Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 141/602/24
Провадження №3/141/369/24
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2024 року с-ще Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області у складі головуючого судді Климчука С.В.,
при секретарі судового засідання Бугайчук Ю.С.,
за участю прокурора Конончука В.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянку України, працює медичною сестрою КНП «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради, секретар складу позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи секретарем позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 та будучи відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 24.06.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор Конончук В.В. у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, оскільки вона порушила строк подачі декларації без поважних причин, а тому просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, визнала у повному обсязі за обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення, пов`язане за корупцією, у вчиненому щиро розкаялася, та суду пояснила, що не подала своєчасно щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, у зв`язку із великим навантаженням на роботі.
Суд, заслухавши прокурора та особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали справи № 141/602/24, дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 9КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючимив автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В той же час, статтею 252КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.8Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 62Конституції України визначено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідальність за порушення передбачених законом вимог фінансового контролю регламентована ст. 1726 КУпАП.
Частина 1 статті 1726 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як убачається з першого абзацу примітки до статті 1726 КУпАП, суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із визначення терміну «Суб`єкти декларування», який зазначено у частині 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону
У відповідності до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у тому числі голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними упункті 1частини першої цієї статті.
24.12.2020 на підставі рішення позачергової 3 сесії Оратівської селищної ради 8 скликання № 183 «Про комунальне некомерційне підприємство «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради» прийнято у комунальну власність Оратівської селищної ради комунальне некомерційне підприємство «Оратівська центральна районна лікарня», внесено зміни у назві із комунальне некомерційне підприємство «Оратівська центральна районна лікарня» районної ради на комунальне некомерційне підприємство «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради, а також затверджено статут, штатну чисельність та структуру комунального некомерційного підприємства «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради (п.1, п.4 та п.6 рішення).
Згідно з п. 1.1. розділу 1 Статуту комунального некомерційного підприємства «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради (нова редакція), затвердженого рішенням позачергової 3 сесії Оратівської селищної ради 8 скликання від 24.12.2020 (далі по тексту Статуту), комунальне некомерційне підприємство «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради, скорочена назва КНП «Оратівська ЛПЛ» (далі по тексту підприємство) є закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, яке надає послуги вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги будь-яким способом у порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим статутом.
Відповідно до п. 1.2.-п.1.4. розділу 1 Статуту, підприємство утворене Оратівською селищною радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом перетворення комунального закладу «Оратівська центральна районна лікарня» у комунальне некомерційне підприємство «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов`язків Оратівської центральної районної лікарні. Підприємство утворене на базі майна, що є власністю Оратівської селищної територіальної громади. Засновником та органом управління майном є Оратівська селищна рада (далі засновник). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику.
Згідно витягу з наказу № 49 від 16.06.2020, ОСОБА_1 , сестру медичну отоларингологічного кабінету поліклінічного відділення, переведено на посаду сестри медичної неврологічного кабінету поліклінічного відділення з 17.06.2020.
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з адміністративно-господарської діяльності) № 867 від 29.12.2023 «Про песональний склад позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2024 рік» (далі по тексту наказ № 867 від 29.12.2023) до складу позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій по ІНФОРМАЦІЯ_4 та відділів в основному та резервному складі включено, у тому числі, позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_5 .
При цьому, згідно наказу № 867 від 29.12.2023, ОСОБА_1 було включено до складу (резервного) як секретаря позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, судом установлено, що ОСОБА_1 , будучи секретарем резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 , відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому є суб`єктом декларування, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.1 розділу І роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 р. N 4 щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) (далі по тексту роз`яснення) Законом України «Про запобігання корупції» та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування N 449/21 передбачено три види декларацій:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року
2)декларація при звільненні- декларація, яка подається відповідно до абз. 1ч. 2 ст. 45 Законупротягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
3)декларація кандидатана посаду - декларація, яка подається відповідно доч.3ст.45Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб`єкти декларування (крімтих,які маютьправо навідтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Як убачається з матеріалів справи № 141/602/24, зокрема, витягу із Єдиного державного реєстру декларацій, ОСОБА_1 подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік лише 24.06.2024, тобто з порушенням вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
При цьому, як убачається зі змісту листа КНП «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради № 1073 від 09.03.2024, усім членам ВЛК неодноразово в усному порядку доводились вимоги антикорупційного законодавства, в тому числі вимоги фінансового контролю.
Отже, судом установлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді медичної сестри КНП «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради, будучи секретарем резервного складу позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, визначених статтею 1726 КУпАП, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України, несвоєчасно без поважних причин подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік лише 24.06.2024.
При цьому, належних та допустимих доказів на спростування обставин, зазначених в протоколі № 578 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, суду не надано та матеріали справи № 141/602/24 не містять.
Таким чином, з урахуванням встановлених фактичних обставин та доказів, які містяться в матеріалах справи № 141/602/24, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.33КУпАП стягненняза адміністративнеправопорушення накладаєтьсяу межах,установлених цимКодексом таіншими законамиУкраїни. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
З урахуванням встановлених фактичних обставин та доказів, які містяться в матеріалах справи № 141/602/24, суд доходить переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП доведена повністю.
Враховуючи характер вчиненого порушення, обставини його вчинення, дані про особу правопорушниці, ступінь її вини, обставину, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення - щире розкаяння винної, за відсутності обтяжуючих відповідальність обставин, з метою попередження вчинення нею аналогічних правопорушень у майбутньому, суд вважає за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і саме такий вид стягнення буде необхідним та достатнім для її виправлення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст.4Закону України«Про судовийзбір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які слід стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави.
Керуючись Законом України "Про запобігання корупції", ст. ст. 27, 38, 40-1, ч. 1 ст. 1726 , 251, 252, 268, 283, 284, 287 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, танакласти нанеї адміністративнестягнення увиді штрафуу розміріп`ятдесятинеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят гривень 00 копійок).
Реквізити рахунку для сплати штрафу: (отримувач коштів ГУК у Вінницькій обл./смт Оратів/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача Казначейство України, рахунок отримувача UA978999980313040106000002806, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,,судовий збірв сумі 605грн 60коп (шістсотп`ятьгривень 60копійок) в дохід Державного бюджету України (реквізити рахунку для оплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч.1 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч.1 ст. 308 КУпАП).
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 місяці.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.В. Климчук