Рішення № 122129339, 04.10.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2024
Номер справи
380/28084/23
Номер документу
122129339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2024 рокусправа № 380/28084/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді О.Желік, розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Державного підприємства «Львіввугілля» про скасування договорів про реструктуризацію основного податкового боргу, -

в с т а н о в и в:

Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля», в якому просить суд скасувати договори №1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014 про реструктуризацію основного податкового боргу.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у Державного підприємства «Львіввугілля» наявний перед бюджетом податковий, зокрема, по таких платежах: КБК 14060100 податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); КБК 21010100 частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств) та їх об`єднань; КБК 11020100 податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності; КБК 21081400 надходження податків і зборів (обов`язкових платежів), які справлялися до 1 січня 2011 року, але не визначені Податковим кодексом (крім податків та зборів, які надходили до місцевих бюджетів), включаючи розстрочені та відстрочені суми грошових зобов`язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувались станом на 31 грудня 2010 року та сум донарахованих за актами перевірок.

На виконання Закону України «Про заходи спрямовані, на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року №2711-VI із змінами та доповненнями у 2013-2014 роках по ДП «Львіввугілля» СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ Міндоходів було проведено реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), за наслідком чого укладено відповідні договори №1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014 про реструктуризацію основного податкового боргу. За умовами п. 3.1. договорів, платник зобов`язується забезпечити своєчасну сплату реструктуризованої суми податкового боргу.

Разом з тим, представник позивача зазначає, всупереч вимогам п. 3.1. договорів №1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014 платником не здійснювалося погашення донарахованих протягом 2021-2023 років щомісячних сум реструктуризованого основного податкового боргу платежів.

Як зазначає представник позивача, протягом січня-березня 2023 року ДП «Львіввугілля» щомісячно сплачує окремим платежом суму яка відповідає щомісячному нарахуванню реструктуризованого основного податкового боргу, однак усі кошти, які були самостійно сплачені (в тому числі і сплати у 2023 році які платник здійснив з метою погашення нарахованих місячних сум реструктуризованого основного податкового боргу) чи примусово вилучені в рахунок погашення податкового боргу відповідно до п. 9 ст. 87 Податкового кодексу України були скеровані на погашення наявного податкового боргу ДП «Львіввугілля» в порядку черговості його виникнення.

Таким чином, представник позивача підсумовує, що ДП «Львіввугілля» не здійснювало сплати поточних щомісячних платежів відповідно до графіків погашення реструктуризованого основного податкового боргу (без пені штрафних санкцій), оскільки кошти, які були сплачені за відповідні періоди в порядку черговості були зараховані в рахунок погашення податкового боргу, який виник до 2021 року. На підставі наведеного просить суд задовольнити повністю поданий адміністративний позов.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому представник щодо задоволення позову заперечив та вказав, що загальна сума реструктуризованого податкового боргу згідно договорів, які є предметом даного позову, становить 232822317,78 грн. ДП «Львіввугілля» за період 2023 року сплачено: згідно договору №1 від 27.11.2013 2732538 грн.; згідно договору №2 від 27.11.2013 та №5 від 29.10.2014 30527,76 грн.; згідно договору №3 від 27.11.2013 та №6 від 29.10.2014 119730,30 грн.; згідно договорів №4 від 27.11.2013 та №7 від 29.10.2014 63811,94 грн.

Відповідне, на думку відповідача, свідчить про часткове виконання умов договорів реструктуризації, та відсутність підстав для їх скасування.

Також представник відповідача зазначив, що пунктом 4 договорів чітко визначено, що реструктуризовані суми основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), що залишилися несплаченими на день прийняття рішення про скасування реструктуризації, стягувати та погашати у порядку, установленому законодавством для стягнення та погашення податкового боргу. Отже обов`язковою умовою розірвання даних договорів передує рішення податкового органу про скасування реструктуризації. Дані рішення про реструктуризацію основного податкового боргу не скасовані, не визнані нечинними, норми чинного законодавства на підставі яких приймались відповідні рішення чинні на даний момент.

Окрім цього, як зазначено представником відповідача, що стороною в даних договорах є СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ Міндоходів. В жодному договорі стороною договору не виступає Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків. Доказів що Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником даних податкових органів до матеріалів справи не долучено, доказів переуступлення даних договорів також не долучено.

Насамкінець відповідача вказав, що листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 підтверджено, що введення військового стану в Україні з 24.02.2022 до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами). Отже дані факти свідчать про те, що сторони договору до завершення дії форс-мажорних обставин мають відтермінування виконання зобов`язань.

Ухвалою судді Лунь З.І. Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 05.01.2024 вирішено перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 29.01.2023 суд постановив провести врегулювання спору за участю судді у адміністративній справі за позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Державного підприємства «Львіввугілля» про скасування договорів про реструктуризацію основного податкового боргу у строк до 29 лютого 2024 року. Зупинити провадження у справі у зв`язку з врегулюванням спору за участю судді до 29 лютого 2024 року.

Ухвалою суду від 26.02.2024 припинено врегулювання спору за участю судді у справі №380/28084/23 за адміністративним позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Державного підприємства «Львіввугілля» про скасування договорів про реструктуризацію основного податкового боргу. Поновлено провадження у справі №380/28084/23. Передано справу №380/28084/23 до Відділу документального забезпечення та архіву (канцелярія) Львівського окружного адміністративного суду для визначення іншого судді в порядку, встановленому ч.1 ст.31 КАС України.

Після повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.02.2024 суддю Желік О.М. призначено головуючою суддею.

Ухвалою судді Желік О.М. від 04.03.2024 прийнято до розгляду адміністративну справу №380/28084/23 за позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Державного підприємства «Львіввугілля» про скасування договорів про реструктуризацію основного податкового боргу. Розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження.

У підготовчому засіданні, що відбулось 01.05.2024, суд за клопотанням сторін ухвалою без виходу до нарадчої кімнати вирішив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні, що відбулось 10.09.2024, представник позивача поданий адміністративний позов підтримав та просив такий задовольнити. Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні.

За результатом проведеного судового засідання суд вирішив перейти до письмового провадження з метою ухвалення рішення у справі.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін у справі, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Державне підприємство «Львіввугілля» зареєстровано як суб`єкт підприємницької діяльності Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області 17 січня 2003 року за №1 408 120 000000 00005.

Відповідача включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за №32323256 та перебуває на обліку як великий платник податків у Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків з 28.01.2003 за №02-215

Рішеннями начальника СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів про реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) №4 від 29.10.2014, №4 від 27.11.2013, №3 від 29.10.2014, №3 від 27.11.2013, №2 від 29.10.2014, №2 від 27.11.2013 та №1 від 27.11.2013 вирішено надати ДП «Львіввугілля» реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) за такими платежами:

- по ПДВ (КБК 14010100) загальна сума боргу 197653581,50 грн.;

- по податку на прибуток (КБК 11020100) загальна сума боргу 10122333,61 грн.

- по частині прибутку (КБК 21010109) загальна сума боргу 7022508,59грн.;

- по надходженню податків і зборів (обов`язкових платежів) які справлялись до 01.01.2011 (КБК 21081400) загальна сума боргу 4332856,97грн.;

- по податку на прибуток (КБК 11020100) загальна сума боргу 11778312,24 грн.;

- по частині прибутку (КБК 21010100) загальна сума боргу 1630434,00грн.;

- по надходженню податків і зборів (обов`язкових платежів), які справлялись до 01.01.2011 (КБК 21081400) загальна сума боргу 282290,87грн.

На підставі вказаних рішень №4 від 29.10.2014, №4 від 27.11.2013, №3 від 29.10.2014, №3 від 27.11.2013, №2 від 29.10.2014, №2 від 27.11.2013 та №1 від 27.11.2013 між Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів в особі начальника СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів з одного боку, та ДП «Львіввугілля» з іншого боку було укладено ряд договорів про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), а саме:

- договір №1 від 27.11.2013 про реструктуризацію податкового боргу по ПДВ (КБК 14010100) на загальну суму 197 653 581,50 грн.;

- договір №2 від 27.11.2013 про реструктуризацію податкового боргу по податку на прибуток (КБК 11020100) на загальну суму 10 122 333,61грн.;

- договір №3 від 27.11.2013 про реструктуризацію податкового боргу по частині прибутку (КБК 21010109) на загальну суму 7 022 508,59грн.;

- договір №4 від 27.11.2013р. про реструктуризацію податкового боргу по надходженням податків і зборів (обов`язкових платежів), які справлялись до 01.01.2011 (КБК 21081400), на загальну суму 4 332 856,97грн.;

- договір №5 від 29.10.2014 про реструктуризацію податкового боргу по податку на прибуток (КБК 11020100) на загальну суму 11 778 312,24грн.;

- договір №6 від 29.10.2014 про реструктуризацію податкового боргу по частині прибутку (КБК 21010100) на загальну суму 1 630 434,00грн.;

- договір №7 від 29.10.2014 про реструктуризацію податкового боргу по надходженням податків і зборів (обов`язкових платежів), які справлялись до 01.01.2011 (КБК 21081400), на загальну суму 282 290,87грн.

У відповідності до п.1.1. договорів предметом таких є реструктуризація основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) строком на 20 років з моменту їх укладеннях.

Реструктуризовані суми основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) сплачуються згідно графіків, які є додатками № 1 до договорів.

Відповідно до інтегрованих карток по платежах, з яких укладено договори реструктуризації основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), протягом 2021-2023 року, ДП «Львіввугілля» не здійснювало в повному обсязі сплати поточних щомісячних платежів відповідно до графіків погашення реструктуризованого основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій).

Оскільки відповідачем не сплачувались своєчасно платежі по договорах про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) №1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014 позивач звернувся до суду з метою їх скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Закон України «Про заходи спрямовані, на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 №2711-VI (далі Закон №2711-VI) визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Відповідно до п.10.1 ст.10 Закону України №2711-IV передбачено, що державним, комунальним підприємствам, а також господарським товариствам, у статутних фондах яких частка держави становить більше ніж 50 відсотків, які відносяться до підприємств паливно-енергетичного комплексу та внесені до Реєстру, дозволяється без отримання додаткових погоджень з державними органами, уповноваженими управляти зазначеними підприємствами, за взаємною згодою, провести реструктуризацію кредиторської та/або дебіторської заборгованостей терміном до десяти років з дати укладення відповідних договорів про реструктуризацію заборгованості з відстрочкою погашення заборгованості до двох років дії таких договорів та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.

Згідно з п.10.2 ст.10 Закону № 2711-IV від 23.06.2005 реструктуризація основного податкового боргу, в тому числі боргу, який виник у зв`язку із застосуванням механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом (без пені та штрафних санкцій):

10.2.1. Підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру та мають у складі заборгованості основний податковий борг (без пені та штрафних санкцій), що залишився непогашеним після застосування механізму взаєморозрахунків, передбаченого цим Законом, мають право на реструктуризацію основного податкового боргу шляхом розстрочення терміном на десять років з дати укладення відповідних договорів про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості - основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), з відстрочкою погашення на перші два роки дії таких договорів та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.

Відповідно до п 10.3 цього ж Закону органи державної податкової служби за зверненням учасників розрахунків - платників податків укладають договори про реструктуризацію основного податкового боргу, в тому числі боргу, який виник у зв`язку із застосуванням механізмів погашення заборгованості (без пені та штрафних санкцій), на умовах, визначених цим Законом.

Договір про реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) повинен укладатися з урахуванням таких умов:

- договір про реструктуризацію заборгованості може бути скасований в судовому порядку за позовом кредитора в разі, якщо боржник ухиляється від виконання умов договору щодо здійснення поточних розрахунків за договором реструктуризації основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) або щодо повної сплати платником податків поточних нарахованих сум податків та зборів (обов`язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів;

- скасування договору про реструктуризацію заборгованості є підставою для нарахування пені, штрафних та фінансових санкцій відповідно до законодавства на несплачену суму заборгованості.

В силу п.10.3 ст.10 Закону України №2711-IV однією з умов скасування в судовому порядку договору про реструктуризацію заборгованості є ухилення боржника від виконання умов договору.

Згідно ж п.10.3 ст.10 Закону №2711-VI, скасування договору про реструктуризацію заборгованості є підставою для нарахування пені, штрафних та фінансових санкцій відповідно до законодавства на несплачену суму заборгованості.

Крім цього, приписами вказаного вище Закону №2711-VI, передбачено право звернення податкового органу (кредитора) до суду із вимогами про скасування в судовому порядку договору про реструктуризацію основного податкового боргу,

Суд встановив, що відповідно до п. 1.1. договорів (№1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014) СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів надало ДП «Львіввугілля» реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) по вказаних вище податках шляхом реструктуризації з відстрочкою погашення на перші два роки дії договору та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками на визначену в договорах загальну суму.

Згідно п. 3.1. договорів платник в особі ДП «Львіввугілля» зобов`язується забезпечити своєчасну сплату реструктиризованого суми податкового боргу.

Разом з тим, як встановлено судом, відповідачем не здійснювалося погашення донарахованих протягом 2021- 2023 років щомісячних сум реструктуризованого основного податкового боргу платежів.

Так, відповідно до ІКП протягом 2021 2023 років ДП «Львіввугілля» здійснювало самостійно часткові сплати в погашення податкового боргу по КБК 14010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та КБК 21010100 (частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств) та їх об`єднань). Також в рахунок погашення податкового боргу по даних КБК надходили кошти які були вилучені Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків з рахунків ДП «Львіввугілля» на виконання ст. 95 Податкового Кодексу України чи наявних рішень судів щодо стягнення податкового боргу боржника.

Як зазначено представником відповідача, ДП «Львіввугілля» за період 2023 року сплачено згідно договору №1 від 27.11.2013 2 732 538 грн.; згідно договору №2 від 27.11.2013 та № 5 від 29.10.2014 30 527,76 грн.; згідно договору №3 від 27.11.2013 та №6 від 29.10.2014 119 730,30 грн.; згідно договорів №4 від 27.11.2013 та №7 від 29.10.2014 63 811,94грн

Суд відзначає, що відповідно до п. 9 ст. 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Суд звертає увагу на те, що вищевказаною нормою ПК України встановлено імперативний обов`язок податкового органу зараховувати кошти в рахунок погашення податкового боргу, незалежно від напряму сплати таких коштів, згідно з черговістю його виникнення.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до наданих ІКП ДП «Львіввугілля» усі кошти які були самостійно сплачені (в тому числі і сплати у 2023 році які платник здійснив з метою погашення нарахованих місячних сум реструктуризованого основного податкового боргу) чи примусово вилучені в рахунок погашення податкового боргу відповідно до п. 9 ст. 87 Податкового кодексу України були скеровані на погашення наявного податкового боргу ДП «Львіввугілля» в порядку черговості його виникнення.

Дана інформація підтверджується ІКП, де чітко видно залишок заборгованості на початок 2021 року по кожному окремому КБК.

Так КБК 14060100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)) станом на 01.01.2021 заборгованість всього 415 863 122,9 грн., за період з 01.01.2021 по 27.03.2023 на вказаний рахунок надійшло всього 73 807 004,29 грн. З цього випливає те, що ДП «Львіввугілля» за період з 2021-2023 роки не здійснила жодного погашення щомісячної донарахованої суми реструктуризованого основного податкового боргу відповідно до графіку передбаченого договором №1 від 27.11.2013 року (щомісячне нарахування 910 846,00грн.).

Так КБК 21010100 (частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств) та їх об`єднань) станом на 01.01.2021 р. заборгованість всього 119 663 182,90 грн., за період з 01.01.2021 по 27.03.2023 на вказаний рахунок надійшло всього 1 810 718,53 грн., та зменшено зобов`язання за рахунок поданої звітності на 112 042 930,00грн. Отже, ДП «Львіввугілля» за період з 2021-2023 роки не здійснила жодного погашення щомісячної донарахованої суми реструктуризованого основного податкового боргу відповідно до графіку передбаченого договором №3 від 27.11.2013 року (щомісячне нарахування 32 361,79грн.) та №6 від 29.10.2014 (щомісячне нарахування 7 548,31 грн.).

Так КБК 11020100 (податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності) станом на 01.01.2021 заборгованість всього 82 376 921,91 грн., за період з 01.01.2021 по 27.03.2023 на вказаний рахунок надійшло всього 305 225,62 грн. З цього випливає те, що ДП «Львіввугілля» за період з 2021-2023 роки не здійснила жодного погашення щомісячної донарахованої суми реструктуризованого основного податкового боргу відповідно до графіку передбаченого договором №2 від 27.11.2013 (щомісячне нарахування 46 646,70грн.) та №5 від 29.10.2014 (щомісячне нарахування 54 529,22грн.).

Так КБК 21081400 (надходження податків і зборів (обов`язкових платежів), які справлялися до 1 січня 2011 року…) станом на 01.01.2021 заборгованість всього 1 324 577,94 грн., за період з 01.01.2021 по 27.03.2023 на вказаний рахунок надійшло всього 63 811,94 грн. З цього випливає те, що ДП «Львіввугілля» за період з 2021- 2023 роки не здійснила жодного погашення щомісячної донарахованої суми реструктуризованого основного податкового боргу відповідно до графіку передбаченого договором №4 від 27.11.2013 (щомісячне нарахування 19 967,08грн.) та №7 від 29.10.2014 (щомісячне нарахування 1 306,90грн.).

Відтак, у відповідності до інтегрованих карток по платежах з яких укладено договори реструктуризації основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) протягом 2021-2023 року, ДП «Львіввугілля» не здійснювало сплати поточних щомісячних платежів відповідно до графіків погашення реструктуризованого основного податкового боргу (без пені штрафних санкцій), оскільки кошти, які були сплачені за відповідні періоди в порядку черговості були зараховані в рахунок погашення податкового боргу, який виник до 2021 року.

Наведене свідчить про порушення відповідачем п. 3.1. укладених договорів про реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій).

Щодо твердження відповідача про відсутність доказів того, що Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів, суд зазначає таке.

Стороною укладених договорів про реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) з ДП «Львіввугілля» є СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів.

Постановою КМУ від 30 березня 2016 №247 «Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби» перейменовано Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників в Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби. Також проведено реорганізацію спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників шляхом їх приєднання до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком, в тому числі і Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС.

Постановою КМУ від 19 червня 2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено, як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. Також реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. Зокрема створено Офіс великих платників податків ДПС та реорганізовано Офіс великих платників податків ДФС шляхом приєднання його до Офіс великих платників податків ДПС.

Постановою КМУ від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (в т.ч. Офіс великих платників податків ДПС).

Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.

Кожен територіальний орган ДПС, утворений як відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС»).

Відповідно до Положення про Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 №643, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником майна, прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) у відповідних сферах діяльності.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.

Тому, Офіс великих платників податків ДПС як юридична особа публічного права втратив адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.

Вищенаведене узгоджується з висновком, зробленим Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду (постанова від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-a)

Таким чином, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником усіх прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності, що свідчить про необґрунтованість доводів відповідача в цій частині.

Суд критично оцінює посилання відповідача на форс-мажорні обставини (введення військового стану в Україні) та на лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, оскільки умовами укладених між сторонами договорів не передбачено можливості не виконання таких договорів у зв`язку з настанням будь-яких форс-мажорних обставин.

Вищенаведене в сукупності свідчить, знову ж таки, про порушення відповідачем умов укладених з СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів договорів про реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) №1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014, а отже й про необхідність їхнього скасування.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином сплачений позивачем судовий збір не підлягає стягненню на його користь з відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

в и р і ш и в:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати договори про реструктуризацію основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) №1 від 27.11.2013, №2 від 27.11.2013, №3 від 27.11.2013, №4 від 27.11.2013, №5 від 29.10.2014, №6 від 29.10.2014 та №7 від 29.10.2014, укладені між Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів та Держаним підприємством «Львіввугілля».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяЖелік О.М.