Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2024 рокуСправа №160/19099/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16.07.2024 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі відповідачі), в якому просив:
- визнати нечинним (протиправним) та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11.01.2024 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» (пенсії на пільгових умовах за Списком № 1);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року та з 25.02.2022 року по 05.01.2024 року, із врахуванням кожного повного року за 1 рік 1 місяць;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року - 00 років 11 місяців 20 днів *3 = 2 роки 11 місяців та з 25.02.2022 року по 05.01.2024 року - 01 рік 10 місяців 12 днів *3=4 роки 7 місяців 6 днів - у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.01.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з дня звернення (05.01.2024 року) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року був увільнений за місцем роботи на час призову, у зв`язку з частковою мобілізацією із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати. З 25.02.2022 року по теперішній час позивач увільнений від роботи на час мобілізації до закінчення воєнного стану в Україні або фактичної демобілізації із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати. 05.01.2024 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та отримав рішення ГУ ПФУ у Полтавській області від 11.01.2024 року про відмову у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу. Відповідач не зарахував позивачу до пільгового стажу періоди служби з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року та 25.02.2022 року по 05.01.2024 року із розрахунку один місць служби за три. Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Полтавській області протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
22.07.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами з 05.08.2024 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та витребувано у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області матеріали, що були на розгляді при прийнятті спірного рішення.
01.08.2024 року в системі «Електронний суд» надійшов відзив ГУ ПФУ в Полтавській області, в якому представник просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 05.01.2024 року із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.01.2024 року №10, видану ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», згідно якої до пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 21.07.2005 року по 08.09.2005 року; з 20.05.2020 року по 02.06.2020 року.
Також, відповідач зазначив, що пільговий стаж роботи ОСОБА_1 становить: - по Списку №1-18 років 03 місяці 17 днів; роботи підземні, провідні професії (20) - 1 місяць 27 днів; роботи підземні, професії за постановою №202 (25)- 18 років 03 місяці 17 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 42 роки 06 місяців.
Враховуючи відсутність необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку, ГУ ПФУ в Полтавській області рішенням від 11.01.2024 року відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, будучи належним чином повідомлений про наявність в провадженні суду справи, правом на подачу відзиву не скористався.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 05.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності, 11.01.2024 року було прийняте рішення ГУ ПФУ в Полтавській області № 046350014889 про відмову у призначенні пенсії позивачу через відсутність у нього необхідного пільгового стажу.
Так, в рішенні зазначено, що згідно довідки № 10, виданої ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» до пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 21.07.2005 року по 08.09.2005 року та з 20.05.2020 року по 02.06.2020 року.
Згідно трудової книжки колгоспника до страхового стажу не зараховано періоди роботи у колгоспі, оскільки відомості про встановлений мінімум та кількість відпрацьованих вихододнів не завірені підписами та печатками. Період з 14.02.2000 року по 31.12.2003 року зараховано частково, оскільки період не підтверджено індивідуальними відомостями про застраховану особу.
Аналіз наданих документів позивача показує, що пільговий стаж роботи ОСОБА_1 становить: по Списку №1 - 18 років 03 місяці 17 днів; роботи підземні, провідні професії (20) - 1 місяць 27 днів; роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 18 років 03 місяці 17 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Загальний страховий стаж позивача з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 42 роки 06 місяців.
З форми РС-право (дата звернення вказана 05.01.2024 року) вбачається, що період військової служби з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року та з 25.02.2022 року по 05.01.2024 року зарахований позивачу до загального страхового стажу, а також до пільгового стажу, проте без врахування кратності 1 місяць служби за три.
Отже спір між сторонами виник з приводу не зарахування періодів служби позивача в особливий період з урахуванням встановленої законом кратності, у зв`язку з чим відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Далі Закон 1058-ІV) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до ч. 1ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою ст. 2 Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до п. 2 Порядку № 413, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Перелік цих документів міститься також в пункті 4.
Згідно статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII, до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України..
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Також, статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Звертаючись із позовною заявою, позивач просить зарахувати період проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року та з 25.02.2022 року по 05.01.2024 року один місяць служби за три.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 та довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 05.01.2024 року № 10, позивач з 18.07.2005 року працює повний робочий день на ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (Шахта «Західно Донбаська) (запис № 11).
З 01.01.2013 року позивач переведений підземним гірничим робочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (запис № 15).
Відповідно до довідки № 10 від 05.01.2024 року з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року позивач увільнений від роботи на час призову у зв`язку з частковою мобілізацією із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати.
З 25.02.2022 року по теперішній час (по 05.01.2024 року) позивач увільнений від роботи на час мобілізації до закінчення воєнного стану в Україні, або до фактичної демобілізації із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати, а з 19.07.2022 року без збереження середнього заробітку.
З наданих позивачем доказів вбачається, що він користується пільгами встановленими законом України для ветеранів війни-учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , виданим 29.03.2016 року.
Згідно наданої позивачем довідки військової частини пп НОМЕР_3 від 25.03.2015 року № 1689 позивач в період з 17.09.2014 року по 04.11.2014 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області м. Добропілля, с. Зелене, с. Миколаївка, с. Тоненьке, с. Карлівка.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_4 від 24.07.2022 року № 973 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 27.02.20222 року по 24.07.2022 року.
ГУ ПФУ в Полтавській області у своєму відзиві не надало жодних пояснень стосовно заявлених позивачем позовних вимог щодо незарахування часу військової служби у кратному співвідношенні 1 місяць за 3 місяці.
З форми РС-право від 05.01.2024 року вбачається, що ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувало позивачу до роботи за списком № 1 (до пільгового стажу) період проходження військової служби в особливий період з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року, визначивши стаж як 0 років 11 місяців 20 днів, а в період з 25.02.2022 року по 05.01.2024 року - як 1 рік 10 місяців 12 днів.
Разом з тим, відповідачем не було враховано, що позивач в період з 17.09.2014 року по 04.11.2014 року а з 27.02.2022 року по 24.07.2022 року безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції та приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а тому саме цей період враховуючи норми Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей має бути зарахований відповідачем до пільгового стажу у кратному розмірі один місяць за три.
Інший період проходження військової служби (за виключенням періодів з 17.09.2014 року по 04.11.2014 року та з 27.02.2022 року по 24.07.2022 року) з 06.04.2014 року по 25.03.2015 року, та з 25.02.2022 року по 05.01.2024 року правомірно зарахований ГУ ПФУ в Полтавській області до пільгового стажу без застосування кратності, оскільки саме лише перебування на військовій службу не надає позивачу право на зарахування періодів в кратному розрахунку.
З аналізу вищевказаних положень чинного законодавства та практики Верхового Суду вбачається, що лише час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три. Інший період зараховується до загального та пільгового стажу в одинарному розмірі.
Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17).
Таким чином, лише період з 17.09.2014 року по 04.11.2014 року та з 27.02.2022 року по 24.07.2022 року має бути зарахований позивачу у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці.
Інший період спірний період не може бути зарахований судом у кратному розмірі, оскільки позивачем не надано відповідної довідки, яка підтверджує його безпосередню участь у бойових діях, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що під час ухвалення рішення від 11.01.2024 року про відмову в призначенні позивачу пільгової пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ГУ ПФУ в Полтавській області не проведена належна перевірка документів на підтвердження безпосередньої участі позивача в бойових діях та в оскаржуваному рішенні відсутнє належне обґрунтування в частині відмови в зарахуванні в кратному розмірі з розрахунку один місць за три місці цього періоду, а тому, вказане рішення від 11.01.2004 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Одночасно, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 17.09.2014 року по 04.11.2014 року та з 27.02.2022 року по 24.07.2022 року у кратному обчисленні один місць служби за три місяці та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.01.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В іншій частині позовних вимог щодо зарахування періоду проходження військової служби у кратному обчисленні слід відмовити.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з дня звернення (05.01.2024 року) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд вважає необхідним відмовити в задоволенні цієї частини вимог з огляду на наступне.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов`язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто, дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Оскільки суд не наділений відповідними повноваженнями проводити розрахунок страхового (пільгового) стажу позивача і це відноситься до дискреційних повноважень ГУ ПФУ в Полтавській області, лише після встановлення наявності у позивача пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії, ГУ ПФУ України в Полтавській області має вирішити питання щодо призначення позивачу пільгової пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки оскаржуване рішення не приймалося ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, то в задоволенні вимог до цього відповідача слід відмовити.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги таким, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, приймаючи до уваги, що позивач мав пільги по сплаті судового збору при подачі позовної заяви, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні у період з 20.09.2024 по 01.10.2024 рішення у справі ухвалено першого робочого дня.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094 м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36000 Полтавська область, м. Полтава, вул. Гоголя, буд.34, ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11.01.2024 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» (пенсії на пільгових умовах за Списком № 1).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 17.09.2014 року по 04.11.2014 року та з 27.02.2022 року по 24.07.2022 року у кратному обчисленні один місць служби за три місяці.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.01.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець