Рішення № 122392180, 08.10.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2024
Номер справи
380/8770/23
Номер документу
122392180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2024 рокусправа № 380/8770/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Карп`як О.О.,

секретар судового засідання Кулик С.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Левицького І.С.,

представника відповідача Матящук В.К.,

представника третьої особи Василик В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 за участю третьої особи ОСОБА_3 до Міністерства оборони України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії ,-

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) яка діє від свого імені та в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (Пр- т Повітрофлотський,6, м. Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022) в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення від 10.03.2023 року, оформлене протоколом № 3/в у відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги матері, дружині та дочці загиблого військовослужбовця солдата ОСОБА_4 ;

зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та призначити і виплатити їй та її неповнолітній доньці ОСОБА_2 , 26.07.2013 року одноразову грошову допомогу у зв`язку із загибеллю ОСОБА_4 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та враховуючи вимоги ч. 1 ст. 16-3 Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.

Позиція позивача:

Згідно витягу з протоколу №3/в від 10.03.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги матері, дружині, дочці загиблого 20-24 січня 2015 року внаслідок травми, пов`язаної з захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_4 , оскільки заявники звернулись з заявами про допомогу 15.11.2022, тобто понад трирічний термін після виникнення права на допомогу. Дану відмову позивач вважає неправомірною, оскільки до 28.08.2021 її чоловік не вважався загиблим, перебував на всіх видах забезпечення. Згідно наказу Командира військової частини НОМЕР_3 від 28.08.2021 «По стройовій частині» солдата ОСОБА_5 , призваного під час мобілізації колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 вважати таким, що загинув 20-24 січня 2015 року від ушкодження в наслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій; виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, підстава свідоцтво про смерть, видане 25.08.2021, лікарське свідоцтво про смерть №104/АЕ від 17.08.2021 ,довідка про смерть №104/ЛЕ від 17.08.2021. До цього часу, саме до отримання свідоцтва про смерть, вона жодних листів чи повідомлень про смерть її чоловіка від відповідача не отримувала, та вважала свого чоловіка безвісті зниклим, оскільки згідно листа т.в.о. командира військової частини - польова пошта НОМЕР_4 №3249 від 21.09.2015, місцезнаходження солдата ОСОБА_5 невідоме. Згідно довідки в/ч НОМЕР_3 №898 від 17.10.2019, місцезнаходження солдата ОСОБА_5 невідоме. Вважає, що оскільки лікарське свідоцтво про смерть №104/АЕ було створене та видане 17.08.2021, а довідка про смерть №104/ЛЕ була створена та видана 17.08.2021, вона не мала можливості бути обізнаною в причині смерті чоловіка, а тим більше не мала можливості отримати свідоцтво про смерть, яке необхідне для пред`явлення відповідачу для отримання вказаної допомоги. Не знала і не могла знати, що саме стало наслідком причини смерті її чоловіка, та чи є в неї право на отримання такої допомоги.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав, наведених у позові, просили позов задоволити у повному обсязі.

Заперечення відповідача:

Міністерство оборони України позов не визнає повністю та вважає таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 28.08.2021 № 170 солдат ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , від ушкодження в наслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій. 15.11.2022 мати, дружина та дочка загиблого ОСОБА_4 звернулися до ІНФОРМАЦІЯ_1 із відповідними заявами про виплату одноразової грошової допомоги в зв`язку з загибеллю військовослужбовця. 10.03.2023 Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум розглянувши подані заявниками документи, дійшла висновку про відмову в призначені одноразової грошової допомоги, про що було повідомлено позивача. Рішення Комісії Міністерства оборони України обґрунтовано тим, що ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов`язаної з захистом Батьківщини, а заявники звернулися із заявами про допомогу 15.11.2022, тобто понад трирічний термін після виникнення права на допомогу (дня смерті 20-24 січня 2015 року свідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 25.08.2021).

Відповідно до пункту 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть. Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4 від 25.08.2021 серії НОМЕР_5 , дата смерті 20-24 січня 2015 року. Відповідно до п.8 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого прав. Таким чином, оскільки позивач звернувся із заявами про допомогу 15.11.2022, понад трирічний термін після виникнення права на допомогу (дня смерті ОСОБА_4 20-24 січня 2015 року свідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 25.08.2021), то відповідно, він не має права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі ОСОБА_4 .. Відтак, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум проаналізувавши надані заявниками документи та врахувавши правові норми які регулюють спірні правовідносини прийшла до вірного висновку про відмову у призначені одноразової грошової допомоги заявникам.

Крім того вказує, що позивач помилково посилається в прохальній частині позову, щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та призначити і виплатити їй та її неповнолітній доньці ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв`язку із загибеллю ОСОБА_4 відповідно до п.2 ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей». В даному випадку солдат ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , від ушкодження в наслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій (під час виконання обов`язків військової служби), а не внаслідок смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби. Отже, посилання позивача на п.2 ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки положення даної правової норми не застосовуються у спірних правовідносинах. Тому, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні поти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Пояснення третіх осіб:

30.08.2023 представником третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 подано письмові пояснення. Вважають позовну заяву такою, що не відповідає чинному законодавству та не підлягає до задоволення. Вказує, що згідно матеріалів справи, дата загибелі солдата ОСОБА_5 20-24 січня 2015 року. Тому, з урахуванням положень п.3 Порядку №975 днем виникнення права позивача а отримання одноразової грошової допомоги є дата, зазначена в свідоцтві про смерть, а саме 20-24 січня 2015 року. Тому, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Від третьої особи Військової частини НОМЕР_1 пояснень не надходило.

Представник третьої особи Військової частини НОМЕР_1 в судовому засіданні проти позову заперечив, підтримав позицію відповідача.

Третя особа ОСОБА_6 вказує, що позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує повністю, просить позов її задоволити. Третя особа ОСОБА_6 в судове засідання не з`явилась, подала клопотання про розгляд справи без її участі.

Ухвалою від 01.05.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 21.07.2023 суд перейшов з розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без (виклику) повідомлення сторін до розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання.

Ухвалою від 16.08.2023 клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб задоволено; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ); Військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ). Запропоновано третім особам надати пояснення у п`ятиденний строк з моменту отримання даної ухвали.

30.08.2023 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою від 16.11.2023 клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи ОСОБА_6 задоволено, залучено до участі у справі в якості третьої особи ОСОБА_6 .

До суду надійшла заява ОСОБА_6 про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача.

До заяви нею також подано клопотання про розгляд справи без її участі у зв`язку із важким станом здоров`я та військовим станом. В заяві також ОСОБА_3 вказує, що позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує повністю, просить позов її задоволити. Також просить задоволити її позов.

Ухвалою від 16.07.2024 заяву третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору залишено без руху; встановлено строк на усунення недоліків позову (третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору) протягом 10 днів з моменту отримання копії ухвали. Станом на 18.09.2024 вимоги ухвали суду третьою особою не виконано. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0690248102809, копію ухвали від 16.07.2024 третя особа ОСОБА_6 отримала 07.08.2024.

Ухвалою від 18.09.2024 заяву третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору повернуто без розгляду.

Ухвалою від 24.01.2024 клопотання представника відповідача про витребування доказів - задоволено. Витребувано від Сокальського районного відділу ГУМВС (Львівська обл., м. Сокаль, вул. Міцкевича, 9) наступні документи та інформацію про результати досудового розслідування в кримінальному провадженні внесеному 28.01.2015 в ЄРДР за №120150310000104 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.115 ч.1 КК України, порушеного за фактом зникнення у другій декаді січня 2015 в зоні проведення АТО ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме належним чином завірені копії: постанови про встановлення особи трупа; постанови прокурора прокуратури Сокальського району Львівської області про відібрання біологічних зразків букального епітелію для проведення молекулярно генетичної експертизи з метою встановлення генотипу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; протоколу про відібрання взірців букального епітелію для проведення молекулярно генетичної експертизи з метою встановлення генотипу ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; висновок судово молекулярної генетичної експертизи (із обробкою персональних даних); інформацію про те, чи доводився висновок судово молекулярно генетичної експертизи до ОСОБА_8 , ОСОБА_6 . Витребувано від Комунального закладу Дніпропетровське обласне бюро судово медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради (Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пл. Соборна, 14) наступні документи (належним чином завірені копії) та інформацію, а саме: хто звертався і коли за отриманням Лікарського Свідоцтва про смерть №104/АЕ від 17.08.2021; на підставі яких документів було видане Лікарське Свідоцтво про смерть №104/АЕ від 17.08.2021; на підставі яких документів була визначена дата і причина смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у Лікарському Свідоцтві про смерть №104/АЕ від 17.08.2021.

07.03.2024 до суду надійшов лист ВП № Червоноградського районного відділу поліції, яким повідомлено про те, що вказане кримінальне провадження 23.04.2015 року було передано за підслідністю в Прокуратуру Львівської області. Відтак вказують, що в їх розпорядженні затребуваних матеріалів кримінального провадження немає.

Від Комунального закладу Дніпропетровське обласне бюро судово медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради жодних документів на виконання вимог ухвали суду станом на 26.03.2024 не надходило.

Ухвалою від 26.03.2024 витребувано від Львівської обласної прокуратури (м.Львів, пр.Шевченка, 17-19, 79000) наступні документи та інформацію про результати досудового розслідування в кримінальному провадженні внесеному 28.01.2015 в ЄРДР за №120150310000104 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.115 ч.1 КК України, порушеного за фактом зникнення у другій декаді січня 2015 в зоні проведення АТО ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме належним чином завірені копії: постанови про встановлення особи трупа; постанови прокурора прокуратури Сокальського району Львівської області про відібрання біологічних зразків букального епітелію для проведення молекулярно генетичної експертизи з метою встановлення генотипу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; протоколу про відібрання взірців букального епітелію для проведення молекулярно генетичної експертизи з метою встановлення генотипу ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; висновок судово молекулярної генетичної експертизи (із обробкою персональних даних); інформацію про те, чи доводився висновок судово молекулярно генетичної експертизи до ОСОБА_8 , ОСОБА_6 . Повторно витребувано від Комунального закладу Дніпропетровське обласне бюро судово медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради (Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пл. Соборна, 14) наступні документи (належним чином завірені копії) та інформацію, а саме: хто звертався і коли за отриманням Лікарського Свідоцтва про смерть №104/АЕ від 17.08.2021; на підставі яких документів було видане Лікарське Свідоцтво про смерть №104/АЕ від 17.08.2021; на підставі яких документів була визначена дата і причина смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у Лікарському Свідоцтві про смерть №104/АЕ від 17.08.2021.

Від Комунального закладу Дніпропетровське обласне бюро судово медичної експертизи Дніпропетровської обласної ради документи на виконання вимог ухвали суду надійшли 28.03.2024.

24.04.2024 Львівською обласною прокуратурою на виконання вимог ухвали суду від 26.03.2024 повідомлено, що прокурором у кримінальному провадженні №12015140310000104 від 28.01.2015 визначено підслідність за слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. Матеріали вказаного кримінального провадження 21.01.2020 для організації подальшого досудового розслідування скеровано в прокуратуру Донецької області.

Ухвалою від 30.04.2024 витребувано від Донецької обласної прокуратури (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Майдан Озерний (Боброва), буд.32) наступні документи та інформацію про результати досудового розслідування в кримінальному провадженні внесеному 28.01.2015 в ЄРДР за №120150310000104 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.115 ч.1 КК України, порушеного за фактом зникнення у другій декаді січня 2015 в зоні проведення АТО ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме належним чином завірені копії: постанови про встановлення особи трупа; постанови прокурора прокуратури Сокальського району Львівської області про відібрання біологічних зразків букального епітелію для проведення молекулярно генетичної експертизи з метою встановлення генотипу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; протоколу про відібрання взірців букального епітелію для проведення молекулярно генетичної експертизи з метою встановлення генотипу ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; висновок судово молекулярної генетичної експертизи (із обробкою персональних даних); інформацію про те, чи доводився висновок судово молекулярно генетичної експертизи до ОСОБА_8 , ОСОБА_6 .

Листом від 21.05.2024 вх.№38681 Донецькою обласною прокуратурою повідомлено, що слідчим СВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні 12014050840001193 від 09.06.2014, в тому числі за фактом загибелі солдата ОСОБА_5 на території Донецької області (первинне кримінальне провадження 12015140310000104 від 28.01.2015). Також на виконання ухвали суду долучено копії документів: постанови про встановлення особи трупа; постанови про призначення судової молекулярно генетичної експертизи; протоколу відібрання зразків букального епітелію для проведення експертизи; листів до НДЕКЦ; копії супровідних листів та висновку експерта №308 від 22.04.2015.

Ухвалою від 04.06.2024 клопотання відповідача про витребування доказів задоволено частково. Витребувано від слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях (поштова адреса: м.Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 23, Електронна адреса: usbu_don@ssu.gov.ua, usbu_mariupol@ssu.gov.ua, usbu_mariupol_sv@ssu.gov.ua), належним чином засвідчені копії документів: інформацію та копії доказів про вручення та/або ознайомлення ОСОБА_8 (потерпіла, дружина загиблого) та/або ОСОБА_6 (потерпіла, матір загиблого), постанови СВ Сокальського РВ ГУМВС України у Львівській області від 23 квітня 2015 року про встановлення особи трупа ( ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та висновку експерта №308 від 22.04.2015, а також копії наступних процесуальних документів: копію супровідного листа та опису матеріалів кримінального провадження, внесеного 28.01.2015 в ЄРДР за № 120150310000104 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 115 ч. 1 КК України, від Сокальського районного відділу ГУМВС (Львівська область, м. Сокаль, вул. Міцкевича, 9 інд. 8000, тел. 2-22-54) до Служби безпеки України; усіх протоколів допиту ОСОБА_8 та ОСОБА_6 як потерпілих у кримінальному провадженні; усіх протоколів про ознайомлення потерпілих ОСОБА_8 та ОСОБА_6 з матеріалами кримінального провадження; протоколів про ознайомлення потерпілих ОСОБА_8 та ОСОБА_6 з постановою про призначення експертизи та з висновком експерта №308 від 22.04.2015.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб. ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження. ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 25.08.2021, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 15.06.2015 складено актовий запис №4760.

Згідно лікарського свідоцтва про смерть №104/ЛЕ від 17.08.2021, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк, смерть настала з зони АТО, аеропорт внаслідок ушкодження внаслідок дій, передбачених законом, та воєнних операцій.

Довідка про причини смерті ОСОБА_4 видана 17.08.2021.

Висновок експерта №104/Л-Е від 19.02.2015 складений по факту смерті невідомого чоловіка.

Висновок експерта від 22.04.2015 №308 складений про те, що труп особи чоловічої генетичної статі №104/ЛЕ, доставлений до моргу визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно витягу з протоколу №31 від 09.02.2022 засідання 16 Регіональної військово лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця встановлено, що травма (20-24.01.2015) солдата ОСОБА_4 , 1989 р.н., - травма і причина смерті, так, пов`язані із захистом Батьківщини.

Згідно витягу з наказу Командира військової частини НОМЕР_3 №170 від 28.08.2021, солдата ОСОБА_4 , призваного під час мобілізації, колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 , який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_3 , вважати таким, що загинув 20-24 січня 2015 від ушкодження внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій, виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

15.11.2022 ОСОБА_1 подала Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю (смертю) чоловіка солдата ОСОБА_4 . До заяви нею долучено такі документи (згідно п.10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМ України від 25.12.2013 №975 (далі Порядок №975) та п.4.6 ІУ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/26071 (далі Положення №1294/26071):

- копія паспорта НОМЕР_8 ;

- копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_9 від 12.07.2012;

- копія довідки про присвоєння РНОКПП ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_10 від 10.08.2013;

- копія довідки про присвоєння РНОКПП ОСОБА_2 ;

- копія витягу з наказу про виключення із списків №170 від 28.08.2021;

- копія витягу ВЛК №31 від 09.02.2022;

- копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 25.08.2021;

- копія лікарського свідоцтва про смерть №104/ЛЕ від 17.08.2021;

- копія висновка експерта №104/Л-Е від 19.02.2015;

- копія судово медичної експертизи №308 від 22.04.2015;

- реквізити, згода.

Аналогічного змісту заява подана третьою особою ОСОБА_3 в той же день.

Згідно витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.03.2023 №3/в, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги матері, дружині та дочці, загиблого 20-24 січня 2015 року внаслідок травми, пов`язаної з захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_5 , оскільки заявники звернулись з заявами про допомогу 15.11.2022, тобто понад трирічний термін після виникнення права на допомогу (дня смерті 20-24 січня 2015 року свідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 25.08.2021). Згідно з п.3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМ України від 25.12.2013 №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть. Згідно з п.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Не погоджуючись з даним рішенням, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку в контексті спірних правовідносин, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби; загибелі (смерті) військовозобов`язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві.

Статтею 16-1 Закону №2011 передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частинами першою, восьмою, дев`ятою статті 16-3 Закону №2011-XII Одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог Закону №2011 постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста. Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.10. Порядку №975, члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім`ї, з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», може бути реалізовано протягом трьох років з дня виникнення такого права.

У цій справі сторонами не заперечується, що визначений частиною восьмою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» строк позивачем був пропущений. Спір виник через поважність/ неповажність зазначених позивачем підстав пропуску зазначеного строку.

З цього приводу суд зазначає таке.

Законодавцем встановлено преклюзивний (присічний, присікальний або обмежений) (від лат. praeclusio - закривання або перешкода) трирічний строк на звернення до уповноваженого органу для осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, тобто строк, з яким пов`язане існування (виникнення або припинення) права і закінчення якого тягне за собою втрату такого права.

Суд звертає увагу на те, що встановлення законодавцем обмеженого строку є однією з умов дисциплінування фізичних осіб як учасників публічно-правових відносин при реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги. У випадку пропуску такого строку виключними підставами для визнання судом поважними причин такого пропуску може бути лише наявність об`єктивно непереборних обставин, які пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами. Разом з тим, це не означає, що зі збігом цього строку особа безумовно втрачає соціальні гарантії, які надані їй Законом, зокрема можливість реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги у виключних випадках із застосуванням судових заходів захисту свого права (шляхом пред`явлення позову).

При цьому, рішення про поновлення присічного строку були прийняті у дійсно виключних випадках.

Позивач вказує, що згідно наказу Командира військової частини НОМЕР_3 від 28.08.2021 «По стройовій частині» солдата ОСОБА_5 , призваного під час мобілізації колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 вважати таким, що загинув 20-24 січня 2015 року від ушкодження в наслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій; виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, підстава свідоцтво про смерть, видане 25.08.2021, лікарське свідоцтво про смерть №104/АЕ від 17.08.2021, довідка про смерть №104/ЛЕ від 17.08.2021. До цього часу, саме до отримання свідоцтва про смерть, вона жодних листів чи повідомлень про смерть її чоловіка від відповідача не отримувала, та вважала свого чоловіка безвісті зниклим, оскільки згідно листа т.в.о. командира військової частини - польова пошта НОМЕР_4 №3249 від 21.09.2015, місцезнаходження солдата ОСОБА_5 невідоме. Згідно довідки в/ч НОМЕР_3 №898 від 17.10.2019, місцезнаходження солдата ОСОБА_5 невідоме. Вважає, що оскільки лікарське свідоцтво про смерть №104/АЕ було створене та видане 17.08.2021, а довідка про смерть №104/ЛЕ була створена та видана 17.08.2021, вона не мала можливості бути обізнаною в причині смерті чоловіка, а тим більше не мала можливості отримати свідоцтво про смерть, яке необхідне для пред`явлення відповідачу для отримання вказаної допомоги. Не знала і не могла знати, що саме стало наслідком причини смерті її чоловіка, та чи є в неї право на отримання такої допомоги. Окрім цього нею долучено довідки військової частини НОМЕР_3 від 17.10.2019 №898, від 21.09.2015 №3242, видані позивачці про те, що місцезнаходження солдата ОСОБА_4 невідоме.

Однак, дані обставини не були враховані відповідачем при прийнятті спірного рішення.

Під час розгляду справи не надано належних та допустимих доказів того, що позивач об`єктивно мав можливість звернутися до уповноваженого органу із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у визначений Законом строк, не подано доказів обізнаності позивача до 2021 року про факт смерті її чоловіка та причини.

Аналогічна правова позиція щодо практичного застосування норм статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» викладена у постанові Верховного Суду від 13.05.2020 у справі №810/2517/18, від 29.11.2021 у справі №140/3335/19.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що спірне рішення прийнято необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак підлягає скасуванню, а позов у цій частині до задоволення.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, суд зазначає таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнійший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Зобов`язання судом відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачам у зв`язку із загибеллю при захисті Батьківщини військовослужбовця може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність інших підстав для відмови у призначенні та виплаті такої допомоги, які передбачені законом.

Враховуючи, що суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки, а прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача виплатити позивачам одноразову грошову допомогу, без перевірки наявності чи відсутності усіх підстав для відмови у її виплаті, може бути необґрунтованим.

За таких обставин, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву від 15.11.2022 ОСОБА_1 з питань призначення і виплати їй та її неповнолітній доньці ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв`язку загибеллю ОСОБА_4 , з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на вищенаведене, позов підлягає до задоволення частково.

Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 72,77, 90, 94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 10.03.2023 року, оформлене протоколом № 3/в про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги матері, дружині та дочці загиблого військовослужбовця солдата ОСОБА_4 .

Зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву від 15.11.2022 ОСОБА_1 з питань призначення і виплати їй та її неповнолітній доньці ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв`язку загибеллю ОСОБА_4 , з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.10.2024.

СуддяКарп`як Оксана Орестівна