Рішення № 122223694, 09.10.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2024
Номер справи
560/8947/24
Номер документу
122223694
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/8947/24

РІШЕННЯ

іменем України

09 жовтня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати п. 25 рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом №370/168 від 19.12.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення ОСОБА_1 - дружині загиблого, ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 внаслідок смерті, пов`язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 грн., в сумі 7 500 000,00 грн.

2. Зобов`язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 - дружині загиблого, ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 внаслідок смерті, пов`язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 недоплачену частину одноразової грошової допомоги 15 000 000,00 грн, в сумі 12 750 000,00 (дванадцять мільйонів сімсот п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що є єдиним членом сім`ї загиблого, яка має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16-1 Закону №2011-XII (в редакції закону на момент виникнення спірних правовідносин). Проте, в порушення частини 2 Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" відповідачем, призначено позивачці лише 50% від гарантованої державою суми одноразової грошової допомоги, тобто, 7500000,00 грн. замість 15000000,00 грн. Також, позивач зазначає, що відповідачем жодним чином не обґрунтовано причину не призначення позивачці повної суми грошової допомоги. Просить позов задовольнити.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає. Вказує, що оскільки право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги має не тільки дружина загиблого військовослужбовця, а також, діти, які не досягли повноліття, та утриманці загиблого. Їх частки одноразової грошової допомоги, розподіляються між іншими особами, лише у разі відмови від її отримання або якщо протягом трьох років з дня виникнення такого права його не реалізували. У зв`язку з тим, що донька загиблого військовослужбовця за отриманням одноразової грошової допомоги не зверталась, позивачці призначено допомогу в розмірі 1/2 частини 15000000 грн., в сумі 7500000 грн. Інша 1/2 частина одноразової грошової допомоги (в сумі 7500 000 грн.) буде розподілена позивачці у разі відмови доньки від її отримання або якщо донька протягом трьох років з дня виникнення права (13.02.2023) його не реалізує. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач скористалася правом на подання відповіді на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Від третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшли пояснення, в яких вказує, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 було підготовлено доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звертатись за ОГД щодо загиблого ОСОБА_3 є дружина ОСОБА_1 та донька ОСОБА_2 . На розгляд Департаменту соціального забезпечення Міністерества оборони України ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено висновок від 07.08.2023 №8/1/6788 про осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 . Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 24.06.2024 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 23.09.2024 суд залучив до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 16.05.2023.

13.02.2024 ОСОБА_3 загинув внаслідок бойових дій, захищаючи Батьківщину, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 22.03.2023, довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України №5260 від 02.05.2023, витягом з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (протокол №1299 від 22.06.2023).

Відповідно до п. 25 протоколу від 19.12.2023 №370/168 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та згідно з постановою КМУ від 28.02.2022 №168 ОСОБА_1 призначена одноразова грошова допомога в розмірі 1/2 частини 15000000 грн., в сумі 7500000 грн.

Вважаючи таке рішення протиправним, оскільки позивачці мала бути призначена одноразова грошова допомога у сумі 15000000 грн., позивач звернулася до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII), Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно із частинами 1, 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби.

Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.

Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до частини 3 статті 16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частинами 1, 8, 9 статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні", №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону №2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1 пункту 2).

Абзацами 2-4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

На виконання вимог Закону №2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім`ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.

Спірним у цій справі є правомірність виплати одноразової грошової допомоги дружині загиблого (померлого) військовослужбовця.

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Військовозобов`язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу", указами Президента України (частина 3 статті 16 Закону №2011-XII).

Відповідач як на підставу зменшення позивачці розміру одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця покликається на наявність окрім дружини загиблого ще доньки померлого, що є підставою для резервування половини одноразової грошової допомоги.

Під час судового розгляду справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , залучена до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, жодних пояснень та/або заяв по суті спору не надала.

Суд встановив, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 було підготовлено доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звертатись за ОГД щодо загиблого ОСОБА_3 є дружина ОСОБА_1 та донька ОСОБА_2 .

На розгляд Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено висновок від 07.08.2023 №8/1/6788 про осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибелю військовослужбовця ОСОБА_3 .

Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ОСОБА_1 призначена одноразова грошова допомога в розмірі 1/2 частини 15000000 грн., в сумі 7500000 грн.

Як зазначалося вище, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають:

- батьки,

- один із подружжя, який не одружився вдруге,

- діти, які не досягли повноліття,

- утриманці загиблого (померлого).

Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Разом з тим, суд встановив, що при складанні висновку від 07.08.2023 №8/1/6788 про наявність осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 не в повній мірі досліджене право доньки загиблого ОСОБА_2 на призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 7500000 грн. Зокрема, не встановлено, чи досягла вона повноліття та чи не є вона утриманцем загиблого (померлого) ОСОБА_3 , чи отримує пенсію у разі втрати годувальника.

Тобто, на момент прийняття відповідачем пункту 25 рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом №370/168 від 19.12.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення позивачці - дружині загиблого внаслідок смерті, пов`язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 в розмірі лише 1/2 частини 15000000,00 грн., тобто в сумі 7500000,00 грн., не в повній мірі досліджено наявність осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 .

Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що пункт 25 рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом №370/168 від 19.12.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення ОСОБА_1 - дружині загиблого внаслідок смерті, пов`язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 в сумі 7500000,00 грн. є протиправним та таким, що прийняте з порушенням вимог законодавства, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Разом з тим суд позбавлений можливості зобов`язати відповідача виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину одноразової грошової допомоги в сумі 12750000,00 грн., оскільки в ході розгляду заяви про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 не виконані всі умови для прийняття відповідного рішення, а саме належно не досліджена та достовірно не встановлена наявність права доньки загиблого ОСОБА_2 на призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 7500000 грн.

В той же час встановлювати наявність осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця входить до безпосередньої компетенції органів Міністерства оборони України.

Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб`єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб`єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб`єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб`єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб`єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов`язати суб`єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

Оскільки в спірних правовідносинах права позивача порушені протиправним рішенням відповідача, яке судом скасовано, і відповідачем в даному випадку не було належно встановлено наявність осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця, а суд не може перебирати на себе функції суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта, суд вважає за необхідне, на підставі частини 2 статті 9 КАС України, для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межі заявлених позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення їй одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 , з урахуванням всіх доданих до неї документів, та прийняти мотивоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене суд приходить до висновку про часткове задоволення позову відповідно до вищенаведених мотивів, з виходом за межі позовних вимог на підставі положень частини 2 статті 9 КАС України.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі 15140,00 грн., тому, враховуючи приписи частини 3 статті 139 КАС України, витрати в розмірі 1211,20 грн. необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п. 25 рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом №370/168 від 19.12.2023 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення ОСОБА_1 - дружині загиблого внаслідок смерті, пов`язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 грн., в сумі 7 500 000,00 грн.

Зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення їй одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 , з урахуванням всіх доданих до неї документів, та прийняти мотивоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 жовтня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, 6,м. Київ, 03168 , код ЄДРПОУ - 00034022) Треті особи:1. ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ). 2. ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , с. Морозівка, вул. Лісова, Хмельницького району , дата народження - 04.12.1999)

Головуючий суддя В.В. Матущак