Рішення № 121935115, 27.09.2024, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2024
Номер справи
320/46428/23
Номер документу
121935115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2024 року №320/46428/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши у приміщені суду в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022), в якому просить суд:

- визнати протиправними рішення начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову подати позитивний висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, яке оформлене листом №2/3/1/5260 від 22 червня 2023 року щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , як дружині сержанта надстрокової служби у відставці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його синові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одноразову грошову допомогу внаслідок захворювання і смерті пов`язаних з проходження військової служби ОСОБА_3 ;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 та Міністерство оборони України виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_2 , як дружині сержанта надстрокової служби у відставці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та його синові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одноразову грошову допомогу внаслідок захворювання і смерті пов`язаних з проходження військової служби ОСОБА_3 .

В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відмова у виплаті одноразової грошової допомоги є незаконною, оскільки позивачем були надані всі необхідні документи, передбачені Порядком №975.

Ухвалою суду від 15 січня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач-1 - ІНФОРМАЦІЯ_4 , не погоджуючись із доводами позивача, надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що при розгляді поданих позивачем документів діяв на підставі та в межах наданих повноважень. Наголосив, що при зверненні позивача із пакетом документів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, останнім було надано не всі документи, передбачені п. 10 Порядку №975, в зв`язку із чим, подані документи було повернуто позивачу для доукомплектування.

Відповідач-2 Міністерство оборони України своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалось, відзив до суду не надав.

В той же час, представником МОУ подано клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а також клопотання про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною 2 статті 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Так, за правилами спрощеного позовного провадження, в силу вимог ч. 4 статті 257 КАС України, не можуть бути розглянуті справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Предметом розгляду даної справи є протиправне, на думку позивача, рішення відповідача про коригування митної вартості товарів. Тобто, дана справа не належить до переліку, визначеного ч. 4 статті 257 КАС України.

Згідно з ч. 1 статті 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням (ч. 4 статті 260 КАС України).

Суд зазначає, що згідно з ухвалою про відкриття провадження у цій справі сторонам була надана можливість повною мірою скористатися своїми процесуальними правами, у тому числі, але не виключно, надати суду відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення з приводу заявлених позовних вимог, а також докази, які заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.

Крім того, кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони, та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог КАС України.

Бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідність призначення до розгляду справи з викликом її учасників.

Враховуючи предмет і підстави позову, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні клопотання відповідача про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін, оскільки спірні правовідносини та предмет доказування у даній справі не вимагають його проведення для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

05 травня 2023 року ОСОБА_2 (мати позивача) звернулась із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , як дружині сержанта надстрокової служби у відставці ОСОБА_3 , 1974 року народження та його синові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 одноразову грошову допомогу в зв`язку з смертю ОСОБА_3 .

Смерть ОСОБА_3 настала ІНФОРМАЦІЯ_6 внаслідок захворювання раку прямої кишки IV ст., IV кл.гр з метастазами в відділенні пахової лімфоузли, згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 04 грудня 2000 року, виданого виконкомом Трушківецької сільської ради Білоцерківського району.

Згідно Витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської Комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм каліцтв від 26 жовтня 2009 року №838 захворювання сержанта надстрокової служби у відставці ОСОБА_3 . 1974 року народження рак прямої кишки IV ст , IV кл.гр. з метастазами в відділенні пахової лімфоузли, яке згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконкомом Трушківської сільської ради Білоцерківського району Київської області, послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , захворювання і смерть пов`язані з проходженням військової служби.

Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 08 листопада 2000 року №210 вважати таким, що вибув з 08 листопада 2000 року молодшого сержанта ОСОБА_3 , оператора водія радіопеленгатора радіотехнічного відділення вузла зв`язку та радіотехнічного забезпечення, звільнено з військової служби у відставку за станом здоров`я згідно пункту 118 підпункту В Положення про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами та старшинами (солдати, матроси, сержанти і старшини, які проходять службу за контрактом, можуть бути звільнені військової служби: в) за станом здоров`я - на основі висновку (постанови) військово- лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби).

Начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 листом за вих. №СЗ/564 від 10.05.23 повідомлено ОСОБА_2 , що заява від 05.05.2023 (вх.. №М-49-6 від 09.05.2023), яка надійшла поштовим відправленням розглянута в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Інформують, що з метою роз`яснення вимог чинного законодавства України щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги та направлення встановленим порядком до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяви з доданими копіями документів для подальшого розгляду і прийняття відповідного рішення по суті, ОСОБА_2 необхідно прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_7 (вікно прийому № НОМЕР_5 ) з оригіналами доданих до заяви документів (або нотаріально засвідченими копіями).

Лист за вих. №СЗ/56з від 10.05.23 з аналогічним змістом начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 направлено і ОСОБА_1 .

13 червня 2023 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 особисто з`явились в ІНФОРМАЦІЯ_8 і подали заяву від 05 травня 2023 року, яка зареєстрована за вхідним номером 8/1 1 М-47-6 09 травня 2023 року.

Начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 листом №2/3/1/5260 від 22 червня 2023 року прийняв рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , направивши його начальнику ІНФОРМАЦІЯ_7 . Зазначив, що у зв`язку з неможливістю подати позитивний висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги, повертає наданий пакет документів членів сім`ї померлого ОСОБА_3 , які суперечать Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 та телеграми заступника командира військової частини НОМЕР_6 від 12.10.2022 року №502/15/1150, а саме відсутні: свідоцтво про народження померлого, дані про батьків померлого,(лікарське свідоцтво про смерть, експертний висновок про те, що військовослужбовець не перебував у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, заяви встановленого зразку, згоди на обробку персональних даних. Крім цього, копії документів не завірено РТЦК та СП.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

В силу вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною п`ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до частин першої, другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті (підпункт 4 частини другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Згідно з частиною шостою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).

Матеріалами справи встановлено, що батько позивача ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконкомом Трушківської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Причиною смерті стало захворювання, пов`язані з проходженням військової служби.

Суд зазначає, що на час смерті ОСОБА_3 та виникнення спірних правовідносин, діяла Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 р. № 488, якою було затверджено Умови державного обов`язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов`язаних, призваних на збори, і порядок виплат їм та членам їх сімей страхових сум.

Дана постанова була прийнята на виконання Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Умови страхування і порядок виплат страхових сум військовослужбовцям і військовозобов`язаним, призваним на збори, та членам їх сімей встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 6 Умов державного обов`язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов`язаних, призваних на збори, і порядок виплат їм та членам їх сімей страхових сум Національна акціонерна страхова компанія "ОРАНТА" виплачує страхові суми: а) у разі загибелі або смерті застрахованого його спадкоємцям у розмірі 100-кратного мінімального прожиткового рівня на час загибелі або смерті.

Згідно п.7 Умов державного обов`язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов`язаних, призваних на збори, і порядок виплат їм та членам їх сімей страхових сум Вимоги щодо виплати страхової суми застрахований або його спадкоємці можуть пред`явити Національній акціонерній страховій компанії "ОРАНТА" протягом трьох років з дня настання страхової події.

Виплата страхових сум провадиться у семиденний строк з дня одержання Національною акціонерною страховою компанією "ОРАНТА" усіх необхідних документів від застрахованого або його спадкоємців.

Згідно довідки №33 від 05 березня 2001 року, виданою Білоцерківським районним відділенням HACK Оранта ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 був застрахований по державному обов`язковому страхуванню осіб рядового, начальницького складу та вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ.

В довідці зазначено, що страхова сума чотири тисячі шістсот гривень підлягає виплаті спадкоємцям загиблого на підставі пп а пп б пункту 2 Положення про порядок та умови державного обов`язкового страхування осіб рядового, начальницького та вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ, затверджених постановою КМ УРСР від 29 червня 1991 року №59.

Отже, станом на момент смерті батька позивача ( ОСОБА_3 ) порядок виплати членам сім`ї страхових сум передбачався Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 р. № 488.

Проте, позивач разом із матір`ю звернувся 05.05.2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в зв`язку із смертю батька ОСОБА_3 ,01.12.2000 року, керуючись Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерв, затвердженого Постановою КМУ №975 від 13.12.2013 року.

Так, судом під час розгляду справи встановлено, що позивачем та його матір`ю, керуючись п. 10 Порядку №975, разом із заявою про виплату допомоги, було подано копії наступних документів: заяву ОСОБА_1 про виплату ОГД, паспорту ОСОБА_2 , ідентифікаційного номера платника податків ОСОБА_2 , копію паспорту ОСОБА_1 , копію ідентифікаційного номера платника податків ОСОБА_1 , витяг з державного реєстру актів цивільного стану про народження ОСОБА_1 , витяг з державного реєстру актів цивільного стану про народження ОСОБА_1 , свідоцтва про одруження серії НОМЕР_7 , свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 від 04 грудня 2000 року, свідоцтва про хворобу №665-Х від 05 жовтня 2000 року, витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм каліцтв від 26 жовтня 2009 року №838, витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 08 листопада 2000 року №210, довідку №33 від 05 березня 2001 року, виданою Білоцерківським районним відділенням HACK Оранта, реквізити банківського рахунку ОСОБА_4 ..

За результатами розгляду вказаних документів, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 листом було прийнято рішення від 22.06.2023 року, у якому зазначено, що у зв`язку з неможливістю подати позитивний висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги, повертає наданий пакет документів членів сім`ї померлого ОСОБА_3 , які суперечать Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 та телеграми заступника командира військової частини НОМЕР_6 від 12.10.2022 року №502/15/1150, а саме відсутні: свідоцтво про народження померлого, дані про батьків померлого, лікарське свідоцтво про смерть, експертний висновок про те, що військовослужбовець не перебував у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, заяви встановленого зразку, згоди на обробку персональних даних. Крім цього, копії документів не завірено ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Позивач зазначає, що ним було подано повний пакет документів, передбачений п. 10 Порядку №975, відтак рішення відповідача вважає протиправним та необґрунтованим.

Так, у п. 10 Порядку №975 встановлено, що члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

-заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

-витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

-витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

-документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

-свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста;

-свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

-свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

-документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім`ї, з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

-свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

-документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

-рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста);

-рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

-постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

Отже, аналіз п. 10 Порядку №975 та документів, які були фактично подані позивачем для виплати одноразової грошової допомоги, свідчить про їх неповноту.

В зв`язку із чим, суд погоджується із висновками відповідача про некомплектність поданого позивачем пакету документів та обґрунтованість дій відповідача щодо його повернення заявникам.

Позивач зазначає, що повернення Міністерством оборони документів позивача без прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить нормам Порядку №975.

Суд вважає вказані доводи необґрунтованими і зауважує, що відповідно до п. 13 Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Як свідчить зміст оскаржуваного рішення, повернення пакету поданих документів відбулось в зв`язку із його неповнотою. При цьому, відповідачем зазначалось про повідомлення заявників про повернення документів.

Суд звертає увагу, що ІНФОРМАЦІЯ_10 не відмовляв позивачу у направленні документів до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а лише повернув їх для доукомплектування, зазначивши, яких саме документів не вистачає.

Таким чином, доводи позивача про те, що повернення документів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу Порядком №975 не передбачено, не відповідає дійсності та спростовується зазначеними вище нормами законодавства.

З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість і законність дій відповідача-1 щодо повернення документів заявникам, як неповного і такого, що не відповідає вимогам Порядку №975. В зв`язку із чим, рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову подати позитивний висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, оформлене листом №2/3/1/5260 від 22 червня 2023 року скасуванню не підлягає.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 7) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 КАС України).

Частинами 1 та 2 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи викладене, на думку суду, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

В зв`язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 72-73, 76-77, 43, 243-246, 255, 257-263 КАС України, суд-

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Білоноженко М.А.