Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.09.2024Справа № 910/6632/23
За позовом Державного підприємства "Гарантований покупець" м. Києва
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" м. Києва
про стягнення боргу, неустойки, сум за прострочення виконання боржником грошового зобов`язання, ціна позову 8759898125,73 грн.,
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Григоряк М.С.
Представники:
від позивача: Прокопів Н.М.,
від відповідача: Остапенко С.Л.
СУТЬ СПОРУ :
у квітні 2023 року Державне підприємство "Гарантований покупець" звернулося в суд з указаним позовом про стягнення боргу, неустойки, сум за прострочення виконання боржником грошового зобов`язання з ціною позову 5.964.108.407,85 грн.
Вимоги за позовом позивач уточнив заявою від 11 липня 2023 р., після зміни предмету ціна позову збільшилася до 8.759.898.125,73 грн.
Ухвалою суду від 31 жовтня 2024 р. провадження у справі в частині вимог Державного підприємства "Гарантований покупець" м. Києва про стягнення 44.886.230,28 грн. боргу закрито.
Позивач зазначав, що між ним та відповідачем як правонаступником Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" укладений договір № 0414-09051/52/01 про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 26 червня 2019 р., згідно з яким він для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат послуг на виконання спеціальних обов`язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом зобов`язався надавати відповідачу послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, а відповідач - оплачувати вартість наданих послуг на умовах договору.
Всупереч умов договору відповідач частково оплатив надані йому у травні, липні, жовтні 2021 року такі послуги, заборгувавши 3.090.509.668,63 грн.
Також відповідач прострочив оплату послуг за договором наданих протягом січня-жовтня 2021 року.
З цих підстав просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь 3.090.509.668,63 грн. боргу, 528.307.695,20 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 108.956.554,43 грн. три проценти річних з простроченої суми, 3.674.496.732,84 грн. пені, 1.357.627.474,63 грн. штрафу, а також понесені ним по справі судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги у зміненому вигляді.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на необґрунтованість заявлених вимог. Вказував, що позивач не надав йому інформацію щодо обґрунтованості нарахувань авансових платежів за спірні періоди.
Зазначав, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі-НКРЕКП) не було передбачено достатніх витрат для нього на виконання спеціальних обов`язків у структурі тарифу на послуги з передачі електричної енергії.
Заперечував проти нарахування сум за прострочення виконання боржником грошового зобов`язання посилаючись на те, що авансові платежі, сплата яких передбачена договором та п. 12.2. Порядку не є грошовим зобов`язанням. Крім того, зазначав, що позивачем невірно здійснено розрахунок збитків внаслідок інфляції за час прострочення.
Також вказував, що згідно п. 16 постанови НКРЕКП № 332 від 25 лютого 2022 р. "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у т.ч. фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану" зупинено нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії.
Також заявив про зменшення розміру заявленої позивачем неустойки на 99%, а також про відстрочення виконання рішення у разі задоволення позову проти нього.
У процесі розгляду справи подав заяву про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Враховуючи, що рішення суду у даній справі не впливатиме на права та обов`язки останньої, у задоволенні заяви відповідно до вимог ст. 50 ГПК України судом відмовлено.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі в частині вимог про стягнення 1.450.000.000 грн. боргу слід закрити, позов в іншій частині підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Закон України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ст. 1 Закону оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону).
Державне підприємство "Гарантований покупець" є суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії на провадження діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" зобов`язаний купувати електричну енергію у виробників, яким встановлено "зелений" тариф, а також у виробників за аукціонною ціною та виконувати інші функції, визначені законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем укладено договір № 0414-09051/52/01 про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 26 червня 2019 р., згідно з яким позивач для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат послуг на виконання спеціальних обов`язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом зобов`язався надавати відповідачу послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, а відповідач - оплачувати вартість наданих послуг на умовах договору.
Згідно з п. 2.1 договору вартість та порядок оплати послуги визначаються відповідно до вимог Порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, затвердженого постановою НКРЕКП № 641 від 26 квітня 2019 р. (далі - Порядок), у розрахунковому періоді та відповідно до фактичних обсягів купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом постачальником послуг.
Згідно з п.п. 12.2.- 12.6. Порядку (у редакції від 16 січня 2021 р.) до 14 числа (включно) розрахункового місяця ОСП здійснює повну оплату авансового платежу гарантованому покупцю, розмір якого дорівнює різниці між вартістю придбаної електричної енергії гарантованим покупцем у виробників за "зеленим" тарифом та вартістю реалізованої електричної енергії на РДН, ВДР та за двосторонніми договорами за перші 10 днів розрахункового місяця.
До 24 числа (включно) розрахункового місяця ОСП здійснює повну оплату авансового платежу гарантованому покупцю, розмір якого дорівнює різниці між вартістю придбаної електричної енергії гарантованим покупцем у виробників за "зеленим" тарифом та вартістю реалізованої електричної енергії на РДН, ВДР та за двосторонніми договорами за перші 20 днів розрахункового місяця з урахуванням попереднього авансового платежу.
Гарантований покупець до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, здійснює розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та направляє ОСП підписані зі своєї сторони два примірники акта приймання-передачі разом з розрахунками, що є додатками до акта приймання-передачі.
ОСП після отримання двох примірників акта приймання-передачі повертає гарантованому покупцю протягом одного робочого дня підписаний зі своєї сторони уповноваженою особою примірник акта приймання-передачі.
Гарантований покупець після отримання від ОСП акта купівлі-продажу, підписаного з його сторони, протягом одного робочого дня з дати його отримання надає Регулятору розрахунок розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та копію акта приймання-передачі для затвердження.
ОСП протягом двох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, здійснює остаточний розрахунок із гарантованим покупцем із забезпеченням йому 100 % оплати фактично наданої послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за розрахунковий місяць відповідно до розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, затвердженої Регулятором, з урахуванням попередньо сплачених авансових платежів.
У випадку здійснення перерахунку гарантованим покупцем розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до акта приймання-передачі з ОСП укладається акт корегування. Після підписання ОСП акта корегування гарантований покупець надає Регулятору корегований розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та копію акта корегування для затвердження.
Таким чином, відповідач зобов`язаний здійснювати оплату Гарантованому покупцю послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що надається гарантованим покупцем у три етапи: авансовий платіж до 14 числа (включно) розрахункового місяця за перші 10 днів, авансовий платіж до 24 числа (включно) розрахункового місяця за перші 20 днів розрахункового місяця з урахуванням попереднього авансового платежу; остаточний платіж - протягом двох робочих днів з дати оприлюднення рішення регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці.
Відповідно до умов п. 3.1., 3.3. договору постачальник послуг зобов`язаний: 1) здійснювати розрахунок вартості послуги виходячи із фактичних обсягів купівлі виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом відповідно до Порядку; 2) затверджувати вартість послуги у Регулятора відповідно до глав 11 та 12 Порядку; 3) на запит замовника надавати розрахунок вартості послуги, проведений у розрахунковому періоді (додаток 1 до договору), та первинну документацію, на підставі якої його проведено; 4) повідомляти про зміни реквізитів, а також про припинення дії ліцензії, реорганізацію чи ліквідацію постачальника послуг; 5) повідомляти замовника про обставини, що зумовлюють проведення перерахунку вартості послуги, передбаченого п. 2.1 глави 2 цього Договору; 6) повідомляти про вартість послуги, визначену в розрахунковому періоді; 7) надавати послугу.
Замовник зобов`язаний: 1) приймати послугу, яку надає постачальник; 2) на запит постачальника послуг надати достовірну інформацію, яка необхідна для виконання умов цього договору; 3) повідомляти про зміни реквізитів, припинення дії ліцензії, реорганізацію чи ліквідацію; 4) у повному обсязі здійснювати оплату послуги, розрахованої постачальником послуг та затвердженої регулятором; 5) повертати підписаними та належним чином оформленими акти приймання-передачі наданих послуг (додаток 2 до цього договору) протягом 5 днів з дня їх отримання; 6) проводити оплату вартості послуги виключно у грошовій формі; 7) складати та надавати постачальнику послуг податкову накладну згідно з вимогами чинного законодавства України.
Строк дії договору відповідно до умов п. 7.1. договору встановлений з 1 липня 2019 та діє до 1 січня 2030 років.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями представників сторін, наявною у справі копією вищевказаного договору.
Заявлені позивачем вимоги стосуються невиконання відповідачем обов`язку з оплати наданих йому у травні, липні, жовтні 2021 року послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, а також прострочення оплати послуг за договором, наданих протягом січня-жовтня 2021 року.
При цьому, з наявних у матеріалах справи актів коригування від 24 травня 2021 р., від 27 березня 2023 р. до акта № 02 приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 28 лютого 2021 р., від 17 серпня 2021 р., 24 травня 2021 р., 30 березня 2023 р. до акта № 03 приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 31 березня 2021 р., від 7 квітня 2023 р. до акта № 04 приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 30 квітня 2021 р., листа відповідача № 01/14162 від 6 березня 2024 р. слідує, що позивач в рахунок часткової оплати послуг із забезпечення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за липень 2021 року зарахував сплачені відповідачем кошти у розмірі 68.503.917,31 грн.
З урахуванням наведеного вимоги позивача про стягнення оплати послуг за травень 2021 року у розмірі 68.503.917,31 грн. задоволенню не підлягають.
Поясненнями позивача, які не заперечені відповідачем, наявними у матеріалах справи актом перевірки № 540 від 26 жовтня 2021 р., актами приймання-передачі наданих послуг №№ 2 від 28 лютого 2021 р., 3 від 31 березня 2021 р., 4 від 30 квітня 2021 р., 5 від 16 червня 2021 р., 6 від 16 липня 2021 р., 7 від 31 липня 2021 р., 8 від 16 вересня 2021 р., 10 від 16 листопада 2021 р., листами Державного підприємства "Гарантований покупець" щодо послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за перші 10 днів та за 20 днів, інформаціями щодо вартості реалізованої електричної енергії на ринку "на добу наперед", внутрішньодобового ринку та за двосторонніми договорами, платіжними дорученнями про виконання спірного договору за період лютого 2021-серпня 2024 років стверджується факт заборгованості відповідача за надані у травні, липні та жовтні 2021 році послуги за договором станом на 20 червня 2023 р. у розмірі 3.022.005.751,32 грн., частину якої у розмірі 1.450.000.000 грн. відповідач оплатив після звернення позивача в суд з цим позовом.
Оскільки частина заявленої до стягнення суми боргу у розмірі 1.450.000.000 грн. відповідачем сплачена після звернення позивача в суд з указаним позовом, предмет спору в цій частині між сторонами відсутній, то провадження у справі в частині вимог про стягнення 1.450.000.000 грн. боргу відповідно до вимог п. п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України підлягає закриттю.
Тими ж поясненнями позивача, наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями, які стосуються оплати послуг за договором, стверджується факт оплати відповідачем наданих протягом лютого-серпня та жовтня 2021 року з порушенням строків, встановлених договором.
Доказів належної оплати за договором та в установлений строк суду не надано.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач прострочив оплату за договором з нього на користь позивача відповідно до вимог ст.ст. 622, 625 ЦК України підлягають стягненню 1.572.005.751,32 грн. боргу (3.022.005.751,32 грн-1.450.000.000 грн), 528.307.695,20 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 108.956.554,43 грн. три проценти річних з простроченої суми (згідно з розрахунком позовних вимог, проведеним відповідно до умов спірного договору та вимог чинного законодавства).
Решта заявлених позивачем вимог стосується стягнення неустойки у вигляді 3.674.496.732,84 грн. пені та 1.357.627.474,63 грн. штрафу за порушення строків оплати наданих послуг.
Згідно п. 4.3. договору у разі порушення замовником зобов`язань щодо строків оплати наданих послуг, визначених у Порядку, замовник сплачує виконавцю пеню в розмірі 0,1% від вартості послуг, з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення. Додатково стягується штраф у розмірі 7% від зазначеної вартості послуг за прострочення понад 30 днів.
На підставі Указу Президента "Про введення воєнного стану в України" №64/2022 від 24 лютого 2022 р. в Україні введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що утворений Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Регулятор має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов`язковими до виконання.
25 лютого 2022 р. НКРЕКП прийнято постанову № 332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану".
26 квітня 2022 року вищевказану постанову доповнено пунктом 16, згідно якого передбачено зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії, між учасниками ринку електричної енергії, на період військового стану".
Тобто, спірні господарські правовідносини склалися відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", у зв`язку із чим вказана постанова НКРЕКП підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
При цьому, положення Постанови НКРЕКП № 332 від 25 лютого 2022 року "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану", якими НКРЕКП в межах наданих повноважень, тимчасово зупинила нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії, підлягають обов`язковому виконанню учасниками ринку електричної енергії, у т.ч. позивачем, відповідно до статті 6 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19 серпня 2022 р. у справі № 912/1941/21.
Враховуючи вищенаведене, відсутні правові підстави для нарахування та стягнення із відповідача неустойки за період дії воєнного стану.
За таких обставин у позові про стягнення неустойки відповідно до вимог ст. 624 ЦК України слід відмовити.
Заявлене відповідачем клопотання про відстрочку виконання рішення задоволенню не підлягає.
Убачається, що заявлені у позові вимоги стосуються оплати послуг, наданих протягом 2021 року.
Таким чином, до часу вирішення справи у суді спірне зобов`язання залишається невиконаним близько трьох років, хоча його виконання передбачалося подекадно.
Продовження ж цього терміну може призвести до нівелювання мети звернення в суд за захистом порушених прав, оскільки може потягти зниження ефективності обраного позивачем способу захисту.
Відносини сторін як учасників ринку електричної енергії обумовлені також самою специфікою спірної послуги, забезпечення якою становить загальносуспільний інтерес у процесі функціонування ринку електричної енергії.
Подальше зволікання у розрахунках ставить під загрозу можливість повноцінного виконання такої послуги.
Достовірних доказів наявності обставин, що ускладнюють виконання або роблять неможливим рішення суду, та зумовлюють відповідно до вимог закону його відстрочку, відповідачем не надано.
Оскільки провадження у справі в частині вимог закрито, в іншій частині позов задоволено частково, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на обидві сторони пропорційно розміру задоволених та закритих вимог.
Керуючись ст.ст. 74, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
провадження у справі № 910/6632/23 в частині вимог про стягнення 1.450.000.000 грн. боргу закрити.
Позов Державного підприємства "Гарантований покупець" м. Києва в іншій частині задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код 00100227) на користь Державного підприємства "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 27, код 43068454) 1.572.005.751,32 грн. боргу, 528.307.695,20 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 108.956.554,43 грн. три проценти річних з простроченої суми, 392415,32 грн. витрат по оплаті судового збору.
У позові в іншій частині відмовити.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 30 вересня 2024 р.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар