пов`язані із прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, з яким 19 листопада 2020 року під підпис ознайомлений ОСОБА_1 та яке додано до матеріалів справи, до старости доведено ряд норм Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі ст. 45, яка передбачає обов`язок своєчасного подання декларацій суб`єктами декларування. Слідкувати за змінами в антикорупційному законодавстві теж є обов`язком суб`єкта декларування.

Відповідно до наказу Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23 липня 2021 року № 449/21декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами.

Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вказаною статтею виключається.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

За таких обставин вказані ОСОБА_1 причини несвоєчасної подачі декларації є не поважними.

Тому судом не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 як суб`єкту декларування подати декларації за 2021 рік, 2022 рік та декларацію при звільненні не пізніше 31 січня 2024 року.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст. 172-6КУпАП.

Відповідно до ст.34КУпАП обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю щире розкаяння ОСОБА_1 та те, що він є пенсіонером.

Відповідно до ст.35КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

У зв`язку з тим, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6КУпАП, враховуючи особу правопорушника, обставини, що пом`якшують покарання, матеріали адміністративної справи, враховуючи положення ч. 2 ст. 36 КУпАП,відповідно до якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн, що буде необхідним і достатнім для визначеної ст.23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись, ст. ст. 34, 35, 36, 172-6 ч.1,283, 284 КУпАП, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та з урахуванням ч. 2 ст. 36КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок (Отримувач платежу: ГУК Сум.обл/Сумський р/21081100 Код отримувача: 37970404 Банк отримувача:Казначейство України (ел.адм.подат)Рахунок отримувача: UA228999980313080106000018355Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок за такими реквізитами: Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106 Код отримувача: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код бюджетної класифікації: 22030106 Призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду по справі (№ справи).

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.

На підставі ч.1 ст. 307 КУпАПштраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати накладеного штрафу впродовж 15 днів з моменту отримання постанови, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексута зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Суддя І.Г. Вортоломей