Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2024 р. № 400/3476/24 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаСнігурівської міської ради Баштанського району Миколаївської області, вул. Жовтнева, 124,м. Снігурівка,Миколаївська обл., Баштанський р-н,57301, Комісії Снігурівської міської ради з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій,с причинених агресією РФ проти України, вул. Жовтнева, 124, м. Снігурівка, Баштанський р-н, Миколаївська обл., 57301, провизнання протиправним рішення від 27.02.2024 №93 та розпорядження від 06.03.2024 №190-р/в,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом (арк. 43-48), що містив вимоги:
визнати протиправним рішення Комісії Снігурівської міської ради з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія) від 27.02.2024 № 93 «Про відмову в наданні компенсації ОСОБА_1 на відновлення пошкодженого об`єкта за заявою № ЗВ-22.12.2023-72435 від 22 грудня 2023 р.» (далі Рішення);
визнати протиправним розпорядження начальника Снігурівської міської військової адміністрації Баштанського району Миколаївської області (далі Адміністрація) від 06.03.2024 № 190-р/в «Про затвердження рішення Комісії Снігурівської міської ради з розгляду питань щодол надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України від 27 лютого 2024 року №93 «Про відмову в наданні компенсації ОСОБА_1 на відновлення пошкодженого об`єкта за заявою №ЗВ-22.12.2023-72435 від 22 грудня 2023 р.»» (далі Розпорядження).
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що законних підстав для відмови у наданні йому компенсації не було.
Відповідачі позов не заперечили; правом участі в судовому засіданні не скористалися.
В судовому засіданні позивач і його представник вимоги адміністративного позову підтримали.
Як встановлено судом, 28.11.2022 членами відповідної комісії Снігурівської міської ради у присутності ОСОБА_1 як власника об`єкта було складено «Акт візуального обстеження пошкодженого майна внаслідок військової агресії з боку російської федерації проти України» (далі Акт від 28.11.2022, арк. 52). Згідно з Актом від 28.11.2022, комісія зафіксувала пошкодження будинку, ймовірними причинами пошкодження вказала артилерійській обстріли 15.04.2022 та 30.03.2022.
22.12.2023 позивач через застосунок «Дія» подав заяву № ЗВ-22122-023-72435 на отримання компенсації на відновлення об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, а саме: житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 . Ця обставина підтверджується адресованим позивачу листом виконавчого комітету Снігурівської міської ради від 20.02.2024 № 97/02-25.
26.12.2023 комісія з обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, яка (комісія) була створена відповідно до рішення виконавчого комітету Снігурівської міської ради від 16.01.2023 № 1, у присутності ОСОБА_1 як власника об`єкта склала «Акт № 610/П комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації» (далі Акт від 26.12.2023, арк. 53-55). Об`єктом в Акті від 26.12.2023 вказаний будинок садибного типу, адреса: АДРЕСА_2 . Висновки Акта від 26.12.2023: житло пошкоджено, придатне для проживання,1а група, потребує проведення поточного ремонту.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 Комісія відмовила.
У Рішенні (арк. 50) вказано: «… державна реєстрація права власності ОСОБА_1 на житловий будинок по АДРЕСА_2 … була проведена 19.12.2023р., при цьому документами, що подані для державної реєстрації, були технічний паспорт, виданий 16.12.2023р., та відомості з ДЗК, видані 19.12.2023р., тобто до 19.12.2023 право власності на вищевказаний житловий будинок взагалі не було належним чином зареєстровано державою, інші правовстановлюючі документи на будинок були відсутні, а до моменту видачі згаданого технічного паспорту цей житловий будинок не міг вважатися закінченим будівництвом об`єктом, тож на момент пошкодження (15 квітня 2022 року) об`єкт не був прийнятий в експлуатацію, право власності на нього як на нерухоме майно або об`єкт незавершеного будівництва не було зареєстровано, а значить ОСОБА_1 був власником будівельних матеріалів, а не нерухомого майна …».
Відмовляючи у задоволенні заяви, Комісія послалася на пункти 12, 14 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 «Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення»» (далі Порядок № 381), і вказала, що нею був виявлений факт недостовірності даних, зазначених у заяві про надання компенсації за пошкоджений об`єкт, та «… заявник є особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до Порядку … № 381 …».
Розпорядженням (арк. 49) начальник Адміністрації затвердив Рішення Комісії.
Предметом оскарження у справі є правомірність Рішення та Розпорядження.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Відповідно до статті 10 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації» (далі Закон), компенсація за пошкоджений об`єкт нерухомого майна надається шляхом:
1)виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;
2)надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;
3)надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об`єкті нерухомого майна за власні кошти.
Порядок надання компенсації за пошкоджений об`єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 381, комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу (Адміністрація). Комісія розглядає заяви та приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації відповідно до цього Порядку (пункт 8 Порядку № 381).
У пункті 12 (абзац перший) Порядку № 381 вказано, що за результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації та передає це рішення на розгляд уповноваженого органу не пізніше п`яти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов`язково зазначаються підстави для такої відмови.
Відповідно до підпункту 2 пункту 25 Порядку № 381, оскарження рішень, дій чи бездіяльності комісії здійснюється у такому порядку: у разі незгоди з рішенням комісії про надання/відмову у наданні компенсації, зокрема з розміром компенсації, заявник має право подати заперечення до уповноваженого органу (до Адміністрації) протягом п`яти робочих днів з дати отримання повідомлення про прийняття рішення комісією. Заперечення повинні бути в обов`язковому порядку розглянуті та враховані уповноваженим органом під час прийняття одного з рішень, передбачених пунктом 12 цього Порядку, про що повинно бути зроблено примітку у такому рішенні.
Інформації про подання позивачем заперечень на Рішення справа не містить.
В абзацах другому і третьому пункту 12 Порядку № 381 вказано, що протягом п`яти днів від завершення строку для подання заперечень на рішення комісії відповідно до пункту 25 цього Порядку уповноважений орган розглядає прийняте комісією рішення разом із запереченнями заявника (якщо такі були подані) та приймає одне з таких рішень:
затвердити рішення комісії про надання/відмову у наданні компенсації;
надіслати заяву на повторний розгляд комісією.
Копія рішення уповноваженого органу вноситься посадовою особою уповноваженого органу з накладенням електронного кваліфікованого підпису, що базується на сертифікаті відкритого ключа, до Реєстру пошкодженого та знищеного майна протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
В останньому абзаці пункту 25 Порядку № 381 вказано, що рішення уповноваженого органу можуть бути оскаржені у судовому порядку.
Норми про судове оскарження рішення комісії Порядок № 381 не містить.
Проте, відповідно до статті 11 Закону, рішення, дії, бездіяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів надання публічних послуг, пов`язаних з виконанням цього Закону, можуть бути оскаржені до суду.
Враховуючи це положення, а також зміст частини другої статті 55 Конституції України, частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що позивач правомірно звернувся з позовною вимогою про визнання протиправним Рішення Комісії.
За термінологією Закону (пункт 6 частини першої статті 1), пошкоджені об`єкти нерухомого майна об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним:
а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
б) об`єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
в) складові частини об`єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об`єктами нерухомого майна, за умови що на момент пошкодження в об`єкта будівництва зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;
г) спільне майно багатоквартирного будинку, відмінне від земельної ділянки.
У пункті 1 статті 2 Закону вказано, що отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи - громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна;
б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об`єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об`єкт відповідно до Закону України «Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об`єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
ґ) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктами «а» - «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;
д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами «а» - «ґ» цього пункту.
В абзаці першому пункту Порядку № 381 вказано, що отримувачем компенсації є фізична особа громадянин України, якс досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об`єкта, право власності якого підтверджено.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 381, компенсація надається за умови, що:
об`єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»;
об`єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
відомості про право власності на пошкоджений об`єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА_1 є власником об`єкта нерухомого майна, розташованого на території України, що був пошкоджений у квітні 2022 року, тому має право на отримання відповідної компенсації.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону, отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна не можуть бути:
1) особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
2) особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом І «Злочини проти основ національної безпеки України Особливої частини Кримінального кодексу України;
3) спадкоємці щодо пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям, визначеним пунктами 1 і 2 цієї частини.
Згідно з текстом Рішення, Комісія відповідних обставин щодо ОСОБА_1 не встановила.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 381, підставами для відмови в наданні компенсації є:
подання заяви про надання компенсації особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Порядку або не має повноважень для подання заяви;
виявлення факту недостовірності даних, зазначених у заяві про надання компенсації за пошкоджений об`єкт;
установлення факту розташування об`єкта нерухомого майна на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджених Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви на визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
виявлення факту проведення на пошкодженому об`єкті нерухомого майна ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі (у разі подання заяви на отримання компенсації для проведення ремонту);
виявлення факту пошкодження об`єкта нерухомого майна до набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»;
виявлення факту пошкодження об`єкта нерухомого майна не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації;
виявлення, що об`єкт нерухомого майна не був пошкоджений;
розташування пошкодженої квартири в багатоквартирному будинку, в якому пошкоджені місця загального користування житлового будинку (крім випадків, коли пошкодження місць загального користування було усунуто на дату подання заяви або прийнято рішення щодо їх відновлення за рахунок інших джерел) та/або який підлягає капітальному ремонту;
подання заявником до комісії повідомлення у паперовій формі про відкликання заяви;
відсутність інформації про пошкоджений об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
повторне звернення заявником для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об`єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації (крім випадків, коли об`єкт нерухомого майна був повторно пошкоджений внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації);
невідповідність умовам надання компенсації.
Комісія послалася на виявлення факту недостовірності даних, зазначених у заяві позивача. Недостовірністю даних, згідно з текстом Рішення, є та обставина, що право власності на житловий будинок було зареєстровано лише у грудні 2023 року (арк. 58), отже, на думку Комісії, позивач не був власником пошкодженого (у квітні 2022 року) об`єкта нерухомого майна.
Суд таке тлумачення визнав хибним.
Ані Закон, ані Порядок № 381 не містять умови, що компенсація надається тільки у тому випадку, якщо державну реєстрацію право власності було проведено до пошкодження об`єкта нерухомого майна.
Відсутність інформації про пошкоджений об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що вказано вище, є самостійною підставою для відмови в наданні компенсації (пункт 14 Порядку). Суд зазначає, що у цій нормі йдеться саме про актуальну інформацію, тобто інформацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що є достовірною на час подання заяви.
На момент звернення ОСОБА_1 право було зареєстровано, тому доводи про недостовірність даних, зазначених у заяві позивача, є безпідставними.
Суд врахував, що позивач з 1997 року є власником відповідної земельної ділянки (арк. 16-20); ще у 2013 році було складено технічний паспорт на житловий будинок, що розташований на цій земельній ділянці (арк. 26-28); з листопада 2002 року зареєстрованим місцем проживання позивача і його дружини є адреса: АДРЕСА_2 (арк. 29-31). Інформація про наявність будь-якого спору щодо права власності на житловий будинок, або про те, що право на компенсацію має будь-яка інша особа, у Рішенні відсутня.
На підставі викладеного суд встановив, що відмова ОСОБА_1 у наданні компенсації не ґрунтується на нормах Закону і Порядку № 381 і порушує законне право позивача, тому суд дійшов висновку про задоволення позову.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суду надано право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На думку суду, для ефективного захисту порушених прав позивача необхідним є покладення на Комісію обов`язку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення за цією заявою з урахуванням правової оцінки питання (щодо якого звернувся позивач), наданої судом у рішенні (частина третя статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Судові витрати (сплачена позивачем сума судового збору), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241 246, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Снігурівської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Жовтнева, 124, м. Снігурівка, Миколаївська обл., Баштанський р-н, 57301, ідентифікаційний код: 04056581) Комісії Снігурівської міської ради з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених агресією РФ проти України (вул. Жовтнева, 124, м. Снігурівка, Баштанський р-н, Миколаївська обл., 57301, ідентифікаційний код: 04056581) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати прийняте 27.02.2024 Комісією Снігурівської міської ради з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України рішення № 93 «Про відмову в наданні компенсації ОСОБА_1 на відновлення пошкодженого об`єкта за заявою №ЗВ-22.12.2023-72435 від 22 грудня 2023 р».
3. Визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Снігурівської міської військової адміністрації Баштанського району Миколаївської області від 06.03.2024 № 190-р/в «Про затвердження рішення Комісії Снігурівської міської ради з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України від 27 лютого 2024 року №93 «Про відмову в наданні компенсації ОСОБА_1 на відновлення пошкодженого об`єкта за заявою №ЗВ-22.12.2023-72435 від 22 грудня 2023 р ».
4. Зобов`язати Комісію Снігурівської міської ради з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.12.2023 № ЗВ-22.12.2-23-72435 про надання компенсації на відновлення об`єкта нерухомого майна (житлового будинку), розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , і прийняти рішення за цією заявою з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Снігурівської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Жовтнева, 124, м. Снігурівка, Баштанський р-н, Миколаївська обл., 57301, ідентифікаційний код: 04056581) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Птичкіна