Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №760/17153/24
3/760/5816/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2024 року м.Київ
Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Воронкін О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП):
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого повітряним гімнастом у ДП «Молодість», мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
ВСТАНОВИВ:
13.07.2024 о 11 годині 09 хвилин у м. Київ, вул. Любомира Гузара, 44/2 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Skoda Fabia державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332. Результат - 1,06%о., тест 1283, чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху, за що відповідальність, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 роз`яснено його права та обов`язки, передбачені ст. 10, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 повідомив, що 13.07.2024 о 11 годині 09 хвилин у м. Київ, вул. Любомира Гузара, 44/2 він керував транспортним засобом Skoda Fabia державний номерний знак НОМЕР_2 . Його зупини працівники поліції, виявили ознаки алкогольного сп`яніння та запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу із використанням спеціального технічного приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332, на що він погодився. Результат тесту № 1283- 1,06%о. Після проходження даного огляду працівники поліції запропонували йому проїхати до найближчого закладу охорони здоров`я з метою проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння, на що він відмовився, оскільки була повітряна тривога, а також у зв`язку із тим, що його запевнили, що такий огляд також буде проведений із застосуванням спеціального технічного приладу .
Захисник Харчук О.П. у судовому засіданні підтримав позицію ОСОБА_1 та додатково повідомив, що згідно Інструкції огляд на стан алкогольного сп`яннія проводиться із дотриманням відповідної Інструкції з експлуатації спеціального технічного приладу. Калібрування приладів проводиться кожні шість місяців. На момент проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння із спеціальний технічний Аlkotest Drager 7510 ARMF-0332 калібрувався рік потому. Тому не пройшов відповідних налаштувань, як того вимагає виробник. З огляду на викладе отримані результати не можуть вважатись дійсними та достовірними. До медичного закладу ОСОБА_1 не поїхав, оскільки працівники поліції запевнили його, що дослідження буде здійснюватись так само приладом Драгер. З огляду на викладене подав письмове клопотання про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Вислухавши ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суд дійшов до наступного.
Так, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Для встановлення події правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП необхідно з`ясувати чи дійсно особа знаходилася в стані сп`яніння під час керування транспортним засобом та чи дійсно саме та особа, відносно якої складено протокол, а не інша, керувала транспортним засобом.
Згідно вимог ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, статтею 53 цього Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до п. 2.5. Правил Дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, 2.5. Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України - водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Порядок проходження огляду водіїв на стан сп`яніння регламентується ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 зі змінами та доповненнями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2023 р. № 57 (далі - Порядок).
Судом встановлено, що 13.07.2024 о 11 годині 09 хвилин у м. Київ, вул. Любомира Гузара, 44/2 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Skoda Fabia державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332. Результат - 1,06%о., тест 1283, чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху.
Обґрунтовані та визначені законом підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджуються змістом досліджених у судовому засіданні наступних доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 825098 від 13.07.2024;
- відеозаписом з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) від 13.07.2024, використання яких передбачено ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» та Інструкцію про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції №100 від 03.02.2016;
- висновком спеціального технічного приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332 щодо результатів огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння № 1283 від 13.07.2024, складеного 13.07.2024 о 11 годині 19 хвилин, результат позитивний 1,06%о;
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів віл 13.07.2024;
- направленням водія транспортного засобу на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеним 13.07.2024 о 11 годині 20 хвилин;
Дані докази у розумінні ст. 251 КУпАП, суд визнає належними, допустимими, та такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення.
Надані суду відеозаписи містять фіксацію обставин зупинки, що мали місце 13.07.2024 о 11 годині 09 хвилин у м. Київ, вул. Любомира Гузара, 44/2 працівниками поліції транспортного засобу Skoda Fabia державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 , процедуру проходження ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу огляду на стан за допомогою приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332 з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння.
Крім того, факт керування 13.07.2024 о 11 годині 09 хвилин у м. Київ, вул. Любомира Гузара, 44/2 ОСОБА_1 транспортним засобом Skoda Fabia державний номерний знак НОМЕР_2 у стані алкогольного сп`яніння підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення ААД №825098 від 13.07.2024, відповідно до якого останній не спростував факт керування у стані алкогольного сп`яніння транспортного засобу та його зупинки.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не спростував факт керування ним 13.07.2024 о 11 годині 09 хвилин у м. Київ, вул. Любомира Гузара, 44/2 транспортним засобом Skoda Fabia державний номерний знак НОМЕР_2 .
Перевіркою матеріалів провадження порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не встановлено, оскільки інспектором було виконано вимоги ст. 266 КУпАП, Інструкції та Порядку, і запропоновано ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332, на що останній погодився.
Відповідно до висновку щодо результатів огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння № 1283 від 13.07.2024, складеного 13.07.2024 о 11 годині 19 хвилин, результат позитивний - 1,06%о
За результатами огляду складено акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 18.03.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 погодився із результатами огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332.
З огляду на викладене, суд не вбачає порушень процедури проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначеної ст. 266 КУпАП.
При цьому суд критично ставиться до наданих у судовому засіданні захисником пояснень щодо визнання недійсними та не достовірними результатів огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Alkotest Drager 7510 ARMF-0332, оскільки з моменту останньої повірки робочого засобу вимірювальної техніки пройшло більше шести місяців.
Так, відповідно до наданої стороною захисту Інстуркції з експлуатації спеціального технічного приладу Аlkotest Drager 7510 у розділі «Технічне обслуговування» визначено, що можливо збільшити інтервали між калібруванням.
Стороною захисту не суду не надано відомостей щодо наявності чи відсутності сертифікату визнання вимірювальних можливостей спеціального технічного приладу Аlkotest Drager 7510.
Крім того, стороною захисту не заявлено клопотань про витребування доказів, зокрема витребування у Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП сертифікату відповідності та свідоцтва про повірку спеціального технічного приладу Аlkotest Drager 7510.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, що підтверджується зібраними доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 , порушивши вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху України, вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Суд, також, не вбачає підстав для задоволення клопотання про ініціювання службового розслідування за даним фактом, оскільки це виходить за межі повноважень суду.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан: відповідно до протоколу ОСОБА_1 не працює, не є інвалідом, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності
Обставин, що згідно зі ст.ст. 34, 35 КУпАП, пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд, дотримуючись принципу індивідуалізації стягнення, закріпленого у ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, приходить до висновку про призначення ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП у вигляді штрафу в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами, що буде необхідним і достатнім, з метою виховання особи в дусі додержання законів України, поваги до Правил дорожнього руху, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.40-1 КпАП України «Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення».
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, ст.130, ст. 40-1 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 17 000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/21081300, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Номер рахунку (IBAN): UA698999980313040149000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Призначення платежу: 101_____ код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта громадянина України; штраф, стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується штраф) на користь держави, за рішенням №____/____/____, Солом`янський районний суд міста Києва).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. «Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу: 101_____ код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта громадянина України; судовий збір, стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №____/____/____, Солом`янський районний суд міста Києва)».
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити, що у випадку несплати накладеного на штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Солом`янський районний суд м. Києва.
Суддя О.А. Воронкін