Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
15 жовтня 2024 рокусправа №380/18731/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Андрусів У. Б., розглянувши у порядку письмового провадження питання про залишення позовної заяви без руху в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі ліквідаційної комісії) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії та скасування рішення,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пред`явив позов до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі ліквідаційної комісії) (місцезнаходження: пл. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, 79007; ЄДРПОУ 40108833), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо неповноти проведення розслідування нещасного випадку від 10.04.2024 та складання Акту форми Н-5 та Акту №52 про нещасний випадок невиробничого характеру від 10.04.2024 відносно ОСОБА_1 , як такі, що суперечать п. 3.9. та 3.10. Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 (із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства внутрішніх справ №159 (z0231-06) від 16.02.2006, №677 (z0763-15) від 10.06.2015 та № 692 (z1536-23) від 22.08.2023);
- скасувати Акт форми Н-5 розслідування нещасного випадку від 10.04.2024 та Акт №52 про нещасний випадок невиробничого характеру від 10.04.2024, виготовленого комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області відносно ОСОБА_1 та зобов`язати провести повторне розслідування відповідно до п. 3.9. та 3.10. Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346, із урахуванням наявних доказів.
Ухвалою судді від 10.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07.10.2024 відділом документального забезпечення та архіву (канцелярія) Львівського окружного адміністративного суду зареєстровано відзив та заяву про залишення позовної заяви без розгляду, до якої долучено копію витягу з журналу реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на Головному управлінні МВС України у Львівській області (Ліквідаційна).
З огляду на те, що у період з 07.10.2024 по 11.10.2024 суддя тимчасово не здійснювала правосуддя у зв`язку з перебуванням на навчанні у Національній школі суддів Україні, зазначені процесуальні документи отримані 14.10.2024.
Згідно з вимогами ч. 13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
За правилами ч. 1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Крім того, суд звертає увагу, що у постанові Верховного Суду від 23.02.2023 у справі №560/4529/22 зроблено наступні правові висновки: «…У постанові від 24.02.2021 року у справі №580/2538/19 Верховний Суд прийшов до висновку про те, що на вимоги про визнання протиправними дії щодо повторного складання актів за формою НТ* і Н-5*; визнання протиправними та скасування складених актів поширюється місячний строк звернення до адміністративного суду, установлений ч. 5 ст. 122 КАС України для спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, оскільки нещасний випадок стався з позивачем під час проходження ним служби у поліції і спірні правовідносини пов`язані з питаннями реалізації його правового статусу як поліцейського. Такий висновок узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду у справі №1640/3010/18 та полягає у віднесенні спорів щодо оскарження актів за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з особою під час проходження нею публічної служби, до публічно-правових спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України)».
Визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв`язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб`єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв`язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень.
Для звернення до адміністративного суду з позовом щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлено місячний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вказані правові висновки викладені в постановах Верховного суду від 20.04.2021 у справі №640/17351/19 та від 23.02.2023 у справі №560/4529/22.
Матеріалами журналу реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на Головному управлінні МВС України у Львівській області (Ліквідаційна) підтверджено, що про порушення своїх прав (дата видачі актів) ОСОБА_1 дізнався 18.04.2024, про що розписався у журналі. Однак за захистом своїх прав звернувся до суду з цим позовом лише 05.09.2024, тобто з пропуском встановленого законом місячного строку.
Згідно з приписами ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч зазначеним нормативним вимогам, до позовної заяви позивач не додав заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За таких обставин, суд вважає, що позовну заяву після відкриття провадження у справі необхідно залишити без руху відповідно до вимог ч. 13 ст. 171 КАС України та встановити позивачу строк для усунення недоліків.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 15 ст. 171 КАС України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись ст. 161, 171, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі ліквідаційної комісії) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії та скасування рішення залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин поважності пропуску та наданням відповідних доказів.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати сторонам.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Андрусів Уляна Богданівна