Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2024 року Чернігів Справа № 620/10713/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до третя особа Головного управління ДПС у Чернігівській області Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській областіпро скасування податкового повідомлення - рішення У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Чернігівській області, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.05.2024 №645656-2407-2510-UA74020010000010449, яким визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік в сумі 127991,74 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначає, що відповідач всупереч вимог ст. 285 та ст. 286 Податкового кодексу України визначено орендну плату за земельну ділянку за 2024 рік спірним податковим повідомленням-рішенням, в той час як базовий податковий рік не скінчився. Окрім того, позивач зауважує, що земельна ділянка розташована на території Корюківської міської територіальної громади, яка з 29.06.2022 по 22.09.2022 та з 17.11.2023 по теперішній час віднесена до територій бойових дій, а тому, відповідно до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України орендна плата за землю не нараховується, що свідчить про протиправність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позов, у якому останній не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що Корюківська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій, в той час як право на звільнення від сплати податку надається лише в разі віднесення земельної ділянки до територій активних бойових дій.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області, ухвалу про відкриття провадження у справі отримала через електронний кабінет суду, правом подання пояснень не скористалась.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
З матеріалів справи вбачається, що між ОСОБА_1 (Орендар) та Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області (Орендодавець) 18.12.2020 укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за адресою: с. Перелюб, Корюківської ТГ, загальною площею 58,153 га, кадастровий номер: №7422486500:03:001:1387 (а.с. 9-11).
Договір укладений строком на 7 років, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 729227,02 грн (п. 2.3 Договору), орендна плата складає 121780,44 грн, відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати складає 16,70%. Обчислення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнту індексації, визначеного законодавством (п. 4.1, 4.2.1, 4.2.2, 4.4 Договору).
Відповідно до даних інформаційних систем ДПС України ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області як платник орендної плати з фізичних осіб.
Листом Корюківської міської ради від 31.01.2024 №100/04-03 в порядку пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України надано до Головного управління ДПС в Чернігівській області інформацію з переліком всіх землекористувачів, з якими укладені договору оренди землі на території Корюківської територіальної громади станом на 01.01.2024 (а.с. 28).
Згідно із листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024 №6-28-0.222-600/2-24 значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель складає 1,051 до всіх категорій земель (а.с. 27).
20.05.2024 Головним управлінням ДПС в Чернігівській області визначено грошові зобов`язання ОСОБА_1 та сформовано податкове повідомлення-рішення №645656-2407-2510-UA74020010000010449 з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік в сумі 127991,74 грн (а.с. 12).
Позивач із податковим повідомленням-рішенням не погоджується та звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів з даним позовом.
Суд, даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, а також в силу вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин вказані нижче правові висновки Верховного Суду та зважає на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістомстатті 15 ЗаконуУкраїни «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У частині першійстатті 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (далі -ПК України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини перша - третястатті 21 Закону України «Про оренду землі»).
Разом з тим згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачає, що орендна плата для цілей розділу XIIцього Кодексу - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом статті 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з підпунктом 14.1.125 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За правилами частини п`ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Плата за землю справляється на підставі положень розділу XII Податкового кодексу України.
Статтею 269 ПК України встановлено, що платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Підпункт 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України встановлює, що об`єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Пунктом 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
У пункті 288.1 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об`єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.2 статті 288 ПК України).
У пункті 288.4 статті 288 ПК України вказано, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки. Для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
У підпункті 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що річна сума орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Проаналізувавши вказані норми права, можна зробити висновок, що при визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.
Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19.
Разом з тим, у випадку, передбаченому підпунктом 288.5.3. пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України орендна плата може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, а саме в разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Як встановлено судом, спірний договір від 18.12.2020 укладений між організатором земельних торгів Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та переможцем цих торгів ОСОБА_1 .
Пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що визначивши податкове зобов`язання з орендної плати ОСОБА_1 контролюючий орган діяв в межах повноважень, встановлених чинним законодавством.
В частині покликання позивача щодо розташування земельної ділянки та звільнення від нарахування орендної плати на підставі підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, суд зазначає таке.
Так, підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Як встановлено судом, земельна ділянка, що є об`єктом оподаткування розташована на території Перелюбської сільської ради Корюківського району Чернігівської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.
На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
Відповідно до вказаного Переліку Корюківська міська територіальна громада (UA74020010000010449) віднесена до Території можливих бойових дій в період з 29.06.2022 по 22.09.2022, а також з 17.11.2023 по теперішній час.
Водночас, вся територія Корюківського району перебувала в списку територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси в період з 24.02.2022 по 03.04.2022.
Враховуючи норму підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з урахуванням наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 можна дійти висновку, що звільняються від оподаткування лише земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на окупованих територіях, в той час як Корюківська територіальна громада у спірний період віднесена до територій можливих бойових дій, що виключає підстави для звільнення від нарахування та сплати орендної плати за землю.
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином суд констатує, що відповідачем доведено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, в той час як позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Зважаючи на вимоги ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області, проспект Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39764881.
Дата складення повного рішення суду - 18.10.2024.
Суддя Ю. О. Скалозуб