Справа № 2-а-114/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2010 року Приморський районний суд м.Одеси в складі:
головуючого - судді Андрухіва В.В.
при секретарі Василенко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Одеської залізниці до Виконавчого комітету Котовської міської ради про визнання частини рішень протиправними та їх скасування, зобов’язання вчинити певні дії,
Встановив:
Одеська залізниця звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Котовської міської ради про визнання частини рішення протиправним та скасування, зобов’язання вчинити певні дії.
В ході судового розгляду позивач змінив позовні вимоги та просив визнати протиправним пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Котовської міської ради від 29.11.2007 року № 420 в частині визнання Котовського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 Одеської залізниці виконавцем послуг централізованого тепловодопостачання, визнати протиправним та скасувати пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Котовської міської ради від 28.05.2010 року № 160 та зобов’язати відповідача визнати Одеську залізницю в особі Косовського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 виробником послуг з теплопостачання та водопостачання житлових будинків №№ 30,32,34,36,40,44,58,64 по вул.. Заслонова, №№121, 123,123а,125а,127,127а,127б по вул.. Комсомольській, №№20,88/1, по вул.. Короленко, №1а, по вул.. Говорова, 3 у м. Котовськ Одеської області, судові витрати стягнути з державного бюджету. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідно до п. 1.2. рішення виконавчого комітету Котовської міської ради Одеської області від 29.11.2007 № 420 "Про визнання виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді" виконавцем/виробником послуг централізованого тепловодопостачання колишніх житлових будинків залізниці № № 30, 32, 34, 36, 40, 44, 58, 64 по вул. Заслонова, №№ 121, 123, 123/а, 125/а, 127, 127/а, 127/6 по вул. Комсомольській, № 20 по вул. Короленко, № І/а по вул. Говорова у м. Котовськ визначене Будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2 Одеської залізниці. Одеська залізниця вважає, що визначаючи виконавцем житлово-комунальних послуг із централізованого тепловодопостачання Будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2 Одеської залізниці, виконавчий комітет Котовської міської ради перевищив свої повноваження та не врахував вимоги Законів України "Про житлово-комунальні послуги", "Про теплопостачання", "Про питну воду і питне водопостачання", Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 № 60 та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.11.2005 № 630, чим порушив законні права та інтереси Одеської залізниці, з наступних підстав. На балансі Котовського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 — структурного підрозділу Одеської залізниці без права юридичної особи, знаходяться котельна, розташована по вул. Радянської армії, 4/а у м. Котовськ Одеської області та насосна станція, розташована у с. Любомирка, які забезпечують водо-, теплопостачання, окрім вищезазначених житлових будинків, ще інших структурних підрозділів залізниці, які розташовані у м. Котовськ. При прийнятті рішення про визначення Будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 Одеської залізниці виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого тепло-, водопостачання житлових будинків, відповідач не врахував ту обставину, що Одеська залізниця, в особі Котовського БМЕУ-2, постачає теплову енергію до першої засувки транзитної теплотраси, що розмежовує постачання тепла у напрямку житлового фонду, а воду - до наружного боку фундаменту вказаних житлових будинків. Від зазначених точок розподілу розвідні та внутрибудинкові мережі, через які здійснюється безпосереднє надання послуг централізованого теплопостачання водопостачання споживачам (мешканцям багатоповерхових будинків), знаходяться на балансі КЖЕП "Січ", який відповідно до Договору "Про участь в управлінні та обслуговуванні житлового фонду" передав зазначені споруди разом житловими будинками в управління та на обслуговування МПП "Курінь". Крім того, відповідно до п.1.7. оскаржуємого рішення, саме МПП "Курінь" визначений виконавцем з утримання зазначених будинків та їх споруд. Таким чином, Котовське будівельно-монтажне управління № 2 не має підстав і можливості для виконання обов'язків виконавця комунальних послуг у відповідності з ч. 2, 7 ст.21 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" та ч. 2, 6 п. 32 та Постанови Кабінету міністрів України від 21.07.2005 № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення". Зокрема, забезпечувати вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг, здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період та утримувати в належному стані, здійснювати обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж. Крім того, в разі виникнення аварійної ситуації Котовське будівельно-монтажне управління № 2 не матиме будь-яких підстав для вжиття заходів на об'єктах не своєї балансової належності щодо своєчасного усунення неполадок та відновлення якісних показників надання споживачам комунальних послуг. Фактично, Котовське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2 являється тільки виробником послуг тому, що воно не здійснює надання споживачам комунальних послуг із використанням внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання, так як вони не знаходяться на балансі Котовського БМЕУ-2, а тільки виробляє житлово-комунальні послуги та постачає їх до точок, які розмежовують постачання тепла та води у напрямку житлового фонду, а МПП "Курінь, на якого п.1.7. оскаржуємого рішення, покладені функції виконавця з утримання житлових будинків і споруд -виконавцем послуг, так як він безпосередньо утримує споруди внутришньобудинковаих систем водо-, теплопостачання та безпосередньо здійснює надання споживачам централізованих комунальних послуг. Данні визначення відповідають ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги". Окрім того, позивач також зазначав, що під час тривання судового спору по даній справі відповідач прийняв нове рішення № 160 від 28.05.2010 "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді", яким в черговий раз протизаконно визначив виконавцем послуг Котовське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2, формально визнавши втратившим чинність попереднє рішення з цього ж приводу. При цьому відповідач навіть не перелічив яких саме житлових будинків визначається виконавцем послуг Котовське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2. Отже, Виконавчий комітет Котовськом міської Ради вже втретє однотипними рішеннями призначає Виконавцем житлово-комунальних послуг тепловодопостачання мешканців житлового масиву західної частини м. Котовськ Котовське будівельно-монтажне експлуатаційне управління №2 Одеської залізниці не погоджуючи ці рішення з Котовським БМЕУ-2, що є грубим порушенням вимог п. 1.3., 4.1. Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №60 від 25.04.2005р. , Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 19 Конституції України.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав та просив задовольнити.
Представник Виконавчого комітету Котовської міської ради позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити, вважаючи його необґрунтованим.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 1.2. рішення виконавчого комітету Котовської міської ради Одеської області від 29.11.2007 № 420 "Про визнання виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді" виконавцем/виробником послуг централізованого тепловодопостачання колишніх житлових будинків залізниці № № 30, 32, 34, 36, 40, 44, 58, 64 по вул. Заслонова, №№ 121, 123, 123/а, 125/а, 127, 127/а, 127/6 по вул. Комсомольській, № 20 по вул. Короленко, № І/а по вул. Говорова у м. Котовськ визначене Будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2 Одеської залізниці.
Вказане рішення Виконкомом прийнято в межах повноважень, передбачених п. 4 ст. 7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги".
Згідно із вимогами п. 4 пункту ст. 7 цього Закону визначення виконавця житлово-комунальних послуг здійснюється органами місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Такий порядок затверджено наказом Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 р. № 60 „Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді", який зареєстровано у Мінюсті України 19.05.2005 р. за № 541/10821.
Відповідно із п. 4.1 вказаного Порядку виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення (далі комунальні послуги) може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб’єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг, та який відповідає вимогам п. 1.3 Порядку.
Із змісту цього пункту Порядку випливає, що для визначення виконавця послуг централізованого тепловодопостачання, останній повинен відповідати вимогам п. 1.3 Порядку і орган, який його визначає, повинен досягти домовленості з ним про надання таких послуг.
Пунктом 1.3 Порядку встановлено, що виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у п. 1.1 Порядку, може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Суб'єктами господарювання згідно із вимогами ст. 55 ГК України поряд із громадянами-підприємцями, організаціями - юридичними особами, також можуть бути відокремлені підрозділи (структурні одниниці).
Згідно із Положенням про Котовське БМЕУ № 2 останнє є структурним підрозділом Одеської залізниці предметом діяльності якого є задоволення потреб юридичних і фізичних осіб в сфері утримання, ремонту і експлуатації будівель, споруд, об'єктів водопостачання, водовідведення та інженерних мереж, попередження їх передчасного зносу.
Вищенаведене свідчить про те, що БМЕУ-2, як суб'єкт господарювання може бути виконавцем житлово-комунальних послуг, але ж як зазначалося вище для визначення його таким виконавцем повинна бути на це його згода.
В наявних матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують досягнення домовленості між Виконкомом і БМЕУ-2 про надання останнім послуг централізованого тепловодопостачання колишніх житлових будинків Одеської залізниці, навпаки в матеріалах справи містяться рішення господарського суду Одеської області від 04.05.2005р. та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 30.08.2005 року по справі № 22/30-05-1705, з яких видно, що Одеська залізниця в особі БМЕУ-2 оспорювала аналогічне рішення Виконкому № 9 від 27.01.2005 року, яким БМЕУ-2 також було визначено виконавцем послуг по тепловодопостачанню західної частини міста Котовськ, тобто це свідчить про відсутність згоди БМЕУ-2 по наданню послуг з тепловодопостачання колишніх будинків Одеської залізниці при прийнятті виконкомом рішення від 29.11.2007 № 420, а також рішення № 160 від 28.05.2010.
Таким чином, суд вважає пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Котовської міської ради від 29.11.2007 року № 420 в частині визнання Котовського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 Одеської залізниці виконавцем послуг централізованого тепловодопостачання – протиправним, а також визнає протиправним та скасовує пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Котовської міської ради від 28.05.2010 року № 160 оскільки дані пункти рішень суперечать вимогам п. 4.1 Порядку, а відповідно із цим і вимогам п. 4 ст. 7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги».
Крім того, факт неправомірності визначення БМЕУ-2 виконавцем послуг з тепловодопостачання будинків західної частини м. Котовськ (колишні житлові будинки Одеської залізниці) встановлено і постановою Одеського апеляційного господарського суду від 30.08.2005р. по справі № 22/30-05-1705 за позовом Одеської залізниці до Виконкому про визнання недійсним рішення Виконкому № 9 від 27.01.2005 р. „Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг", яким БМЕУ-2 визначено виконавцем послуг по тепловодопостачанню мешканців житлового фонду західної частини м. Котовськ.
Вказана постанова сторонами не оскаржена у встановленому законом порядку, тому є чинною.
Відповідно із ст. 74 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Що стосується вимог позивача в частині зобов’язання відповідача визнати Одеську залізницю в особі Косовського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 виробником послуг з теплопостачання та водопостачання житлових будинків №№ 30,32,34,36,40,44,58,64 по вул.. Заслонова, №№121, 123,123а,125а,127,127а,127б по вул.. Комсомольській, №№20,88/1, по вул.. Короленко, №1а, по вул.. Говорова, 3 у м. Котовськ Одеської області, дані вимоги задоволенню не підлягають, оскільки згідно із ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у повноваженнях органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг не передбачено такого повноваження як визначення виробника житлово-комунальних послуг.
Відповідно із п. 3 ст. 94 КАС України судові витрати Одеської залізниці присуджуються їй відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету Котовської міської ради (п. 1 ст. 94 КАС України).
Керуючись ст.ст.8-11, 71, 159, 160-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Одеської залізниці - задовольнити.
Пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Котовської міської ради від 29.11.2007 року № 420 в частині визнання Котовського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 2 Одеської залізниці виконавцем послуг централізованого тепловодопостачання – визнати протиправним.
Пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Котовської міської ради від 28.05.2010 року № 160 – визнати протиправним та скасувати.
В іншій частині позову – відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету Котовської міської ради на користь Одеської залізниці (65012, м. Одеса вул.. Пантелеймонівська, 19, на р/р 26003000294 в ОФ «ЕкспресБанк», МФО 328801, код ОКПО 01071663) судові витрати у сумі 3 (три) грн.. 40 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текс постанови виготовлено 8.11.2010 року.
Суддя: В.В.Андрухів