Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 463/9148/24
Провадження № 2-о/463/311/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2024 року Личаківський районний суд м.Львова в складі:
головуючого-судді - Грицка Р.Р.,
з участю секретаря судового засідання - Романської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Діденко В.Є., звернулася в суд із заявою, відповідно до якої просить встановити факт смерті сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Красна Зорька Сімферопольського району, Автономна Республіка Крим, Україна.
Заяву обґрунтовує тим, що на тимчасово окупованій території України, в селіКрасна ЗорькаСімферопольського району,Автономна РеспублікаКрим,Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 померїї син ОСОБА_2 . Зазначена обставина підтверджуються доданими до заяви копіями документів, а саме: паспортом громадянина України ОСОБА_2 , свідоцтвом про народження ОСОБА_2 від 19.08.1993 року, свідоцтвом про шлюб заявника від 20.04.2016 року, свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 26.11.2021 року, довідкою про смерть № НОМЕР_2 від 26.11.2021 року, медичним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 22.11.2021 року, з яких вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вселі КраснаЗорька Сімферопольськогорайону,Автономна РеспублікаКрим помер громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з тим, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся в селі Красна Зорька Сімферопольського району, Автономна Республіка Крим, на тимчасово окупованій території і в цьому випадку підставою для реєстрації смерті особи є встановлення в судовому порядку факту її смерті. Вказує, що встановлення факту смерті сина має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України і видачі свідоцтва про смерть та вирішення питання спадщини після його смерті. Враховуючи наведене, просить заяву задовольнити.
Заява поступила до суду 30.09.2024 року.
Ухвалою Личаківського районного суду м.Львова від 30.09.2024 року, прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до судового розгляду з повідомленням (викликом) осіб.
Заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Діденко В.Є. в судове засідання не з`явилися, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи. Разом з тим, представник заявника скерував на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності заявника, просить суд заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Личаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, не повідомив суд про причини неявки.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу 30.09.2024 року за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши заяву та додані матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до наступного висновку.
Статтею 317ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такоювідповідно дозаконодавства, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується відповідною довідкою № 1306-5003393093 від 08.08.2024 року та прибула до м.Львова з села Красна Зорька Сімферопольського району, Автономна Республіка Крим.
З копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 від 19.08.1993 року вбачається, що у батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 народився син ОСОБА_2 16.07.1993 року.
ОСОБА_4 20.04.2016 року уклала шлюб з громадянином ОСОБА_5 , після чого змінила своє прізвище « ОСОБА_6 » на прізвище чоловіка « ОСОБА_7 », що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_5 від 20.04.2016 року.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерія НОМЕР_1 від 26.11.2021року,довідкою просмерть №С-03783від 26.11.2021року тамедичним свідоцтвомпро смертьсерії 35№ 200001390від 22.11.2021року, виданих на тимчасово окупованій території України Сімферопольським районним відділом реєстрації актів громадянського стану Департаменту реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим. Вказане свідоцтво складено російською мовою, на ньому міститься гербова печатка органу реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з п.8 ч.1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до роз`яснень, наданих в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по даний час.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)» від 7 травня 2022 № 562, абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 № 457 викладено в такій редакції: «Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою КМ України від 07.05.2022 року № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій».
Відповідно доч.1ст.3Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України»тимчасово окупованоютериторією визначаєтьсясухопутна територіяАвтономної РеспублікиКрим таміста Севастополя,внутрішні водиУкраїни цихтериторій. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Згідно зі ст.4 вказаного Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема, щодо смерті людини, з метою захисту прав громадян України, ніяким чином не легітимізує таку владу. Разом з тим, держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
Встановлення зазначеного факту має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, під час судового розгляду встановлено, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть з метою прийняття спадщини після смерті сина.
Згідно зі ст.17Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, а також на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п.п.1 пункту 5 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545,зареєстрованим уМіністерстві юстиціїУкраїни 25.10.2006за №1150/13024(далі-лікарське свідоцтвопро смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545,зареєстрованим уМіністерстві юстиціїУкраїни 25.10.2006за №1150/13024(далі-фельдшерська довідкапро смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішеннясуду прооголошення особипомерлою; рішеннясуду провстановлення фактусмерті особив певнийчас; повідомленнядержавного архівуабо органівСлужби безпекиУкраїни уразі реєстраціїсмерті осіб,репресованих зарішенням несудовихта судовихорганів; повідомленняустанови виконанняпокарань абослідчого ізолятора,надіслане разомз лікарськимсвідоцтвом просмерть. Ці документи додаються до другого примірника актового запису про смерть.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян України та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вбачається, що тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Загальновідомим фактом, який не підлягає доведенню, є те, що станом на день розгляду справи, територія Автономної Республіки Крим є повністю окупована.
Свідоцтво про смерть видане органом на тимчасово окупованій території України є недійсним, але як письмовий доказ, посвідчує факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина України ОСОБА_2 .
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Разом з тим, суд вважає за можливим самостійно уточнити місце смерті ОСОБА_2 , оскільки згідно поданих документів, а саме: свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 26.11.2021 року, довідки про смерть № НОМЕР_2 від 26.11.2021 року, медичного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 22.11.2021 року, вбачається, що місце смерті ОСОБА_2 зазначено Автономна Республіка Крим, м.Сімферополь.
Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Красна Зорька Сімферопольського району, Автономна Республіка Крим, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Оскарження даного рішення не зупиняє його виконання.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - інформація відсутня.
Заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 79017, м.Львів, вул.Зелена,77, код ЄДРПОУ 33286481.
Суддя Грицко Р.Р.