Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/15235/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородськогоміськрайонного судуЗакарпатської областіФазикош О.В.розглянувши матеріалиадміністративного позову ОСОБА_1 від імені якого діє представник ОСОБА_2 , про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі від 03.09.2024 р. серія ЕНА №2968239 винесену відносно ОСОБА_1 ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , від імені якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з адміністративним позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі від 03.09.2024 р. серія ЕНА №2968239 винесену відносно ОСОБА_1 .
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду від 19.09.2024 року вказану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з тим, що вона подана без додержання вимог, установлених статтями 160, 161, ч.1 ст. 123 КАС України, та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Зокрема було вказано на те, що:
Зі змісту позовної заяви вбачається що ОСОБА_1 , в порушення вимог п.2 ч.5 ст. 160 КАС України, не зазначено взагалі відповідачів по справі.
При цьому згідно прохальної частини позовної заяви ОСОБА_1 , просить суд:
Скасувати Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі від 03.09.2024 р. серія ЕНА №2968239 винесену відносно ОСОБА_1 .
В ухваліпро залишенняпозовної заявибез рухувказано нате,що навиконання вимоги п.3ч.5ст.160КАС України,позивачу слідзазначити повне найменування(дляюридичних осіб)або ім`я(прізвище,ім`я тапо батькові-для фізичнихосіб)сторін таінших учасниківсправи,їх місцезнаходження(дляюридичних осіб)або місцепроживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
Також в ухвалі від 19.09.2024 вказано на те, що представником позивача подано зазначений адміністративний позов через систему «Електронний суд», однак в порушення абз.2 ч.1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не додано доказів надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положеньстатті 44цього Кодексу.
Окрім того, позивачем в порушення вимог ч.3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачу було вказано на необхідність сплатити судовий збір у сумі 605,60 грн та надати відповідний підтверджуючий документ про його сплату.
Також вухвалі прозалишення позовноїзаяви безруху буловказано нате,що в додаткудо матеріалівпозовної заявине доданопостанови,що єпредметом оскарження,чи їїналежним чиномзавіреної копії.Так,слід констатувати,що натомістьдо позовноїзаяви доданолише документина підтвердженняповноважень адвоката діяти від імені позивача, а саме: копію ордеру на надання правничої допомоги та свідоцтва.
Також, позивачем в передбаченому ч.5 ст. 161 КАС України порядку не заявлено клопотання про витребування доказів, обставин за яких ним не може бути подано разом із позовною заявою постанови (її копії) що є предметом оскарження, ним також не зазначено.
Для усунення недоліків позовної заяви позивачу було надано строк: п`ять днів з дня отримання її копії.
Ухвалу про залишення позовної заяви без руху згідно довідки про доставку електронного документу, представником позивача ОСОБА_2 отримано 20.09.2024 року. Однак станом на 26.09.2024, недоліки на які вказано позовної заяви на які вказано в ухвалі про залишення позовної заяви без руху не усунуто.
Сторони мають цікавитися станом відомих їм судових проваджень.
З огляду на викладене суддею вжито необхідні заходи щодо повідомлення позивача про залишення поданої заяви відповідача без руху.
Сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов`язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами, що кореспондується із приписами статті 43 ЦПК України.
Згідно рішень Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» від 19 червня 2001 року право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Кожен має право на судовий розгляд своєї справи упродовж розумного строку.
Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особі (справа «Скопелліті проти Італії» від 23 листопада 1993 року), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа «Папахелас проти Греції» від 25 березня 1999 року).
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини сторони мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Рішеннями Європейського суду визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
В силу вимог ч.1ст. Конвенції прозахист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного терміну. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції. Така позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнова проти України».
Рішення Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13.12.2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
При вирішенні питання про повернення позивачеві його заяви, судом враховується, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду,кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст якихне допустити судовий процес у безладний рух.
Зважаючи на вище викладене, суд вважає за необхідне повернути адміністративний позов позивачеві.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 123, 169, 248, 256, 294, пп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 відімені якогодіє представник ОСОБА_2 ,про скасуванняпостанови пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,зафіксованого нев автоматичномурежимі від03.09.2024р.серія ЕНА№2968239винесену відносно ОСОБА_1 , - повернути позивачу.
Роз`яснитипозивачеві,що відповіднодо ч.8ст.169КАС України,повернення позовноїзаяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош