УКРАЇНА
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 жовтня 2010 року 19:30 № 2-а-8151/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів, головуючий суддя Музиченко А.В., суддів: Брагіної О.Є., Журавля В.О., при секретарі судового засідання Коваленко О.О., за участю
позивача:
представника позивача: - ОСОБА_1,
- ОСОБА_2 представника відповідача: - не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 7 жовтня 2010 року № 98 6, -
В С Т А Н О В И В:
11 жовтня 2010 року о 15 годині 30 хвилини до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 7 жовтня 2010 року № 98 6 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати по мажоритарному виборчому округу № 13 по виборах депутатів Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність», зобовязання Васильківської міської виборчої комісії Київської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати по мажоритарному виборчому округу № 13 по виборах в депутати Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність».
Так, в жовтні 2010 року позивачем у відповідності до приписів статті 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487-VI (далі Закон України № 2487-VI), подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області повний перелік документів, передбачений статтею 38 зазначеного Закону, для реєстрації його як кандидата в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу № 13.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до колегіального судового розгляду на 12 жовтня 2010 року о 18 годині 00 хвилин. У звязку із отриманням додаткових доказів у справі в судовому засіданні було оголошено перерву до 13 жовтня 2010 року до 13 години 00 хвилин. Представника відповідача було зобовязано надати суду додаткові докази по справі, а саме пакет документів, які подавалися позивачем як кандидатом в депутати Васильківською міської ради Київської області, відповідно до закону № 2487-VI.
У судовому засіданні 13 жовтня 2010 року позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неприбуття суд не повідомив, витребовуваних документів не надав.
Позивачем в судовому засіданні на виконання ухвали суду від 12 жовтня 2010 року про відкриття провадження у справі було надано наступні документи:
- свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Васильківської міської організації української партії «Єдність» Серії А01 № 245427 від 26 жовтня 2001 року, ідентифікаційний номер 34268835, місцезнаходження: Київська область, місто Васильків, вулиця Грушевського, будинок 17 А;
- Довідка з ЄДРПОУ Серії АБ № 149978;
- Свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії, виданого Васильківським міським управлінням юстиції Київської області від 26 жовтня 2001 року за № 19;
- Статут Української партії «Єдність».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що оскаржуване рішення (постанова) прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та не відповідає вимогам закону, висновок виборчої комісії відносно порушення позивачем законодавства про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів є помилковим та такими, що порушує засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідач у судове засідання не зявився, заперечень проти позову не надав.
В силу частини дванадцятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розгляд справи проводити без участі представника відповідача.
У судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_2 та позивач ОСОБА_1 підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
В силу положень статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заслухавши пояснення осіб, які зявилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з постанови № 98 6 від 7 жовтня 2010 року, то в ній не конкретизовано, що саме не було дотримано при оформленні документів.
Щодо такої підстави для відмови у реєстрації кандидата у депутати як «у витязі з протоколу зборів, якими було висунуто ОСОБА_1 кандидатом у депутати Васильківської міської ради Київської області не дотримано вимог оформлення документів» (недоліки, виявлені у документах ОСОБА_1). Така підстава відсутня в переліку підстав для відмови у реєстрації кандидата у статті 44 Закону № 2487-VІ, крім того вказане рішення в цій частині не містить жодних посилань на рішення (положення) ЦВК чи територіальної виборчої комісії, а також не містить відомостей, в чому саме виявилась така невідповідність, а отже є безпідставною.
Щодо виправлень з використанням коректору в автобіографії позивача, суд до уваги не бере з тих підстав, що відповідач цей факт при розгляді справи не довів, в судове засідання не зявився, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань з приводу справи суду не надав, вимогу суду щодо надання всіх витребовуваних документів, в тому числі автобіографії позивача, не виконав.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення відносно ОСОБА_1 діяв неправомірно.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом №2487-VI.
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (частина друга статті 35 Закону №2487-VI).
Згідно із статтею 38 Закону №2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови предявлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у звязку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.
У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.
Відповідно до статті 41 Закону №2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону №2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статтях 37 - 39 Закону №2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обовязкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання здійснюється питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.
Так, згідно з пунктом 5 частини першої статті 38 Закону №2487-VI автобіографія кандидата в депутати повинна обовязково містити відомості, зокрема про громадянство, тобто належність до громадянства певної країни, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, відомості про наявність чи відсутність судимості.
В силу частини другої статті 38 Закону №2487-VI у витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії має міститися інформація про особу, висунуту кандидатом у депутати, зокрема, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття).
Відповідач у судове засідання не зявився, ухвалу суду від 12 жовтня 2010 року про надання усіх документів, які були подані ОСОБА_1 для реєстрації його кандидатом у депутати не виконав, витребовувані документи суду не надав.
Таким чином, висновки виборчої комісії щодо недотримання вимог оформлення документів, а саме витягу з протоколу зборів, яким було висунуто ОСОБА_1 кандидатом у депутати Васильківської міської ради, що не відповідають вимогам Закону №2487-VI, є безпідставними, такими, як і виправлення з використанням коректору в автобіографії.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив у реєстрації ОСОБА_1 у кандидати в депутати по виборах до Васильківської міської ради.
Вирішуючи питання про способи захисту порушеного права суд виходить з такого.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.
Відповідно до Закону №2487-VI виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії.
Дотримуючись принців законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження виборчої комісії у вирішенні питання про реєстрацію кандидатів у депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Таким чином, вимоги позивачів про зобовязання відповідача зареєструвати їх кандидатами у депутати задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 7 жовтня 2010 року № 98 6 «Про відмову в реєстрації кандидата в депутати по мажоритарному виборчому округу № 13 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність».
3. Зобовязати Васильківську міську виборчу комісію Київської області розглянути питання щодо реєстрації кандидата в депутати по мажоритарному виборчому округу № 13 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність».
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя: А.В. Музиченко
Судді: В.О. Журавель
О.Є. Брагіна