Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2024 року Справа№200/4995/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (адреса: 21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.; код ЄДРПОУ 14099344), третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
22 липня 2024 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у включенні в розрахунковий період середньої заробітної плати період з 01.04.2019 по 30.09.2021 з нульовим значенням;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.09.2021 без урахування періоду заробітної плати з 01.04.2019 по 30.09.2021 включеної з нульовим значенням;
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії згідно до заяви від 19.01.2024 № 327 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу, який надає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» період роботи з 23.09.2021 по 19.01.2024 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», а також зарахувати до пільгового стажу на який поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» період навчання з 01.09.1986 по 13.06.1990 у Селидівському гірничому технікумі.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2022 по справі № 200/3842/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було зараховано до пільгового стажу період роботи на Селидівському шахтопрохідницькому управлінні тресту «Селидіввуглебуд» виробничого об`єднання «Селидіввугілля» з 14.06.1990 по 11.11.1990 у якості прохідника 4 розряду з повним робочим днем у шахті, та з 12.02.1993 по 02.12.1993 у якості гірничого майстра з повним робочим днем в шахті, період проходження військової служби з 19.11.1990 по 16.10.1992, період роботи з 03.08.2016 по 22.09.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», та до страхового стажу період роботи з 01.12.2018 по 22.09.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля».
19.01.2024 позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з огляду на відсутність пільгового стажу.
Також позивач вказав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області включенні в розрахунковий період середньої заробітної плати період з 01.04.2019 по 30.09.2021 рік з нульовим значенням.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати період з 01.04.2019 по 30.09.2021 рік з нульовим значенням та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 про відмову у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.07.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду із позовною заявою відмовлено. Відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача; довідку щодо кількості наявного пільгового стажу ОСОБА_1 , який надає право на обрахування пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із відображенням періодів які були зарахованими та які не були зарахованими.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
02.08.2024 на адресу суду від третьої особи надійшов відзив на позовну заяву, у якому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обгрунтовуючи відзив третя особа зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-VI з 08.09.2021.
19.01.2024 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії перехід на інший вид пенсії, здійснивши розрахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.
За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що здійснює перерахунок пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з огляду на відсутність пільгового стажу. Пільговий стаж за Списком № 1 (в тому числі за рішенням суду) становить 13 років 04 місяці 03 дні.
До страхового стажу не враховано період роботи з 01.10.2021 по 31.12.2023, оскільки страхові внески не сплачено згідно інформації, що міститься в індивідуальних відомостях застрахованої особи. Довідку, яка уточнює особовий характер роботи чи умови праці за зазначений період не надано.
14.08.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що позивач 19.01.2024 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою № 327 про перерахунок пенсії перехід на інший вид пенсії, зазначивши в особистій заяві, здійснити розрахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057250003854 від 24.01.2024 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії здійсненню розрахунку пенсії, відповідно до статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, у зв`язку з відсутністю пільгового стажу. За результатами розгляду наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 31 рік 02 місяці 24 дні. Пільговий стаж за Списком № 1 становить 13 років 04 місяці 03 дні.
До страхового стажу не враховано період роботи з 01.10.2021 по 31.12.2023, оскільки страхові внески не сплачено згідно інформації, що міститься в індивідуальних відомостях застрахованої особи. Довідку, яка уточнює особовий характер роботи чи умови праці за зазначений період не надано.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області своїм правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, враховуючи, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, без поважних причин не подав відзиву на позовну заяву, виходячи із обставин справи, зважаючи на положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вважає за можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-VI з 08.09.2021.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2022 по справі № 200/3842/22 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи на Селидівському шахтопрохідницькому управлінні тресту «Селидіввуглебуд» виробничого об`єднання «Селидіввугілля» з 14.06.1990 по 11.11.1990 у якості прохідника 4 розряду з повним робочим днем у шахті, та з 12.02.1993 по 02.12.1993 у якості гірничого майстра з повним робочим днем в шахті, період проходження військової служби з 19.11.1990 по 16.10.1992, період роботи з 03.08.2016 по 22.09.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», та до страхового стажу період роботи з 01.12.2018 по 22.09.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля».
19.01.2024 позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перехід на інший вид пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що здійснює перерахунок пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з огляду на відсутність пільгового стажу. Пільговий стаж за Списком № 1 (в тому числі за рішенням суду) становить 13 років 04 місяці 03 дні. Страховий стаж (в тому числі за рішенням суду) врахований по 21.09.2021 та становить 31 рік 2 місяці 24 дні. До страхового стажу не враховано період роботи з 01.10.2021 по 31.12.2023, оскільки страхові внески не сплачено згідно інформації, що міститься в індивідуальних відомостях застрахованої особи. Довідку, яка уточнює особовий характер роботи чи умови праці за зазначений період не надано.
З метою надання інформації з яких підстав було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішення від 24.01.2024 № 057250003854 про відмову у перерахунку пенсії, позивач 23.03.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із відповідними заявами.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 08.04.2024 №5190-4423/Я-02/8-0200/24 позивача було повідомлено, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи страховий стаж врахований по 21.09.2021 та становить 31 рік 02 місяці 14 дні, крім того додатковий стаж за роботу за списком №1 становить 11 повних років (в тому числі за рішенням суду). Загальний стаж становить 42 роки 02 місяці 14 днів (в тому числі і за рішенням суду). Пільговий стаж за списком №1 становить 13 років 04 місяці 3 дні, в тому числі: - 14.06.1990 по 11.11.1990 0 років 04 місяці 29 днів списку №1 (згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду, справа №200/3842/22 від 15.08.2022); - 19.11.1990 по 16.10.1992 01 рік 10 місяців 29 днів списку №1 (період проходження строкової військової служби згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду, справа №200/3842/22 від 15.08.2022); - 12.02.1993 по 02.12.1993 0 років 09 місяців 21 день списку №1 (згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду, справа №200/3842/22 від 15.08.2022); - 27.07.1995 по 23.02.1996 0 років 06 місяців 28 днів списку №1 статті 14, постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, робота підземна (згідно довідки №1-158 від 16.09.2021); - 03.08.2016 по 22.09.2021 05 років 01 місяць 20 днів списку №1 (згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду, справа №200/3842/22 від 15.08.2022).
Також було повідомлено, що зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.10.2021 по 31.12.2023 не можливо, так як в індивідуальних відомостях про застраховану наявні відомості про заробітну плату по 31.12.2023, проте страхові внески за період з 01.10.2021 по 31.12.2023 не сплачені, довідка, яка уточнює особливий характер чи умови праці за вказаний період до звернення не долучена.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.04.2024 №10151-9186/Я-02/8-0500/24 позивача було повідомлено, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 42 роки 02 місяці 14 днів з додаткових зарахуванням 11 років пільгової роботи по Списку №1, страховий стаж зараховано по 22.09.2021, індивідуальний коефіцієнт страхового стажу складає 0,42167. Пенсія призначена із заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2021 за даними персоніфікованого обліку, заробітна плата за період з 01.04.2019 по 30.09.2021 врахована нульовим значенням, оскільки за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу сплата страхових внесків за вказаний період відсутня, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,37225.
Також було повідомлено, що рішенням суду не зобов`язано зарахувати до пільгового стажу по Списку №1 період навчання в Селидівському гірничому технікумі.
Проте з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області в частині не здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та діями Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обрахунку середньої заробітної плати в частині включення нульовим значенням до розрахунку заробітної плати позивач не згоден, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У спірних правовідносинах із 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон N 1058-IV).
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до приписів ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ст. 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;
4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Спірні періоди стажу, які позивач вважає такими, що підлягають виключенню з розрахунку заробітної плати набуті ним після 01.01.2004 року - дати набрання чинності Законом № 1058-IV, тобто застосуванню в даному випадку підлягають п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону № 1058-IV.
Отже, аналіз вказаної норми свідчить про те, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються тільки ті суми виплат, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, тобто вказане свідчить про те, що у разі відсутності факту нарахування та сплати страхових внесків, сума такої заробітної плати (доходу) не враховується при обчисленні розміру пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що здійснюючи обчислення розміру пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не мало законних підстав для включення періодів з нульовим значенням, яким є період роботи позивача з 01.04.2019 по 30.09.2021.
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 12.09.2024 по справі № 200/2052/24.
Врахування до страхового стажу для обчислення розміру пенсії з нульовим показником заробітної плати виходячи з формули обчислення пенсії визначених ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV призвело до зниження коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи, що вплинуло в свою чергу на зменшення розміру пенсійної виплати.
Щодо зарахування до страхового та пільгового стажу позивача періоду роботи з 23.09.2021 по 19.01.2024 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», суд зазначає наступне.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону № 1058-IV та доповнено його розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно вимог ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як вбачається з копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 12.05.1989, позивач з 28.02.2012 по 19.01.2024 (дата звернення позивача про перерахунок пенсії) працював на Відокремленому підрозділі «Шахта 1/3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» в якості начальника зміни з охорони праці.
Щодо віднесення вказаної посади позивача до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, який затверджений Кабінетом Міністрів України, суд зазначає, що вказана посада віднесені до Списку № 1 згідно Списків виробництв, робіт, професій, посад та показників із шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Разом з тим, згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 позивачу відмовлено у зарахуванні до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.10.2021 по 31.12.2023 у зв`язку із несплатою страхових внесків згідно інформації, що міститься в індивідуальних відомостях застрахованої особи. Довідку, яка уточнює особовий характер роботи чи умови праці за зазначений період не надано.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
За приписами ст. 20 Закону № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно ч. 16 ст. 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, порушення встановленого порядку нарахування, обчислення та строків сплати страхових внесків; ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків; несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.
За змістом вказаної норм, обов`язки по сплаті страхових внесків, а також звітування про найманих працівників (застрахованих осіб) та відповідальність за неналежне їх виконання покладена на страхувальника.
З наявної в матеріалах справи довідки форми ОК-5 щодо позивача, судом встановлено, що заробітна плата позивачу за період з 23.09.2021 по 19.01.2024 нараховувалася, однак сплата страхових внесків підприємством не здійснювалася.
Разом з тим з довідки Відокремленого підрозділі «Шахта 1/3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» від 21.02.2024 № 17/01 вбачається, що позивачу у період з 01.01.2021 по 31.12.2023 нараховувалася заробітна плата та ЄСВ і перераховано в ДПС.
Крім того, суд зазначає, що періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків (єдиного внеску).
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу - позивача (форма Ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 по справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 по справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 по справі № 482/434/17.
Враховуючи зазначене, період роботи позивача з 23.09.2021 по 19.01.2024 підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу.
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1986 по 13.06.1990 у Селидівському гірничому технікумі, суд зазначає наступне.
Питання щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1986 по 13.06.1990 у Селидівському гірничому технікумі було предметом розгляду в справі № 200/3842/22.
Так, в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2022 по справі № 200/3842/22, яке набрало законної сили 13.12.2022, суд дійшов висновку що підстави для зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1986 по 13.06.1990 у Селидівському гірничому технікумі відсутні, оскільки період навчання в такому закладі освіти, як технікум, який у певному часовому вимірі відносився до середніх спеціальних закладів, зараховується до страхового стажу, але не зараховується до підземних робіт, робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на наявне рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2022 по справі № 200/3842/22, яке набрало законної сили 13.12.2022, відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1986 по 13.06.1990 у Селидівському гірничому технікумі, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI (далі-Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Верховний Суд у постановах від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16, від 06.02.2019 у справі № 345/4570/16-а, від 05.12.2019 у справі № 345/4462/16-а та інших, дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону № 345-VI та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абз. 1 ст. 26 цього Закону.
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 205/8712/16-а.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі № 200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі № 392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17.
Отже, дія Закону № 345-VI поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV.
Як зазначено в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 страховий стаж позивача становить 31 рік 2 місяці 24 дні. Пільговий стаж за Списком № 1 становить 13 років 04 місяці 03 дні. Вказане також підтверджується протоколом розрахунку стажу.
З урахуванням періоду роботи позивача з 23.09.2021 по 19.01.2024 (2 роки 3 місяці 28 днів), який враховано до страхового та пільгового стажу при розгляді цієї справи, суд дійшов висновку, що на позивача поширюється дія статті 8 Закону № 345-VI, оскільки загальний пільговий стаж ОСОБА_1 становить більше 15 років.
Отже, при перерахунку пенсії позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області мало застосувати положення Закону № 345-VI.
Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати період з 01.04.2019 по 30.09.2021 з нульовим значенням та зобов`язання Головно управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 08.09.2021 без урахування періоду заробітної плати з 01.04.2019 по 30.09.2021 включеної з нульовим значенням; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 про відмову в перерахунку пенсії позивачу та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області зарахувати позивачу до страхового та пільгового стажу період роботи з 23.09.2021 по 19.01.2024 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» та здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах з 19.01.2024 відповідно до Закону № 345-VI з урахуванням виплачених сум.
При цьому, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 968,96 грн.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати ОСОБА_1 період з 01.04.2019 по 30.09.2021 з нульовим значенням.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 08.09.2021 без урахування періоду заробітної плати з 01.04.2019 по 30.09.2021 включеної з нульовим значенням.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 № 057250003854 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу період роботи з 23.09.2021 по 19.01.2024 на Відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» та здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах з 19.01.2024 відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI, з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 484,48 гривень (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 484,48 гривень (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич