Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
08 жовтня 2024 рокуЧернігівСправа № 620/8423/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участі секретаря Бородулі В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду від 09.08.2024 у справі
за позовомОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Бобровицького сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській областіпро визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні діїУ С Т А Н О В И В:
Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі Управління, заявник) звернулось до суду із заявою та просить відстрочити строк виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 у справі №620/8423/24 до 28.10.2024.
Свою заяву мотивує тим, що у зв`язку із введенням воєнного стану та активними бойовими діями, що відбувались в місті Чернігові, бланки паспортів громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, які зберігались в Управлінні, були знищені посадовими особами. З метою виконання рішення суду Управління звернулося до ДМС України з питання передання на баланс бланка паспорта зразка 1994 року. Станом на 12.09.2024 відповідач не отримав бланка, а тому наразі відсутня реальна можливість виконання рішення суду з незалежних від Управління підстав.
Представник заявника в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Позивач в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду заяви повідомлений належним чином.
Частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового засідання, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про відстрочення виконання судового рішення має бути задоволена, з таких підстав.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 у справі №620/8423/24, яке набрало законної сили 10.09.2024, позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області в особі Бобровицького сектору про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії задоволений, зокрема, зобов`язано Бобровицький сектор ДМС України в Чернігівській області оформити та видати ОСОБА_2 , 2007 року народження по досягненню ним 16-річного віку, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Частиною п`ятою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Крім того, згідно із статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина четверта статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Вирішуючи подану Управлінням заяву, суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено на території України воєнний стан, продовжений Указом Президента України від 22.04.2022 №259/2022 з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, який продовжений.
У зв`язку із введенням воєнного стану, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ураховуючи положення статей 7, 8 Закону України «Про основи національної безпеки України», наказу ДМС України від 04.09.2020 №150 «Про затвердження Інструкції про порядок замовлення, закупівлі, постачання, обліку, зберігання, знищення та списання бланків документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують її особу чи її спеціальний статус, а також документів осіб, які звернулись за захистом в Україні» та враховуючи активні бойові дії в Чернігівській області, комісією по роботі з бланками документів 14.03.2022 знищено шляхом спалення бланків паспортів громадянина України в кількості 480 штук, на підтвердження чого надано відповідний акт від 14.03.2022 №3 та доповідну записку від 14.03.2022 №7401-1596/74.1-22.
На підставі наведеної інформації, наказом ДМС України від 14.03.2022 №55 визнано недійсними бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року в кількості 480 штук, які знаходились на балансі УДМС України у Чернігівській області.
З наведеного слідує, що в силу незалежних від заявника обставин, він позбавлений можливості виконати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2024.
Разом з тим, відповідно до наданих суду доказів, УДМС України в Чернігівській області вжиті заходи щодо добровільного виконання рішення, а саме направлений запит до Державної міграційної служби України з питання забезпечення відповідними бланками, зокрема, задля виконання спірного судового рішення.
Суд наголошує, що питання відстрочення виконання судового рішення є надзвичайно чутливим для позивача, як матері дитини, яка продовжує бути обмеженою у своїх правах, не маючи паспортного документу до того часу, доки рішення суду не виконано.
Суд розуміє потребу дитини позивача якнайшвидше отримати паспортний документ. У той же час суду слід забезпечити баланс інтересів приватного та публічного.
Рішенням, що забезпечить баланс вказаних інтересів, є відстрочення виконання судового рішення з вірним визначенням питання щодо часу, на який може бути надана ця відстрочка.
Беручи до уваги те, що отримання бланків паспортів громадянина України на баланс УДМСУ в Чернігівській області у кількості, необхідній для виконання рішень суду, які набрали законної сили, залежить від прийняття відповідного рішення у вигляді наказу Державною міграційною службою України та часу для фізичної доставки відповідних бланків паспортів із інших областей, суд, враховуючи обставини справи та вимоги Кодексу адміністративного судочинства України вважає можливим відстрочити виконання рішення суду до 28 жовтня 2024 року.
Враховуючи вищенаведене, заяву про відстрочення виконання рішення суду по справі №620/8423/24 необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 241-243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду - задовольнити.
Відстрочити Управлінню Державної міграційної служби України в Чернігівській області виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №620/8423/24 до 28 жовтня 2024 року.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений 08 жовтня 2024 року.
Суддя Ю.О. Скалозуб