Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
26 вересня 2024 року Справа №200/6406/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341, юридична адреса: 10003, місто Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області і Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №057150013009 від 28.08.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву від 20.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати набуття такого права, а саме з 31.12.2023;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи з 01.06.1995 по 31.12.1998, з 23.02.2009 по 25.04.2010 до пільгового стажу роботи за Списком №2 згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; період військової служби з 16.11.1987 по 08.02.1989 до стажу роботи з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дану позовну заяву подано до Донецького окружного адміністративного суду з порушенням вищенаведених приписів Кодексу.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Згідно з ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За приписами частин першої та третьої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Крім того, згідно п. 4 ч. 5ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем в якості відповідачів визначено два суб`єкта владних повноважень: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 1) та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (відповідач 2), однак, в порушення вищезазначених приписів КАС України, в тексті позовної заяви не викладені і необґрунтовані позовні вимоги щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позивач зазначає, що за принципом екстериторіальності заява про призначення пенсії від 20.08.2024 розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, яким і було прийнято спірне рішення. Водночас позовна заява не містить обґрунтувань з посиланням на норми чинного законодавства щодо підстав необхідності покладення обов`язків щодо повторного розгляду заяви саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Також, відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначаються докази, що підтверджують вказані обставини.
Крім того, частиною 4 статті 161 КАС України за позивачем закріплено обов`язок щодо додання до позовної заяви всіх наявних у нього доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Так, у позовній заяві позивач зазначає про незарахування відповідачем до його пільгового стажу роботи за Списком №2 певних періодів роботи та період військової служби, проте з позовної заяви не вбачається де саме і на якій посаді позивач працював і проходив військову службу.
Позивачем також не зазначено, у який спосіб він звернувся до відповідача із заявою від 20.08.2024 (особисто чи через портал ПФУ) та які саме документи було додано до заяви.
Таким чином, на підтвердження зазначеного позивачу необхідно надати належним чином засвідчені докази, що підтверджують обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги (заява про звернення з переліком наданих документів, поштове повідомлення з описом вкладення тощо).
Згідно зі ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 172, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області і Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху і встановити десятиденний строк з дня отримання даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.
Позивачу необхідно надати до суду належним чином оформлену позовну заяву для суду і всіх визначених учасників справи із викладенням і обґрунтуванням позовних вимог щодо кожного відповідача (або визначитись з належним відповідачем у справі) із зазначенням де саме і на якій посаді позивач працював і проходив військову службу у спірні періоди та в який спосіб він звернувся до відповідача із заявою від 20.08.2024 (особисто чи через портал ПФУ) і які саме документи було додано до заяви, надавши докази на підтвердження зазначеного.
Роз`яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута.
У разі неможливості усунення виявлених судом недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, позивач має право звернутися до суду із заявою про продовження процесуального строку для усунення таких недоліків.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Ушенко