Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 369/4849/24
Провадження № 2-а/369/127/24
РІШЕННЯ
Іменем України
17.10.2024 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Янченка А.В.,
за участі секретаря судового засідання Кубарської Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу № 369/4849/24 за позовом ОСОБА_1 до Бучанського РУП ГУ НП у Київській області, Головного управління Національної поліції в Київській області на постанову ЕГА № 1347047 по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області із позовом Бучанського РУП ГУ НП у Київській області, Головного управління Національної поліції в Київській області на постанову ЕГА № 1347047 по справі про адміністративне правопорушення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 28.02.2024 року о 15:49:36 в с. Софіївська Борщагівка Бучанського району Київської області інспектор поліції № 5 (с. Чайки) Бучанського РУП ГУ НП в Київській області Величко Є.Ю., розглянувши матеріали адміністративної справи стосовно громадянки ОСОБА_1 , виніс постанову, якою притягнув ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП та наклав на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу 850,00 грн.
Позивач вказує, що вважає дану постанову незаконною та безпідставною. Постанова інспектора поліції винесена за відсутності будь-яких доказів, які б свідчили про вчинення цього правопорушення.
На підставі вище наведеного, позивач просила суд скасувати постанову ЕГА № 1347047 від 28.02.2024 року винесену інспектором поліції № 5 (с. Чайки) Бучанського РУП ГУ НП в Київській області Величко Є.Ю. про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ознаками адміністративного правопорушення передбаченого ст. 183 КУпАП і закрити справу.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08.05.2024 року відкрито провадження у даній справі, розгляду якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
15.05.2024 року від позивача до суду надійшло клопотання про залучення у справі у якості співвідповідачів Головного управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирівська, буд. 15).
24.05.2024 року ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області постановлено клопотання задовольнити. Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Бучанського РУП ГУ НП у Київській області на постанову ЕГА № 1347047 по справі про адміністративне правопорушення, як співвідповідача Головне управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирівська, буд. 15).
Направити на адресу Головного управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ 40108616, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирівська, буд. 15) копію позовної заяви та доданих матеріалів.
Копія ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08.05.2024 року та примірник позовної заяви з додатками були надіслані на адресу відповідача.
Копія ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24.05.2024 року та примірник позовної заяви з додатками були надіслані на адресу відповідача 2.
Відповідно до вимог ст. 261 КАС України відповідачу було встановлено строк на подачу відзиву та пояснень на позовну заяву з дня отримання ухвали суду.
Відповідач відзив на адресу суду не направив.
У відповідності до ч. 8 ст. 262 КАС України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення.
Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 28.02.2024 року о 15:49:36 в с. Софіївська Борщагівка Бучанського району Київської області інспектор поліції № 5 (с. Чайки) Бучанського РУП ГУ НП в Київській області Величко Є.Ю., розглянувши матеріали адміністративної справи стосовно громадянки ОСОБА_1 , виніс постанову, якою притягнув ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП та наклав на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу 850,00 грн.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
За змістом ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема і передбачені статтю 183 КУпАП.
Згідно ст. ст. 276, 280, 283 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Відповідно до ст. ст. 251, 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Крім цього суд враховує, що ст.72КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною 1 ст.73КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 74 КАС України).
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стаття 183КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб.
Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, полягає у завідомо неправдивому виклику пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб. Дії правопорушника спрямовані на зрив нормальної роботи таких необхідних для суспільства служб, як пожежна охорона, поліція, швидка медична допомога, аварійні бригади. Правопорушник викликає представника хоча б однієї з перерахованих у статті спеціальних служб нібито для надання допомоги, знаючи наперед про те, що в цьому немає ніякої необхідності.
Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю прямого умислу. Правопорушник, повідомляючи певну інформацію спеціальній службі, усвідомлює, що вона є неправдивою, і бажає даремного виїзду на місце виклику працівників цієї служби.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, при розгляді справи про адміністративне правопорушення уповноважена особа органу Національної поліції має обов`язок всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема, на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення особою адміністративного правопорушення.
При цьому, належна фіксація вчинення адміністративного правопорушення може підтвердити правомірність накладення адміністративного стягнення та буде вважатися належним доказом по справі.
У той же час, відповідачем 1, 2 у ході розгляду даної справи не було надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували вину позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП, за викладених в оскаржуваній постанові про притягнення до відповідальності обставин.
Судом встановлено, що інспектором не було відібрано пояснень у заявниці та у свідків події, тобто не вжито заходів для перевірки причин здійснення виклику поліції.
Разом з тим, оскаржувана постанова не містить посилань на жодні належні та допустимі докази, зокрема, показання свідків, записи технічних приладів та засобів, на підставі яких інспектором поліції зроблено висновок про вчинення позивачем інкримінованого їй правопорушення.
Також, як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, при викладені суті адміністративного правопорушення зазначено, що 28.02.2024 року за адресою АДРЕСА_1 здійснила завідомо неправдивий виклик поліції.
Проте, оскаржувана постанова не містить зазначення яке конкретно повідомлення позивача було неправдивим, при цьому, відповідачем не надано та матеріали справи не містять доказів того, що позивачем було викликано поліцію наперед знаючи про те, що в цьому немає ніякої необхідності.
Обов`язок доказування відповідачем як суб`єктом владних повноважень правомірності своїх дій, рішень чи бездіяльності в адміністративних справах не може бути перекладено на позивача.
Статтею 55Конституції України гарантовано, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про Національну поліцію України», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (стаття 6 Закону).
Отже, в разі наявності факту чи з метою недопущення факту порушення прав та свобод особи від порушень і протиправних посягань, кожен має право звернутися до органу Національної поліції з метою захисту, а відповідний орган Національної поліції має обов`язок відреагувати на таке звернення і вжити визначених законодавством заходів для забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.286КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправною та скасування постанови серії ЕГА № 1347047 від 28.02.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП, та закриття справи про адміністративне правопорушення.
На підставі вище викладеного, керуючись статтями 2, 3, 19, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бучанського РУП ГУ НП у Київській області, Головного управління Національної поліції в Київській області на постанову ЕГА № 1347047 по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову ЕГА № 1347047 від 28.02.2024 року винесену інспектором поліції № 5 (с. Чайки) Бучанського РУП ГУ НП в Київській області Величко Є.Ю. про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ознаками адміністративного правопорушення передбаченого ст. 183 КУпАП визнати протиправною та скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене за ст. 183 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 17.10.2024 року.
Суддя А.В. Янченко