Рішення № 122002230, 30.09.2024, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2024
Номер справи
280/6983/24
Номер документу
122002230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2024 року Справа № 280/6983/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), у якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача, а саме: відмову від 07.05.2024 року № 8235-7952/М-02/8-0800/24 у перерахунку позивачу пенсії з включенням до розрахунку заробітної плати періоду з 1993 по 1997 рік;

2) зобов`язати відповідача перерахувати пенсію з зарахуванням заробітної плати за період страхового стажу: з 1993 року по 1997 рік та повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час ознайомлення зі своєю пенсійною справою позивачу стало відомо, що їй при призначенні пенсії не врахували заробітну плату (дохід) за період роботи з кращим коефіцієнтом (60 місяців) з 1993 по 1997 роки. Позивач звернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проте отримала відмову у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає, що вказані дії відповідача обмежують її конституційне право на соціальний захист. Крім того, позивач зауважує, що перевірка достовірності виданих документів (уточнюючої довідки) покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні особі пенсії. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

ІІ. Виклад позицій інших учасників справи та документів, що надійшли до суду.

07.08.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому відповідач зазначає, що із заявою про перерахунок пенсії позивач подала довідку про заробітну плату від 10.08.2022 № 115, видану АТ «Запорізький територіальний паливний концерн». Відповідно до вимог статті 40 Закону № 1058-IV зазначену довідку було надіслано на перевірку для підтвердження даних первинними документами до підрозділу контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Після надходження акту № 0800-1002-1/4464 від 13.09.2022 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсій та оновленої довідки від 20.09.2022 № 116 позивачу проведено перерахунок пенсії. Після перерахунку розмір пенсійної виплати, обчислений із середньомісячної заробітної плати 23060,14 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки 10846,37 грн. х 2,12607 індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за найвигідніший період роботи з 01.12.1991 по 30.11.1996 на підставі довідки про заробітну плату та з 01.12.2006 по 31.03.2022 з перервами, на підставі даних персоніфікованого обліку, з урахуванням страхового стажу 30 років 04 місяці 03 дні (коефіцієнт страхового стажу 0,30333), розмір пенсії збільшився на 782,09 грн. Крім того, на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185 після проведених перерахунків розмір пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 збільшився на 100 грн. У подальшому пенсія позивача буде переглядатися відповідно до змін законодавства. Таким чином, відповідач, діяв відповідно до діючого законодавства, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 29.07.2024 суд відкрив провадження у справі, призначив її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (у тому числі, довідку від 20.09.2022 № 116); письмові пояснення щодо відмови у проведенні перерахунку на підставі довідки про заробітну плату від 10.08.2022 № 115, виданої АТ «Запорізький територіальний паливний концерн».

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 07.05.2024 № 8235-7952/М-02/8-0800/24 відповідач роз`яснив, що довідку про заробітну плату було направлено на перевірку для підтвердження даних первинними документами до підрозділу контрольно-перевірочної роботи Головного управління. Після надходження акту №0800-1002-1/4464 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсій від 13.09.2022 та оновленої довідки від 20.09.2022 №116 проведено перерахунок пенсії. Після перерахунку розмір пенсійної виплати, обчислений із заробітної плати 23092,79 грн (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки 10846,37 грн. х 2,12908 індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за найдоцільніший період роботи з 01.12.1991 по 30.11.1996 на підставі довідки про заробітну плату та з 01.12.2006 по 31.03.2022 з перервами, на підставі даних персоніфікованого обліку, з урахуванням страхового стажу 30 р. 4 міс. 3 дн. (коефіцієнт страхового стажу 0,30333), розмір пенсії збільшився на 792,90 грн. Оскільки пенсія призначена з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки 10846,37 грн, було встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Після проведених перерахунків розмір пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 збільшився на 100 грн.

У матеріалах справи наявна довідка про заробітну плату від 10.08.2022 № 115, видана АТ «Запорізький територіальний паливний концерн», за період з серпня 1991 року по липень 1997 року.

Відповідно до акта № 0800-1002-1/4464 від 13.09.2022 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої АТ Запорізький територіальний паливний концерн, суми заробітної плати у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2022 № 115 за період з 01.08.1991 по 31.07.1997 не відповідають сумам, зазначеним в картках особових рахунків, наданим підприємством для перевірки. Встановлено заниження суми заробітної плати в розмірі 1075,32261 грн. Установі рекомендовано надати поновлену довідку з урахуванням виявлених відхилень.

У матеріалах пенсійної справи також наявна довідка про заробітну плату від 20.09.2022, видана АТ «Запорізький територіальний паливний концерн», за період з серпня 1991 року по липень 1997 року. При цьому довідка видана на підставі особових рахунків за 1991-1997 роки.

Вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з включенням до розрахунку заробітної плати періоду з 1993 по 1997 рік, позивач звернулася до суду з цим позовом.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону № 1058-IV. Так, згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 цього Порядку за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (пункт 2.10 Порядку № 22-1).

Таким чином, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 24.04.2018 у справі № 686/6278/17, від 12.06.2019 у справі № 752/21038/16-а.

Судом встановлено, що при призначенні пенсії позивач надала довідку про заробітну плату від 10.08.2022 № 115, видана АТ «Запорізький територіальний паливний концерн», за період з серпня 1991 року по липень 1997 року. Разом з тим, як встановлено при перевірці достовірності її даних (акт № 0800-1002-1/4464 від 13.09.2022), зазначені у ній суми заробітної плати не відповідають сумам, зазначеним в картках особових рахунків, наданим підприємством для перевірки.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Отже, органи Пенсійного фонду України мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках.

Відтак, з урахуванням акта № 0800-1002-1/4464 від 13.09.2022 про результати перевірки достовірності даних довідки позивачу було видано оновлену довідку АТ «Запорізький територіальний паливний концерн» від 20.09.2022 №116 за період з серпня 1991 року по липень 1997 року. Такі відомості про заробітну плату по вказаній довідці були внесені до розрахунку пенсії за віком та при використанні відповідного алгоритму обрано найбільш оптимальний варіант заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.1991 по 30.11.1996.

В обґрунтування позовних вимог про здійснення перерахунку з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки від 20.09.2022 №116 за період з 1993 по 1997 роки позивач зазначає, що працівники ГУ ПФУ в Запорізькій області неправомірно не врахували заробітну плату за період роботи з кращим коефіцієнтом (60 місяців), внаслідок чого розраховано неправильний індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії.

Водночас, вказуючи про те, що відповідач обрав для перерахунку його пенсії заробіток за період, що не є вигідним для визначення розміру пенсії, позивач не зазначає, яким чином він такі обставини встановив та чим це підтверджується. Позивач не надає іншого альтернативного розрахунку пенсії з урахуванням заробітку за ті періоди, які він вважає найбільш оптимальними, а лише стверджує про обчислення пенсії із заробітку за невигідні для нього періоди.

Суд зазначає, що проведення розрахунку пенсії з урахуванням заробітної плати пенсіонера є виключними повноваженнями територіальних органів Пенсійного фонду України, суд не проводить таких обчислень та не може приймати рішення про проведення перерахунку без наявності доказів на підтвердження того, що запропонований позивачем розрахунок не приведе до зменшення її пенсії, адже це не буде відповідати завданню адміністративного судочинства. Тим більше, що у листі від 07.05.2024 № 8235-7952/М-02/8-0800/24 відповідач вказує, що визначив такий період заробітку як найдоцільніший.

При цьому включення до розрахунку заробітної плати періоду з 01.01.1993 по 01.12.1997 є неможливим, оскільки позивачу вже обчислюється пенсія з урахуванням періоду з 01.12.1991 по 30.11.1996, відтак період з 01.12.1991 по 01.12.1997 буде становити більше 60 календарних місяців.

Виключення обраних пенсійним органом календарних місяців, за які враховується заробітна плата для обчислення пенсії позивачу, також є неможливим з огляду на таке.

Верховний Суд у постанові від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а дійшов такого висновку: «Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону № 1058-ІV й абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.

Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.»

Отже, суд зазначає, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії. Первинне призначення пенсії позивачу відбулося з серпня 2022 року та оптимізацію проведено при призначенні пенсії (після надання оновленої довідки), тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.

З огляду на встановлені обставини у цій справі, судом не встановлено протиправності дій відповідача при перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату від 20.09.2022 №116, у зв`язку з чим дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, № 303-A, пункт 29).

Згідно з пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки жодного правового значення для правильного вирішення справи не мають.

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог без задоволення.

VII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 30.09.2024.

Суддя К.В.Мінаєва