Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
24 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5651/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження звіт про виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2023 р. зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 з 01.12.19 року перерахунок виплату пенсії без обмеження максимального розміру десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
03.07.2024 представник позивача через систему "Електронний суд" подав заяву про встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду від 11.09.2023.
Так, статтею 129-1 Конституції України визначено те, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до вимог частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується про те, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.
Тому, обов`язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Отже, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено відповідний обов`язок.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення і є зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 цієї статті).
Отже, у разі невиконання рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
Вищевказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 0640/3719/18, від 04.03.2020 у справі № 539/3406/17, від 11.06.2020 у справі № 640/13988/19.
Ухвалою від 08.07.2024 зобов`язано відповідача у строк один місяць з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення суду від 11.09.2023.
05.08.2024 представником відповідача через систему "Електронний суд" подано звіт. Так, з поданих представником відповідача протоколів перерахунку пенсії позивача вбачається, що дійсно на виконання судового рішення у справі проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. без обмеження її максимальним розміром. Розмір вказаної пенсії (із урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги) станом на 01.12.2019 склав 18076,68 грн.
З 01.07.2021 підсумок пенсії (з надбавками) склав 18163,08 грн, з 01.12.2021 - 18195,08 грн.
Однак, в подальшому, у зв`язку з проведенням індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 № 185, нарахуванням (згідно рішення суду) щомісячної доплати до 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 та нарахування інших підвищень/надбавок розмір пенсії позивача з 01.03.2022 склав 20627,09 грн, з 01.03.2023 - 24565,69 грн, з 01.03.2024 - 26398,50 грн. Отже оскільки розмір пенсії при цьому перевищував максимальний розмір, виплату пенсії було проведено з урахуванням максимального розміру: з 01.03.2022 - 19340,00 грн, з 01.03.2023 - 20930,00 грн, з 01.03.2024 -23610,00 грн.
Таким чином, відповідач знову обмежив пенсію позивача максимальним розміром, хоча в рішенні від 11.09.2023 суд чітко зазначив, що обмеження органом ПФУ максимального розміру пенсії особі, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
Враховуючи вищевказане, ухвалою від 12.08.2024 визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області таким, що не підтверджує виконання судового рішення у справі у повному обсязі. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протягом одного місяця з дня отримання ухвали подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі № 340/5651/23.
11.09.2024 представником відповідача через систему "Електронний суд" подано до суду звіт, у якому зазначено, що з урахуванням ухвали суду від 12.08.2024 переглянуто розмір пенсії позивачу і донараховано доплату пенсії за період з 01.07.2020 по 31.08.2024 в сумі 69754,58 грн. Загальна сума доплати за період з 01.12.2019 по 30.06.2021, з 01.03.2022 по 30.11.2022 та з 01.02.2023 по 31.08.2024 складає 89121,50 грн (19366,92 грн + 69754,58 грн). Виплатою пенсії в перерахованому розмірі в сумі 26398,50 грн позивача забезпечено у вересні 2024. До звіту долучено відповідні протоколи перерахунку пенсії.
Отже суд приймає поданий 11.09.2024 представником відповідача звіт про виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст.121, 256, 295, 382 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2023 року у справі № 340/5651/23.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України, та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО