Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №295/8446/24
Категорія 156
3/295/2392/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.2024 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Кузнецов Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , завчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
21.05.2024 о 04 годині 37 хвилин ОСОБА_1 в місті Житомирі, по вул. Ольжича, 7, керував транспортним засобом KiaCarens, держ номер НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився на місці зупинки у передбаченому законом порядку за допомогою приладу «Alcotest Drager» ARLM-0269, результат огляду 2,54% проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився.
В судовому засіданні адвокат Бакуменко С.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , заявив письмове клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання мотивовано тим, що протокол про адміністративне правопорушення є незаконним, причину зупинки водія вважає безпідставною та неправомірною. Зазначив про недовіру показів приладу Драгер, оскільки температура повітря, яка зазначена у приладі становить +24С, між тим, температура повітря на вулиці була нижча, а відтак показник 2,54% проміле не відповідає дійсності. Вказує про недостовірність роботи приладу Драгер.
Суддя, заслухавши пояснення адвоката, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що провина ОСОБА_1 знайшла своє підтвердження, та знаходить можливим притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об`єктивна сторона зазначеного правопорушення виражається у наступних діях: 1) керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; 3) відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно доп. 2.9а Правил дорожнього рухуУкраїни водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як вбачається з рапорту інспектора взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Житомирській області Журбей М., 21.05.2024, перебуваючи у складі екіпажу «Граніт 251» ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ) в м. Житомир, по вул. Ольжича, 7, було зупинено транспортний засіб KiaCarens, держ номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який різко маневрував на проїзній частині.Під час перевірки документів та спілкування з водієм ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, яка не відповідає обстановці. Огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки Т/З за допомогою приладу Alcotest Drager ARLM-0269. Висновок позитивний 2,54% проміле. На водія ОСОБА_1 складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП.
З наданогодо матеріалівсправи відеозаписуподій,які малимісце 21.05.2024о 04години 37хвилин,вбачається,що працівникамиполіції підчас комендантськоїгодини бувзупинений автомобіль KiaCarens, держ номер НОМЕР_1 , за кермом якого знаходився водій ОСОБА_1 . В ході спілкування у водія виявили ознаки сп`яніння та було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням приладу Драгер Алкотест, на що останній погодився, результат огляду склав 2,54 проміле. Після проходження огляду ОСОБА_1 погодився із результатами вимірювань (відео 04:45:52 сек.), погодився та без зауважень підписав паперову квитанцію з алкотестеру, не висловлював будь-яких звернень чи прохань до поліцейських пройти огляд в медичному закладі. Після складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було ознайомлено з його текстом. ОСОБА_1 підписав протокол та отримав його копію. Також згідно переглянутого відеозапису встановлено, що ОСОБА_1 жодним чином не заперечував факту керування вищевказаним транспортним засобом.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст.266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.6 І-го розділу Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених дозастосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальнітехнічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п.7 І-го Розділу Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далізаклад охорони здоров`я).
Відповідно до ч.ч. 2-5 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться в присутності двох свідків. Матеріали обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 130 КУпАП, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №745526 від 21.05.2024, в якому зафіксований факт порушення ОСОБА_1 п. 2.9а Правил дорожнього рухуУкраїни, тестом №395 від 21.05.2024 технічного засобу Alcotest Drager ARLM-0269, результат огляду 2,54%, актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів відеозаписів з нагрудних реєстраторів Motorola 475684, 475057, 445515, направленням водія транспортного засобу ОСОБА_1 , рапортом співробітника поліції, а також відеозаписом з СД-диску.
Що стосується доводів сторони захисту щодо недовіри до показників технічного засобу Drager 7510, а саме невідповідності вказаної температури повітря, яку він показував +24, хоча на вулиці температура повітря була нижча, суд вважає необґрунтованими, оскільки прилад Драгер перед проведенням огляду перебував у спеціальному кейсі, в якому зберігається, та який знаходився в автомобілі працівників поліції та відповідно міг зберегти всередині приладу більш вищі показники повітря та відобразити на експрес-тесті, але в цілому такі показними повітря, зважаючи на період року (кінець травня), свідчать про незначну різницю температури між оточуючим середовищем на вулиці та яка відображена не експрес-тесті. В будь-якому випадку прилад Драгер за своїм функціональним та основним призначенням не є спеціальним приладом для вимірювання температури зовнішнього повітря, а його показними температури повітря в цій частині не пов`язані із результатами оцінювання виявлених проміле у водія, та не є підставою для визнання огляду недійсним відповідно до ст.266 КУпАП. Слід також додати, що відповідно до наявної в загальному доступі офіційного сайту фірми виробника (мережі Інтернет https://www.draeger.com/Content/Documents/Content/alcotest-7510-ifu-9033193-ru.pdf) інструкції з експлуатації приладу Драгер (сторінка 25) робочими умовами навколишнього середовища при експлуатації даного приладу є температура в діапазоні від -10 до +50 С,а при зберіганні від - 40 до +70 С, за таких умов відображена на експрес-тесті температура повітря +25 С є допустимою та ніяким чином не впливає на правильність тестування продутого водієм повітря з ротової порожними та не спростовує винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння.
Крім того,з відеозапису з нагрудного реєстратора поліцейського, який доданий до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 745526 від 21.05.2024 року вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер», незгоду із результатами водій не висловив, без зауважень підписав тест №395 від 21.05.2024 технічного засобу «Drager Alcotest ARLM-0269», де погодився із результатами огляду.
Також в матеріалах справи наявні документи (сертифікат перевірки приладу Драгер Алкотест та свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки), які підтверджують реєстрацію та повірку даного засобу вимірювальної техніки на момент зупинки водія та складання протоколу, та вказують про достовірність його роботи та отриманих вимірювань.
Що стосується доводів сторони захисту про безпідставність причини зупинки транспортного засобу, то вони не заслуговують на увагу з наступних підстав.
Указом Президента № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні з 24.02.2022 року введено воєнний стан. При введенні воєнного стану, застосовуються такі заходи правового режиму воєнного стану як комендантська година. Комендантська година (заборонений час) це заборона військовою адміністрацією в певний час доби і на певний час перебувати на вулицях та в громадських місцях мешканцям населеного пункту, де встановлено Президентом України воєнний стан.
Контроль дотримання комендантської години мешканцями населеного пункту покладається військовим комендантом на спеціально виділені для цієї мети комендантські патрулі, до складу яких входять поліцейські Національної поліції України та військовослужбовці ЗС України та можуть залучатися військовослужбовці Національної гвардії України та державної прикордонної служби України.
У разі порушення комендантської години, комендантський патруль та правоохоронці можуть, серед іншого, зупиняти транспорт, перевіряти у громадян, у тому числі водіїв, документи, а в разі потреби, проводити огляд транспортних засобів, особистих речей та багажу. При цьому відсутність в законі прямої відповідальності за порушення комендантської години не звільняє осіб від обов`язку її дотримання та не позбавляє уповноважених державою осіб права на вжиття превентивних заходів щодо зупинки водія та перевірки документів, огляду авто та виявлення інших правопорушень і складання адмін.матеріалів.
Як встановлено з протоколу та відеозапису ОСОБА_1 керував транспортним засобом та рухався на ньому під час комендантської години після 24:00 години, біля 4 години ночі, тому у працівників поліції були обґрунтовані підстави для зупинки транспортного засобу, та перевірки документів у водія, встановлення особи та причини порушення комендантської години, в ході чого у водія і були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, які в подальшому підтвердилися при огляді за допомогою Алкотестера, за таких обставин твердження сторони захисту про те, що ОСОБА_1 був безпідставно зупинений працівниками поліції, є необґрунтованими.
Тому наведені доводи захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є безпідставними, оскільки вони спростовуються дослідженими доказами.
Таким чином, працівниками поліції був дотриманий, встановлений статтею 266 КУпАП, порядок виявлення у водія стану алкогольного сп`яніння, та після зупинки водію було запропоновано пройти обстеження на місці за допомогою приладу «Драгер», на що він погодився. Після того як водій ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу, погодився із його результатами та підписав експрес-тест, не висловив будь-яких заперечень, був складений протокол, який було підписано водієм без будь яких зауважень та отримано копію останнім, що зафіксоване на відеозаписі.
На підставі викладеного, суддя дійшов висновку, що огляд на стан сп`яніння проведений з дотриманням вимог ст. 266 КУпАП, тому підстав вважати його недійсним немає.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
За таких обставин, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУПАП, повністю доводиться дослідженими по справі доказами, яка полягає у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння.
Визначаючи міру адміністративного стягнення, яку необхідно призначити правопорушнику, суд виходить із того, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1ст. 130 КУпАП, шляхом керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, що є не тільки обставиною, що обтяжує відповідальність, а є умисно вчиненим правопорушенням, оскільки сідаючи за керування транспортним засобом водій повинен усвідомлювати всю відповідальність та настання можливих наслідків та дій, загрозу яку він може нести не тільки собі, а й усім учасникам дорожнього руху, тому суд вважає доцільним та достатнім для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно дост. 4 ч. 2 Закону України «Про судовий збір»з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст.40-1,130ч.1,283 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАПта накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач: ГУК у Житомир обл./Житомирська обл.; Код отримувача:37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача:UA368999980313060149000006001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі ДСА України, судовий збір в розмірі 605,60 грн. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз`яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установленийч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: Д.В.Кузнецов
Постанова підлягає пред`явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.