Рішення № 122062236, 02.10.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2024
Номер справи
160/18624/24
Номер документу
122062236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2024 рокуСправа №160/18624/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11.07.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Дніпропетровської області № 646 від 26.06.2024 року згідно якого ОСОБА_1 переведено для подальшого проходження служби до полку поліції особливого призначення «Корпусу оперативно-раптової дії» ( стрілецький) на посаду поліцейського взводу № 3 роти № 2 полку поліції особливого призначення «Корпусу оперативно-раптової дії» ( стрілецький) з 27 червня 2024 року, звільнивши з посади поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровської області поновити ОСОБА_1 на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач проходив службу на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції у званні старшого сержанта поліції. Наказом начальника ГУНП в Дніпропетровської області № 646 від 26.06.2024 року полковника поліції ОСОБА_2 , відповідно до ч. 1,8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію», ч. 1 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» позивача переведено для подальшого проходження служби до полку поліції особливого призначення «Корпусу оперативно- раптової дії» ( стрілецький) на посаду поліцейського взводу № 3 роти № 2 полку поліції особливого призначення «Корпусу оперативно- раптової дії» ( стрілецький) з 27 червня 2024 року, звільнивши з посади поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції. З цим наказом відповідача позивач не погоджується, у зв`язку з чим вимушений звернутись до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 12.08.2024, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

01.08.2024 через підсистему «Електронний суд» відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, просить у їх задоволенні відмовити. Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 проходив службу на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції у званні старшого сержанта поліції. Позивач був переведений для подальшого проходження служби до полку поліції особливого призначення «Корпусу оперативно-раптової дії» ( стрілецький) на посаду поліцейського взводу № 3 роти № 2 полку поліції особливого призначення «Корпусу оперативно-раптової дії» ( стрілецький) з 27 червня 2024 року. На період введення в Україні воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та/або інших держав проти України та 60 днів після цього поліцейські зобов`язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади. В даному випадку, судом має бути враховано, що переміщення поліцейського з ініціативи начальників має легітимну мету та пов`язано з певними об`єктивними чинниками - інтересами служби, що відповідає меті спеціального інституту переміщення поліцейських, прямо закріпленого у спеціальному законі звільнення із займаної посади старшого сержанта поліції ОСОБА_1 наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 26.06.2024 № 646 о/с (зі змінами внесеними наказом ГУНП від 19.07.2024 № 745 о/с) здійснено, у зв`язку з переведенням останнього до полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, як то передбачено ч. 9 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію», а тому вважаємо, що у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо поновлення в посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

24.06.2024 до начальника ГУНП в Дніпропетровській області надійшов службовий лист командира полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області від 24.06.2024 № 35/10, в якому заначено, що наказом Голови Національної поліції від 07 червня 2024 № 613 затверджено організаційно-штатні зміни та створено полк поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області (далі - полк).

Серед функціональних обов`язків, які виконує полк в умовах воєнного стану, важливим є участь у заходах із забезпечення публічної безпеки і порядку громадян, здійснення в межах компетенції інших заходів, передбачених законодавством України, забезпечення безпеки в разі виникнення небезпечних подій, збройних конфліктів та ліквідації їх наслідків, а також участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Некомплект вакантних посад поліцейських полку складає 344 посади середнього та молодшого складу поліції.

Відповідно до викладеного, положеннями статті 65 Закону України «Про Національнуполіцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) визначено правові підстави та порядок переміщення (переведення) поліцейських, у тому числі для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, а також встановлений їх обов`язок проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

Згідно з абзацом другим частини восьмої статті 65 Закону № 580-VIII переведення поліцейського може здійснюватися також за ініціативою керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.

Відповідно до абзацу другого пункту 2 частини першої статті 65 Закону № 580-VIII переміщення поліцейських здійснюється на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.

Крім цього, пунктом 8 частини десятої статті 62 Закону № 580-VIII передбачено, що поліцейський може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов`язків та своїх професійних, особистих якостей.

Ураховуючи викладене, з метою забезпечення ефективного виконання функціональних обов`язків (посадових інструкцій) командир полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області просив начальника ГУНП в Дніпропетровській області розглянути питання щодо переміщення для подальшого проходження служби поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області, залежно від результатів виконання покладених на них обов`язків та своїх професійних, особистих якостей, у розпорядження полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області.

24.06.2024 цей службовий лист був розглянутий начальником ГУНП в Дніпропетровській області та надана письмова вказівка управлінню кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області опрацювати його у встановленому порядку.

24.06.2024 управлінням кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області з метою належного опрацювання службового листа полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області від 24.06.2024 № 35/10, щодо комплектування вакантних посад зазначеного підрозділу на керівників структурних підрозділів апарату, районних управлінь (відділів) поліції, відділень поліції, окремих стройових підрозділів ГУНП в Дніпропетровській області було направлено службовий лист від 24.06.2024 № 20/4753 про надання пропозицій, щодо кандидатів для переміщення до полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області з числа підлеглих поліцейських.

24.06.2024 начальник Кам`янського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області полковник поліції ОСОБА_3 рапортом на ім`я начальника управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_4 на виконання службового листа УКЗ ГУНП від 24.06.2024 № 20/4753 доповів про відбір кандидатів для переміщення до полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області з числа підлеглих поліцейських, зокрема поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1 .

25.06.2024 начальником управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підполковником поліції ОСОБА_4 була підготовлена доповідна записка від 25.06.2024 № 20/5130 на ім`я начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області полковника поліції ОСОБА_5 про те, що на підставі листа полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області від 24.06.2024 № 35/10, щодо комплектування зазначеного підрозділу, в якій доповідалось про відібрання відповідних кандидатів для подальшого проходження служби у полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області, на підставі рапортів безпосередніх начальників кандидатів, зокрема поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1 .

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 26.06.2024 № 646 о/с (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 19.07.2024 № 745 о/с) відповідно до абзацу 2 пункту 2 частин 1 та частини 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію», на підставі доповідної записки УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області від 25.06.2024 № 20/5130 позивач переведений для подальшого проходження служби (в інтересах служби) на посаду поліцейського взводу № 3 роти № 3 полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, звільнивши останнього з посади поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 3 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, вищевказані посади є рівнозначними між собою.

27.06.2024 УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області за допомогою месенджеру «WhatsApp» направило ОСОБА_1 витяг з наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 26.06.2024 № 646 о/с про його переведення до полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, даний факт не заперечує сам позивач, про що зазначив у своєму позові.

30.07.2024 УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області за допомогою месенджеру «WhatsApp» направило ОСОБА_1 витяг з наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 19.07.2024 № 745 о/с про внесення змін до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 26.06.2024 № 646 о/с про його переведення до полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, що підтверджується скріншотом з месенджеру «WhatsApp» та довідкою УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області від 30.07.2024 № 20/7-5934.

Позивач, вважає протиправним наказ про переведення, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першоїстатті 1 Закону України «Про Національну поліцію»(далі - Закон №580-VIII) Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

У розумінні частини першоїстатті 2 Закону України від 23.12.1993 №3781-XII «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Національна поліція є правоохоронним органом.

Згідно з частиною першоюстатті 59 Закону №580-VIIIслужба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. (частина першастатті 17 Закону №580-VIII).

В силу положень частини десятоїстатті 62 Закону №580-VIII, яка визначає гарантії професійної діяльності поліцейського, поліцейський користується повноваженнями, передбаченими цимЗаконом, незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу, та може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов`язків та своїх професійних, особистих якостей.

За приписами частини першоїстатті 65 Закону №580-VIII,переміщення поліцейських здійснюється:

1) на вищу посаду - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади:

для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби;

за ініціативою поліцейського;

у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації;

у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби);

за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії;

з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації;

у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно достатті 87 цього Закону;

3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський:

у зв`язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;

за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії;

через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей;

за ініціативою поліцейського;

як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;

у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно достатті 87 цього Закону;

4) у зв`язку із зарахуванням на денну форму навчання за державним замовленням, у тому числі до магістратури, ад`юнктури та докторантури закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання.23. Частиною другоюстатті 65 Закону №580-VIII(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) було обумовлено, що посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.

Згідно з вимогами ч.2ст. 65 Закону №580-VIII,посада вважається вищою, якщо за нею штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції, нижчою, якщо передбачене нижче спеціальне звання поліції, та рівнозначною, якщо передбачене таке саме спеціальне звання поліції.

За правилами частин сьомої-дев`ятоїстатті 65 Закону №580-VIII,переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників. Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Поліцейські зобов`язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади. Переведення поліцейського здійснюється на підставі наказу про звільнення із займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) поліції та наказу про призначення на посаду в органі (закладі, установі) поліції, до якого переміщується поліцейський.

Як встановлено судом, підставою для переміщення позивача по службі слугували наступні документи: лист командира полку поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області від 24.06.2024 № 35/10 та доповідна записка УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області від 25.06.2024 № 20/5130.

Судом під час судового розгляду встановлено, що спірним наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 26.06.2024 № 646 о/с(зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 19.07.2024 № 745 о/с) позивач переміщений на рівнозначну посаду, за якою спеціальним відповідним наказом Національної поліції України від 14.12.2015 № 142 передбачене граничне спеціальне звання старший сержант поліції.

Що стосується згоди поліцейського на переміщення на рівнозначну посаду, то серед підстав для переміщення поліцейських на рівнозначні посади пункт 2 частини першоїстатті 65 Закону №580-VIIIбезпосередньо виділяє лише одну підставу для такого переміщення, яка враховує побажання поліцейського, а саме, переміщення за ініціативою поліцейського.

Згода поліцейського є необхідною також при переміщенні його по службі у зв`язку зі скороченням штатів (частина другастатті 68 Закону №580-VIII).

В усіх інших випадках підставою переміщення визначено певні обставини або рішення певних органів, настання (прийняття) яких не залежать від волі поліцейського, в тому числі переміщення для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.

При цьому пункт 2 частини першоїстатті 65 Закону №580-VIIIпередбачає єдине правило щодо можливості переміщення поліцейських на рівнозначні посади в інтересах служби, не відокремлюючи випадки такого переміщення в межах однієї місцевості (населеного пункту) чи в іншу місцевість.

Слід зазначити, що у підпункті «б» пункту 42 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114(далі - Положення), закріплено аналогічне правило про те, що переміщення осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу на рівнозначні посади провадиться у разі службової необхідності, проведення планової заміни в місцевостях, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, а також для доцільнішого використання з урахуванням їх ділових і особистих якостей, стану здоров`я, віку та підготовки за новою спеціальністю.

У вказаному пункті Положення йдеться також про те, що рішення про переміщення по службі осіб середнього, старшого або вищого начальницького складу приймається відповідним начальником з урахуванням думки їх прямих начальників і колективу працівників.

Крім того, за змістом підпункту «ж» пункту 40 Положення, при призначенні на посади рядового і начальницького складу враховується, зокрема те, що переміщення по службі в іншу місцевість у межах республіки осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли встановленого пунктами 5 і 7 цього Положення віку, визнані здатними до військової служби або здатними до нестройової служби в мирний час, але потребують за станом свого здоров`я чи здоров`я членів їх сімей зміни місця служби (проживання), провадиться за рішенням відповідного начальника на підставі висновку військово-лікарської комісії.

Отже, спеціальне законодавство, не вимагає згоди поліцейського при прийнятті рішення про його переміщення в інтересах служби на рівнозначну посаду у цю або іншу місцевість.

Відповідно достатті 60 Закону №580-VIII,проходження служби в поліції регулюється цимЗакономта іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 4 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цимЗакономакти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Водночас частиною першоюстатті 32 КЗпП Україниустановлено, що переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених устатті 33 цього Кодексута в інших випадках, передбачених законодавством.

Усталеною є практика Верховного Суду щодо застосування приписівКЗпП Україниу разі неврегульованості нормами спеціального законодавства правовідносин, щодо яких виник спір.

Так, відсутність уЗаконі №580-VIIIта Положенні норми про обов`язковість згоди поліцейського на переміщення в іншу місцевість на рівнозначну посаду для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, вказує не про неврегульованість цих правовідносин нормами спеціального законодавства, а про їхнє вирішення у спосіб, відмінний від правового регулювання трудових відносин відповідно до норм трудового законодавства.

При цьому, внесені доЗакону №580-VIIIзміни згідно ізЗаконом від 15.03.2022 №2123-IX «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану», який набрав чинності з 01 травня 2022 року, підтверджують сформульовані вище висновки.

Так, відповідно до частини другоїстатті 65 Закону №580-VIII(у редакціїЗакону від 15.03.2022 №2123-IX) посада вважається вищою, якщо за нею штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції, нижчою, якщо передбачене нижче спеціальне звання поліції, та рівнозначною, якщо передбачене таке саме спеціальне звання поліції.

За приписами абзацу другого частини восьмоїстатті 65 Закону №580-VIII(у редакціїЗакону від 15.03.2022 №2123-IX) поліцейські зобов`язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

Крім того,Законом від 15.03.2022 №2123-IXчастину першустатті 60 Закону №580-VIIIвикладено в новій редакції, згідно з якою відносини, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цимЗакономта іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Отже, зміни в спеціальному законодавстві з питань проходження служби в поліції, що відбулися з 01 травня 2022 року, виключили можливість субсидіарного застосування норм трудового законодавства до регулювання порядку переміщення поліцейських, усунувши таким чином неоднозначне застосування відповідних норм права у подібних правовідносинах, що мало місце в судовій практиці, зокрема, постановах Верховного Суду, на які посилається позивач у позовній заяві у даній справі.

Таким чином, оскільки після 01 травня 2022 року законодавчо врегульовані спірні питання щодо переміщення поліцейських по службі, то відсутні обґрунтовані підстави й доцільність відступати від висновку щодо застосування відповідних нормЗакону №580-VIIIу попередній редакції, викладеного в раніше ухвалених рішеннях Верховного Суду, та формулювати інший висновок щодо застосування цих норм, які після вказаної дати не підлягатимуть застосуванню в судовій практиці до правовідносин, аналогічних тим, які виникли в цій справі.

Аналогічну за своїм змістом позицію займає Верховний Суд у постанові від 25.05.2023 року у справі № 620/3663/19.

ВимогиЗакону №580-VIIIне визначають обов`язку відповідача під час видання наказу на переведення враховувати інші обставини ніж передбачені даним законом.

За вказаних обставин, суд вважає оскаржуваний наказ відповідача правомірним, відтак, підстави для його скасування відсутні.

Інші заявлені позовні вимоги є похідними, а тому також не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що відповідач діяв відповідно до Конституції України та чинного законодавства України, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, а також на те, що позивач у цій справі є звільненим від сплати судового збору відповідно до п.1 ч.1ст.5 Закону України «Про судовий збір», отже, підстави для розподілу судових витрат у даному випадку відповідно дост.139 КАС Українивідсутні.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні у період з 20.09.2024 по 01.10.2024, рішення ухвалено першого робочого дня.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49100, м. Дніпро, вул. Троїцька площа, буд. 2-а, код ЄДРПОУ 40108866) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець