Рішення № 122268153, 08.10.2024, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
08.10.2024
Номер справи
908/1675/24
Номер документу
122268153
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

номер провадження справи 33/121/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.10.2024 Справа № 908/1675/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Мірошниченка М.В. при секретарі судового засідання Драковцевій В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи № 908/1675/24

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)

до відповідача: Приватного підприємця Єрохіна Тараса Юрійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про зміну договору оренди комунального майна

За участю представників сторін:

від позивача: Щербаха Р.Ю., витяг з ЄДР;

від відповідача: не з`явився;

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовом до Приватного підприємця Єрохіна Тараса Юрійовича про зміну п.п. 5, 9 договору № 040826101841 від 01.12.2008 оренди землі загальною площею 0,1263 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 12А.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 651, 652, 632 Цивільного кодексу України, ст.ст. 14, 265, 271, 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 18, 20, 23, 30 Закону України "Про оцінку землі".

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.06.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 17.06.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

19.06.2024 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, в якій позивач на виконання вимог суду уточнив РНОКПП відповідача: просив вважати вірним РНОКПП НОМЕР_1 .

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.05.2024 прийнято до розгляду позовну заяву з урахуванням наданих уточнень та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/121/24, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 09.07.2024 об 12 год. 30 хв.

Позивачу та представнику позивача доставлено копію ухвали суду до електронних кабінетів 24.06.2024, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Відповідачу копія ухвали суду була направлена засобами поштового зв`язку на адресу, зазначену в позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

В судовому засіданні 09.07.2024 був присутній представник позивача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом Акорд.

Відповідач відзив на позов не надав, свого представника в судове засідання не направив, причин неявки суду не повідомив.

Станом на 09.07.2024 у суду відсутні відомості щодо вручення відповідачу копії ухвали про відкриття провадження у справі.

Представник позивача в судовому засіданні повідомив, що відзив від відповідача не отримував, зв`язок з відповідачем відсутній, не заперечив проти відкладення підготовчого засідання.

У зв`язку з відсутністю відомостей про отримання відповідачем ухвали суду з повідомленням про час та місце підготовчого засідання, з метою забезпечення рівності прав сторін у господарському процесі, суд ухвалив відкласти підготовче засідання на 06.08.2024 об 12 год. 00 хв., розмістити копію даної ухвали до відома відповідача на сайті Господарського суду Запорізької області.

Копію ухвали було розміщено до відома відповідача на сайті Господарського суду Запорізької області, що підтверджується роздруківкою з даного сайту від 10.07.2024.

Копії ухвал суду про відкриття провадження у справі та про відкладення підготовчого засідання, які були надіслані відповідачу на адресу зазначену в позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулася до суду без вручення з відміткою поштової установи про закінчення терміну зберігання.

Судом передано телефонограму №02-20/2 від 05.08.2024 Приватному підприємцю Єрохіну Тарасу Юрійовичу з повідомленням про час та місце розгляду справи.

В судовому засіданні 06.08.2024 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом Акорд.

Відповідач повідомив про намір ознайомитись з матеріалами справи.

Для надання можливості відповідачу ознайомитись з матеріалами справи суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 19.08.2024 о 10 год. 00 хв.

В судовому засіданні 19.08.2024 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом Акорд.

Представник позивача повідомив про надходження від відповідача підписаної ним додаткової угоди, яка наразі розглядається позивачем.

Для надання можливості сторонам вирішити питання щодо підписання додаткової угоди ухвалою суду від 19.08.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання на 10.09.2024 об 11 год. 00 хв.

22.08.2024 від позивача надійшла заява про проведення судового засідання 10.09.2024 об 11 год. 00 хв. без участі його представника. В заяві позивач зазначив про те, що він не заперечує проти закриття підготовчого провадження у справі.

В судове засідання 10.09.2024 сторони своїх представників не направили.

З огляду на те, що представники усіх учасників справи в судове засідання не з`явилися, судове засідання проводилося без фіксування технічними засобами, на підставі ч.3 ст. 222 ГПК України.

Від відповідача не надходило будь-яких заяв по суті спору та з процесуальних питань, свого представника в судове засідання відповідач не направив, причин неявки суду не повідомив.

Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 10.09.2024 закрито підготовче провадження у справі №908/1675/24 та призначено справу №908/1675/24 до розгляду по суті на 08.10.2024 об 11 год. 30 хв.

Копію ухвали було надіслано відповідачу поштою та розміщено до відома відповідача на сайті Господарського суду Запорізької області, що підтверджується роздруківкою з даного сайту від 13.09.2024

03.10.2024 до суду повернулася без вручення копія ухвали яка була надіслана відповідачу, з відміткою поштової установи про закінчення терміну зберігання.

В судовому засіданні 08.10.2024 був присутній представник позивача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом Акорд.

Представник позивача повідомив про надходження від відповідача підписаної ним додаткової угоди, яка наразі розглядається позивачем, заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд залишив клопотання позивача без задоволення, оскільки у суду відсутній процесуальний строк для відкладення розгляду справи.

Суд закінчив з`ясовувати обставини справи та перевірку їх доказами, ухвалив про перехід до судових дебатів.

Представник позивача просив позов задовольнити.

В судовому засіданні 08.10.2024 судом прийнято рішення, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

01.12.2008 Запорізькою міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Приватним підприємцем Єрохіним Тарасом Юрійовичем (далі - орендар, відповідач) укладено договір оренди землі №040826101841 (далі - договір оренди землі).

За умовами договору оренди землі орендодавець відповідно до рішення двадцять першої сесії п`ятого скликання Запорізької міської ради №33/69 від 23.04.2008 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку для розташування продовольчого магазину та кафе з літнім майданчиком, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 12А.

Відповідно до п. 8 договору оренди землі договір укладено на 19 років.

За актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі позивачем надано, а відповідачем прийнято в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1263 га з кадастровим номером 2310100000:04:030:0128.

04.04.2009 сторонами укладена додаткова угода до договору оренди землі (далі - додаткова угода), згідно п. 1 якої викладено пункт 9 договору оренди землі в наступній редакції:

« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 20365,28 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради №7 від 27.11.2008».

01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, розділ ХІІІ якого регулює сплату орендної плати за землю.

Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.

Відповідно до пункту 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пп. 27.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2016 року з урахуванням індексації.

Статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частина 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлює, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Запорізькою міською радою отримано витяг № НВ-2300033152024 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05.03.2024, переданої в користування відповідачу. Розмір орендної плати розраховано на базі нормативної грошової оцінки, вказаної у витязі.

Згідно з ч. 1 ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності, зокрема на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю тощо.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду.

У ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно з Конституцією України є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з п. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України плата за землю є складовою податку на майно.

Статтею 10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно є місцевим податком.

Місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Відповідно до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку.

28.11.2018 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення №26). Згідно з додатком до рішення №26 розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку складає 3% від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення введено в дію з 01.01.2019.

Рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 №26 та від 30.06.2015 №7 не скасовувалися та є чинними.

Запорізькою міською радою з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу отримано в Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

За даними витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-2300033152024 від 05.03.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:030:0128, загальною площею 0,1263 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 12 А, складає 6099132,42 грн. в цінах 2024 року.

Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою за договором оренди землі в цінах 2024 року складає 182973,97 грн.: 6099132,42 грн. * 3% = 182 973,97 грн., де: 6099132,42 грн. - нормативна грошова оцінка землі в цінах 2024 року; 3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням Запорізької міської ради від 28.11.2018 №26.

Таким чином, договір оренди землі підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Аналогічна умова передбачена п. 32 договору оренди землі.

Статтею 632 Цивільного кодексу України, передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

У пункті 12 договору оренди землі сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів,зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, в інших випадках, передбачених законом.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У зв`язку з цим наявні підстави для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Статтею 188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З метою досудового врегулювання спору Департаментом правового забезпечення Запорізької міської ради направлялась відповідачу пропозиція про внесення змін до договору оренди землі від 13.03.2024 № 02/03.3-32/00671 з проектом додаткової угоди та розрахунком орендної плати. Пропозиція з додатками відповідачем не отримана. На час розгляду справи додаткова угода не підписана.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належать місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України (крім єдиного податку, визначеного пунктом 164 частини другої статті 29 цього Кодексу, та орендної плати за земельні ділянки, визначеної пунктом 165 частини другої статті 29 цього Кодексу і пунктом 191 цієї частини статті).

Таким чином, ухилення відповідача від приведення договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства порушує інтереси позивача в частині отримання до місцевого бюджету орендної плати за землю в розмірі, визначеному законодавством.

Відповідач не надав заперечень проти позову.

Враховуючи викладене, суд ухвалив позов задовольнити: змінити пункти 5 та 9 договору оренди землі №040826101841 від 01.12.2008, укладеного між Запорізькою міською радою та приватним підприємцем Єрохіним Тарасом Юрійовичем щодо земельної ділянки загальною площею 0,1263 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 12 А, для розташування продовольчого магазину та кафе з літнім майданчиком, виклавши їх у такій редакції:

« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 6099132,42 грн. (шість мільйонів дев`яносто дев`ять тисяч сто тридцять дві грн. 42 коп.) в цінах 2024 року»;

« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 182973,97 грн. (сто вісімдесят дві тисячі дев`ятсот сімдесят три грн. 97 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2024 року».

За розгляд позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 2422,40 грн. платіжною інструкцією № 706 від 05.06.2024.

22.12.2023 Запорізькою міською радою прийнято рішення №75 «Про бюджет Запорізької міської територіальної громади на 2024 рік». Згідно з додатком 3 до рішення № 75 головним розпорядником бюджетних коштів визначено Виконавчий комітет Запорізької міської ради.

Запорізька міська рада не є розпорядником бюджетних коштів та не має рахунків у фінансових установах. Головним розпорядником коштів, який здійснює видатки є Виконавчий комітет Запорізької міської ради.

Таким чином, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів в м. Запоріжжі, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Запорізької міської ради.

Враховуючи викладене, оскільки за платіжною інструкцією № 706 від 05.06.2024 платником судового збору за подачу даного позову є Виконавчий комітет Запорізької міської ради, відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 2422,40 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити пункти 5 та 9 договору оренди землі №040826101841 від 01.12.2008, укладеного між Запорізькою міською радою та приватним підприємцем Єрохіним Тарасом Юрійовичем щодо земельної ділянки загальною площею 0,1263 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 12 А, для розташування продовольчого магазину та кафе з літнім майданчиком, виклавши їх у такій редакції:

« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 6099132,42 грн. (шість мільйонів дев`яносто дев`ять тисяч сто тридцять дві грн. 42 коп.) в цінах 2024 року»;

« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 182973,97 грн. (сто вісімдесят дві тисячі дев`ятсот сімдесят три грн. 97 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2024 року».

Стягнути з Приватного підприємця Єрохіна Тараса Юрійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 02140892) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.).

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 14.10.2024.

Суддя М.В. Мірошниченко