Постанова № 12194456, 01.11.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2010
Номер справи
2-а-3245/10/1070
Номер документу
12194456
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

1 листопада 2010 року №2-а-3245/10/1070

приміщення суду за адресою:

м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , зал судових засідань №1003

час прийняття постанови : 13 год. 15хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лиска І.Г.

при секретарі - Пономаренко Б.В.

за участю:

представника позивача - Саєнко М.В.,

представника відповідача - Кошинської Д.С, Тараненко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Селянського фермерського господарства «Золота Нива» до Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції у

Київській області, Державної податкової адміністрації у Київській області про визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування

рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової

інспекції №0000902370 від 25.08.2009 року.

В С Т А Н О В И В:

Позивач Селянське фермерське господарство «Золота Нива» звернувся до суду з позовом до Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції у Київській області, Державної податкової адміністрації у Київській області про визнання протиправними дій посадових осіб ДПА у Київській області Дзядевича А.В. та Забайрачного І.Г. щодо проведення в СФГ «Золота Нива» планової перевірки 10.08.2010 року, визнання протиправним та скасування Рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції Київської області № 0000902370 від 25.08.2009 року, яким застосовано до СФГ «Золота Нива» фінансові санкції в розмірі 1207 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 10.08.2009 року працівниками відділу оперативного контролю ДПА у Київській області Дзядевич А.В. та Забайрачним І.Г. на підставі направлень №5568 та №5569 від 10.08.2009 року було проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги) , вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині кафе за адресою: с. Торчиця, Ставищенського району, Київської області, вул. Шкільна, 33, в якому здійснює підприємницьку діяльність позивач.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки №002585 від 10.08.2009 року.

Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 11, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі акту перевірки відповідачем Ставищенським відділенням Тетіївської МДПІ Київської області було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000902370 від 25.08.2009 року відповідно до якого до позивача було застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1207, 00 грн.

Позивач вважає, що дії працівників відділу оперативного контролю ДПА у Київській області Дзядевич А.В. та Забайрачним І.Г. по проведенню перевірки позивача є незаконними та не відповідають вимогам Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Указу Президента №817/98 від 23.07.1998 року «Про деякі заходи з перегулювання підприємницької діяльності». Та оскільки проведена перевірка позивача є незаконною, результати її проведення, а саме прийняте Ставищенським відділенням Тетіївської МДПІ Київської області рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000902370 від 25.08.2009 року також є незаконним.

У судовому засіданні представник позивача Саєнко М.В. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, підтвердила обставини, викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях до позову, просила позов задовольнити.

Представники відповідачів Кошинська Д.С, Тараненко О.М. у судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в задоволені позову, з підстав зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву та оскільки позовні вимоги є безпідставними і доводи, наведені у позові не можуть бути підставою для визнання протиправними дій та скасування рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції №0000902370 від 25.08.2009 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши сторони, свідка ОСОБА_7, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини та вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Статтею 15 та ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР зі змінами та доповненнями, к онтроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів) визначені ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Тобто, стаття 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» хоч і містить частину 7, якою визначено, що позаплановими перевірками вважається перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а в інших випадках за рішенням суду, але вона не визначає підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок субєктів господарювання, що застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Підстави та порядок проведення планових перевірок субєктів господарювання , що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п.п. 31 3.2 додатку до Наказу ДПА України від 27.05.2008 року №335 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків» ( зі змінами та доповненнями).

Отже, планові перевірки субєктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій проводяться за окремим щомісячними планами органів державної податкової служби, групою у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.

Так , 10.08.2009 року відповідно до окремого плану перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності Відділу контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Київській області на серпень 2009 року, затвердженого Головою ДПА в Київській області С.П. Стеценко 31 липня 2009 року, що передбачено Наказом №355 та на підстаі направлень на право проведення перевірки від 10.08.2009 року №5568 та №5569 працівниками відділу оперативного контролю ДПА у Київській області Дзядевич А.В. та Забайрачним І.Г. було проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки , наявності торгових патентів і ліцензій магазину кафе, що розтащований в с. Торчиця, Ставищенського району Київської області по вул. Шкільна, 33, в якому здійснює підприємницьку діяльність Селянське фермерське господарство «Золота Нива» .

Перед початком перевірки продавцю ОСОБА_7, перевіряючими було предявлено службові посвідчення та направлення на право проведення планової перевірки, про що свідчить її особистий підпис про ознайомлення та отримання одного примірника направлення в направленнях №5568 та №5569 від 10.08.2009 року. Також, вказані обставини, підтвердила у судовому засідання ОСОБА_7, допитана в якості свідка.

За наслідками перевірки складено Акт від 10 серпня 2009 року (на бланку №002585), зареєстрований в журналі реєстрації актів перевірок ДПА в Київській області за номером № 2551/1000/23/31345555. Як вбачається з зазначеного акту перевірки, журнал реєстрації перевірок контролюючих органів перевіряючим не надавався. Продавець ОСОБА_7 від підписання акту перевірки відмовилась, заперечень або пояснень не надала.

Згідно Акту перевірки, перевіркою встановлено що:

- розрахункові операції проводились через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості (при продажу сигарет «Вінстон Блу» , касовий чек був роздрукований на загальну групу із назвою «Вінстон»;

- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій (262 грн.) сумі коштів, зазначеній у денному звіту РРО (37, 60 грн) , що складала 224 грн.40 коп.

Згідно Додатку до Акту перевірки «Підтвердження фактичної наявності коштів», підписаного продавцем ОСОБА_7 , на місці проведення розрахунків знаходилось 262 грн.00коп. У судовому засіданні ОСОБА_7 пояснила, що при проведенні розрахунків , брала кошти з сусідньої каси , оскільки в її касі не було коштів для надання покупцям здачі.

Перевіркою встановлено, що позивачем було порушено п. 11, п 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно до яких: суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Наявність вказаних порушень, виявлених під час перевірки 10.08.2009 року представником позивача та свідком ОСОБА_7 у судовому засіданні не оспорювались.

Крім того, постановою Ставищенського районного суду Київської області від 5 жовтня 2009 року, прийнятою за розглядом матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_7 за ст. 155-1 ч.1 КУпАП, ОСОБА_7 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 ч.1 КУпАП та оштрафовано на 34 грн. У вказаній постанові зазначено, що 10 серпня 2009 року о 16 год. 20 хв. ОСОБА_7 будучи продавцем в магазині кафе, що належить СФГ «Золота Нива», порушила п. 11, п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" і в суді свою вину визнала.

Згідно ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до пункту 23 Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торгівельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року №833, забороняється зберігати на місці проведення розрахунку готівку, що не належить субєкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Вказане положення також міститься в Постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок заняття торгівельною діяльністю і правила торгівельного обслуговування населення» від 08.02.1995 року №108, згідно якої забороняється зберігання в касі (грошовому ящику, сейфі) грошей готівкою, які не належать підприємству , а також особистих речей касира чи інших працівників підприємства.

Згідно до п. 4.5 Порядку реєстрації , опломбування та застосування РРО за товари (послуги) , Затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

За наслідками розгляду матеріалів перевірки Ставищенським відділенням Тетіївської МДПІ Київської області було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000902370 від 25.08.2009 року, яким до відповідача за порушення п. п. 11, п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та згідно з п. 6 ст. 17 та ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1207, 00 грн.

Згідно з п. 6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" , за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Відповідно до вимог ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" , у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Згідно з вимогами п. 6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" позивачем до відповідача була застосована фінансова санкцій у розмірі 5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 85 грн. (17 х 5 = 85 грн.)

Відповідно до вимог ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до відповідача була застосована фінансова санкцій у п'ятикратному розмірі суми на яку виявлено невідповідність, а саме у розмірі 1122 грн. 00 коп. ( 224 грн.40 коп. х 5 = 1122, 00 грн.) .

Отже, відповідачем , згідно до вимог п. 6 ст. 17 та ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача була правомірно застосована фінансова санкцій у розмірі 1207 грн.

15.09.2009 року за вхідним номером 1409/10 до ДПА в Київській області надійшла скарга голови Селянського фермерського господарства «Золота Нива» Мазурка Ю.М. на рішення від 25 серпня 2009 року №0000902370 , за результатами розгляду якої Рішенням ДПА у Київській області від 23.10.2009 року №2241/10/25-017/306-1071 скаргу було залишено без задоволення, а Рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції №0000902370 від 25.08.2009 року без змін.

Рішення ДПА України про результат розгляду скарги від 04.12.2009 року № 12560/6/25-0415 скаргу голови Селянського фермерського господарства «Золота Нива» Мазурка Ю.М. від 8 листопада 2009 року №2 було залишено без задоволення, Рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції №0000902370 від 25.08.2009 року без змін.

Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що дії посадових осіб ДПА у Київській області Дзядевича А.В. та Забайрачного І.Г. щодо проведення в СФГ «Золота Нива» планової перевірки 10.08.2010 року були правомірними, відповідали вимогам чинного законодавства, а оскаржуване рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції №0000902370 від 25.08.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованим і повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

За таких обставин, позовні вимоги Селянського фермерського господарства «Золота Нива» задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, , 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Селянського фермерського господарства «Золота Нива» до Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції у Київській області, Державної податкової адміністрації у Київській області про визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування рішення Ставищенського відділення Тетіївської міжрайонної податкової інспекції №0000902370 від 25.08.2009 року - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: (підпис) Лиска І.Г.

З оригіналом згідно. Суддя:

Постанову у повному обсязі виготовлено 05.11.2010 року