Рішення № 122358183, 16.10.2024, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2024
Номер справи
400/7741/24
Номер документу
122358183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2024 р. № 400/7741/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев`янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаУправління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі територіального підрозділу - Баштанського відділу державної міграційної служби України в Миколаївській області, вул. Семена Бойченка, 5,м. Баштанка,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,56101,

провизнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби у Миколаївській області в особі територіального підрозділу Баштанського відділу УДМС у Миколаївській області, у якій позивач просить суд:

визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області в особі територіального підрозділу Баштанського відділу у ДМС у Миколаївській області щодо видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503, викладену у листі від 11 червня 2024 року № КО-62/6/6802-24/6822.28/77-24,

зобов`язати Управління Державної міграційної служби розділу Баштанського відділу УДМС у Миколаївській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України 6 червня 1992 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що є законним представником неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 і звернулась до Управління державної міграційної служби у Миколаївській області в особі територіального підрозділу Баштанського відділу УДМСУ Миколаївській області щодо оформлення та видачі

паспорта у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року. За результатами розгляду заяви відповідачем відмовлено заявнику в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року. Позивач вважає, що відповідачем визначені дві підстави відмови: перша - паспорт громадянина України зразка 1994 року заявник має право отримати лише 16 років, друга - для отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року заявник повинен звернутись до відділу з відповідним рішенням суду. Позивач вважає цю відмову протиправною, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 19 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, також суд встановив строки для подання сторонами заяв по суті.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якій відповідач не погоджується з позовними вимогами з тих мотивів, що звернення з проханням видати паспорт у формі книжечки було відображено в заяві позивача, яка подана у порядку Закону України "Про звернення громадян", а тому відповідачем так само в порядку цього закону було надано відповідь з відповідними роз`ясненнями щодо оформлення паспорта громадянина України. Заява позивача від 02.08.2024 за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви-анкети. Також відповідач звернув увагу суду, що суб`єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також наведене правове регулювання правовідносин, з яких виник цей спір, не дають підстави вважати, що ця справа є подібною до зразкової справи № 806/3265/17, у якій Велика палата Верховного Суду раніше висловила правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач скористався своїм правом на відповідь на відзив, в якій зазначив, що заявлені раніше відповідачем підстави відмови у видачі паспорту у формі книжечки і доводи відповідача, викладені у відзиві, є різними. Позивач вважає таким, що не відповідає дійсності, посилання відповідача на те, що позивачем не була надана належна заява. Позивач зазначає, що заява позивача повністю відповідає додатку 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України. Крім того, позивачем додано до заяви всі необхідні додатки. Жодного доказу на підтвердження того, що заява позивача не відповідала по формі і змісту заяві на отримання паспорта громадянина України, відповідачем не надано. Також позивач вважає хибним посилання відповідача на недотримання позивачем вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302, оскільки цей порядок регламентує виключно дії міграційної служби з оформлення ID-картки, а дії працівників територіального підрозділу ДМС по оформленню та видачі паспортів громадянина України зразка 1994 року регламентуються Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України. Також позивач спростовує доводи відповідача щодо того, що відносини за цією справою не відповідають обставинам, які визначені у зразковій справі номер 806/3265/17 яку розглядала Велика палата Верховного Суду.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

В матеріалах справи є заява про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки та на надання згоди на обробку персональних даних від ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області в особі територіального підрозділу Баштанського сектору УДМСУ Миколаївській області, датована 2 серпня 2024 року. Цією заявою позивач повідомив відповідача, що він особисто не надає згоди на обробку персональних даних у Єдиному державному демографічному реєстрі та просить видати йому паспорт громадянина України у формі книжечки у відповідності до положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1990 року№ 2503 ХІІ. До цієї заяви позивач додав заяву про видачу паспорта (Додаток 1 до Тимчасового порядку оформлення і

видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, № 456 від 06.06.2019), дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см для оформлення бланку паспорту громадянина України, оригінал та копію свідоцтва про своє народження, оригінал та копію паспорту матері заявника ОСОБА_1 , оригінал та копія довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 .

Листом від 07.08.2024 відповідач повідомив позивача, що оформлення та видача паспортів громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, здійснюється в порядку, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року № 456. Для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного вік, або її законний представник подає заяву, рішення суду та інші документи. При цьому, відповідач акцентував увагу шляхом підкреслення і виділення тексту, про право оформлення паспорта особі, яка досягла 16-річного віку, або за наявності рішення суду.

Позивач вважає надану відповідь відмовою у наданні паспорта громадянина України, за формою, передбаченою Положенням про паспорт громадянина України затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (далі - Положення № 2503- XII), та вважає таку відмову протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

При вирішенні справи суд враховує наступні приписи законодавства України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.32 Конституції України, не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до пунктів 2-4 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), паспорт громадянина України (далі-паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

20 листопада 2012 року прийнятий Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" № 5492-VI (далі - закон № 5492-VI), яким визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону № 5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (ч. 1 ст. 21 Закону5492-VI ).

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу, є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Згідно із ч. 3 ст. 13 Закону України № 5492-VI , паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до п. 3, 5, 6, 8 Положення про паспорт громадянина України від 26.06.1992 № 2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок.

Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна"; нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт"; На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України".

Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова № 302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

За змістом п. 2 цієї Постанови № 302 із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:

з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII;

з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано. Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою. Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України

зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (п. 3 Постанови № 302).

Пунктом 131 Постанови № 302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься така інформація: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи.

Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразка містить відцифровані персональні данні особи.

06 червня 2019 року наказом Міністерства внутрішніх справ України № 456 відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302» затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Відповідно до п. 2, 3 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України № 456 від 06.06.2019 року паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України». Оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС): особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до міграційного органу, заявник просив оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верхової Ради України від 26 червня 1992 року № 5203-ХІІ.

Застосовуючи вказані вище норми до обставин справи, суд зазначає, що у відповіді на заяву відповідач зазначив, що за відсутності відповідного рішення суду, відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. При цьому, повідомлено, що паспорт зразка 1994 року оформлюється особам, які досягли 16-річного віку.

Тобто, у відповіді на заяву позивача відповідач послався саме на відсутність у позивача 16-річного віку , і зазначив, що відсутні законні підстави для видачі йому паспорта громадянина України у формі книжечки.

З огляду на це, суд критично оцінює твердження відповідача, викладене у відзиві, що ним не приймалося рішення про відмову у видачі паспорта громадянина України в формі книжечки. Відмовляючи позивачу у виданні паспорту громадянина Україна у формі книжечки, відповідач не мотивував цю відмову невідповідністю форми або змісту заяви встановленим вимогам. Також, суд вважає слушним посилання позивача у відповіді на відзив, що на підтвердження позиції про неналежне оформлення заяви позивачем про видачу паспорта, відповідачем не надано жодного доказу. Отже, суд розцінює лист відповідача від 07.08.2024 саме як відмову у видачі паспорта громадянина України в формі книжечки, прийняту за результатами розгляду належної заяви позивача.

Питання стосовно права особи на отримання паспорта України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ у зв`язку з ненаданням нею згоди на обробку персональних даних було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі, за результатами розгляду якої 19.09.2018 була прийнята постанова у справі № 806/3265/17.

У цьому рішенні Велика Палата Верховного Суду зазначила, що норми Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» на відміну від норм Положення № 2503-XII (також чинного на момент виникнення спірних правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було «встановлене законом») не було «необхідним у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім`я, що становить порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

На переконання Великої Палати Верховного Суду, позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Що стосується посилання відповідача у листі від 07.08.2024, що право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки виникає у особи після досягнення 16-річного віку, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, зокрема:1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України.

Згідно ч.2 ст. 14 Закон № 5492-VI документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

Відповідно до ч.1,2 ст.21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з прийняттям Закону № 5492-VI паспорт громадянина України видається з 14 років та є обов`язком особи, яка досягла 14 років, отримати паспорт громадянина України.

Відсутність паспорту громадянина України з 14 років перешкоджає такій особі у реалізації її гарантованих Конституцією України прав та свобод.

З огляду на те, що Закон № 5492-VI має найвищу юридичну силу на відміну від Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII, саме у спірних правовідносинах щодо віку видачі паспорту громадянина України мають бути застосовані приписи ст. 21 Закону № 5492-VI Однак, застосування Закону № 5492-VI в частині віку видачі паспорту громадянина України не позбавляє позивача права на вибір, у якому вигляді бажає отримати паспорт громадянина України, оскільки право на отримання паспорту громадянина України у вигляді книжечки передбачено з ч.2 ст.14 Закону України № 5492-VI , Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня

1992 року № 2503-ХІІ та Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року № 456.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, беручи до уваги висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 19.09.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі територіального підрозділу - Баштанського відділу державної міграційної служби України в Миколаївській області (вул. Семена Бойченка, 5,м. Баштанка,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,56101 ЄДРПОУ 37844163) задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області в особі територіального підрозділу Баштанського відділу державної міграційної служби України у Миколаївській області в оформленні і видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорту громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки.

3. Зобов`язати Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області в особі територіального підрозділу - Баштанського відділу УДМС у Миколаївській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України 6 червня 1992 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя Л.Л. Дерев`янко