УКРАЇНА
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2010 року № 2-а-5365/10/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Музиченко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Сквирської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області до Сквирського районного споживчого товариства , про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулася Сквирська міжрайонна державна податкова інспекція Київської області з адміністративним позовом до Сквирського районного споживчого товариства , про стягнення заборгованості в сумі 5536 (пять тисяч пятсот тридцять шість) гривень 50 копійок.
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що у звязку з порушенням відповідачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з відповідача підлягає стягненню сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5536 (пять тисяч пятсот тридцять шість) гривень 50 копійок.
Ухвалою від 19 травня 2010 року Київським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 09 липня 2010 року на 13 годину 00 хвилин.
09 липня 2010 року в судовому засіданні у звязку з неявкою сторін справу відкладено на 18 серпня 2010 року на 15 годину 00 хвилин.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином.
У призначений день і час до суду сторони не зявилися. Представник позивача в судове засідання не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Судові повідомлення направлялися відповідачу за адресою його місцезнаходження (09000, Київська область, Сквирський район, місто Сквира, вулиця Леніна, будинок 22). Відповідно до поштового повідомлення, яке повернулося до суду, відповідач всі відправлені йому документи отримав, але в призначений день та час до суду не зявився.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Судом встановлено, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, клопотання представника позивача вважається обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на це, суд визнав за можливе розглядати справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Представник позивача в наданому суду клопотанні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Відповідач відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань суду не надав.
Всебічно та обєктивно дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідач, Сквирське районне споживче товариство, зареєстроване 21 квітня 1999 року Сквирською районною державною адміністрацією Київської області як юридична особа, місцезнаходження 09000, Київська область, Сквирський район, місто Сквира, вулиця Леніна, будинок 22, ідентифікаційний номер 30353539, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
У січні 2010 року Державною податковою адміністрацією Київської області було проведено перевірку відповідача з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. В ході перевірки було виявлено порушення пунктів 5, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР.
Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
За результатами перевірки податковим органом було складено акт № 0232/1000/23/30353539 від 22 січня 2010 року.
На підставі акту винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000082306 від 03 лютого 2010 року, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1304 (одна тисяча триста чотири) гривні 50 копійок, відповідно до пункту 3 статті 17, статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР.
Зазначене вище рішення було вручено відповідачу, що підтверджується ксерокопією поштового повідомлення в матеріалах справи.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Вказана сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем у визначений законом строк сплачена не була.
У лютому 2010 року Державною податковою адміністрацією Київської області було проведено перевірку відповідача з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. В ході перевірки було виявлено порушення пунктів 1, 2, 8, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР.
За результатами перевірки податковим органом було складено акт № 0680/1000/23/30353539 від 24 лютого 2010 року.
На підставі акту винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000202306 від 04 березня 2010 року, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 942 (девятсот сорок дві) гривні 75 копійок.
Зазначене вище рішення було вручено відповідачу, що підтверджується ксерокопією поштового повідомлення в матеріалах справи.
Вказана сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем у визначений законом строк сплачена не була.
У березні 2010 року Державною податковою адміністрацією Київської області було проведено перевірку відповідача з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. В ході перевірки було виявлено порушення пунктів 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР.
За результатами перевірки податковим органом було складено акт № 1019/1000/23/30353539 від 22 березня 2010 року.
На підставі акту винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000362306 від 01 квітня 2010 року, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 3289 (три тисячі двісті вісімдесят девять) гривень 25 копійок.
Зазначене вище рішення було вручено відповідачу, що підтверджується ксерокопією поштового повідомлення в матеріалах справи.
Вказана сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем у визначений законом строк сплачена не була.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між позивачем та відповідачем, суд виходить з наступних положень законодавчих актів.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно господарські санкції, тобто заходи організаційно правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
В статті 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з пунктами 1, 2, 5, 8, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (пункт 1 статті 17);
двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну (пункт 3 статті 17);
двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (пункт 4 статті 17).
Згідно наявних в матеріалах справи доказів, а саме акту перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 0232/1000/23/30353539 від 22 січня 2010 року встановлено, що відповідачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а саме невідповідність залишку готівки в касі з поточним Х Звітом на суму 192 (сто девяноста дві) гривні 90 копійок.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, субєкти підприємницької діяльності при продажу товарів у сфері торгівлі зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно зі статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, у звязку з цим фінансова санкція, на яку виявлена невідповідність згідно акту перевірки № 0232/1000/23/30353539 від 22 січня 2010 року становить 964 (девятсот шістдесят чотири) гривні 50 копійок. За порушення пункту 5 статті 3, відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, відповідачу нарахована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 304 (трьохсот чотирьох) гривень 00 копійок, що в сукупності складає 1304 (одну тисячу триста чотири) гривні 50 копійок.
Відповідно до акту перевірки № 0680/1000/23/30353539 від 24 лютого 2010 року, невідповідність суми готівкових коштів становить 144 (сто сорок чотири) гривні 25 копійок, з урахуванням штрафної (фінансової санкції) відповідно до статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, 721 (сімсот двадцять одна) гривня 25 копійок.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях. Зазначені цінники та прейскуранти мають бути розміщені у спосіб, який не дозволятиме покупцям (у тому числі контролюючим особам) вилучати такі цінники та прейскуранти поза контролем осіб, уповноважених таким продавцем здійснювати нагляд за дотриманням норм цього Закону. За умисне вилучення працівником контролюючого органу цінника (прейскуранта) з метою неправомірного накладення на продавця адміністративного або іншого стягнення такий працівник притягається до відповідальності згідно з законом.
Як вбачається з акту перевірки № 0680/1000/23/30353539 від 24 лютого 2010 року, на час перевірки в магазині знаходився товар без наявності цінників в грошових одиницях України в кількості 12 (дванадцяти) штук, згідно переліку (додаток до акту від 24 лютого 2010 року), який міститься в матеріалах справи. За порушення пункту 8 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, відповідно до статті 23 цього Закону застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 221 (двохсот двадцяти однієї) гривні 00 копійок. Що в сукупності складає 942 (девятсот сорок дві) гривні 75 копійок.
Відповідно до акту перевірки № 1019/1000/23/30353539 від 22 березня 2010 року невідповідність суми готівкових коштів становить 113 (сто тринадцять) гривень 85 копійок, з урахуванням штрафної (фінансової санкції) відповідно до статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, 569 (пятсот шістдесят девять) гривень 25 копійок.
За порушення пункту 8 статті 3. відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95 ВР, як вбачається з пояснень від 22 березня 2010 року (додаток до акту від 22 березня 2010 року), за вісім днів не щоденно роздрукованих Z Звітів, відповідачу нарахована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 2720 (двох тисяч семисот двадцяти) гривень 00 копійок. Що в сукупності складає 3289 (три тисячі двісті вісімдесят девять) гривень 25 копійок.
Таким чином, загальна сума штрафних (фінансових) санкцій становить 5536 (пять тисяч пятсот тридцять шість) гривень 50 копійок.
Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкту владних повноважень.
Субєкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин на які вона посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідач на пропозицію суду надати заперечення проти позову та докази, що їх підтверджують, викладену в ухвалах про відкриття провадження в адміністративній справі та про закінчення підготовчого провадження, жодних заперечень проти позову або доказів, що спростовують твердження позивача не надав.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про правомірність застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій, отже, позов є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути зі Сквирського районного споживчого товариства (ідентифікаційний номер юридичної особи: 30353539 ) на користь Державного бюджету України заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 5536 (пять тисяч пятсот тридцять шість) гривень 50 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подасться до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно ч частиною другою статі 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Музиченко