Рішення № 121970186, 30.09.2024, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2024
Номер справи
500/4836/24
Номер документу
121970186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4836/24

30 вересня 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника - адвоката Хомича Івана Олександровича звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ в Тернопільській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області, відповідач 2) у якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 23.02.2024 № 191950023684 про відмову позивачу в призначенні та виплаті пенсії за віком;

зобов`язати ГУ ПФУ в Тернопільській області призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком з 23.02.2024 відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV. Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 23.02.2024 № 191950023684 йому відмовлено в призначенні пенсії, оскільки позивачем не було надано довідку, яка б відповідала вимогам додатку 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.

Позивач не погоджується з такою відмовою органу Пенсійного фонду та стверджує, що факт його участі в антитерористичній операції підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_1 та довідкою Військової частини від 13.01.2024 про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, у період з 07.05.2022 но 30.03.2023, з 02.04.2023 по 01.05.2023.

Позивач стверджує, що подані документи є достатніми та належними доказами, які підтверджують статус учасника бойових дій, та вважає, що відповідач 2 безпідставно відмовив у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).

19.08.2024 від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позов, а також матеріали пенсійної справи позивача (а.с.19-70). Відповідач 2 проти позову заперечив та зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону № 1058-IV. Для прийняття рішення по заяві за принципом екстериторіальності визначено ГУ ПФУ в Одеській області, рішенням якого відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку із відсутністю підстав для її призначення відповідно до наданих документів. За доданими документами до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано всі періоди. Страховий стаж позивача становить 29 років 8 місяці 19 днів, вік позивача на момент звернення з заявою - 56 років 10 місяців.

Відповідач 2 вказує на перелік документів, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1, зі змінами), які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях, серед яких: довідка згідно з додатком 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637); довідка, видана відповідно до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2008.2014 № 413.

Довідку, передбачену Порядку №637, позивач не надав.

Долучена до позову довідка №134 від 13.01.2024 позивачем не подавалася до органів Пенсійного фонду ні до заяви №59 від 02.01.2024, ні до заяви №1947 від 16.02.2024 про призначення пенсії.

Надана разом з заявою про призначення пенсії довідка №3914 від 01.11.2023 не відповідає додатку 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 837, далі Порядок №413).

Відповідно до наданих позивачем документів, відсутні підстави на призначення йому дострокової пенсії за віком як військовослужбовцю, що брав участь у бойових діях.

Відповідач 2 просить відмовити у задоволенні позову (а.с.72-75).

30.08.2024 до суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Тернопільській області. Відповідач 1 вважає, що право на призначення дострокової пенсії за віком у позивача відсутнє у зв`язку із невідповідністю довідки про участь у бойових діях додатку №6 Порядку №413. Також відповідач 1 зазначає, що нарахування та виплата пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу, згідно з якими суд може лише зобов`язати пенсійний орган повторно розглянути заяву про призначення пенсії. Просить у позові відмовити (а.с.82-85).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), 02.01.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, надавши документи згідно з переліком, вказаним у розписці-повідомленні (а.с.27-30).

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для розгляду поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, рішенням якого №191950023684 від 08.01.2024 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.

У рішенні вказано, що страховий стаж особи становить 26 років 10 місяців 26 днів.

За доданими документами до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано періоди з 20.05.1992 по 03.03.1993, з 28.08.2000 по 04.03.2002.

За змістом цього рішення ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю посвідчення учасника бойових дій та у зв`язку з невідповідністю довідки про участь у бойових діях додатку 6 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.56-57).

Вказане рішення не є предметом оскарження у цій справі.

16.02.2024 позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, надавши документи згідно з переліком, вказаним у розписці-повідомленні (а.с.59-62).

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для розгляду заяви визначено ГУ ПФУ в Одеській області, рішенням якого від 23.02.2024 № 191950023684 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.

У рішенні вказано, що за доданими документами зараховано всі періоди загального страхового стажу, такий складає 29 років 8 місяців 19 днів.

Також у рішенні наведено підпункт 6 пункту 2.1 Порядку №22-1 з переліком документів, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях, та зазначено про ненадання заявником довідки згідно з додатком 2 до Порядку №637, а надана довідка №3914 від 01.11.2023 не відповідає додатку 6 Порядку №413.

У зв`язку з невідповідністю довідки про участь у бойових діях додатку 6 Порядку №413, позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV (а.с.68-69).

Позивач не погоджується з таким рішенням ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком, вважає його протиправним та таким, що порушує його право на соціальний захист, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на дострокову пенсію мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.

Пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком. Підпункт 6 цього пункту вказує на документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, серед яких:

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації;

документи про проходження військової служби (служби);

посвідчення учасника бойових дій.

При зверненні вперше з заявою про призначення пенсії від 02.01.2024 ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Тернопільській області посвідченням серії НОМЕР_1 , видане УМВС України в Тернопільській області 17.10.2001, що підтверджує статус учасника бойових дій (а.с.42).

Одночасно була подана довідка №3914, видана 01.11.2023 військовою частиною НОМЕР_2 , про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. За її змістом ОСОБА_1 брав участь у період з 07.05.2022 по 30.03.2023, з 02.04.2023 по 01.05.2023 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у Сумській області, Конотопський район, населені пункти Піски, Дяківка, Кошарське, Жовтеневе та у Донецькій області, Бахмутський район в районі каналу Сіверський Донець Донбас, поблизу населеного пункту Часів Яр. Підставою для видачі довідки зазначені відповідні накази військової частини (а.с.43).

Факт проходження позивачем військової служби, у тому числі у військовий час з 07.05.2023 по 01.05.2023, підтверджується відомостями військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого 16.04.1985 (а.с.44-49).

При повторному зверненні 16.02.2024 до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV заявник додатково подав довідку без номера та дати видачі, видану начальником УМВС в Тернопільській області про те, що йому дійсно встановлено статус учасника бойових дій, як підставу зазначено: наказ МВС України №875 від 25.12.1997 «Про затвердження переліку документів, які є підставою для визначення працівників вибухотехнічних підрозділів ОВС України учасниками бойових дій», рішення комісії протокол №11 від 12.09.2001 (а.с.58).

З оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 23.02.2024 вбачається, що позивач надав довідку №3914 від 01.11.2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яка не відповідає додатку 6 Порядку №413.

З цього приводу суд зазначає, що форма довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, передбачена додатку 6 Порядку №413. ЇЇ форма була змінена згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 685 від 07.07.2023; а далі затверджена в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 887 від 22.08.2023.

До заяви про призначення пенсії позивач надав довідку, яку йому видала військова частина НОМЕР_2 , за зразком старої форми.

До позовної заяви позивач надав довідку №134 від 13.01.2024, видану військовою частиною НОМЕР_2 13.01.2024, за новою затвердженою формою в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 887 від 22.08.2023 (а.с.10).

Зміст як старої, так і нової довідки містить відомості про те, що ОСОБА_1 дійсно брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відомості аналогічні щодо періоду участі у таких діях. І саме такі обставини (участь у бойових діях у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України) є підставою для призначення пенсії, а не форма довідки.

Такий недолік оформлення довідки не може бути підставою для не призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцю, що брав участь у бойових діях, оскільки визначальним є саме участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а не форма довідки, що підтверджує такі обставини.

Також суд зазначає, що підпункт 6 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, альтернативно визначає надання або цієї довідки, передбаченої Порядком № 413, або іншої довідки згідно з додатком 2 до Порядку №637, а не одночасно двох довідок. Наявність однієї довідки є достатньою підставою для висновку про участь особи у бойових діях.

Отже, ГУ ПФУ в Одеській області протиправно неврахувало надану позивачем довідку №3914 від 01.11.2023 про безпосередню участь у бойових діях, в цій частині оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд вище зазначав, що умовами для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-ІV для чоловіків є досягнення віку 55 років, наявність страхового стажу 25 років.

Позивач досяг віку 56 років, в оскаржуваному рішенні та розрахунку страхового стажу вказано, що такий складає 29 років 8 місяців 19 днів (а.с.70). Відтак, виконуються усі умови для призначення пенсії на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-ІV.

З урахуванням наведеного та враховуючи надану правову оцінку територіальним органом Пенсійного фонду України щодо наявності усіх умов для призначення позивачу дострокової пенсії за віком (окрім тієї, яка спростована судом при розгляді цієї справи) є всі підстави для висновку про наявність у позивача права на призначення вказаної пенсії.

Щодо дати, з якої позивачу може бути призначена пенсія за віком, то суд зауважує, що за приписами пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Представник позивача просить пенсію призначити з дати оскаржуваного рішення, тобто з 23.02.2024. Позивач має право на призначення пенсії з дати звернення, тобто з 16.02.2024. Суд вважає, що за правового регулювання, визначеного статтею 9 КАС України (якою передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень), суд може вийти за межі позовних вимог в частині дати призначення пенсії з метою належного захисту прав позивача, таку слід призначити з 16.02.2024.

Стосовно того, який з відповідачів має вирішувати питання про призначення пенсії позивачу, то суд вважає, що ГУ ПФУ в Одеській області є належним відповідачем за цією вимогою, а не ГУ ПФУ в Тернопільській області, як помилково вказує представник позивача.

Такого висновку суд дійшов зважаючи на те, що, відповідно до абзацу 14 пункту 4.2 розділу IV Порядку № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У цій справі, структурним підрозділом органу, що призначає пенсію за заявою позивача від 16.02.2024 було визначено ГУ ПФУ в Одеській області. Такий відповідач приймав оскаржуване рішення, а тому й повинен у подальшому вчинити дії пов`язані з призначенням пенсії позивачу. ГУ ПФУ в Тернопільській області прав позивача не порушувало.

Відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є суб`єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

Таким чином, з урахуванням встановлених у справі обставин та на підставі аналізу наведених норм законодавства, відповідно до повноважень, визначених частиною другою статті 9, частиною другою статті 245 КАС України, позов належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області призначити позивачу пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІV з 16.02.2024.

Разом з тим, відсутні підстави для зобов`язання територіального органу пенсійного фонду виплачувати позивачу пенсію за віком, оскільки права позивача в цій частині не порушені. На переконання суду, у відповідача 1 не було правових підстав для виплати пенсії позивачу, оскільки така ще не була призначена. При цьому у суду відсутні підстави вважати, що після призначення пенсії позивачу, орган Пенсійного фонду України не проводитиме її виплату. Таким чином, відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача 1 виплачувати пенсію позивачу.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 243-246, 255, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 23.02.2024 № 191950023684 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 16.02.2024.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).

Відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 14035769).

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вулиця Канатна, 83, місто Одеса, 65012, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 20987385).

Повний текст рішення складений та підписаний 30 вересня 2024 року.

СуддяЧепенюк О.В.