Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" листопада 2010 р.Справа № 29/170-10-4241 За позовом Міністерства транспорту та зв'язку України;
за участю 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державне підприємство "Одеська залізниця";
до Одеської міської ради
про визнання права власності
Суддя Аленін О.Ю.
Представники:
Від позивача: Ротар І.В.- довіреність;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: не зявився.
СУТЬ СПОРУ: Міністерство транспорту та зв'язку України звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеської залізниці, в якому просить визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України право державної власності на обєкт нерухомого майна нежиле приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташованого за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.09.2010р. порушено провадження у справі №29/170-10-4241.
Відповідач у засідання суду не зявився, хоча був належним чином повідомлений про місце та дату засідання, відзив на позов не надав, у звязку з чим справу розглянуто у відповідності зі ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази які мають значення для справи, - суд встановив:
На підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000р. №1234-ХХІІІ, Одеській залізниці було видано Державний акт серії НОМЕР_1 на право постійного користування землею площею 377,06га для виробничої діяльності в межах відповідно до плану землекористування.
На території, що була виділена Одеській залізниці в межах міста Одеси здійснювалося будівництво обєктів нерухомості, у т.ч. збудовано обєкт нежиле приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташованого за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Площа спірного обєкту також визначена у технічному паспорті, виготовленому Комунальним підприємством "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості", станом на 05.11.2009р.
Відповідно до технічного звіту обстеження стану будівельних конструкцій нежиле приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташованого за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а, виготовленого 25.05.2010р. ПП „Ротонда-Люкс” спірний обєкт віднесено до 1 категорії технічного стану (нормальний), якість виконання будівельно-монтажних робіт, фізичний стан несучих і огороджуючих будівель конструкцій дозволяють зробити висновок, що будівля побудована відповідно до діючих в будівництві норм, правил, стандартів і придатна для послідуючої експлуатації.
З матеріалів справи вбачається, що вказаний обєкт знаходиться на балансі вагонного депо Одеса-Застава-1 Одеської залізниці є державною власністю та відноситься до сфери управління Міністерства транспорту та звязку України.
Листом від 17.05.2010р. №829 Одеська залізниця, в особі вагонного депо Одеса-Застава-1 Одеської залізниці звернулася до Одеської міської ради із заявою про видачу свідоцтв про право власності, зокрема на нежиле приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташованого за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а.
Розглянувши звернення позивача щодо видачі свідоцтва про право власності на обєкти нерухомого майна, що знаходяться на балансі вагонного депо Одеса-Застава-1 Одеської залізниці, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а., відповідач листом від 28.07.2010р. №2439вих надало відповідь про можливість розгляду питання щодо оформлення права власності лише після надання документів, які посвідчують право власності (зокрема- акту державної комісії про прийняття зазначених обєктів введення їх в експлуатацію).
Посилаючись на вищезазначене, а також те, що Одеська міська рада відмовила у видачі свідоцтва про право власності на будівлю з огляду на відсутність акту державної комісії про прийняття зазначених обєктів введення їх в експлуатацію, Міністерство транспорту та звязку України звернулося до суду із позовом про визнання за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України права державної власності на обєкт нерухомого майна нежилого приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташованого за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Приписами ст.ст.2, 318 ЦК України, держава визнана одним із суб'єктів права власності в Україні.
У відповідності до ст.326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Відповідно до ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України, зокрема, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006р. визначено, що управління об'єктами державної власності це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до ст.4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Крім того, відповідно до ч.ч.2, 3 ст.73 Господарського кодексу України в редакції Закону України від 16.01.2003р. №436-IV орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до п.п.12 п.4 Положення про Міністерство транспорту та звязку України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006р. №789, Міністерство транспорту та звязку України здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Відповідно до ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом субєкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Враховуючи вищенаведені приписи діючого законодавства, положення статуту Одеської залізниці, а також тривалість перебування спірного обєкту нерухомості на балансі Одеської залізниці, якій цей обєкт був переданий на праві господарського відання, з урахуванням відсутності з боку інших субєктів цивільного обігу майнових претензій на спірний обєкт, суд доходить висновку, що з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, субєктом спірних правовідносин, предметом яких є питання оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, є Міністерство транспорту та звязку України.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі шляхом: визнання наявності або відсутності прав.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна субєктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх субєктів господарювання.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
З врахуванням наведеного, позовні вимоги позивача щодо визнання за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України права державної власності на обєкт нерухомого майна нежиле приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташованого за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 00017584) право державної власності на обєкт нерухомого майна нежиле приміщення (приміщення обігріву вагонників), загальною площею 11, 7 кв.м., розташоване за адресою:м. Одеса, вул. 3 Станційна, 25а, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Повний текст рішення складено 08.11.2010р.
Суддя