Рішення № 122128139, 03.10.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2024
Номер справи
160/14765/24
Номер документу
122128139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2024 року Справа № 160/14765/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозицької І.О.

при секретарі судового засідання Губкіної А.М.

за участі сторін:

представника позивача Міщук А.Ю.

представника відповідача Єгорова А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулося Публічне акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат» з позовною заявою до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ф. «Р» №214/32-00-07-05-19 від 20.03.2024 та податкове повідомленнярішення ф. «ПС» №215/32-00-07-05-19 від 20.03.2024, направлені Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 27.03.2024 року на адресу Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» (далі - позивач) засобами поштового зв`язку було надіслано Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (далі відповідач) податкові повідомлення-рішення від 20.03.2024 р. № 214/32-00-07-05-19 форми «Р», № 215/32-00-07-05-19 форми «ПС». Вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені ПАТ «ДМК» в адміністративному порядку, вказані шляхом подання до ДПС адміністративної скарги від 12.04.2024 р. за вих. № 312. Рішенням ДПС від 01.05.2024 р. № 12610/6/99-00-06-03-02-06 (яке отримано позивачем 06.05.2024 р., вхід. № 25 від 06.05.2024 р.) скаргу ПАТ «ДМК» залишено без розгляду.

ПАТ «ДМК» вважає вищезазначені податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню з тих підстав, що вони прийняті за результатами перевірки, яка проведена відповідачем із порушенням встановленого порядку, що має наслідком її незаконність та відсутність правових наслідків такої перевірки для платника. Крім того, висновки акту перевірки про встановлене порушення є безпідставними, базуються на припущеннях, не відповідають вимогам всебічності, неупередженості, об`єктивності та повноти перевірки.

Щодо незаконності податкового повідомлення-рішення від 20.03.2024 р. № 215432-00-07-05-19 ПАТ «ДМК» вважає податкове повідомленням-рішенням форми «Р» № 214/32-00-07- 05-19 від 20.03.2024 р. про збільшення грошового зобов`язання за платежем «Надходження за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів, як вторинної сировини» у сумі 379 070 956,52 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 94 546 012,11 грн. незаконним та таким, що підлягає скасуванню з тих підстав, що висновки акту перевірки складені із порушення м вимог Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків в частині вимог Порядку щодо викладення фактів виявлених порушень чітко, об`єктивно та повною мірою з обов`язковим посиланням на первинні документи та інші документи, що ці порушення підтверджують.

Щодо незаконності податкового повідомлення-рішення від 20.03.2024 р. № 214/32-00-07-05-19 в частині застосування штрафної фінансової санкції, позивач посилається на те, що є незаконним застосування відповідачем штрафу за умисне порушення у розмірі 25% від суми порушення, відповідно до п.123.2. ст.123 ПКУ за порушення, яке за розрахунком контролюючого органу, вчинене до 01.01.2021 р.; є незаконним застосування штрафних санкцій за порушення, вчинене у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів; є незаконним застосування штрафних санкцій до платника податків, визнаного банкрутом.

Щодо незаконності податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 20.03.2024 р. №215/32-00-07-05-19, позивач зазначає, що воно прийняте відповідачем: 1) за відсутності правопорушення, за яке передбачено застосування штрафних санкцій, відповідно до п.121.1. ст. 121 ПК України; 2) і з свідомим та навмисним порушенням контролюючим органом приписів ч.1 ст. 59 КУзПБ, якою прямо встановлено, що до платника податків - банкрута штрафні санкції не застосовуються; 3) за відсутності у акті перевірки висновку про порушення позивачем пп.16.1.9 п.16.1 ст.16, пп.20.1.6, пп.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п,85.2 ст.85 ПК України та протиправності дій контролюючого органу по зміні висновків акту перевірки після завершення перевірки - за відсутності законодавчого права контролюючого органі на такі дії.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в тексті якого зазначено, що він заперечує проти пред`явлених позовних вимог та просить суд відмовити у їх задоволенні в обґрунтування якого зазначено наступне.

Щодо висновків про заниження задекларованої суми екологічного податку на 1 450 306,52 грн. за періоди згідно зведеної таблиці (порушення 1/1). Правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог пунктів 246.4 та 246.5 статті 246 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями). В ході перевірки встановлено, що ПАТ «ДМК» при обчислені суми податку, який справляється за розміщення відходів, безпідставно не застосовує Ко - коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів. Підприємством не виконуються вимоги пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України. В ході перевірки направлено засобами електронного зв`язку до електронного кабінету платника податків запит від 19.01.2024р. № 441/6/32-00-07-05-04 щодо надання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України за період 2018 - 2021 роки та надати пояснення щодо умов зберігання на підприємстві відпрацьованих люмінесцентних ламп. Підприємством ПАТ «ДМК» листом від 26.01.2024р. б/н (вх. Міжрегіонального управління від 29.01.2024 №625/6) документи про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів підприємством не надані. Листом ПАТ «ДМК» від 26.01.2024р. б/н надано Міжрегіональному управлінню Інструкцію «Про порядок поводження з промисловими та побутовими відходами в структурних підрозділах комбінату И230-049-003-2018».

Правильність визначення повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України не належить до компетенції органів ДПС, тому з метою з`ясування вищевказаного питання Міжрегіональне управління звернулося до територіальних органів Міндовкілля. Для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, Міжрегіональним управлінням зроблено запити до: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (листи від 15.01.2024 № 190/5/32-00-07-05-04, від 01.02.2024 р. № 428/5/32-00-07-05-04); Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (лист від 15.01.2024 № 191/5/32-00-07-05-04); Держпродспоживслужби (лист від 15.01.2024 р. № 206/5/32-00-07-05-04). У відповідях до Міжрегіонального управління вищезазначені підприємства не надали інформацію з запитуємого питання: лист Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 30.01.2024 р. № 4-378-23 (вх. Міжрегіонального управління від 30.01.2024 р. № 848/5); лист Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 08.02.2024 № 4-661-23 (вх. Міжрегіонального управління від 08.02.2024 № 1165/5); лист Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 01.02.2024 № 4.2/1676 (вх. Міжрегіонального управління від 13.02.2024 р. № 1298/5); лист Держпродспоживслужби від 01.02.2024 р. №12-15/2206 (вх. Міжрегіонального управління від 13.02.2024 № 1304/5). Перевіркою не доведено, що місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України інформацію з даного питання від територіальних органів Міндовкілля не отримано. Таким чином, при розрахунку екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах ставки податку збільшуються у 3 рази. Встановлено порушення пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, ПАТ «ДМК» занижено податкове зобов`язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах на суму 1 450 306,52 грн.

Щодо висновків про заниження екологічного податку в розмірі 377 620650 грн. за розміщення шлакових відвалів (ПОРУШЕННЯ 1/2). Правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог підпункту 242.1.3 пункту 242.1 статті 242 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями). Суб`єкти господарювання, які є платниками екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, надають до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної адміністрації (далі - Департамент) спеціальні паспорти місць видалення відходів, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року №1216 «Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів», за встановленою формою Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999 №12 «Про затвердження Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів». Відповідно до Реєстру місць видалення відходів у Дніпропетровській області за ПАТ «ДМК» на території м.Кам`янське зареєстровано 11 паспортизованих місць видалення відходів із зазначенням коду за КОАТУУ - 1210436900 (код КОАТУУ Заводського району м. Кам`янське). В процесі виробництва металургійної продукції утворюються шлаки доменні, шлаки сталеплавильні конверторні. У паспорті шлакового відвалу №192/19 від 09.02.2018 зазначена наступна інформація: - наявність станом на 01.01.2020 шлакових відвалів у кількості 8 391,5 тис. тон, які віднесені до 4 класу небезпеки (розміщені на 99,5 га); - проектний обсяг видалення відходів - 11 805 тис тонн; - вказана якісна оцінка захищеності підземних (напірних) вод (умовні категорії захищеності) - «Незахищені»; - наявність засобів захисту навколишнього природного середовища від забруднення - донний ізоляційний екран - «Відсутній»; - бортові ізоляційні екрани - «Відсутні»; - обвалування по периметру - «Відсутнє»; - дренажні канави - «Відсутні»; - місцезнаходження місця видалення відходів - північ, м. Кам`янське, промислова зона, правий берег р.Дніпро, 3,0 км від селітебної зони, 0,1 км на південь від затоки р. Дніпро; - код за КОАТУУ - 1210436900. Частинами другою та четвертою статті 33 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями) (чинний в період з 01.10.2018 по 30.09.2022) встановлено, що на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

В ході перевірки ПАТ «ДМК» надано паспорт місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18 на шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні, (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15, згідно якого, передбачено наступне: В розділі ІV «Техніко технологічна характеристика МВВ» пунктом 4.8 даного паспорту передбачено тимчасове складування відходів з метою їх подальшої утилізації/передачі іншій особі, проведення рекультивації майданчика. Розділом ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18 в пункту 1 «розташування» передбачено: - підпунктом 1.1 віддаленість від населеного пункту: більше ніж 3,0 км від селітебної зони м.Камянське. - підпунктом 1.2 віддаленість від водотоків і водойм: 0,1 км. на південь від затоки р.Дніпро - підпунктом 1.3 віддаленість від водозабірних споруд: 20,0 км східніше Аульського водозабору (нижче за течією річки). З метою формування об`єктивних та ґрунтовних висновків за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки, ліквідатору ПАТ «ДМК» в ході проведення перевірки вручено запит з проханням надати інформацію (письмові пояснення) та первинні документи від 30.01.2024 №588/6/32-00-07-05-04 про надання наступних документів: - усі наявні документи за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року (матеріалами інвентаризації МВВ, включаючи вихідні дані проектів, матеріали виробничої паспортизації відходів (що утворились і видалялись), дані карток і відомостей прибутково-вибуткових документів, дані моніторингу та спеціальних робіт, спостереження, проведені контрольні заміри, дослідження, тощо), які підтверджують проведену утилізацію, передачу іншим особам або рекультивацію відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15; - документи (спостереження, дослідження, проведені контрольні заміри, матеріали виробничої паспортизації відходів, дані моніторингу та спеціальних робіт, тощо), які підтверджують проведені на підприємстві протягом 01.10.2018 - 30.09.2022 заходів щодо: - знешкодження відходів, передбачених пунктом 5 паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18; - сортування відходів перед видаленням (пункт 6 паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18). - документальні докази проведених замірів (креслення території розміщення відходів з зазначення площі та віддаленості від навколишніх об`єктів, проекти, акти обстеження місця видалення відходів, щорічні матеріали інвентаризації відходів на місцях за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року, інші документі, які підтверджують проведення замірів вищенаведених місць видалення відходів, тощо), наведених у розділі ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18. Станом на кінець перевірки підприємством не надано жодних первинних бухгалтерських документів та письмових пояснень згідно вищевказаного запиту, чим порушено п.п.16.1.9 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.6, п.п.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями). Враховуючи зазначене, в ході проведення перевірки було складено акт від 06.02.2024 року №228/04-36-07-13-05/05393043 «Про ненадання до перевірки документів та бухгалтерських регістрів». Підприємством не надано бухгалтерські документи, які підтверджують проведену утилізацію, передачу іншим особам або рекультивацію відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15, не надано документальні докази проведених замірів (креслення території розміщення відходів з зазначення площі та віддаленості від навколишніх об`єктів, проекти, акти обстеження місця видалення відходів, щорічні матеріали інвентаризації відходів на місцях за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року, інші документі, які підтверджують проведення замірів вищенаведених місць видалення відходів, тощо), наведених у розділі ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18.

Для більш детального розгляду вищевказаних питань Східним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків направлені запити : до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) було надіслано листи від 15.01.2024 № 190/5/32/00-07-05-04 щодо залучення у проведенні перевірки фахівців екологічної інспекції, згідно пункту 250.12 статті 250 Податкового кодексу України для перевірки правильності визначення ПАТ «ДМК» фактичних обсягів розміщення відходів за період з 01.10.2018 по 30.09.2022. Також, надання інформації чи забезпечує місця розміщення відходів повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, адреси місць розміщення відходів від 01.02.2024 р. № 428/5/32-00-07-05-04 щодо надання інформації чи забезпечує місця розміщення відходів повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, адреси місць розміщення відходів. Без висновку екологічної інспекції неможливо ідентифікувати який шлак зберігається, до якого класу відходів він відноситься та які коефіцієнти необхідно застосовувати при розрахунку екологічного податку, неможливо дослідити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря та воду (відсутні данні лічильників), та як результат неможливо зробити остаточні висновки щодо правильності нарахування підприємством екологічного податку; до Держпродслужби (м.Київ) лист від 15.01.2024 р. № 206/5/32-00-07-05-04 щодо надання за період 2018-2021 роки документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, акти перевірок, приписи, розпорядження, протоколи або іншу інформацію); до Головного управління Держпродслужби в Дніпропетровській області листи: від 15.01.2024 № 191/5/32-00-07-05-04 щодо надання за період 2018-2021 роки документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, акти перевірок приписи, розпорядження, протоколи або іншу інформацію); від 30.01.2024 р. № 403/5/32-00-07-05-04 щодо надання інформації на підставі яких первинних документів було погоджено паспорт місця видалення відходів від 09.02.2018р. за №192/18 по ПАТ «ДМК», в частині віддалення (розташування) відходів за період з 01.10.2018 р. по 30.09.2022 р. та якими документами платником податків було підтверджено проведення утилізації, передачі іншим особам або рекультивації відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15 за період з 01.10.2018 р. по 30.09.2022 р.

Відповідно паспорту місць видалення відходів шлакового відвалу № 192/19 від 09.02.2018 р. на підприємстві ПАТ «ДМК» встановлено шлакові відвали у кількості 8 391 570 тон, які віднесені до 4 класу небезпеки, у тому числі: - шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 у кількості 5 118 857,70 т - шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15 у кількості 3 272 712,30 т для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, Міжрегіональним управлінням зроблено запити до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (лист від 15.01.2024 № 191/5/32-00-07-05-04) та до Держпродспоживслужби (лист від 15.01.2024 № 206/5/32-00-07-05-04). Станом на дату складання акту перевірки відповіді щодо документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України не отримано.

Щодо відсутності податкових зобов`язань у ПАТ «ДМК», після прийняття господарським судом Дніпропетровської області постанови у справі № 904/2104/19. При проведенні перевірки ПАТ «ДМК» щодо правильності визначення та повноти декларування податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки підприємству за період з 01.01.2022 по 30.09.2022 правомірно донараховано суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.03.2024 № 215/32-00-07-05- 19 ПАТ «ДМК» не надано до перевірки окремі документи (копії документів), пояснення, довідки, інформацію тощо, на підставі чого фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт «Про ненадання (несвоєчасне надання) документів (їх копій) до перевірки посадовими особами ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» від 06.02.2024 № 228/04-36- 07-13-05/05393043» (відображено у пункту 2.5. на сторінці 4 розділу ІІ «Загальні положення» акту перевірки від 15.02.2024 № 114/32-00-07-05-14/05393043).

ПАТ «ДМК» порушено пп.16.1.9 п.16.1 ст.16, пп.20.1.6, пп.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України. Ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення , - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень (п.121.1 ст. 121 Податкового кодексу України). За висновками акту перевірки 717/32-00-07-05-14/05393043 від 30.06.2023 до ПАТ «ДМК» застосовані штрафні санкції у розмірі 1020,00 гривень. Таким чином, за висновками акту перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05- 14/05393043 застосовані штрафні санкції у розмірі 2040 грн. (ППР від 20.03.2024 р. №215/32-00-07-05-19).

Представником позивача було подано до суду відповідь на відзив, в тексті якого зазначено, що за змістом відзиву відповідач заперечує проти доводів, відносно незаконності перевірки внаслідок порушення процедури її проведення, стверджуючи, що 19.01.2024 року ПАТ «ДМК» через електронний кабінет платника податків надіслано запит №441/6/32-00-07-05-4 щодо надання документів для перевірки екологічного податку для забезпечення виконання наказу Міжрегіонального управління від 15.01.2024. Тобто, відповідач хибно вважає, що надсилання запиту про надання документів може нівелювати необхідність дотримання вимог законодавства щодо порядку і строків повідомлення платника податків про призначення перевірки. Позивач вважає аргумент відповідача неспроможним і таким, що не спростовує доводів позивача про порушення відповідачем приписів п.42.2., 42.5. ст. 42 та п. 79.2. ст. 79 ПК України щодо своєчасного (до початку перевірки) у належний спосіб повідомлення платника податку про проведення невиїзної перевірки, що має наслідком відсутність у відповідача правових підстав розпочати невиїзну перевірку, а відповідно і незаконність проведеної невиїзної перевірки позивача.

З наказом про невиїзну перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку не пізніше ніж за 30 днів. ПАТ «ДМК» не подавалась заява про бажання отримувати документи через електронний кабінет. У даному випадку відповідно до вимог п.42.2, 42.5 ст.42 ПКУ копію наказу про проведення перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки контролюючий орган за законом мав надіслати позивачу за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручити платнику податків (його представнику). Адресою місцезнаходження та податковою адресою позивача є: 51925, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул.Соборна, 18-б, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.02.2022 р. відносно ПАТ «ДМК», копія якої долучена до позовної заяви. На адресу ПАТ «ДМК» копія наказу від 15.01.2024 р. № 4-п про проведення невиїзної перевірки та письмове повідомлення від 15.01.2024 р. № 2/32-00-07- 05-13 відповідачем не надсилались. Також не вручалось повідомлення особисто ліквідатору боржника, що є уповноваженою особою позивача за законом. Як вбачається із вступної частини акту перевірки, відповідач посилається на вручення платнику податку повідомлення та копії наказу через електронний кабінет, що на його думку підтверджується квитанцією про доставку документу в електронний кабінет. Позивач вважає неналежним обраний відповідачем спосіб надсилання позивачу письмового повідомлення про дату початку та місце проведення невиїзної перевірки, копії наказу про її проведення. ПАТ «ДМК» не надавало своєї згоди на отримання листування від відповідача через електронний кабінет.

Щодо висновків про заниження задекларованої суми екологічного податку на 1 450 306,52 грн. за періоди згідно зведеної таблиці.

Зі змісту Акту перевірки, в обґрунтування висновку про дане порушення відповідач послався на те, що при обчисленні суми податку, який справлявся позивачем у перевіряємий період за розміщення відходів, ПАТ «ДМК» безпідставно не застосовано коригуючий коефіцієнт 3, який застосовується на підставі п.246.4 ст. 246 ПКУ у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів. В обґрунтування даного висновку відповідач у Акті перевірки посилався на те, що: - позивач не надав під час перевірки відповіді на запит контролюючого органу щодо надання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України за період 2018 - 2021 роки та надання пояснень щодо умов зберігання на підприємстві відпрацьованих люмінесцентних ламп.; - правильність визначення повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України не належить до компетенції органів ДПС, тому з метою з`ясування вищевказаного питання Міжрегіональне управління звернулося до територіальних органів Міндовкілля - Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), а також до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та Держпродспоживслужби з приводу надання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 ПКУ. У відповідях цих органів не було надано інформації з запитуємого питання та повідомлено, що заходи державного контролю з питання охорони навколишнього природнього середовища внаслідок розміщення відходів в перевіряємий період не проводились. На підставі чого відповідач дійшов до висновків у акті перевірки про те що перевіркою не доведено, що місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України. Тобто в основу висновку про встановлення податковою перевіркою заниження задекларованого платником екологічного податку на суму 1 450 306,64 грн. відповідач зазначив, що він не отримав від територіальних органів Міндовкілля інформацію про те, чи виключають повністю забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів місця видалення відходів ПАТ «ДМК». Таким чином висновок відповідача про встановлення порушення базувався не на встановленні перевіркою документально підтверджених конкретних фактів забруднення атмосферного повітря та водних об`єктів через незабезпечення повного виключення такого забруднення при розміщенні конкретно визначених відходів у конкретно визначених спеціально відведених місцях, а на припущенні контролюючому органу, що таке забруднення відбувається, тому що територіальні органи Міндовкілля не перевіряли позивача з даного питання.

Щодо висновків про заниження екологічного податку в розмірі 377 620 650 грн.

В цій частині відзиву в якості заперечень до позову відповідач також обмежився повторенням вже наведеного у Акті перевірки опису змісту паспорту шлакового відвалу №192/19 від 09.02.2018, цитуванням норм Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, посиланням на те, що на його запити Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу не надано документів про здійснення державного контролю висновків з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» забруднення навколишнього середовища.

Щодо незаконності застосування штрафних санкцій відповідно до п.123.2. ст. 123 ПКУ. У позовній заяві позивач обґрунтовував свою позицію, незаконність застосування штрафу за умисне порушення у розмірі 25% від суми порушення, відповідно до п.123.2. ст.123 ПКУ за порушення , яке, за розрахунком контролюючого органу, вчинене до 01.01.2021 р. Є незаконним застосування до позивача штрафної санкції за умисне порушення , вчинене у періоді, коли податковим кодексом не передбачалась відповідальності за умисне порушення .

Щодо податкових зобов`язань ПАТ «ДМК» після визнання банкрутом. Визнання суб`єкта господарювання (платника податків) банкрутом не забороняє продовження його діяльності, зокрема але не виключно, виробничого характеру (закінчення технологічного циклу з виготовлення та реалізації продукції, реалізація наявного майна) за для забезпечення можливості задоволення вимог кредиторів, нарахування та виплати заробітної плати працівникам, в тому числі компенсаційних виплат при звільненні, які в свою чергу передбачають нарахування (визначення) податкових зобов`язань. Унаслідок цього введення ліквідаційної процедури відносно боржника (банкрута) не може звільняти останнього від виконання податкових зобов`язань з нарахування та сплати відповідних податків, в тому числі податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, які виникли під час дії ліквідаційної процедури.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.03.2024 № 215/32-00- 07-05-19 ПАТ «ДМК» також оскаржує ППР від 20.03.2024 № 215/32-00-07-05-19, з тих підстав, що воно прийнято відповідачем: 1) за відсутності правопорушення , за яке передбачено застосування штрафних санкцій відповідно до п.121.1. ст. 121 ПКУ; 2) із свідомим та навмисним порушенням контролюючим органом приписів ч.1 ст. 59 КУзПБ, якою прямо встановлено, що до платника податків - банкрута штрафні санкції не застосовуються; 3) За відсутності у Акті перевірки висновку про порушення позивачем пп.16.1.9 п.16.1 ст.16, пп.20.1.6, пп.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п,85.2 ст.85 ПКУ та протиправності дій контролюючого органу по зміні висновків Акту перевірки після завершення перевірки - за відсутності законодавчого права контролюючого органі на такі дії.

Ухвалою суду від 08.07.2024 р. заяву представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду в адміністративній справі за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення задоволено; допущено участь представника позивача Красницьку-Келембет Алісу Сергіївну в судовому засіданні у справі №160/14765/24, призначеному на 10.07.2024 року о 10:00 год., в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів системи відеоконферензв`язку EASYCON, відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України №196 від 23.04.2020 року.

Представником позивача було подано до суду клопотання про приєднання доказів, яке обґрунтовано наступним.

На спростування висновків відповідача про ненадання запитуваних до перевірки документів позивач надає до суду докази та просить врахувати їх. 19.01.2024р. року відповідач у неузгоджений позивачем спосіб, тобто незаконно, всупереч приписам п.42.2, 42.4,42.5. ст. 44 ПКУ, надіслав до електронного кабінету ПАТ «ДМК» запит від 19.01.2024 року № 441/6/32-00-07-05-04. Про надіслання такого запиту позивач, в особі ліквідатора, дізнався лише після телефонного дзвінка працівника відповідача, яка поцікавилась, коли позивачем будуть надані документи до перевірки згідно запиту від 19.01.2024р. Саме з даного телефонного дзвінка позивач фактично дізнався, що відносно нього триває невиїзна перевірка і йому було направлено запит до електронного кабінету. Позивач у відповідь на цей запит відповідача від 19.01.2024р., незважаючи на порушення процедури проведення невиїзної перевірки та процедури надсилання запиту, надав відповідачу 26.01.2024 року запитувані документи до перевірки, а саме: 1) паспорта місць видалення відходів (МВВ) ПАТ «ДМК» надав ці документи в повному обсязі 26.01.2024 року, про що зазначено у Акті перевірки; 2) документи щодо здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, акти перевірок, приписи, розпорядження, протоколи або іншу інформацію) за 2018-2021 роки.

ПАТ «ДМК» як виробник відходів не є особою, відповідальною за здійснення державного контролю у сфері поводження з відходами і тому на зазначений запит відповідача 26.01.2024 надав відповідачу наявні у нього Акти фактично проведених Державною екологічною інспекцією України (далі по тексту скорочено - ДЕІ) у період з 01.01.2018 по 30.09.2021 відносно ПАТ «ДМК» заходів державного контролю з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища: № 601/10/19 (01.08-14.08.2019) - позапланова перевірка у частині дотримання нормативів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; № 362/8/18 (12.07.-25.07.2018) - позапланова перевірка у частині дотримання нормативів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; № 774/3-8/18 (17.12-29.12.2018) - планова перевірка за період 2017-2018 роки. Також позивачем надано відповідачу приписи, винесені ДЕІ за результатами проведених перевірок, № 4-8703-10-3Ю №4-6802-8-3, № 4-295-3-3.

Позивачем у відповідь на запит було надано відповідачу документи з моніторингу впливу МВВ на навколишнє середовище за 2018-2021 роки (по 02.08.2021 року), а саме: результати періодичних замірів впливу, виконані службою охорони навколишнього середовища ПАТ «ДМК» в МВВ; протоколи відбору та дослідження проб ґрунту з висновками санітарного лікаря. Проте відповідачем проігноровано надані на його запит документи обов`язкового за законом моніторингу місць видалення відходів ПАТ «ДМК». При цьому відповідач не навів правових підстав неврахування цих документів, їх ігнорування під час перевірки.

ПАТ «ДМК», діючи у відповідності до вимог п.85.2 ст. 85 ПКУ, на запит відповідача надав належні документи, що безпосередньо пов`язані з предметом перевірки, а саме: 1. Наказ ПАТ «ДМК» від 05.06.2018 № 674 «Про введення в дію інструкції «Про порядок поводження з промисловими та побутовими відходами в структурних підрозділах комбіната И230-049-003-2018». 2. Наказ ПАТ «ДМК» від 18.02.2019 р. № 233 «Про внесення змін до інструкції «Про порядок поводження з промисловими та побутовими відходами в структурних підрозділах комбіната И230-049-003-2018, введеної в дію 05.06.2018 р.». 3. Інструкції «Про порядок поводження з промисловими та побутовими відходами в структурних підрозділах комбіната И230-049-003-2018» із змінами № 1.

Згідно наказу відповідача № 4-п від 15.01.2024 року перевірку було призначено з питання щодо дотримання вимог податкового законодавства України з екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) у частині висновків акту позапланової перевірки від 30.06.2023 № 717/32-00-07-05- 14/05393043, на підставі яких відповідачем складено ППР від 21.08.2023 № 775/32-00- 07-05-19, яке скасоване рішенням ДПС про результатам розгляду скарги від 16.11.2023 № 34289/6/99-00-06-01-01-06. Тобто по суті поточна невиїзна перевірка була призначена як перевірка висновків. акту позапланової перевірки від 30.06.2023 № 717/32-00-07-05-14/05393043 в частині висновку про порушення 6 - заниження суми екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах у розмірі 379 100 957 грн. (403 район), через визнання такого висновку передчасним та необґрунтованим рішенням ДПС від 16.11.2023 р. № 34289/6-99-00-06-01-01-06 було визнано.

До заперечень позивачем було повторно надано відповідачу наступні письмові докази, які також надсилались йому в ході перевірки та якими підтверджено, що: 1) всі шлаки доменні та конвертерні (сталеплавильні), що утворювались в металургійному виробництві ПАТ «ДМК» як побічна продукція, за своїми фізико-хімічними властивостями є вторинною сировиною, а тому в силу дії пп. 242.1.3 ст. 242 ПКУ не є об`єктом оподаткування екологічним податком.

Представником відповідача було подано заперечення на відповідь на відзив, в тексті якого зазначено щодо протиправності тверджень позивача та підтримано позицію контролюючого органу щодо правомірності формування оскаржуваних податкових-повідомлень рішень.

Ухвалою суду від 04.09.2024 р. заяву представника позивача про участь у всіх судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду в адміністративній справі за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення задоволено; постановлено допустити участь представника позивача Красницьку-Келембет Алісу Сергіївну у всіх судових засіданнях у справі №160/14765/24, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів системи відеоконферензв`язку EASYCON, відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України №196 від 23.04.2020 року.

Представником позивача було подано додаткові докази у справі, а саме: виписку з ЄДР; витяг методологія калькуляції собівартості на ПАТ ДМК; договір № 18-0344-01 на продаж шлаку; договір № 18-1375-01 на реалізацію шлаку; лист Ресайклінг Солюшинс від 25.07.2024 р.; лист ТОВ «ЮМДЖИ РЕСУРС»; накладні на внутрішне переміщення шлаків за ф. М-13; податкові накладні ПАТ ДМК на поставки шлаку вибірково; Техзвіт ДЦ за 3 міс. 4 кв. 2019; техзвіт КЦ за 3 міс. 4 кв. 2019 р.

Представником відповідача було подано до суду додаткові пояснення, в тексті яких зазначено, що відповідно до п.42.4 ст.42 ПКУ документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» та є доступним в електронному кабінеті. У разі надсилання платнику податків наказу на проведення перевірки засобами Електронного кабінету, він вважається належним чином врученим платнику податків, що й було зроблено Відповідачем в межах справи №160/14765/24. Відтак перевірка та прийняті податкові повідомлення-рішення, на основі висновків акту перевірки є правомірними.

Представником відповідача подано до суду заяву щодо повідомлення позивача про неприпустимість вчинення подібних дій, спрямованих на затягування розгляду справи №160/14765/24, як таких, що можуть мати наслідком притягнення до передбаченої законодавством відповідальності, в обґрунтування якої зазначено, що клопотання про відкладення було фактично подано вже після проведення судового засідання по справі №160/14765/24 та фіксації даного факту протокольною ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 року. Відповідач вважає спосіб подання клопотання позивачем в день судового засідання, а фактично вже після його завершення, таким, що свідчить про намагання позивача зірвати розгляд справи №160/14765/24. Також варто зазначити, що клопотання подано від ліквідатора ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» ОСОБА_1 (хоча у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань він зазначений як розпорядник майна), де він зазначає про «зайнятість в іншій судовій справі», однак, інтереси позивача по справі №160/14765/24 представляє адвокат Красницька-Келембет Аліса Сергіївна, відомостей про «зайнятість в іншій судовій справі» якої в клопотанні взагалі не зазначено. Отже, об`єктивну неможливість взяти участь у справі №160/14765/24 з боку ОСОБА_2 Позивачем ніяк не підтверджено. Даному адвокату надано право брати участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції, відповідно до попередньо винесених ухвал Дніпропетровським окружним адміністративним судом. Дані обставини, на думку відповідача, додатково свідчать про небажання позивача взяти участь у справі №160/14765/24. Отже, на думку відповідача, усі вищенаведені обставини свідчать про формальний підхід до подачі клопотання про відкладення судового засідання у справі №160/14765/24, спрямований лише на фактичний зрив судового засідання. Відповідно, враховуючи обставини, зазначені головуючим суддею в засідання 25.09.2024 року (щодо повідомлення недостовірних даних з боку представника позивача), відповідач погоджується з протокольною ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 року, якою застосовано до позивача захід процесуального примусу за прояв неповаги до суду.

Щодо обставин справи №904/2104/19, в межах якої перебуває розгляд питання банкрутства ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», є підстави вважати, що розгляд справи №160/14765/24 позивачем ставиться в залежність від розгляду справи №904/2104/19. Зокрема, як вбачається з ухвали Господарського суду Дніпропетровської області (надалі за текстом - ГСДО) від 27.08.2024 року по справі №904/2104/19, яка наявна в Єдиному державному реєстрі судових рішень: - 12.07.2024 року до ГСДО від ліквідатора надійшов звіт за підсумками проведеної ліквідаційної процедури ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат». Ухвалою ГСДО від 15.07.2024р. звіт ліквідатора за підсумками проведеної ліквідаційної процедури ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» прийнятий до розгляду. Призначено судове засідання для розгляду звіту ліквідатора за підсумками проведеної ліквідаційної процедури ПАТ «ДМК» на 27.08.2024р. о 11:40год. Продовжено строк ліквідаційної процедури ПАТ «ДМК» та повноваження ліквідатора ПАТ «ДМК» арбітражного керуючого Сокола О.Ю. до дати судового засідання до 27.08.2024р.; - 21.08.2024 року до суду від ліквідатора надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи документів, також до даного клопотання додано звіт ліквідатора про нарахування та виплату основної грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат арбітражного керуючого Сокола О.Ю. за виконання повноважень ліквідатора ПАТ «ДМК» за період з 26.01.2022 по 16.08.2024. Судом документи долучені до матеріалів справи, звіт ліквідатора про нарахування та виплату основної грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат арбітражного керуючого Сокола О.Ю. за виконання повноважень ліквідатора ПАТ «ДМК» за період з 26.01.2022 по 16.08.2024 прийнятий до розгляду; - Відкладено судове засідання на 08.10.2024р. о 10:10 год. з розгляду наступних документів: звіту ліквідатора за підсумками проведеної ліквідаційної процедури ПАТ «ДМК»; звіту ліквідатора про нарахування та виплату основної грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат арбітражного керуючого Сокола О.Ю. за виконання повноважень ліквідатора ПАТ «ДМК» за період з 26.01.2022 по 16.08.2024. Таким чином, виходячи з аналізу даної ухвали, можна стверджувати, що існує висока вірогідність того, що питання затвердження звіту ліквідатора та, відповідно, завершення процедури ліквідації ПАТ «ДМК» може бути розглянуто 08.10.2024 року. Відповідно, Східне МУ ДПС вважає, що Позивач зацікавлений у відкладенні розгляду справи №160/14765/24 до вирішення питання про припинення ПАТ «ДМК» як юридичної особи, оскільки такий юридичний факт може надати Позивачу ряд переваг у справі №160/14765/24: - у разі можливого припинення ПАТ «ДМК» як юридичної особи внаслідок припинення провадження у справі про банкрутство відповідно до норм адміністративного процесуального законодавства за відсутності правонаступника ПАТ «ДМК» виникнуть підстави для закриття провадження у справі №160/14765/24 внаслідок вибуття зі спірних правовідносин однієї та, по суті, ключової сторони Позивача. За таких обставин, відбудеться фактичне припинення провадження №160/14765/24 навіть без розгляду позовних вимог ПАТ «ДМК» по суті спору; - за рахунок припинення ПАТ «ДМК» як юридичної особи даний платник податків може уникнути негативних наслідків у вигляді нарахованих грошових зобов`язань, які наразі є предметом розгляду у справі №160/14765/24. Зокрема, внаслідок припинення даного платника податків усі грошові зобов`язання, включно із тими, що оскаржуються в межах справи №160/14765/24, можуть бути фактично списані через відсутність платника податків; - процесуальні обов`язки, які покладені на позивача як ініціатора судової справи №160/14765/24, будуть припинені, так само як і повноваження представників позивача. Тому відповідач вважає, що позивач прямо або опосередковано зацікавлений в якомога більшому та тривалішому розгляді справи №160/14765/24 до вирішення питання про ліквідацію даного підприємства Господарським судом Дніпропетровської області. Подібні дії, які прямо або опосередковано призводили до затягування розгляду справи, вчиняються позивачем не вперше та вже були вчинені в межах адміністративних проваджень №804/7754/16 (де до позивача також протокольною ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду були застосовані заходи процесуального примусу у вигляді зауваження), №804/646/16, №804/4594/16.

Суд під час розгляду справи, призначеного на 25.09.2024 р. та 30.09.2024 р., з урахуванням усних пояснень та заяви представника відповідача, протокольними ухвалами, з внесенням до протоколів судових засідань, було зроблено зауваження позивачу.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та відповідно до наказів Міжрегіонального управління від 15.01.2024 р. № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)», від 30.01.2024 р. № 19-п «Про продовження строку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)», проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043) за період діяльності з 01.10.2018 р. по 30.09.2022 р. щодо дотримання вимог податкового законодавства України з екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) у частині висновків акту позапланової перевірки від 30.06.2023 р. № 717/32-00-07-05-14/05393043, на підставі яких складено податкове повідомлення - рішення Міжрегіонального управління від 21.08.2023 р. № 775/32-00-07- 05-19, яке скасоване рішенням ДПС про результати розгляду скарги від 16.11.2023 р. № 34289/6/99-00-06-01-01-06.

За результатами перевірки складено акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05-14/05393043 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (далі акт перевірки).

Акт перевірки направлено на адресу платника податків ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (далі ПАТ «ДМК») засобами поштового зв`язку 15.02.2024 та отримано платником 19.02.2024 р. (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 4603102367914).

Обставини, які передували перевірці.

Рішенням ДПС про результати розгляду скарги від 16.11.2023 р. № 34289/6/99-00-06-01-01-06 скасовано податкове повідомлення - рішення Східного МУ ДПС від 21.08.2023 № 775/32-00-07-05-1, яке прийнято на підставі висновків акту позапланової перевірки від 30.06.2023 р. № 717/32-00-07-05-14/05393043 ПАТ «ДМК». Відповідно до вимог підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов`язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з`ясування під час перевірки питань, що повинні бути з`ясовані під час перевірки для винесення об`єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Наказ про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато дисциплінарне провадження або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Здійснено дисциплінарне провадження стосовно посадової особи ГУ ДПС у Дніпропетровській області, яка здійснювала документальну невиїзну позапланову перевірку ПАТ «ДМК» (акт перевірки від 30.06.2023 №717/32-00-07-05-14/05393043) наказ ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 14.12.2023 № 271-дс «Про порушення дисциплінарного провадження». ДПС прийнято наказ від 08.01.2024 № 11 «Про проведення документальної позапланової перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ», яким зобов`язало Східне МУ ДПС з залученням працівників ГУ ДПС у Дніпропетровській області провести документальну позапланову перевірку ПАТ «ДМК» з питань дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за період діяльності з 01.10.2018 р. по 30.09.2022 р., зокрема з питань, визначених у рішенні ДПС про результати розгляду скарги від 16.11.2023 р. № 34289/6/99-00-06-01-01-06, у порядку контролю за правильністю висновків акта документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДМК» від 30.06.2023 р. № 717/32-00-07-05-14/0539304. Підсумовуючі вищенаведене, Східним МУ ДПС прийнято наказ від 15.01.2024 р. № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)». На виконання підпункту 2.1 пункту 2 наказу ДПС від 08.01.2024 р. №11 «Про проведення документальної позапланової перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ», до перевірки екологічного податку ПАТ «ДМК» за неосновним місцем обліку, залучені співробітники ГУ ДПС у Дніпропетровській області (лист до Міжрегіонального управління від 11.01.2024 № 273/7/04-36-07-13-12): Олена Орлова - головний державний інспектор відділу перевірок у галузі виробництва хімічної продукції управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області; Оксана Шарівська - головний державний інспектор відділу перевірок у галузі виробництва хімічної продукції управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Східним МУ ДПС прийнято розпорядження від 16.01.2024 № 1-р «Про склад робочої групи для проведення перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)», згідно якого створено робочу групу для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДМК», а саме: Тетяна Лиска - головний державний інспектор відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Міжрегіонального управління перевіряє напрямок правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог пунктів 246.4 та 246.5 статті 246 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями); Олена Орлова - головний державний інспектор відділу перевірок у галузі виробництва хімічної продукції управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області перевіряє напрямок правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог підпункту 242.1.3 пункту 242.1 статті 242 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями); Оксана Шарівська - головний державний інспектор відділу перевірок у галузі виробництва хімічної продукції управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області перевіряє напрямок правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог підпункту 242.1.3 пункту 242.1 статті 242 Податкового кодексу України (далі ПК України). Згідно з пунктом 79.2 статті 79 ПКУ документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. Повідомлення від 15.01.2024 року № 2/32-00-07-05-13 та копію наказу Міжрегіонального управління від 15.01.2024 № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» вручено через електронний кабінет платника податків, що підтверджено квитанцією про доставку документів в електронний кабінет від 15.01.2024 р., дата та час доставки в електронний кабінет 15.01.2024 р. о 16 год. 26 хвилин.

Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (далі Відповідач та/або Східне МУ ДПС по роботі з ВПП та/або контролюючий орган) прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.03.2024 № 214/32-00-07-05-19 форми «Р», №215/32-00-07-05-19 форми «ПС».

Надаючи правову оцінку викладеному вище, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України).

Відповідно до п.п.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Згідно з п.п.20.1.4 та п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків ( пп.75.1.2.).

Відповідно до п. 79.1. ст. 79 ПКУ документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Статтею 246 ПК України визначено ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах.

Щодо протиправності проведення перевірки із порушення м п.79.2 ст.79 ПК України. 19.01.2024 року ПАТ «ДМК» через електронний кабінет платника податків надіслано запит №441/6/32-00-07-05-4 щодо надання документів для перевірки екологічного податку для забезпечення виконання наказу Міжрегіонального управління від 15.01.2024 р. № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» (квитанція про доставку документу в електронний кабінет від 19.01.2024 р., дата та час доставки в електронний кабінет 19.01.2024 р. о 09 год. 37 хвилин). ПАТ «ДМК» листом від 26.01.2024 № б/н (вх. № 625/6 від 29.01.2024 р.) надано Міжрегіональному управлінню вищевказані документи та зазначено: «ПАТ «Дніпровський меткомбінат» у відповідь на запит від 19.01.2024 р. № 441/6/32-00-07-05- 04 про надання запитуваних документів до перевірки, згідно наказу від 15.01.2024 р. № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДМК» направляємо запитувані документи…».

Копію наказу Міжрегіонального управління від 30.01.2024 р. № 19-п «Про продовження строку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» вручено через електронний кабінет платника податків, що підтверджено квитанцією про доставку документів в електронний кабінет від 31.01.2024, дата та час доставки в електронний кабінет 31.01.2024 р. о 13 год. 27 хвилин. Щодо висновків про заниження задекларованої суми екологічного податку на 1 450 306,52 грн. за періоди згідно зведеної таблиці (порушення 1/1). Правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог пунктів 246.4 та 246.5 статті 246 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями). В ході перевірки встановлено, що ПАТ «ДМК» при обчислені суми податку, який справляється за розміщення відходів, безпідставно не застосовує Ко - коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів. Підприємством не виконуються вимоги пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України. В ході перевірки направлено засобами електронного зв`язку до електронного кабінету платника податків запит від 19.01.2024 № 441/6/32-00-07-05-04 щодо надання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України за період 2018 - 2021 роки та надання пояснення щодо умов зберігання на підприємстві відпрацьованих люмінесцентних ламп. Підприємством ПАТ «ДМК» листом від 26.01.2024 б/н (вх. Міжрегіонального управління від 29.01.2024 р. № 625/6) документи про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів підприємством не надані. Листом ПАТ «ДМК» від 26.01.2024 б/н надано Міжрегіональному управлінню Інструкцію «Про порядок поводження з промисловими та побутовими відходами в структурних підрозділах комбінату И230-049-003-2018».

Правильність визначення повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України не належить до компетенції органів ДПС, тому з метою з`ясування вищевказаного питання Міжрегіональне управління звернулося до територіальних органів Міндовкілля. Для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України Міжрегіональним управлінням зроблено запити до: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (листи від 15.01.2024 № 190/5/32-00-07-05-04, від 01.02.2024 № 428/5/32-00-07-05-04); Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (лист від 15.01.2024 № 191/5/32-00-07-05-04); Держпродспоживслужби (лист від 15.01.2024 № 206/5/32-00-07-05-04). У відповідях до Міжрегіонального управління вищезазначені підприємства не надали інформацію з запитуємого питання: лист Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 30.01.2024 № 4-378-23 (вх. Міжрегіонального управління від 30.01.2024 № 848/5); лист Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 08.02.2024 № 4-661-23 (вх. Міжрегіонального управління від 08.02.2024 № 1165/5); лист Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 01.02.2024 № 4.2/1676 (вх. Міжрегіонального управління від 13.02.2024 № 1298/5); лист Держпродспоживслужби від 01.02.2024 № 12-15/2206 (вх. Міжрегіонального управління від 13.02.2024 № 1304/5). Перевіркою не доведено, що місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України інформацію з даного питання від територіальних органів Міндовкілля не отримано. Таким чином, при розрахунку екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах ставки податку збільшуються у 3 рази. Встановлено порушення пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, ПАТ «ДМК» занижено податкове зобов`язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах на суму 1 450 306,52 грн. Щодо висновків про заниження екологічного податку в розмірі 377 620650 грн. за розміщення шлакових відвалів (ПОРУШЕННЯ 1/2). Правильність нарахування, обчислення та сплати екологічного податку розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) в частині застосування вимог підпункту 242.1.3 пункту 242.1 статті 242 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями). Суб`єкти господарювання, які є платниками екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, надають до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної адміністрації (далі - Департамент) спеціальні паспорти місць видалення відходів, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року №1216 «Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів», за встановленою формою Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999 №12 «Про затвердження Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів». Відповідно до Реєстру місць видалення відходів у Дніпропетровській області за ПАТ «ДМК» на території м.Кам`янське зареєстровано 11 паспортизованих місць видалення відходів із зазначенням коду за КОАТУУ - 1210436900 (код КОАТУУ Заводського району м. Кам`янське). В процесі виробництва металургійної продукції утворюються шлаки доменні, шлаки сталеплавильні конверторні. У паспорті шлакового відвалу №192/19 від 09.02.2018 зазначена наступна інформація: - наявність станом на 01.01.2020 шлакових відвалів у кількості 8 391,5 тис. тон, які віднесені до 4 класу небезпеки (розміщені на 99,5 га); - проектний обсяг видалення відходів - 11 805 тис тонн; - вказана якісна оцінка захищеності підземних (напірних) вод (умовні категорії захищеності) - «Незахищені»; - наявність засобів захисту навколишнього природного середовища від забруднення - донний ізоляційний екран - «Відсутній»; - бортові ізоляційні екрани - «Відсутні»; - обвалування по периметру - «Відсутнє»; - дренажні канави - «Відсутні»; - місцезнаходження місця видалення відходів - північ, м. Кам`янське, промислова зона, правий берег р.Дніпро, 3,0 км від селітебної зони, 0,1 км на південь від затоки р. Дніпро; - код за КОАТУУ - 1210436900. Частинами другою та четвертою статті 33 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями) (чинний в період з 01.10.2018 по 30.09.2022) встановлено, що на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1216 зі змінами та доповненнями затверджено Порядок ведення реєстру місць відходів, за визначенням, наведеним у пункті 3 якого, місця видалення відходів (далі - МВВ) - спеціально відведені місця чи об`єкти (полігони, комплекси, котловани, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких для видалення відходів отримано дозвіл від спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами. Пункт 5 на кожне МВВ складається спеціальний паспорт, у якому зазначається найменування і код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації. Спеціальний паспорт складається власником МВВ відповідно до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів. Відповідно до пункту 8 та 9 Порядок ведення реєстру місць відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1216 зі змінами та доповненнями ведення реєстру здійснюють місцеві державні адміністрації. У реєстрі вміщується узагальнююча інформація щодо кожного МВВ (розміщення, технічні та екологічні характеристики, дані про власника тощо). Дані реєстру підлягають щорічному уточненню. Пунктами 10 та 12 даного Порядку передбачено, що реєстр створюється і ведеться на підставі паспортів МВВ, звітних даних, що подаються виробниками відходів, відомостей спеціально уповноважених органів виконавчої влади сфері поводження з відходами. Власники МВВ або за їх дорученням спеціалізовані проектні організації, що мають відповідну ліцензію, здійснюють інвентаризацію МВВ та складають проекти їх паспортів. Згідно пункту 13 та 19 Порядку у визначений термін власники ВВ надсилають проекти паспортів на погодження до територіальних органів Держсанепідслужби. Щорічно паспорти МВВ підлягають перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо і погоджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями. У разі необхідності за рішенням місцевих державних адміністрацій може здійснюватися позачергове уточнення даних паспортів МВВ. На підставі даних паспортів Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації готують висновки щодо рівня екологічної безпеки МВВ, визначають категорію їх екологічної безпеки для навколишнього природного середовища та здоров`я людини. Висновки надсилаються власникам МВВ для вжиття ними заходів, спрямованих на забезпечення екологічно безпечного функціонування МВВ (пункт 20 Постанови) Відповідно до глави 1 Інструкції про зміст та складання паспорта місць видалення відходів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999 року №12 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.02.1999 року за №60/3353) спеціальний паспорт місця видалення відходів складається власником МВВ відповідно до цієї Інструкції. Дані паспорта МВВ, після його за твердження і присвоєння реєстраційного номера, вносяться до реєстру місць видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів. Паспорт складається за матеріалами інвентаризації МВВ на підставі всього комплексу наявної інформації, включаючи вихідні дані проектів, матеріали виробничої паспортизації відходів (що утворились і видалялись), дані карток і відомостей прибутково-вибуткових документів, дані моніторингу та спеціальних робіт, відомостей спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами. В ході перевірки ПАТ «ДМК» надано паспорт місця видалення відходів від 09.02.2018 р. за №192/18 на шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15, згідно якого, передбачено наступне: В розділі ІV «Техніко технологічна характеристика МВВ» пунктом 4.8 даного паспорту передбачено тимчасове складування відходів з метою їх подальшої утилізації/передачі іншій особі, проведення рекультивації майданчика. Розділом ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18 в пункту 1 «розташування» передбачено: - підпунктом 1.1 віддаленість від населеного пункту: більше ніж 3,0 км від селітебної зони м.Камянське. - підпунктом 1.2 віддаленість від водотоків і водойм: 0,1 км. на південь від затоки р.Дніпро - підпунктом 1.3 віддаленість від водозабірних споруд: 20,0 км східніше Аульського водозабору (нижче за течією річки). З метою формування об`єктивних та ґрунтовних висновків за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки, ліквідатору ПАТ «ДМК» в ході проведення перевірки вручено запит з проханням надати інформацію (письмові пояснення) та первинні документи від 30.01.2024 №588/6/32-00-07-05-04 про надання наступних документів: - усі наявні документи за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року (матеріалами інвентаризації МВВ, включаючи вихідні дані проектів, матеріали виробничої паспортизації відходів (що утворились і видалялись), дані карток і відомостей прибутково-вибуткових документів, дані моніторингу та спеціальних робіт, спостереження, проведені контрольні заміри, дослідження, тощо), які підтверджують проведену утилізацію, передачу іншим особам або рекультивацію відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15; документи (спостереження, дослідження, проведені контрольні заміри, матеріали виробничої паспортизації відходів, дані моніторингу та спеціальних робіт, тощо), які підтверджують проведені на підприємстві протягом 01.10.2018 - 30.09.2022 заходів щодо: - знешкодження відходів, передбачених пунктом 5 паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18; - сортування відходів перед видаленням (пункт 6 паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18); документальні докази проведених замірів (креслення території розміщення відходів з зазначення площі та віддаленості від навколишніх об`єктів, проекти, акти обстеження місця видалення відходів, щорічні матеріали інвентаризації відходів на місцях за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року, інші документі, які підтверджують проведення замірів вищенаведених місць видалення відходів, тощо), наведених у розділі ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 р. за №192/18. Станом на кінець перевірки підприємством не надано жодних первинних бухгалтерських документів та письмових пояснень згідно вищевказаного запиту, чим порушено п.п.16.1.9 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.6, п.п.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями). Враховуючи зазначене, в ході проведення перевірки було складено акт від 06.02.2024 року №228/04-36-07-13-05/05393043«Про ненадання до перевірки документів та бухгалтерських регістрів». Підприємством не надано бухгалтерські документи, які підтверджують проведену утилізацію, передачу іншим особам або рекультивацію відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15, не надано документальні докази проведених замірів (креслення території розміщення відходів з зазначення площі та віддаленості від навколишніх об`єктів, проекти, акти обстеження місця видалення відходів, щорічні матеріали інвентаризації відходів на місцях за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року, інші документі, які підтверджують проведення замірів вищенаведених місць видалення відходів, тощо), наведених у розділі ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 р. за №192/18. Відповідно до п.250.3. ст.250 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації до 1 грудня року, що передує звітному, подають до контролюючих органів переліки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів, а також направляють інформацію про внесення змін до переліку до 30 числа місяця, що настає за кварталом, у якому такі зміни відбулися. Відповідно до п.250.12. ст.250 Податкового кодексу контролюючі органи залучають за попереднім погодженням працівників органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища для перевірки правильності визначення платниками податку фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів. Контролюючі органи залучають за попереднім погодженням працівників органу державної санітарно-епідеміологічної служби та органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки для перевірки правильності визначення платниками фактичних обсягів радіоактивних відходів. Для більш детального розгляду вищевказаних питань Східним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків направлені запити: до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) було надіслано листи від 15.01.2024 № 190/5/32/00-07-05-04 щодо залучення у проведенні перевірки фахівців екологічної інспекції згідно пункту 250.12 статті 250 Податкового кодексу України для перевірки правильності визначення ПАТ «ДМК» фактичних обсягів розміщення відходів за період з 01.10.2018 по 30.09.2022. Також, надання інформації чи забезпечує місця розміщення відходів повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, адреси місць розміщення відходів. від 01.02.2024 № 428/5/32-00-07-05-04 щодо надання інформації чи забезпечує місця розміщення відходів повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, адреси місць розміщення відходів. Без висновку екологічної інспекції неможливо ідентифікувати який шлак зберігається, до якого класу відходів він відноситься та які коефіцієнти необхідно застосовувати при розрахунку екологічного податку, неможливо дослідити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря та воду (відсутні данні лічильників), та як результат неможливо зробити остаточні висновки щодо правильності нарахування підприємством екологічного податку; до Держпродслужби (м.Київ) лист від 15.01.2024 р. № 206/5/32-00-07-05-04 щодо надання за період 2018-2021 роки документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, акти перевірок, приписи, розпорядження, протоколи або іншу інформацію); до Головного управління Держпродслужби в Дніпропетровській області листи: від 15.01.2024р. № 191/5/32-00-07-05-04 щодо надання за період 2018-2021 роки документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, акти перевірок, приписи, розпорядження, протоколи або іншу інформацію); від 30.01.2024 р. № 403/5/32-00-07-05-04 щодо надання інформації на підставі яких первинних документів було погоджено паспорт місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18 по ПАТ «ДМК», в частині віддалення (розташування) відходів за період з 01.10.2018 р. по 30.09.2022 р. та якими документами платником податків було підтверджено проведення утилізації, передачі іншим особам або рекультивації відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15 за період з 01.10.2018 р. по 30.09.2022 р. Відповідно до п.240.1. ст.240 Податкового кодексу України платниками екологічного податку є суб`єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, зокрема викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (п.п.240.1.1 п.240.1 ст.240 Податкового кодексу України),розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання) (п.п. 240.1.3 п.240.1 ст.240 Податкового кодексу України). Об`єктом та базою оподаткування екологічним податком згідно з п.242.1 ст.242 Податкового кодексу України є, зокрема, обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об`єкти, обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання. Розміщення: відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів (п.п.14.1.223 п.14.1 ст.14 Кодексу). На кожне місце чи об`єкт зберігання відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання і відомості про метод контролю та безпечної експлуатації цих місячи об`єктів (ст. 34 Закону України «Про відходи»). Суми податку, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, ставок податку та коригуючих коефіцієнтів (п.249.6 ст.249 Кодексу). Згідно норм Кодексу екологічний податок зобов`язані сплачувати всі юридичні особи, якщо їх діяльність призводить до розміщення відходів в залежності від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів. Відповідно паспорту місць видалення відходів шлакового відвалу № 192/19 від 09.02.2018 р. на підприємстві ПАТ «ДМК» встановлено шлакові відвали у кількості 8 391 570 тон, які віднесені до 4 класу небезпеки, у тому числі: - шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 у кількості 5 118 857,70 т - шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15 у кількості 3 272 712,30 т Розділом ХІ «Категорія екологічної безпеки МВВ» паспорту місць видалення відходів шлакового відвалу №192/19 від 09.02.2018 р. вищенаведені шлаки віднесені до категорії небезпечні, тобто об`єкти постійного контролю, обов`язковість заходів щодо захисту, моніторингу і локалізації забруднень. В розділі ІV «Техніко технологічна характеристика МВВ» пунктом 4.8 даного паспорту передбачено тимчасове складування відходів з метою їх подальшої утилізації/передачі іншій особі, проведення рекультивації майданчика. Крім того, в розділі ІV «Техніко технологічна характеристика МВВ» в пункті 5 «заходи знешкодження відходів» в підпункті 5.2 зазначено не здійснюються. Згідно ст.246.2 Податкового кодексу України, ставка податку за розміщення (малонебезпечних) відходів 4 класу складає 5 грн. податку за тону. Згідно п.246.4 ст. 246 Кодексу, за розміщення відходів, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, ставки екологічного податку. Зазначені у пп. 246.1 - 246.3 цієї статті, збільшуються у 3 рази. Протягом 2018 - 2020 років ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» в деклараціях з екологічного податку не відображено нарахування податкових зобов`язань за розміщення шлакових відвалів при наявності 4 класу небезпечності та відсутності захищеності ґрунту. Сума екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи на об`єктах розраховується за формулою: - Сума = V х Ст х Квід х Кнез, де: V = обсяг розміщення відходів згідно Паспорту МВВ «Шлаковий відвал» від 09.02.2018 №192/19, дорівнює 8 391 570 тонн, Ст - ставка екологічного податку за розміщення малонебезпечних нетоксичних відходів гірничої промисловості (IV клас небезпеки), яка дорівнює 5 гривень за тонну відповідно до п. 246.2 ст. 246 Кодексу, Квід - коригуючий коефіцієнт, який враховує розташування місця розміщення відходів, який наведено у п. 246.5 ст. 246 Кодексу, «3» у разі розміщення в межах населеного пункту або на відстані менш 3 км від таких меж, Кнез - коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення довкілля (п. 246.4 ст. 246 Кодексу). Пунктом 246.4 статті 246 Податкового кодексу України визначено, що за розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, ставки податку, зазначені у пунктах 246.1 - 246.3 цієї статті, збільшуються у 3 рази. (У пунктах 246.1 - 246.3 Податкового кодексу України зазначені ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах). При обчисленні екологічного податку ПАТ «ДМК» застосовує Ко - коригуючий коефіцієнт у розмірі 1. Станом на дату складання акту перевірки письмові пояснення та документи про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів підприємством не надані. Відповідно до статті 22 Закону № 187/98-ВР уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, у сфері поводження з відходами належить видача висновків державної санітарно-гігієнічної експертизи щодо об`єктів поводження з відходами (пункт «г» статті 24 Закону № 187/98-ВР). Враховуючи вищезазначене, для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України Міжрегіональним управлінням зроблено запити до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (лист від 15.01.2024 № 191/5/32-00-07-05-04) та до Держпродспоживслужби (лист від 15.01.2024 р. №206/5/32-00-07-05-04). Станом на дату складання акту перевірки відповіді щодо документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України не отримано. Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2020 № 614 зі змінами та доповненнями, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує, зокрема: формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки; щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, у сфері поводження з відходами належить забезпечення здійснення оцінки впливу на довкілля та надання висновку з оцінки впливу на довкілля щодо науково-дослідних і технологічних розробок та проектно-кошторисної документації на будівництво і реконструкцію підприємств, установок, полігонів, комплексів, споруд, інших спеціально відведених місць чи об`єктів відповідно до законодавства про оцінку впливу на довкілля (пункт «в» частини першої статті 23 Закону № 187/98-ВР). Враховуючи вищезазначене, для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України Міжрегіональним управлінням зроблено запити до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (лист від 15.01.2024 р. № 190/5/32-00-07- 05-04, від 01.02.2024 р. № 428/5/32-00-07-05-04). Станом на дату складання акту перевірки відповіді щодо документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України не отримано. Таким чином, при розрахунку екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах ставки податку збільшуються у 3 рази. Таким чином, використовуючи ставки податку за розміщення відходів, що встановлюються залежно від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів (ст.246 Податкового кодексу України) та застосовуючи коригуючий коефіцієнт «3» (за розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення довкілля), заниження екологічного податку за розміщення шлакових відвалів при наявності 4 класу небезпечності та відсутності захищеності ґрунту складають 125873550 грн. = (8 391 570 х 5 х 3). Відповідно до вимог Постанови Верховної ради від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» та з урахуванням Розпорядження Кабінету Міністрів від 12.06.2020 №709-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Дніпропетровської області» утворено Кам`янську міську територіальну громаду (до складу якої увійшов і Заводський район м. Кам`янське) з кодом за КОАТУУ 1210400000. У податкових деклараціях екологічного податку ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» у рядку «код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ» постійно зазначає КОАТУУ 1210400000. Враховуючи зазначене, всі місця видалення відходів ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» знаходяться у межах міста Кам`янське. Розділом ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18 в пункту 1 «розташування» передбачено: - підпунктом 1.1 віддаленість від населеного пункту: більше ніж 3,0 км від селітебної зони м.Камянське. - підпунктом 1.2 віддаленість від водотоків і водойм: 0,1 км. на південь від затоки р.Дніпро - підпунктом 1.3 віддаленість від водозабірних споруд: 20,0 км східніше Аульського водозабору (нижче за течією річки). Як вже вище було наведено, перевірки ПАТ «ДМК» не надано документальні докази проведених замірів (креслення території розміщення відходів з зазначення площі та віддаленості від навколишніх об`єктів, проекти, акти обстеження місця видалення відходів, щорічні матеріали інвентаризації відходів на місцях за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року, інші документі, які підтверджують проведення замірів вищенаведених місць видалення відходів, тощо), наведених у розділі ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18. Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2020 № 614 зі змінами та доповненнями, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує, зокрема: формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки; щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, у сфері поводження з відходами належить забезпечення здійснення оцінки впливу на довкілля та надання висновку з оцінки впливу на довкілля щодо науково-дослідних і технологічних розробок та проектно-кошторисної документації на будівництво і реконструкцію підприємств, установок, полігонів, комплексів, споруд, інших спеціально відведених місць чи об`єктів відповідно до законодавства про оцінку впливу на довкілля (пункт «в» частини першої статті 23 Закону № 187/98-ВР). Враховуючи вищезазначене, для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.5 статті 246 Податкового кодексу України Міжрегіональним управлінням зроблено запити до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (лист від 15.01.2024 р. № 190/5/32-00-07-05-04, від 01.02.2024 р. № 428/5/32-00-07-05-04). Станом на дату складання акту перевірки відповіді щодо документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями розташування відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.5 статті 246 Податкового кодексу України не отримано. Таким чином, при розрахунку екологічного податку за розміщення відходів залежно від місця (зони) розміщення відходів ставки податку збільшуються у 3 рази. Згідно п. 246.5 ст. 246 Кодексу, коефіцієнт до ставок податку, який встановлюється залежно від місця (зони) розташування відходів у навколишньому природному середовищі в межах населеного пункту або на відстані менш як З км від таких меж - становить «3». Таким чином, використовуючи коригуючий коефіцієнт, який враховує розташування місця розміщення відходів, який наведено у п. 246.5 ст. 246 Кодексу, «3» у разі розміщення в межах населеного пункту або на відстані менш 3 км від таких меж, заниження екологічного податку за розміщення шлакових відвалів при наявності 4 класу небезпечності, відсутності захищеності ґрунту та за розміщення шлакових відвалів в межах населеного пункту складають 377 620 650 грн. = (8 391 570 х 5 х 3 х 3). З огляду на вищевикладене, при фактичній наявності документів (паспорт МВВ №192/19 від 09.02.2018р., податкові декларації екологічного податку за перевіряємий період з додатками) ПАТ«ДМК» не доведено через відсутність первинних бухгалтерських документів та регістрів бухгалтерського обліку, фактичну наявність залишків відходів, відсутні документальні докази проведених замірів місць видалення відходів, чим порушено п.п.240.1.3 п.240.1 ст.240, п.246.4, п.246.5 ст.246 Податкового кодексу України та занижено суму екологічного податку у розмірі 377 620 650 грн. Таким чином, встановлено порушення п.п.240.1.3 п.240.1 ст.240, пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242, п.246.4, п.246.5 ст.246 Податкового кодексу України ПАТ «ДМК» занижено податкове зобов`язання з екологічного податку щодо розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах та залежно від місця (зони) розміщення відходів на суму 377 620 650 грн. Щодо застосування пункту 123.2 статті 123 Податкового кодексу України при визначені штрафних санкцій у розмірі 25%. З метою встановлення вжитих підприємством заходів, спрямованих на дотримання правил та норм податкового законодавства, зокрема щодо їх розумності, добросовісності та належної обачності, а також отримання інформації щодо фактів і обставин, які підтвердять або спростують наявність умислу платника податків, 15.02.2024 засобами поштового зв`язку, разом з актом перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05-14/05393043, підприємству направлено запит від 15.02.2024 р. № 818/6/32-00-07-05-04 про надання пояснень щодо питань, які стосуються предмету перевірки та/або документів щодо обставин, які підтверджують відсутність його вини у вчиненому податковому правопорушенні. Відповідь на запит не отримано. У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальним за фінансово-господарську діяльність платника податків був керуючий санацією ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 16.10.2020 року), ліквідатор (Постанова господарського суду Дніпропетровської області про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури у справі про банкрутство) від 26.01.2022 року) ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . Згідно п.109.1 ст.109 ПКУ: податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Умисні дії посадових осіб підприємства стосовно встановлених порушень, зафіксованих актом перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05-14/05393043 підтверджують факти, встановлені у ході проведення перевірки, а саме: ПАТ «ДМК» мало можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких Податковим кодексом передбачено відповідальність, проте, не вжито достатніх заходів щодо їх дотримання. ПАТ «ДМК» належним чином проінформовано про строки проведення документальної позапланової перевірки. До перевірки додаткових документів та інформації, зокрема щодо наявності пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податку не надано. Враховуючи вищевикладене, оскільки платник податків мав можливість дотриматися норм чинного законодавства, однак не вжив достатніх заходів для цього, через те, що діяв нерозумно, недобросовісно, що призвело до податкового правопорушення, вказане податкове правопорушення слід вважати умисним. Вина ПАТ «ДМК» полягає в недостовірності визначення доходів та неутриманні податків і зборів. У зв`язку з відсутністю обставин, що перешкоджали би платнику виконання приписів ст. 16, 36, 54 Кодексу та наявністю ознак умисності та цілеспрямованості діяння (бездіяльності), з урахуванням всебічного аналізу фінансово-господарської діяльності платника та за відсутності пом`якшуючих або таких, що звільняють від відповідальності, обставин, вчинені платником податкові правопорушення слід вважати умисним. Вказані дії умисні, за сукупністю обставин, оскільки саме цей платник податків не виконав вимоги, установлені ПКУ, чим занизив суму податку/збору. Положення статті 67 Конституції України визначає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Одним з принципів податкового законодавства України є загальність оподаткування - кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу (пп.4.1.1, п.4.1 ст.4 Податкового кодексу). Підприємницька діяльність здійснюється суб`єктом господарювання на власний ризик, а відтак, у господарських правовідносинах учасники господарського обороту повинні проявляти розумну обачливість, Так, належна податкова обачність, як законна передумова отримання податкової вигоди, з якої про підготовку доказової бази, яка б підтверджувала прояв належної обачності. У випадках, визначених пунктом 123.2 статті 123 ПКУ, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи (п. 109.3 ст. 109 Податкового кодексу). Згідно п.112.2 ст.112 Податкового кодексу особа вважається винною у вчиненні правопорушення , якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України - штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Щодо відсутності податкових зобов`язань у ПАТ «ДМК», після прийняття господарським судом Дніпропетровської області постанови у справі №904/2104/19. Податковий кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи встановлені (пункт 1.3 статті 1). Податковий кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1). Податкове законодавство України складається з Конституції України; Податкового кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв`язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом (пункт 3.1 статті 3). В свою чергу, Кодекс з процедур банкрутства не входить до даного переліку. За умовою статті 5 Податкового кодексу, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу. Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку визначені статтею 37 Податкового кодексу, в якій відсутня така підстава для припинення (звільнення від виконання) податкового обов`язку як визнання платника податків банкрутом. Тобто, виникнення у платника податків податкового обов`язку, визначеного Податковим кодексом, з нарахування та сплати податків і зборів є загальним та першочерговим, та відповідно не створює додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) про які йдеться у статті 59 Кодексу з процедур банкрутства. Слід зауважити, що процедура банкрутства є елементом публічного порядку у державі, який у розрізі банкрутства розкривається у декількох формах: неприпустимість доведення особи до банкрутства; неприпустимість фіктивного банкрутства; неприпустимість відчуження майна боржника на шкоду його кредиторам; неприпустимість зловживання боржником податковими пільгами, що надаються законодавцем, на стадії ліквідації; неприпустимість зменшення гарантій працівників, які на стадії ліквідації боржника забезпечують його життєдіяльність (підтримання ліквідаційної маси у належному стані тощо). З даного приводу слід зазначити, що визнання суб`єкта господарювання (платника податків) банкрутом не забороняє продовження його діяльності, зокрема але не виключно, виробничого характеру (закінчення технологічного циклу з виготовлення та реалізації продукції, реалізація наявного майна) за для забезпечення можливості задоволення вимог кредиторів, нарахування та виплати заробітної плати працівникам, в тому числі компенсаційних виплат при звільненні, які в свою чергу передбачають нарахування (визначення) податкових зобов`язань. Унаслідок цього введення ліквідаційної процедури відносно боржника (банкрута) не може звільняти останнього від виконання податкових зобов`язань з нарахування та сплати відповідних податків. в тому числі податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, які виникли під час дії ліквідаційної процедури. За таких обставин, при проведенні перевірки ПАТ «ДМК» щодо правильності визначення та повноти декларування податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки підприємству за період з 01.01.2022 р. по 30.09.2022 р. правомірно донараховано суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.03.2024 р. № 215/32-00-07-05- 19 ПАТ «ДМК» не надано до перевірки окремі документи (копії документів), пояснення, довідки, інформацію тощо, на підставі чого фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт «Про ненадання (несвоєчасне надання) документів (їх копій) до перевірки посадовими особами ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» від 06.02.2024 р. № 228/04-36- 07-13-05/05393043» (відображено у пункту 2.5. на сторінці 4 розділу ІІ «Загальні положення» акту перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05-14/05393043).

ПАТ «ДМК» порушено пп.16.1.9 п.16.1 ст.16, пп.20.1.6, пп.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України. Ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення , - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень (п.121.1 ст. 121 Податкового кодексу України). За висновками акту перевірки 717/32-00-07-05-14/05393043 від 30.06.2023 до ПАТ «ДМК» застосовані штрафні санкції у розмірі 1020,00 гривень. Таким чином, за висновками акту перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05- 14/05393043 застосовані штрафні санкції у розмірі складає 2040 грн. (ППР від 20.03.2024 № 215/32-00-07-05-19).

Водночас, щодо доводів позивача стосовно того, що «перевірка була проведена з порушенням встановленого порядку, оскільки не було дотримано вимог щодо своєчасного повідомлення про проведення перевірки» та про «порушення п. 79.2 ст. 79 ПКУ», суд зазначає, що відповідно до норм п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України (далі ПКУ) документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. Отже, обов`язковою умовою проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, яка власне, надає право платнику податків на проведення такої перевірки, є вручення платнику податків наказу про проведення перевірки в порядку, передбаченому ст..42 ПКУ. У свою чергу, відповідно до п.42.4 ст.42 ПКУ документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» та є доступним в електронному кабінеті. Положення даної норми кореспондуються з нормами п.42.6 ст.42 ПКУ, відповідно до якого електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до цього Кодексу законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» без укладення відповідного договору у разі надсилання платнику податків наказу на проведення перевірки засобами Електронного кабінету, він вважається належним чином врученим платнику податків, що й було зроблено відповідачем в межах справи №160/14765/24.

Означеної позиції дотримується ВС, викладеної в постанові від 09.05.2024 року по справі №280/923/23.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

19.01.2024 року ПАТ «ДМК» через електронний кабінет платника податків надіслано запит № 441/6/32-00-07-05-4 щодо надання документів для перевірки екологічного податку для забезпечення виконання наказу Міжрегіонального управління від 15.01.2024 р. № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» (квитанція про доставку документу в електронний кабінет від 19.01.2024 р., дата та час доставки в електронний кабінет 19.01.2024 р. о 09 год. 37 хвилин). ПАТ «ДМК» листом від 26.01.2024 р. № б/н (вх. № 625/6 від 29.01.2024) надано Міжрегіональному управлінню вищевказані документи та зазначено: «ПАТ «Дніпровський меткомбінат» у відповідь на запит від 19.01.2024 р. № 441/6/32-00-07-05- 04 про надання запитуваних документів до перевірки, згідно наказу від 15.01.2024 р. № 4-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДМК» направляємо запитувані документи…». Копію наказу Міжрегіонального управління від 30.01.2024 р. № 19-п «Про продовження строку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» вручено через електронний кабінет платника податків, що підтверджено квитанцією про доставку документів в електронний кабінет від 31.01.2024, дата та час доставки в електронний кабінет 31.01.2024 р. о 13 год. 27 хвилин.

Щодо посилань позивача на «відсутність обґрунтувань порушень в акті перевірки», та незгоду з виправленням в акті перевірки технічних помилок з боку податкового органу, суд зазначає, що означена позиція суперечить нормам ст.86 ПКУ,

Означеної позиції дотримується ВС, викладеній в постанові від 08.09.2020 року по справі П/811/2893/14.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо зазначення позивачем сум екологічного податку на 1 450 306,52 грн. ПАТ «ДМК» заперечує правомірність застосування коефіцієнта коригування 3 при обчисленні екологічного податку, стверджуючи, що «були надані всі необхідні документи, які підтверджують відсутність забруднення». Суд зазначає, що в ході перевірки встановлено, що ПАТ «ДМК» при обчислені суми податку, який справляється за розміщення відходів, безпідставно не застосовує коефіцієнт коригування, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів. Відповідно, позивачем не виконуються вимоги пункту 246.4 статті 246 ПКУ. В ході перевірки направлено засобами електронного зв`язку до електронного кабінету платника податків запит від 19.01.2024 р. № 441/6/32-00-07-05-04 щодо надання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України за період 2018 - 2021 роки та запропонованонадати пояснення щодо умов зберігання на підприємстві відпрацьованих люмінесцентних ламп. Однак, позивачем листом від 26.01.2024 р. б/н (вх. Міжрегіонального управління від 29.01.2024 р. №625/6) документи про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів підприємством не надані. Зі свого боку, для отримання документів про здійснення державного контролю з питання забезпечення місцями видалення відходів ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів, в контексті норм пункту 246.4 статті 246 Податкового кодексу України, Міжрегіональним управлінням зроблено запити до: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (листи від 15.01.2024 р. №190/5/32-00-07-05-04, від 01.02.2024 р. №28/5/32-00-07-05-04); Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (лист від 15.01.2024 р. № 191/5/32-00-07-05-04); безпосередньо до Держпродспоживслужби (лист від 15.01.2024 р. № 206/5/32-00-07-05- 04). Жодною з відповідей, які надійшли на адресу податкового органу не зазначено, що місця видалення відходів ПАТ «ДМК» забезпечують повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів в контексті норм пункту 246.4 статті 246 ПКУ.

При розрахунку екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах ставки податку мають бути збільшені у 3 рази, однак позивачем цього не було зроблено. Відповідно, встановлено порушення пункту 246.4 статті 246 ПКУ, ПАТ «ДМК» занижено податкове зобов`язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах на суму 1 450 306,52 грн.

Щодо заниження позивачем екологічного податку в розмірі 377 620 650 грн. за розміщення шлакових відвалів. ПАТ «ДМК» стверджує, що висновок про заниження задекларованої суми екологічного податку є «необґрунтованим, оскільки шлаки, що розміщуються на території підприємства, є вторинною сировиною, яка не підлягає оподаткуванню». Суб`єкти господарювання, які є платниками екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, надають до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної адміністрації (далі - Департамент) спеціальні паспорти місць видалення відходів, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року №1216 «Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів», за встановленою формою Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999 №12 «Про затвердження Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів». Відповідно до Реєстру місць видалення відходів у Дніпропетровській області за ПАТ «ДМК» на території м.Кам`янське зареєстровано 11 паспортизованих місць видалення відходів із зазначенням коду за КОАТУУ - 1210436900 (код КОАТУУ Заводського району м. Кам`янське). В процесі виробництва металургійної продукції утворюються шлаки доменні, шлаки сталеплавильні конверторні. В ході проведеної перевірки було досліджено відомості, зазначені у паспорті шлакового відвалу №192/19 від 09.02.2018: наявність станом на 01.01.2020 р. шлакових відвалів у кількості 8 391,5 тис. тон, які віднесені до 4 класу небезпеки (розміщені на 99,5 га); - проектний обсяг видалення відходів - 11 805 тис тонн; - вказана якісна оцінка захищеності підземних (напірних) вод (умовні категорії захищеності) - «Незахищені»; - наявність засобів захисту навколишнього природного середовища від забруднення - донний ізоляційний екран - «Відсутній»; - бортові ізоляційні екрани - «Відсутні»; - обвалування по периметру - «Відсутнє»; - дренажні канави - «Відсутні»; - місцезнаходження місця видалення відходів - північ, м. Кам`янське, промислова зона, правий берег р.Дніпро, 3,0 км від селітебної зони, 0,1 км на південь від затоки р. Дніпро; - код за КОАТУУ - 1210436900. Частинами другою та четвертою статті 33 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями) (чинний в період з 01.10.2018 по 30.09.2022) встановлено, що на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1216 зі змінами та доповненнями затверджено Порядок ведення реєстру місць відходів, за визначенням, наведеним у пункті 3 якого, місця видалення відходів (далі - МВВ) - спеціально відведені місця чи об`єкти (полігони, комплекси, котловани, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких для видалення відходів отримано дозвіл від спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами.

В ході перевірки ПАТ «ДМК» надано паспорт місця видалення відходів від 09.02.2018р. за №192/18 на шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15, згідно якого, передбачено наступне: в розділі ІV «Техніко технологічна характеристика МВВ» пунктом 4.8 даного паспорту передбачено тимчасове складування відходів з метою їх подальшої утилізації/передачі іншій особі, проведення рекультивації майданчика; - розділом ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18 в пункту 1 «розташування» передбачено: підпунктом 1.1 віддаленість від населеного пункту: більше ніж 3,0 км від селітебної зони м.Камянське. - підпунктом 1.2 віддаленість від водотоків і водойм: 0,1 км. на південь від затоки р.Дніпро - підпунктом 1.3 віддаленість від водозабірних споруд: 20,0 км східніше Аульського водозабору (нижче за течією річки). З метою формування об`єктивних та ґрунтовних висновків за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки, ліквідатору ПАТ «ДМК» в ході проведення перевірки вручено запит з проханням надати інформацію (письмові пояснення) та первинні документи від 30.01.2024 р. №588/6/32-00-07-05-04 про надання наступних документів: - усі наявні документи за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року (матеріалами інвентаризації МВВ, включаючи вихідні дані проектів, матеріали виробничої паспортизації відходів (що утворились і видалялись), дані карток і відомостей прибутково-вибуткових документів, дані моніторингу та спеціальних робіт, спостереження, проведені контрольні заміри, дослідження, тощо), які підтверджують проведену утилізацію, передачу іншим особам або рекультивацію відходів зазначених у розділі V (шлаки доменні (негранульовані), інші (шлаки доменні) за кодом 2711.2.9.07 та шлаки сталеплавильні конверторні (що не містять ванадій) для доменних печей (шлак сталеплавильний) за кодом 2711.2.9.15; - документи (спостереження, дослідження, проведені контрольні заміри, матеріали виробничої паспортизації відходів, дані моніторингу та спеціальних робіт, тощо), які підтверджують проведені на підприємстві протягом 01.10.2018 - 30.09.2022 заходів щодо: знешкодження відходів, передбачених пунктом 5 паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18; сортування відходів перед видаленням (пункт 6 паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 за №192/18). - документальні докази проведених замірів (креслення території розміщення відходів з зазначення площі та віддаленості від навколишніх об`єктів, проекти, акти обстеження місця видалення відходів, щорічні матеріали інвентаризації відходів на місцях за період з 01.10.2018 року по 30.09.2022 року, інші документі, які підтверджують проведення замірів вищенаведених місць видалення відходів, тощо), наведених у розділі ІІІ «Природно - геологічна характеристика МВВ» паспорту місця видалення відходів від 09.02.2018 р. за №192/18. Станом на кінець перевірки підприємством не надано жодних первинних бухгалтерських документів та письмових пояснень згідно вищевказаного запиту, чим порушено п.п.16.1.9 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.6, п.п.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 ПКУ.

Протягом 2018 - 2020 років ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» в деклараціях з екологічного податку не відображено нарахування податкових зобов`язань за розміщення шлакових відвалів при наявності 4 класу небезпечності та відсутності захищеності ґрунту - зокрема, при обчисленні екологічного податку ПАТ «ДМК» застосовує Ко - коригуючий коефіцієнт у розмірі 1. Станом на дату складання акту перевірки письмові пояснення та документи про здійснення державного контролю з питання забезпечення МВВ ПАТ «ДМК» повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об`єктів підприємством не надані.

При фактичній наявності документів (паспорт МВВ №192/19 від 09.02.2018р., податкові декларації екологічного податку за перевіряємий період з додатками) ПАТ «ДМК» не доведено через відсутність первинних бухгалтерських документів та регістрів бухгалтерського обліку, фактичну наявність залишків відходів, відсутні документальні докази проведених замірів місць видалення відходів, чим порушено п.п.240.1.3 п.240.1 ст.240, п.246.4, п.246.5 ст.246 ПКУ та занижено суму екологічного податку у розмірі 377 620 650 грн. Як наслідок, встановлено порушення п.п.240.1.3 п.240.1 ст.240, пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242, п.246.4, п.246.5 ст.246 ПКУ ПАТ «ДМК» занижено податкове зобов`язання з екологічного податку щодо розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах та залежно від місця (зони) розміщення відходів на суму 377 620 650 грн.

Означеної позиції дотримується ВС, викладеній в постанові від 06 лютого 2020 року по справі №804/3461/15.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо застосування пункту 123.2 статті 123 ПК України при визначені штрафних санкцій у розмірі 25%. Як вбачається з процесуальних документів позивача, ПАТ «ДМК» вказує на незаконність застосування штрафних санкцій, стверджуючи, що «його дії не були умисними». З метою встановлення вжитих підприємством заходів, спрямованих на дотримання правил та норм податкового законодавства, зокрема щодо їх розумності, добросовісності та належної обачності, а також отримання інформації щодо фактів і обставин, які підтвердять або спростують наявність умислу платника податків, 15.02.2024р. засобами поштового зв`язку, разом з актом перевірки від 15.02.2024р. №114/32-00-07-05-14/05393043, підприємству направлено запит від 15.02.2024 Р. №818/6/32-00-07-05-04 про надання пояснень щодо питань, які стосуються предмету перевірки та/або документів щодо обставин, які підтверджують відсутність його вини у вчиненому податковому правопорушенні. Проте, відповіді на даний запит податковим органом не було отримано.

У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальним за фінансово-господарську діяльність платника податків був керуючий санацією ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 16.10.2020 року), ліквідатор (Постанова господарського суду Дніпропетровської області про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури у справі про банкрутство) від 26.01.2022 року) ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

ПАТ «ДМК» належним чином проінформовано про строки проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. До перевірки додаткових документів та інформації, зокрема щодо наявності пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податку не надано. Враховуючи вищевикладене, оскільки платник податків мав можливість дотриматися норм чинного законодавства, однак не вжив достатніх заходів для цього, через те, що діяв нерозумно, недобросовісно, що призвело до податкового правопорушення , вказане податкове правопорушення слід вважати умисним. Вина ПАТ «ДМК» полягає в недостовірності визначення доходів та неутриманні податків і зборів. У зв`язку з відсутністю обставин, що перешкоджали би платнику виконання приписів ст. 16, 36, 54 Кодексу та наявністю ознак умисності та цілеспрямованості діяння (бездіяльності), з урахуванням всебічного аналізу фінансово-господарської діяльності платника та за відсутності пом`якшуючих або таких, що звільняють від відповідальності, обставин, вчинені платником податкові правопорушення слід вважати умисним. Вказані дії умисні, за сукупністю обставин, оскільки саме цей платник податків не виконав вимоги, установлені ПКУ, чим занизив суму податку/збору.

Відповідач застосував штрафні санкції, відповідно до п.123.2 ст.123 ПК України, оскільки дії позивача містять ознаки умисного порушення позивач мав можливість дотриматися вимог законодавства, але не зробив цього, що свідчить про наявність умислу в його діях. Це дає підстави для застосування штрафних санкцій. Крім цього, ПАТ «ДМК» не надано до перевірки окремі документи (копії документів), пояснення, довідки, інформацію тощо, на підставі чого фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт «Про ненадання (несвоєчасне надання) документів (їх копій) до перевірки посадовими особами ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 05393043)» від 06.02.2024 р. № 228/04-36- 07-13-05/05393043» (відображено у пункту 2.5. на сторінці 4 розділу ІІ «Загальні положення» акту перевірки від 15.02.2024 № 114/32-00-07-05-14/05393043). ПАТ «ДМК» порушено пп.16.1.9 п.16.1 ст.16, пп.20.1.6, пп.20.1.8 п.20.1 ст.20, п.44.1, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України.

Ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення , - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень (п.121.1 ст. 121 Податкового кодексу України). За висновками акту перевірки 717/32-00-07-05-14/05393043 від 30.06.2023 до ПАТ «ДМК» застосовані штрафні санкції у розмірі 1020,00 гривень. Таким чином, за висновками акту перевірки від 15.02.2024 р. № 114/32-00-07-05- 14/05393043 застосовані штрафні санкції у розмірі 2040 грн. (ППР від 20.03.2024 № 215/32-00-07-05-19).

Щодо «відсутності податкових зобов`язань у ПАТ «ДМК», після прийняття господарським судом Дніпропетровської області постанови у справі № 904/2104/19».

ПАТ «ДМК» стверджує, що «визнання його банкрутом звільняє його від сплати податкових зобов`язань, які виникли до цього моменту». Суд зазначає, що ПК України не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи встановлені (пункт 1.3 статті 1). Податковий кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1). Податкове законодавство України складається з Конституції України; Податкового кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв`язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом (пункт 3.1 статті 3). В свою чергу, Кодекс України з процедур банкрутства не входить до даного переліку. За умовою статті 5 ПКУ, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу. Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПКУ, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку визначені статтею 37 Податкового кодексу, в якій відсутня така підстава для припинення (звільнення від виконання) податкового обов`язку як визнання платника податків банкрутом. Тобто, виникнення у платника податків податкового обов`язку, визначеного Податковим кодексом, з нарахування та сплати податків і зборів є загальним та першочерговим, та відповідно не створює додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) про які йдеться у статті 59 Кодексу з процедур банкрутства.

На підставі викладеного вище, судом під час судового розгляду справи не встановлено протиправності в діях відповідача при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Суд враховує й те, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятих рішень, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Статтею 139 КАС України визначено порядок розподілу судових витрат, оскільки у задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень відмовлено, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювався.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 07 жовтня 2024 року.

Суддя І.О. Лозицька