Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
________________
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
26.08.2010№ 05-6- 11 / 295 Суддя , розглянувши
позовну заяву Акціонерного товариства закритого типу “Фармацевтичне підприємство “Спратлі”
до Комунального підприємства "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна"
про спонукання зареєструвати право власності на об’єкт нерухомого майна
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство закритого типу “Фармацевтичне підприємство “Спратлі” звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом про спонукання Комунального підприємства "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна" зареєструвати право власності на об’єкт незавершеного будівництва нерухомого майна: виробничий корпус, адміністративно-побутовий, транспортна галерея, перехідна галерея, склад негорючих матеріалів (підвальне приміщення), який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сім’ї Сосніних, 3 за позивачем.
Відповідно до вимог ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі зазначені в цій нормі справи, крім, зокрема, спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У відповідності до положень п. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції –переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 3 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам” від 27.06.2007 № 04-5/120 господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
а) участь у спорі суб'єкта господарювання;
б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Суб'єкт владних повноважень згідно зі ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно регулюється Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
В силу положень п. 1 ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.
Статтею 6 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначено, що систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.
Держателем Державного реєстру прав є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України.
Адміністратором Державного реєстру прав є державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства юстиції України, здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав та відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, що містяться у Державному реєстрі прав.
Згідно з п. 1 Наказу Міністерства юстиції України “Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно” до створення єдиної системи органів державної реєстрації прав та формування Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 07.02.2002 № 7/5 бюро технічної інвентаризації здійснюють державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, оскільки Комунальне підприємство “Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна” виконує функції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, воно є суб’єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
В даному випадку, між сторонами відсутні договірні/господарські відносини, врегульовані Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства. У спірних правовідносинах відповідач виступає суб’єктом владних повноважень по відношенню до позивача. Спір у даній справі виник з приводу реалізації відповідачем визначеної законом компетенції у сфері державної реєстрації права власності.
Тому подана позивачем позовна заява не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
У Х В А Л И В :
У прийнятті позовної заяви відмовити.
Позовні матеріали повернути позивачу.
Повернути з Державного бюджету України на користь Акціонерного товариства закритого типу “Фармацевтичне підприємство “Спратлі” (03680, м. Київ, вул. Сім’ї Сосніних, 3, ідентифікаційний код 20069005) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. державного мита сплаченого згідно платіжного доручення № 267 від 07.06.2010 та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, що сплачені згідно квитанції № 268 від 07.06.2010.
Суддя Ю.М. Смирнова