Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2024 рокусправа № 380/18404/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо не перерахування та недоплати компенсації за соціальні послуги з догляду, який він здійснює на професійній основі;
зобов`язати здійснити новий перерахунок з квітня 2024 року та відповідно до нього виплатити компенсацію за соціальні послуги з догляду, який здійснює на професійній основі в повному обсязі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №859 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що страхова виплата за страховий випадок це одиночний випадок, який не є систематичним. Стверджує, що його в законний спосіб було призначено оглядальником на непрофесійній основі. Даний факт не заперечується відповідачем, проте він незаконно зняв доплату через отримання страхового відшкодування за лікування.
Відповідач у відзиві зазначив, що у квітні 2024 року при розрахунку доходу було враховано дохід з розрахунку 0,1 розміру мінімальної заробітної плати 1340,00 грн. (за 2 місяці відсутніх доходів) та страхову виплату в розмірі 1500,00 грн. (за 1 місяць) і середньомісячний сукупний дохід становив 946,67 грн, а розмір компенсації - 2920,00 946,67 = 1973,33 грн. Отже, враховуючи вищезазначене, Сихівський відділ соціального захисту діяв в межах повноважень, наданих Законом України «Про соціальні послуги» та Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859.
Ухвалою суду від 04.09.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до довідки про отримання (неотримання) допомоги №260308-16/4 від 15.07.2024 року позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення та йому відповідно до Постанови №859 від 23.09.2020 року з 01.03.2021 року по 31.03.2025 року призначено компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі особі з інвалідністю І «Б» групи ОСОБА_2 .
31.07.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок компенсації за надання соціальних послуг з догляду, який здійснюється на непрофесійній основі з квітня 2024 року; здійснити виплату компенсації за надання соціальних послуг з догляду, який здійснюється на непрофесійній основі з 01.08.2024 року відповідно до нового розрахунку.
Відповідач листом від 19.07.2024 року повідомив його, що у квітні 2024 року при розрахунку доходу було враховано дохід з розрахунку 0,1 розміру мінімальної заробітної плати 1340,00 грн. (за 2 місяці відсутніх доходів) та страхову виплату в розмірі 1500,00 грн. (за 1 місяць) і середньомісячний сукупний дохід становив 946,67 грн, а розмір компенсації - 2920,00 946,67 = 1973,33 грн. Розмір компенсації розраховано правильно та відповідно до норм чинного законодавства.
Листом від 16.08.2024 року відповідач повторно повідомив позивача, що на порушене у зверненні питання було надано відповідь від 19.07.2024 року.
Змістом спірних правовідносин є зменшення розміру компенсації за соціальні послуги з догляду, який здійснюється на професійній основі.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 року № 2671-VIII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон № 2671-VIII).
Відповідно до п.17 ч.1 ст.1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім`ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч.3 ст.13 Закону №2671-VIII до надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об`єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності.
Фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є особами з інвалідністю I групи (п.1 ч.6 ст.13 Закону №2671-VIII).
Згідно із абзацом першим ч.7 ст.13 Закону №2671-VIII фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується фізичним особам - надавачам соціальних послуг, які не перебувають у трудових відносинах, не є фізичними особами - підприємцями, не провадять незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної, юридичної практики, у тому числі адвокатської, нотаріальної діяльності тощо), не перебувають на обліку як безробітні (абзац четвертий ч.7 ст.13 Закону №2671-VIII).
Абзацом п`ятим цієї ж норми передбачено, що компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується відповідно до тристороннього договору про надання соціальних послуг з догляду, що укладається у письмовій формі між фізичною особою - надавачем соціальних послуг з догляду, отримувачем соціальних послуг з догляду або його законним представником та структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міської ради міст обласного значення, рад об`єднаних територіальних громад.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №859 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 859).
Пунктом 6 Порядку №859 встановлено, що для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №859 визначено, що компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.
З матеріалів справи, зокрема, листів відповідача, які згадувались раніше, відзиву, вбачається, що підставою для зменшення позивачу до виплати розміру компенсації за соціальні послуги з догляду, який він здійснює на професійній основі, є, зокрема, серед іншого, те, що у квітні 2024 року він отримав страхову виплату в розмірі 1500 грн. 00 коп. у вигляді доходу.
Підпунктом 165.1.27 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (з наступними змінами та доповненнями; далі - ПК України), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента або страховика-нерезидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, та сума страхових (регламентних) виплат, страхових відшкодувань, що здійснюються Моторним (транспортним) страховим бюро України відповідно до Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" під час страхування життя або здоров`я платника податку.
Як наслідок, з наведеної норми вбачається, що до місячного оподатковуваного доходу не включаються суми страхових виплат.
Відтак, на переконання суду, позивач правомірно звернувся до відповідача із заявами щодо перерахунку йому компенсації за надання соціальних послуг з догляду, який здійснюється на непрофесійній основі.
Окрім того, відповідач, зокрема, у своєму листі посилається на п.6 Методики обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї для надання соціальних послуг затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 17.05.2022 року №150 (далі Методика №150), відповідно до якого до середньомісячного сукупного доходу сім`ї отримувача соціальних послуг / фізичної особи, яка надає соціальні послуги, не враховуються: 1) сплачені (за умови документального підтвердження фактичної сплати) та отримані аліменти; 2) допомога на поховання; 3) допомога, компенсація, яка надається відповідно до законодавства за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, є одноразовою та отримана протягом одного календарного року; 4) доходи осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, беруть / брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; грошове забезпечення та соціальна допомога, передбачені законодавством для працівників правоохоронних органів, військовослужбовців і працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції України, Управління державної охорони України, Держспецзв`язку, інших військових формувань, утворених відповідно до закону; 5) суми, які сплачуються підприємствами, установами, організаціями за договорами добровільного медичного страхування своїх працівників; 6) допомога громадських та благодійних організацій, у тому числі іноземних; 7) оплата праці членів виборчої комісії (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють) у день виборів, у день повторного голосування і в дні встановлення підсумків голосування; 8) вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості самостійно придбаних технічних засобів реабілітації, вартість отриманих дитячих новорічних подарунків; 9) нарахований, але фактично не виплачений дохід, передбачений абзацами другим і четвертим підпункту 1 пункту 4 цієї Методики (за умови документального підтвердження); 10) кошти, отримані від продажу квартири (будинку), що були єдиним житловим приміщенням у власності особи, у разі купівлі іншої квартири (іншого будинку) протягом шести місяців після такого продажу; 11) допомога на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім`ї; 12) допомога у зв`язку з вагітністю та пологами; 13) одноразова допомога потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (членам його сім`ї та особам, які перебували на його утриманні в разі смерті потерпілого); 14) допомога, отримана в межах програми «єПідтримка»; 15) суми, які виплачуються з державного чи місцевого бюджету на придбання житла відповідно до законодавства; 16) матеріальна допомога дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім`ям, а також сім`ям із трьома і більше дітьми з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування, яка виплачується за рахунок коштів місцевих бюджетів; 17) спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб; 18) вартість наданих соціальних послуг; 19) виплата / допомога громадянам України, які потребують тимчасового захисту та перебувають на території іншої країни; 20) доходи у вигляді винагороди за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора, яка виплачується відповідно до Закону України «Про встановлення винагороди за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора»; 21) щомісячна грошова компенсація за надання соціальних послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 року № 438 «Деякі питання організації забезпечення соціальними та медичними послугами потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які їх потребують»; 22) щорічна допомога на оздоровлення та одноразова компенсація особам з інвалідністю, постраждалим внаслідок дії вибухонебезпечних предметів, що призначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2021 року № 1020 «Деякі питання призначення і виплати одноразової компенсації та щорічної допомоги, передбачених Законом України «Про протимінну діяльність в Україні»».».
Із самого листа-відповіді відповідача вбачається, що страхова виплата, на підставі якої позивачу було зменшено розмір компенсації містить код ознаки доходу 151 (сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого, ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення).
Суд звертає увагу, що п.4 згаданої Методики №150 містить вичерпний перелік доходів, які враховуються до середньомісячного сукупного доходу сім`ї отримувача соціальних послуг / фізичної особи, яка надає соціальні послуги.
Серед згаданого переліку відсутній дохід - сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого, ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення.
Відсутність такого доходу у переліку, передбаченому п.4 Методики №150, не дозволяє відповідачу використовувати виплачені страхові суми при обрахунку та визначенні середньомісячного сукупного доходу сім`ї отримувача соціальних послуг / фізичної особи, яка надає соціальні послуги.
При цьому, судом не беруться до уваги інші твердження відповідача.
З огляду на викладене, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та доплати позивачу компенсації за соціальні послуги з догляду, який він здійснює на професійній основі, не відповідає критеріям правомірності передбаченим п.1 ч.2 ст.2 КАС України.
Як наслідок, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню також позовні вимоги щодо спонукання до вчинення дій
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо судового збору, то у відповідності до ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо нездійснення перерахування та доплати ОСОБА_1 компенсації за соціальні послуги з догляду, який він здійснює на професійній основі.
Зобов`язати Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса: м.Львів, пр.Червоної Калини, 66, код ЄДРПОУ 26056848) здійснити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату з квітня 2024 року компенсації за соціальні послуги з догляду, який здійснює на професійній основі та відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №859, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса: м.Львів, пр.Червоної Калини, 66, код ЄДРПОУ 26056848) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович