Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2024 року справа №640/29716/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання протиправними та скасування наказів в частині.
Суть спору: у жовтні 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Державної міграційної служби України (далі - відповідач та/або ДМС України), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України №81 від 11.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України №89 від 25.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2021 (суддя Аблов Є.В.) відкрито в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
16.11.2021 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
17.11.2021 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
06.02.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 13.01.2023 №03-19/2288/23 «Про скерування за належністю справи» надійшли матеріали адміністративної справи №640/29716/21.
06.02.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 прийнято адміністративну справу №640/29716/21 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О., та ухвалено продовжити розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що бланк ЕТ121725 було використано Залізничним РВ у м. Сімферополі ГУ ДМС України в АР Крим, належним чином оформлено та видано йому (громадянину України ОСОБА_1 ) 26.02.2008 паспорт громадянина України. При цьому наголосив, що паспорт громадянина України також було використано ним при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 03.12.2012, який, надалі також був використаний для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 , виданого, на ім`я ОСОБА_1 03.12.2012 підрозділом 0101 (АР Крим). ОСОБА_1 наполягає, що окреслені документи, як на момент прийняття ДМС України спірних наказів, так і на час звернення до суду перебувають у нього, їх не зіпсовано, не утрачено та не викрадено.
Крім того, позивач наголосив на тому, що спірні накази не містять визначених нормами чинного законодавства підстав для визнання недійсними (анулювання) паспорту громадянина України та паспорту громадянина України для виїзду за кордон. При цьому посилання відповідача у спірних наказах на Закон України «Про основи національної безпеки України» та наказ Державної міграційної служби України від 18.07.2012 № 153 є безпідставними.
16.11.2021 в Окружному адміністративному суді міста Києва зареєстровано відзив на позовну заяву, в якому ДМС України стверджує про правомірність прийнятих ним рішень та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Представник відповідача зазначає, що передумовою для оформлення та видачі паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон є набуття особою громадянства у визначеному законодавством порядку та звернення до уповноваженого органу за оформленням документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство. Разом з цим, за результатами перевірки, яка здійснена територіальним органом ДМС (крім АР Крим, міста Севастополя) не встановлено, що позивач звертався із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та, відповідно, такого статусу не отримував. Також звернув увагу на відсутність інформації щодо підтвердження підстав набуття або належності прийняття позивачем громадянства України відповідно до чинного законодавства (т. 1, а.с. 41-48).
17.11.2021 в Окружному адміністративному суді міста Києва зареєстровано відповідь на відзив на позовну заяву, в якій представник позивача стверджує про не надання ДМС України жодного доказу на спростування тверджень, викладених у позовній заяві, та наполягає на задоволенні позовних вимог (т. 1, а.с. 50-59).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 повторно витребувано докази у справі від відповідача - Державної міграційної служби України: копію листа МВС України від 16.04.2015 №38/3/5-409 цт, який серед іншого, вказаний як підстава для видання оскаржуваних наказів; письмові пояснення, чи було відомо відповідачу на момент видання оскаржуваних наказів, про те, що бланки паспортів, які визнано недійсними (анульовано) на підставі оскаржуваних наказів, було використано для документування позивача такими паспортами ще до моменту видання оскаржуваних наказів. Витребувано нові докази у справі від відповідача - Державної міграційної служби України: копії усіх додатків до доручення Державної міграційної служби України від 28.05.2015 №Д/88/3-15, зокрема копію списків осіб-вихідців з країн ризикової міграції, які протягом 2014-2015 років звернулися із заявами про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (п.1.2. даного доручення).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 витребувано докази у справі від Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10; ІНФОРМАЦІЯ_2): копію листа МВС України від 16.04.2015 №38/3/5-409цт, який вказаний як підстава для видання оскаржуваних наказів Державної міграційної служби України №81 від 11.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України НОМЕР_1 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 ; №89 від 25.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 .
Згідно із частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
26.02.2008 Залізничним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим було видано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 (т. 1, а.с. 17-20).
24.03.2008 органом 0101 видано ОСОБА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон серія НОМЕР_3 (т. 1, а.с. 21) та 03.12.2012 органом 0101 видано ОСОБА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон серія НОМЕР_2 (т.1, а.с.26).
Судом встановлено, що 13.09.2021 позивач, через свого представника, звернувся до Державної міграційної служби України з адвокатським запитом № 13502/2 (т. 1, а.с. 78-79), за результатами розгляду якого відповідач листом від 24.09.2021 № 6.1-8251/2-24 (т. 1, а.с. 27) повідомив, що у зв`язку з тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим, а також окремих районів, міст та селищ Донецької області, ураховуючи положення статті 7 Закону України «Про основи національної безпеки» та листа МВС України від 16.04.2015 № 38/3/5-409цт, відповідно до пункту 5.1 наказу ДМС України від 18.07.2012 № 153 «Про порядок виготовлення, зберігання, обліку, передачі та знищення бланків документів суворого обліку та суворої звітності в ДМС України», наказом ДМС України від 11.06.2015 № 81 «Про визнання недійсними бланків» (т. 1, а.с. 28) (далі - оскаржуваний (-е) та/або спірний (-е) наказ №81 (рішення)) та наказом ДМС України від 25.06.2015 № 89 «Про визнання недійсними бланків» (т. 1, а.с. 29) (далі - оскаржуваний (-е) та/або спірний (-е) наказ № 89 (рішення 2)), визнано недійсними (анульованими) бланки паспортів громадянина України серії НОМЕР_1 та бланки паспортів громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 .
Тут і надалі спірні та/або оскаржувані рішення/накази.
ОСОБА_1 категорично не погоджується зі спірними рішеннями, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з огляду на що звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначаються Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон №2235-ІІІ).
Згідно зі статтею 3 Закону № 2235-ІІІ громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Статтею 5 Закону № 2235-ІІІ встановлено, що документами, які підтверджують громадянство України, зокрема, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до статті 6 Закону № 2235-ІІІ громадянство України набувається: громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
15.06.2006 Міністерством внутрішніх справ України був прийнятий наказ «Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» № 600 (далі - Порядок № 600, який був чинний на момент видачі позивачу паспорта громадянина України).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 600 паспорти оформлюються працівниками територіальних підрозділів, на яких згідно з їх службовими обов`язками покладено заповнення паспортів. Заповнення здійснюється відповідно до поданих документів за допомогою комп`ютерного обладнання або, у виключних випадках, від руки, розбірливим почерком, без скорочень та виправлень. У разі допущення помилок або виправлень паспорти підлягають знищенню в порядку, установленому розділом 9 Порядку.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 600 іноземці та особи без громадянства, які набули громадянства України відповідно до чинного законодавства України, отримають паспорти на підставі довідки встановленого зразка, виданої територіальним органом служби у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
Разом з цим, порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 №320, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за № 1089/21401 (далі - Порядок №320).
Пунктом 10.4 Порядку № 320 визначено, що погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти: які обмінюються у зв`язку зі зміною (переміною) прізвища, імені та по батькові; у разі встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); у разі непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, утрата фотокартки); осіб, громадянство України яких припинено; знайдені, замість яких видано нові; померлих громадян; зіпсовані під час заповнення; оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України; не отримані власником протягом року.
У графі «Службові відмітки» заяви про видачу паспорта, який підлягає знищенню, зазначаються дата та підстави його знищення, після чого заява вилучається з діючої картотеки і поміщається до архівної картотеки.
У разі оформлення паспорта з порушенням вимог чинного законодавства керівником територіального органу (територіального підрозділу) проводиться службове розслідування, за результатами якого складається висновок у двох примірниках, який надсилається до Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) для затвердження керівником відповідного структурного підрозділу ДМС України. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС України, другий - у територіальному органі (підрозділі).
Якщо паспорт, який підлягає знищенню, видавався іншим територіальним підрозділом, до цього територіального підрозділу надсилається повідомлення за формою, наведеною у додатку 21 цього Порядку.
У випадках знищення паспортів, зіпсованих при заповненні, у Книзі обліку проставляється відмітка про псування паспорта із зазначенням номера і дати затвердження акта про знищення паспорта, а в графі 1 наклеюється вирізка з бланка паспорта громадянина України, де зазначено серію і номер паспорта.
Крім цього, порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302).
Відповідно до пункту 39 Порядку № 302 за наявності підстав, зазначених у цьому Порядку, раніше виданий паспорт підлягає вилученню, поверненню державі, знищенню або тимчасовому затриманню.
Згідно з пунктом 45 Порядку № 302 паспорт вважається недійсним у разі: 1) коли він підлягає обміну у зв`язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); 2) встановлено розбіжності у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для подальшого використання; 4) припинення особою громадянства України; 5) коли він заявлений як втрачений або викрадений; 6) смерті особи, якій було видано паспорт; 7) зіпсуття паспорта під час заповнення; 8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства.
Недійсні паспорти підлягають списанню та знищенню.
Пунктом 46 Порядку № 302 встановлено, що у разі оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства керівник територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку, за результатами якої складається висновок у двох примірниках, який надсилається до ДМС для затвердження керівником відповідного структурного підрозділу апарату ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, другий - у територіальному підрозділі ДМС.
Відповідно до пункту 47 Порядку № 302 недійсні паспорти анулюються шляхом пробиття не менш як одного отвору в машинозчитуваній зоні, після чого списуються та знищуються.
Згідно з пунктами 48-49 Порядку № 302 списання та знищення недійсних паспортів здійснюється комісією в складі не менше трьох посадових осіб територіального органу та територіального підрозділу ДМС, яка складає акт про списання та знищення недійсних паспортів у трьох примірниках.
Недійсні паспорти знищуються щомісяця згідно з актом про списання та знищення недійсних паспортів.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 (далі - Порядок № 152).
Відповідно до пункту 55 Порядку № 152 паспорт для виїзду за кордон вважається недійсним та знищується в разі: 1) коли він підлягає обміну у зв`язку із зміною прізвища, імені та по батькові; 2) встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті для виїзду за кордон, записам в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження); 3) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання; 4) припинення громадянства особи; 5) коли паспорт для виїзду за кордон знайдено, а замість нього видано новий паспорт для виїзду за кордон; 6) смерті особи, якій було видано такий паспорт; 7) зіпсуття паспорта для виїзду за кордон під час заповнення; 8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства.
Згідно з пунктом 56 Порядку № 152 у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон з порушенням вимог законодавства керівник територіального органу чи підрозділу ДМС проводить службове розслідування. За результатами розслідування складається висновок у двох примірниках, який надсилається до ДМС для затвердження керівником відповідного структурного підрозділу апарату ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, другий - у територіальному органі або підрозділі ДМС.
Пунктами 57-59 Порядку №152 визначено, що паспорти для виїзду за кордон списує та знищує територіальний орган або підрозділ ДМС, а за кордоном - закордонна дипломатична установа України, які прийняли рішення про списання та знищення таких паспортів.
Списання та знищення недійсних паспортів для виїзду за кордон здійснюється комісією у складі не менше трьох посадових осіб територіального органу або підрозділу ДМС, а за кордоном - закордонної дипломатичної установи України. Комісія складає акт про списання та знищення недійсних паспортів для виїзду за кордон у трьох примірниках.
Акт про списання та знищення недійсних паспортів для виїзду за кордон складається щомісяця.
Отже, Порядком № 302 та Порядком №152 визначений вичерпний перелік підстав для визнання недійсними паспорту громадянина України та паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Як зазначено вище, оскаржуваним наказом від 11.06.2015 № 81 визнані недійсними (анульовано) бланк паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 та бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 .
Також спірним наказом від 25.06.2015 № 89 визнано недійсним (анульовано) бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 .
Зі змісту спірних наказів вбачається, що підставами для визнання недійсними (анулювання) відповідних документів позивача є, серед іншого, тимчасова окупація Автономної Республіки Крим.
Суд звертає увагу, що відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: 1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
Суд наголошує на тому, що тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим не є у розумінні наведених вимог чинного законодавства підставою для визнання недійсними (анулювання) паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Крім того, суд звертає увагу на те, що паспорт громадянина України серії
НОМЕР_1 , та паспорти громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 , НОМЕР_2 були видані позивачу 26.02.2008, 24.03.2008 та 03.12.2012 відповідно, тобто до анексії Російською Федерацією території АР Крим, яка мала місце в лютому 2014 року, а тому посилання відповідача на виявлення фактів незаконного документування певної категорії осіб паспортами громадянина України у зв`язку з набуттям ними громадянства України у спрощеному порядку за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону № 2235-ІІІ на підставі довідок про реєстрацію особи громадянином України, виданих від імені Головного управління ДМС в Автономній Республіці Крим, є необґрунтованим.
Водночас матеріали справи не містять доказів здійснення відповідачем службових перевірок за фактом оформлення бланку паспорта громадянина України та паспортів громадянина України для виїзду за кордон з порушенням вимог законодавства та висновків за результатами таких перевірки, що свідчить про порушення суб`єктом владних повноважень вимог Порядку № 302 та Порядку № 152.
Разом з цим в цій частині, суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 1.2 доручення Державної міграційної служби України від 28.05.2015 №Д/88/3-15 доручено здійснити перевірку підстав документування паспортами громадянина України осіб-вихідців, які протягом 2014-2015 років звернулись із заявами про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон згідно списків, що додається (електронною поштою).
Тобто, окреслене доручення стосується тільки тих осіб, які у період з 2014-2015 років звернулись із заявами про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та перелічені у відповідному списку осіб.
Суд наголошує, що позивач отримав паспорти громадянина України для виїзду за кордон до 2014 року.
Беручи до уваги наведене всі посилання відповідача в цій частині не можуть бути враховані при вирішенні спору по суті.
Крім цього, суд зазначає, що з метою повного та всебічного розгляду справи ухвалами від 23.02.2024, 23.04.2024 витребувано від ДМС України, зокрема, копію листа МВС України від 16.04.2015 №38/3/5-409 цт, який серед іншого, вказаний як підстава для видання оскаржуваних наказів, та копії усіх додатків до доручення Державної міграційної служби України від 28.05.2015 №Д/88/3-15, зокрема копію списків осіб-вихідців з країн ризикової міграції, які протягом 2014-2015 років звернулися із заявами про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (п.1.2. даного доручення).
22.06.2024 в Київському окружному адміністративному суду зареєстровано заяву ДМС України про виконання вимог ухвали суду від 23.04.2024, у якій, зокрема зазначено щодо неможливості надати лист МВС України від 16.04.2015 №38/3/5-409 цт, оскільки такі документи були знищені, що підтверджується листом від 11.03.2024 № 13/103 (т. 1, а.с. 111, 113), а доручення Державної міграційної служби України від 28.05.2015 №Д/88/3-15 разом із додатками до нього знищені у зв`язку із закінченням терміну зберігання, що підтверджується копією акту про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду від 14.10.2021 (т. 1, а.с. 114-142).
Отже, станом на час вирішення спору по суті підтвердити наявність позивача у списку осіб-вихідців з країн ризикової міграції, перевірку видачі паспортів громадян України для виїзду закордон доручено було здійснити органам міграційної служби на підставі доручення Державної міграційної служби України від 28.05.2015 №Д/88/3-15 не можливо.
Поряд з цим, за результатами аналізу повідомленої відповідачем інформації, суд ухвалою від 27.06.2024 витребував від МВС України копію листа МВС України від 16.04.2015 №38/3/5-409цт, який вказаний як підстава для видання оскаржуваних наказів Державної міграційної служби України № 81 від 11.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України НОМЕР_1 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 ; № 89 від 25.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 .
Листом від 03.07.2024 № 19553-2024 (вх. від 03.07.2024 № 059675/24) МВС України повідомило, що витребуваний судом документ на обліку та зберіганні в Міністерстві внутрішніх справ України не виявлено (т. 1, а.с. 153).
За таких обставин посилання ДМС України в оскаржуваних наказах на лист МВС України від 16.04.2015 №38/3/5-409цт не може бути взятий до уваги судом, та покладений в основу рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Також, за результатами дослідження матеріалів справи, судом встановлено, що оскаржувані рішення містять посилання на пункт 5.1 Інструкції про порядок виготовлення, зберігання, обліку, передачі та знищення бланків документів суворого обліку та суворої звітності в ДМС України, затвердженої наказом Державної міграційної служби України від 18.07.2012 №153 (далі - Інструкція № 153), відповідно до якого недійсними бланками вважаються зіпсовані (при виготовлені документа), анульовані (дія не відбулася), дефектні (відсутність або пошкодження захисної сітки, друкованого тексту, водяних знаків, серій або номерів на бланках, наявність дубльованих номерів тощо), відсутні (що виявлено при відкритті пачки) та викрадені.
Слід зауважити, що Інструкція №153 не зареєстрована в Міністерстві юстиції України, а відтак, не є нормативно-правовим актом, а є виключно внутрішнім документом ДМС України.
Відповідно до положень пункту 1 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 № 493/92 установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю здійснює Міністерство юстиції України (п. 2 Указу Президента України №493/92).
Згідно з пунктом 5.6 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за №381/10661, суб`єкти нормотворення направляють нормативно-правові акти для виконання лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, не тягнуть за собою правових наслідків і не можуть бути підставою для регулювання відповідних правовідносин, застосування санкцій до фізичних та юридичних осіб за невиконання приписів, що в них містяться.
Таким чином, Інструкція №153 не є належною нормативною підставою для визнання недійсними бланків паспортів позивача.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постановах від 11.02.2020 №826/4210/18, від 26.07.2019 у справі № 826/27149/15, від 01.08.2018 у справі №818/590/17, від 27.06.2019 у справі №826/8658/18 та у постанові від 26.07.2019 у справі №826/27149/15.
Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що підстави, які покладені в основу прийняття спірних наказів не знайшли свого підтвердження в ході розгляду даної адміністративної справи.
Згідно із частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Підсумовуючи вищевикладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали адміністративної справи суд дійшов до висновку про невідповідності оскаржуваних наказів критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1816,00 грн, що підтверджується копією квитанції №Х58А-ХХС4-1ХР1-26Е7 від 18.10.2021 (т. 1, а.с. 14).
Оскільки адміністративний позов підлягає задоволенню, то сума сплаченого ОСОБА_1 судового збору у розмірі 1816,00 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України № 81 від 11.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 .
3. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України № 89 від 25.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 .
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної міграційної служби України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Володимирська, б. 9, ідентифікаційний код 37508470) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 1 816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять грн. 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.