ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2010 р. Справа № 16/122-10
вх. № 7782/6-16
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - не з’явився,
відповідача - не з’явився,
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків)
до Заміської сільської ради Валківського району Харківської області (Харківська обл., с. Заміське)
про стягнення 1262,28 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 1262,28 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 21, 43 Закону України "Про відходи", ст.ст. 55, 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідач надав відзив на позов, в якому просить відмовити в позові, посилаючись на те, що сільська рада не займається збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією, знешкодженням, видаленням або захованням відходів і кошти з Державного бюджету України до Заміської сільської ради не надходили.
Представники сторін в судове засідання не з’явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча сторони були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
19.04.10 р. на підставі окремого доручення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 02.03.10 р. № 108-од «Про День довкілля» Державною екологічною інспекцією в Харківській області було здійснено позапланове обстеження території Валківського району Харківської області, а саме території Заміської сільської ради Валківського району Харківської області.
Після обстеження екологічного стану території Заміської сільської ради Валківського району Харківської області у сфері поводження з відходами державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища були складені акт обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) № 00302/3 від 19.04.10 р. та акти обстеження засмічених земельних ділянок № 00302-1-з, № 00302-2-з, № 00302-3-3 від 19.04.10 р.
Актами було зафіксовано засмічення земельних ресурсів відходами по вул. Центральній, 32, на земельній ділянці площею 10 м2 в 20-ти метрах від Заміської сільської ради; по пров. Сорокіна, на земельній ділянці площею 18,56 м2 в 20-ти метрах від дамби; вздовж дамби по пров. Сорокіна - на земельній ділянці площею 163,8 м2.
Заміри здійснені рулеткою вимірювальною зав. № 070447, свідоцтво про повірку вимірювальної техніки № 7107 від 16.10.2009 чинне до 16.10.2010.
Морфологічний склад відходів становить: поліетиленові пакети, залишки папіру, ПЕТ-бутилка, склотара.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час обстеження екологічного стану території Заміської сільської ради Валківського району Харківської області у сфері поводження з відходами, проведеного позивачем 19.04.10 р., було винесено припис № 10-25-48 від 19.04.10 р., у якому зазначається:
- в строк до 19.05.2010 року привести в належний екологічний стан територію Заміської сільської ради;
- в строк до 19.05.2010 року забезпечити розроблення та затвердження санітарного очищення с. Заміське та організацію збирання і видалення побутових та будівельних відходів, у тому числі відходів дрібних виробників.
Відповідач не надав доказів виконання припису та повідомлення позивача про усунення вказаних порушень.
На підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.07 № 149, позивачем була розрахована шкода, за засмічення земельних ресурсів відходами, яка становить 1262,28 грн.
Розрахунки шкоди, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земельних ресурсів відходами разом з претензіями № 108 від 11.06.2010 р., № 109 від 11.06.2010 р., № 110 від 11.06.2010 р були надіслані відповідачу.
Однак, після отримання претензій , що було підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення № 6107700341772 від 14.06.2010 р., Заміською сільською радою шкода за засмічення земельної ділянки добровільно не сплачена.
Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи” відходи – це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до п. 2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.07 № 149, засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
Відповідно до п. 3 вказаної Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.
Відповідно до ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” суб’єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 33 Закону України “Про відходи” забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про відходи” місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров’я людей.
Згідно п. 1 ст. 6 Закону України “Про місцеве самоврядування” первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про відходи” територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об’єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Згідно п. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як вбачається зі змісту п. 1 ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування”, виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Дані виконавчі органи рад створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.
У відповідності до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.
Відповідно до п. ї ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до повноважень місцевих рад у галузі охорони навколишнього середовища належить здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 187 Земельного Кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Як вбачається зі змісту статей 30, 40 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Згідно ст. 38 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції … організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.
Згідно ст. 21 Закону України “Про відходи” органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують … здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про відходи” підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди.
Посилання відповідача на відсутність коштів, суд вважає безпідставним, оскільки діюче законодавство не ставить у залежність настання відповідальності від наявності коштів у особи, відповідальної за відшкодування завданої шкоди.
Також суд вважає безпідставним посилання відповідача на постанову Валківського суду Харківської області від 16.08.10 р., оскільки накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, наявності прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути до державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 102,00 грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 15, 19, 20, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 1, 9, 12, 21, 33, 43 Закону України "Про відходи", ст.ст. 6, 10, 11, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 30, 38, 40 Закону України „Про благоустрій населених пунктів”, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 187, 189, 211 ЗК України, ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Заміської сільської ради Валківського району Харківської області (63043 Харківська обл., Валківський р-н, с. Заміське, вул. Центральна, 30. Код ЄДРПОУ 04398175) на користь місцевого бюджету (одержувач коштів - ВДК в Валківському районі, код ЄДРПОУ №24134277, р/р №33113331700125 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331, код бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про відходи, в сумі 1262,28 грн.
Стягнути Заміської сільської ради Валківського району Харківської області (63043 Харківська обл., Валківський р-н, с. Заміське, вул. Центральна, 30. Код ЄДРПОУ 04398175) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Заміської сільської ради Валківського району Харківської області (63043 Харківська обл., Валківський р-н, с. Заміське, вул. Центральна, 30. Код ЄДРПОУ 04398175) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р №31219264700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя