Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 515/1272/24
Провадження № 3/513/1277/24
Саратський районний суд Одеської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2024 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., розглянувши в приміщенні суду в селищі Сарата Одеської області матеріали, які надійшли з Одеського апеляційного суду про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Вишневе Татарбунарського району Одеської області, проживаючого в АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 23 січня 2019 року органом 5114,
за ст. 173, ч.1 ст. 187 КУпАП за ч.5 ст. 126 , ч.2 ст. 130, КУпАП,
У С Т А Н О В И Л А:
08 серпня 2024 року о 17 годині 10 хвилини по вул. Степовій в м. Татарбунари Білгород-Дністровського району Одеської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом (мопедом) марки FORTE SURIUS без реєстраційного номеру, з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився під відеозапис на нагрудний портативний відеореєстратор, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, 08 серпня 2024 року о 17 годині 10 хвилини по вул. Степовій в м. Татарбунари Білгород-Дністровського району Одеської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом (мопедом) марки FORTE SURIUS без реєстраційного номеру, без посвідчення водія, тобто не маючи права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , щодо якого ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2023 року був встановлений адміністративний нагляд з відповідними обмеженнями терміном на один рік, та на якого постановою Кілійського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року було накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст. 187 КУпАП, повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, 09 липня 2024 року о 00:31 годині був відсутній за місцем свого проживання: АДРЕСА_1 , чим порушив заборону виходу з будинку з 22 години однієї доби до 06 години наступної доби.
Крім того, ОСОБА_1 , щодо якого ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2023 року був встановлений адміністративний нагляд з відповідними обмеженнями терміном на один рік, та на якого постановою Кілійського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року було накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст. 187 КУпАП, повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, 15 липня 2024 року о 23:06 годині був відсутній за місцем свого проживання: АДРЕСА_1 , чим порушив заборону виходу з будинку з 22 години однієї доби до 06 години наступної доби.
За положеннями ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 був своєчасно та належним чином повідомлений про день, час та місце судового розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Тому суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши та оцінивши докази, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Відповідно до пунктів 2, 3, 6 Розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп`яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пункту 6 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 808 від 05.11.2021), у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ст.252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126, ч.1 ст.130 та ч.2 ст. 187 КУпАП, доведена наступними доказами:
протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД № 478038 та серії ААД № 478039, які складено 04 серпня 2024 року о 17:49 та о 17:53 годині по вул. Степовій в м. Татарбунари Білгород-Дністровського району Одеської області та які містять відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень за ч.5 ст. 126 та ч.1 ст. 130 КУпАП, а також відомості щодо роз`яснення прав, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. ОСОБА_1 від надання пояснень та підпису у протоколах відмовився;
відеозаписом з портативного нагрудного відеореєстратора поліцейського, яким зафіксовано, що ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, як на місці зупинки транспортного засобу, так і в медичному закладі;
постановою серії ББА № 904348 від 04 серпня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.6 ст. 121, ч.5 ст. 121, ч.2 ст. 122, ч.1 ст. 126 КУпАП.
постановою серії БАД № 928521 від 13 квітня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126, ч.5 ст. 121 КУпАП. Накладено адміністративне стягнення в сумі 3400 гривень;
довідкою сектору адмінпрактики відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за відомостями ІПНП «ГСЦ» посвідчення водія не отримував. Протягом року до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП не притягувався;
протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД № 009652 та серії ВАД № 009653, які складено 06 серпня 2024 року в м. Татарбунари Білгород-Дністровського району Одеської області та які містять відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень за ч.2 ст. 187 КУпАП, а також відомості щодо роз`яснення прав, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. ОСОБА_1 підписав протоколи та власноруч написав: "з протоколом згоден".
ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2023 року про встановлення адміністративного нагляду терміном на один рік, на якій є відмітка, що ОСОБА_1 ознайомлений з обмеженнями 20.02.2024 року;
рапортами про реєстрацію повідомлень в ЄО за № 2483 від 09.07.2024 року та № 2675 від 15.07.2024 року;
постановою Кілійського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 187 КУпАП. Постанова набрала законної сили 31 травня 2024 року;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 щодо обставин порушення правил адміністративного нагляду.
Досліджені судом докази в їх сукупності є належними, допустимими та достатніми для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч.2 ст. 187, ч.2 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (із змінами та доповненнями), водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.1а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.5 ст.126 КУпАП, як повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння; за другим та третім епізодом за ч.2 ст. 187 КУпАП України, як порушення правил адміністративного нагляду особою, щодо якої встановлено такий нагляд, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, а саме порушення заборони виходу з будинку у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП України враховує характер адміністративних правопорушень, особу порушника, який раніше неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, не має посвідчення водія, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, та обставини, що пом`якшують відповідальність
Обставин, які відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинені ним адміністративні правопорушення, судом не встановлено.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив чотири адміністративних правопорушення, з яких адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП, є більш серйозним з числа вчинених, тому остаточне адміністративне стягнення належить накласти в межах санкції ч.5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За пунктом 5 частини 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 гривень (3028 грн.х0,2).
Керуючись ст.ст. 7, 9, 33, 36, 40-1, 245, 252, 280, 283- 285, 294 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП, та ч.2 ст. 187 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 :
за ч.5 ст.126 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом строком на п`ять років без оплатного вилучення транспортного засобу;
за ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень;
за ч.2 ст. 187 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом строком на п`ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA848999980313080149000015001, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК у Одеській області (Одеська обл.) 21081300, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А. І. Бучацька