Рішення № 121843792, 24.09.2024, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
24.09.2024
Номер справи
904/2660/24
Номер документу
121843792
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.09.2024м. ДніпроСправа № 904/2660/24Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Золотарьової Я.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, справу:

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпро

до Приватного акціонерного товариства "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ", м. Кривий Ріг

про стягнення плати за користування вагонами

ПРОЦЕДУРА

Акціонерне товариство "Українська залізниця", м. Київ в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпро звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" та просить суд стягнути плату за користування вагонами у розмірі 23 775, 36 грн, та витрати на судовий збір.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 2406.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

28.06.2024 відповідач подав відзив на позов.

17.07.2024 позивач подав відповідь на відзив.

18.07.2024 відповідач подав заперечення.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ.

Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позові

Факт наявності на станції призначення Інгулець у період дії наказу № 22 від 18.03.2024 (з 18.03.2024 - 17:25 год до 19.03.2024 - 16:40 год), наказу № 24 від 19.03.2024 (з 19.03.2024 - 9:50 год до 19.03.2024 - 16:40 год), наказу № 25 від 20.03.2024 (з 20.03.2024 -5:55 год до 20.03.2024 - 10:07 год), наказу № 26 від 20.03.2024 (з 20.03.2024 - 6:00 год до 20.03.2024 - 10:05 год) скупчення вагонів, що простоювали на коліях станції призначення з вини відповідача, підтверджується складеними станцією Інгулець актами загальної форми про затримку вагонів на станції призначення

Після повернення вагонів з під`їзної колії було нараховано плату за користування ними під час простою на підставі актів про затримку вагонів на підходах до станції призначення та на станції Інгулець, які представник відповідача підписав із зауваженням, нараховані суми не визнав.

Загальна сума плати за користування вагонами становить 23 775, 36 грн.

Позиція відповідача, викладена у відзиві

Відповідач заперечує щодо позовних вимог, посилається на «Перелік виняткових умов, які є підставою для звільнення замовників послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів, від обов`язку вносити плату за користування вантажними вагонами і контейнерами та зборів/плат AT «Укрзалізниця» під час дії воєнного стану в Україні» та вказує про запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення та/або станція призначення. В такому разі до часу користуванні вагоном не включається час дії комендантської години за місцезнаходженням станції.

Відповідач посилається на те, що 05.04.2022 Департаментом комерційної роботи Акціонерного товариства «Українська залізниця» були видане телеграмне розпорядження № ЦМ-13/693 від 05.04.2022, відповідно до якого затверджено підстави для звільнення замовників послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів, від обов`язку вносити плату за користування вантажними вагонами і контейнерами та зборів/плат AT «Укрзалізниця» під час дії воєнного стану в Україні».

Акти загальної форми було підписано відповідачем із зауваженнями, зміст яких полягав у тому, що вагони не були забрані своєчасно у зв`язку з скупченням вагонів на коліях.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, плата за користування вагонами та збір за зберігання вантажу, що є предметом позовних вимог у даній справі, були нараховані позивачем за період затримки вагонів після 24.02.2022.

Тобто, за період, в який було запроваджено комендантську годину на території, на якій розташована станція призначення Інгулець.

Отже, позивачем також надлишково було нараховано плату за користування вагонами.

Позиція позивача, викладена у відповіді на відзив

Відмова відповідача від своєчасного прийому вагонів, що прибули на його адресу однією групою, через те, що під час технічних операцій від них було від`єднано кілька несправних вагонів, також не ґрунтується на вимогах закону або інших нормативних документів, а свідчить лише про довільне тлумачення ним положень одного з пунктів Договору.

Також позивач не погоджується з запереченнями відповідача щодо нарахування плати за користування вагонами під час дії комендантського часу.

Станція призначення Інгулець, на якій простоювали вагони з вини Відповідача, розташована на території, на якій активні бойові дії не ведуться.

З актів загальної форми, якими зафіксовано періоди затримки вагонів, та на підставі яких нараховано плату за користування вагонами та збір за зберігання вантажів, видно, що певна кількість періодів затримки починались у денний час.

Відповідач був у встановленому порядку повідомлений про готовність вагонів до передачі йому, але не прийняв їх. Таким чином, затримка спірних вагонів жодним чином не пов`язана із запровадженням на території області комендантської години.

Позиція відповідача, викладена у запереченнях

Відповідач не погоджується з позицією позивача, заперечує щодо поданих позивачем документів до матеріалів справи та просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

20.03.2020 р. між Акціонерним товариством «Українська залізниця» та Приватним акціонерним товариством «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» було укладено договір № ПР/М-20240/НЮдч «Про експлуатацію залізничної під`їзної колії Приватного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Інгулець регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українськазалізниця».

Пунктом 1 цього Договору передбачено, що згідно із Статутом залізниць України, Правилами перевезення вантажів і на умовах цього договору експлуатується під`їзна колія, яка належить Власнику, що примикає до станції Інгулець регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» регіональної філії «Придніпровська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця»: стрілкою № 5 до продовження станційної колії № 3 та стрілкою № 23 до продовження станційної колії № 2.

Межею під`їзної колії є знаки «Межа під`їзної колії», які встановлено на продовженні колії № 3 біля вхідного світлофора НІ, на продовженні колії № 2 біля вхідного світлофора НІІ.

Розгорнута довжина під`їзної колії складає 50624,66 погонних метрів (п. 2 Договору).

Рух поїздів на під`їзній колії здійснюється з додержанням Правил технічної експлуатації залізниць України, Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України, Інструкції з сигналізації на залізницях України, Інструкції про порядок обслуговування і організації руху на під`їзній колії (п. 4 Договору).

Здавання вагонів для під`їзної колії здійснюється за повідомленнями, які передає прийомоздавальник станції Інгулець по телефону прийомоздавальнику залізничного цеху ПрАТ «ІнГЗК» не пізніше, ніж за 2 години до пред`явлення вагонів до здавання, з реєстрацією у «Книзі повідомлень про час подавання вагонів під навантаження або вивантаження» форми ГУ-2 (п. 5 Договору).

Вагони для під`їзної колії Власника подаються локомотивом залізниці на одну з колій № 1, 2, З, IV, 5, 6, 7, 8, 9, 10 станції Інгулець за вказівкою чергового по станції Інгулець, де здійснюються передавальні операції з вагонами у технічному та комерційному відношенні. Подальший рух вагонів здійснюється локомотивом Власника колії (п. 6 Договору).

Всі вагони здаються на під`їзну колію у тій кількості, в якій прибули на станцію Інгулець, але не більше 260 осей, вагою не більше 1430 тон (п. 7 Договору).

Про готовність вагонів до відправлення з під`їзної колії відповідальний працівник залізничного цеху ПрАТ «ІнГЗК» повідомляє по телефону відповідального працівника станції примикання Інгулець залізниці не пізніше, ніж за одну годину до пред`явлення вагонів до здачі залізниці, з наступним наданням письмового повідомлення за формою, встановленою Правилами користування вагонами і контейнерами (п.8 Договору).

З під`їзної колії вагони здаються:

- вагони, навантажені концентратом залізорудним - цілими маршрутами, сформованим и у відповідності з ПТЕ і планом формування поїздів;

- інші - у тій кількості, у якій були передані.

З під`їзної колії ПрАТ «ІнГЗК» на станцію Інгулець вагони здаються у кількості не більше 240 осей, максимальною вагою 5100 тон.

Вагони, що повертаються з під`їзної колії, подаються локомотивом власника колії на одну з колій № 1, 2, З, IV, 5, 6, 7, 8, 9, 10 станції Інгулець, за вказівкою чергового по залізничній станції Інгулець, де здійснюється приймання вагонів залізницею у технічному і комерційному відношенні (п. 9 договору).

Середньодобова переробна спроможність по основним вантажним фронтам наведена у додатку 1 до Договору. Час перебування вагонів на під`їзній колії обчислюється з моменту закінчення передавальних операцій при передачі вагонів залізницею власнику колії до моменту закінчення цих операцій при поверненні вагонів залізниці (п. 10 Договору).

Власник колії сплачує залізниці:

- за користування вагонами - згідно з Правилами користування вагонами і контейнерами;

- за зберігання вантажів у вагонах - у разі затримки їх з причин, залежних від Власника колії, після закінчення терміну безоплатного зберігання, сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї) - згідно з Правилами зберігання вантажів;

- інші збори і плати за додаткові роботи і послуги, які виконує залізниця для власника колії

- згідно з діючими нормативними документами.

Збори і плати вносяться на підставі ст. 62 Статуту залізниць України у національній валюті України, на умовах попередньої оплати на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання філії «ЄРЦД» (п. 14 Договору).

Додатковою угодою № 4 від 20.09.2021 строк дії цього Договору продовжено до 31 березня 2025 року включно.

Також на сайті Філії "Центр транспортної логістики" АТ "Укрзалізниця" було оприлюднено Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом (далі - договір про надання послуг з організації перевезень).

Відповідач у встановленому порядку звернувся до Позивача з заявою про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом.

Позивач надав Відповідачу Повідомлення про укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 45-00190905/2020-0001 від 30.06.2020 року.

У березні 2024 року на адресу ПрАТ «Інгулецький ГЗК» прибував поїзд № 2804, індекс 4005-048-4677 у складі 69 порожніх вагонів. Перевезення було оформлене залізничними накладними №№ 40707275, 40707283, 40707325, 40707317, 40707333, 40707341, 40707358, 40707374, 40707366, 40707382, 40707309, 40707291, 40707473, 40707481, 40707499, 40707507, 40707515, 40707523, 40707531, 40707390, 40707408, 40707416, 40707457, 40707465, 40707549, 40707556, 40717571, 40718447, 40717829, 40717811, 40718439, 40718504, 40718546, 40718561, 40717589, 40717720, 40717696, 40718736, 40718645, 40719361, 40718587, 40720138, 40720120, 40720112, 40720146, 40719338, 40719320, 40720203, 40720211, 40720229, 40720237, 40720245, 40720153, 40720179, 40720161, 40720187, 40720344, 40720294, 40721318, 40720310, 40720252, 40721326, 40720286, 40720260, 40720278, 40721334, 40721342, 40721359, 40721383. В перевізних документах станцією призначення було зазначено станцію Інгулець Придніпровської залізниці.

18.03.2024 о 17:25 год у зв`язку з тим, що на станції призначення Інгулець на той час мало місце скупчення вагонів, що прибули на адресу відповідача раніше, і не були забрані ним на свою під`їзну колію, було видано наказ № 22 від 18.03.2024 про затримку 69 вагонів на підходах до станції призначення, а саме - на станції Кривий Ріг-Західний Придніпровської залізниці.

На виконання наказу на станції Кривий Ріг-Західний було складено акт про затримку вагонів (початок затримки) № 11 від 18.03.2024 і негайно передано повідомлення № 11 про затримку вагонів на станцію призначення та до інформаційно-обчислювального центру залізниці.

Станція призначення Інгулець проінформувала відповідача про затримку вагонів з його вини, передавши йому 18.03.2024 о 18:00 год копію зазначеного повідомлення.

19.03.2024 о 16:40 год було видано наказ № 22 про закінчення затримки потяга і станцією затримки Кривий Ріг-Західний було складено акт про затримку вагонів (закінчення затримки) № 13 від 19.03.2024.

Також станцією Кривий Ріг-Західний додатково було складено акт загальної форми № 11 від 18.03.2024, у якому зазначено час початку та закінчення затримки вагонів.

Період затримки вагонів з вини відповідача на підставі наказу № 22 від 18.03.2024 тривав з 18.03.2024 - 17:25 год до 19.03.2024 - 16:40 год, тобто 23 год 15 хв.

Після повернення вагонів з під`їзної колії було нараховано плату за користування ними під час простою на підставі актів про затримку вагонів на підходах до станції призначення, та включено до відомостей плати за користування вагонами № 21039107, 21039108, 21039109, 23039118, 23039120, 24039128, які представник відповідача підписав із зауваженням, нараховані суми не визнав.

У березні 2024 року на адресу ПрАТ «Інгулецький ГЗК» прибував поїзд № 2510, індекс 4005-054-4677 у складі 61 порожнього вагону. Перевезення було оформлене залізничними накладними №№ 40720195, 40723256, 40723363, 40723207, 40723280, 40723231, 40723140, 40731275, 40736381, 40723199, 40729907, 40731408, 40736209, 40736282, 40723405, 40729881, 40731481, 40736266, 40736241, 40723389, 40729899, 40731291, 40736308, 40736167, 40736233, 40736134, 40736373 40720302, 40724908, 40723215, 40723355, 40723249, 40723272, 40736399, 40723157, 40729394, 40731465, 40736290, 40736258, 40736407, 40736191, 40736225, 40723322, 40729188, 40736183, 40736175, 40736274, 40723348, 40723181, 40723264, 40731499, 40736415, 40736217, 40736340, 40736357, 40736332, 40723298, 40729386, 40736365, 40736142, 40736159.

В перевізних документах станцією призначення було зазначено станцію Інгулець Придніпровської залізниці.

19.03.2024 о 9:50 год у зв`язку з тим, що на станції призначення Інгулець на той час мало місце скупчення вагонів, що прибули на адресу відповідача раніше, і не були забрані ним на свою під`їзну колію, було видано наказ № 24 від 19.03.2024 про затримку 61 вагону на підходах до станції призначення, а саме - на станції Придніпровської залізниці.

На виконання наказу на станції Карачуни було складено акт про затримку вагонів (початок затримки) № 1 від 19.03.2024 і негайно передано повідомлення № 1 про затримку вагонів на станцію призначення та до інформаційно-обчислювального центру залізниці.

Станція призначення Інгулець проінформувала відповідача про затримку вагонів з його вини, передавши йому 19.03.2024 о 10:50 год копію зазначеного повідомлення.

19.03.2024 о 16:40 год було видано наказ № 24 про закінчення затримки потяга і станцією затримки Карачуни було складено акт про затримку вагонів (закінчення затримки) №1 від 19.03.2024.

Також станцією Карачуни додатково було складено акти загальної форми № 2 від 19.03.2024 та № 3 від 19.03.2024, у яких зазначено час початку та закінчення затримки вагонів.

Період затримки вагонів з вини відповідача на підставі наказу № 24 від 19.03.2024 тривав з 19.03.2024 - 9:50 год до 19.03.2024 - 16:40 год, тобто 6 год 50 хв.

20.03.2024 о 6:00 год у зв`язку зі скупченням вагонів на станції Інгулець було видано наказ № 26 від 20.03.2024 про затримку цих же вагонів на підходах до станції призначення на станції Карачуни Придніпровської залізниці.

На виконання наказу на станції Карачуни було складено акт про затримку вагонів (початок затримки) № 2 від 20.03.2024 і негайно передано повідомлення № 2 про затримку вагонів на станцію призначення та до інформаційно-обчислювального центру залізниці.

Станція призначення Інгулець проінформувала відповідача про затримку вагонів з його вини, передавши йому 20.03.2024 о 7:00 год копію зазначеного повідомлення.

20.03.2024 о 10:05 год було видано наказ № 26 про закінчення затримки потяга і станцією затримки Карачуни було складено акт про затримку вагонів (закінчення затримки) №2 від 20.03.2024.

Також станцією Карачуни додатково було складено акти загальної форми № 4 від 20.03.2024 та № 5 від 20.03.2024, у яких зазначено час початку та закінчення затримки вагонів.

Таким чином, період затримки вагонів з вини відповідача на підставі наказу № 26 від 20.03.2024 тривав з 20.03.2024 - 6:00 год до 20,03.2024 - 10:05 год. тобто 4 год 05 хв.

Відповідно до актів, зазначених вище, загальний період затримки вагонів на підходах до станції призначення та на станції призначення Інгулець з вини відповідача склав: для 48 вагонів -10 год 55 хв, для 9 вагонів - 28 год 00 хв.

Після повернення вагонів з під`їзної колії було нараховано плату за користування ними під час простою на підставі актів про затримку вагонів на підходах до станції призначення та на станції Інгулець, та включено до відомостей плати за користування вагонами № 21039108, 21039109, 21039110, 21039111, 23039118, 24039124, 24039126 та накопичувальної картки № 06049010, які представник відповідача підписав із зауваженням, нараховані суми не визнав.

У березні 2024 року на адресу ПрАТ «Інгулецький ГЗК» прибував поїзд № 212210, індекс 4011-064-4677 у складі 65 порожніх вагонів. Перевезення було оформлене залізничними накладними №№ 40729261, 40729311, 40729253, 40729196, 40729337, 40729485, 40729329, 40729238, 40729212, 40729287, 40729220, 40729246, 40729402, 40729436, 40714420, 40714404, 40714362, 40714396, 40714438, 40714453, 40714370, 40714388, 40714354, 40714735, 40714651, 40714669, 40714719, 40714644, 40714701, 40714685, 40714693, 40714727, 40714677, 40714941, 40714909, 40714966, 40714958, 40714917, 40715021, 40715013, 40714933, 40715005, 40715062, 40714883, 40714990, 40715070, 40715039, 40714891, 40715047, 40714974, 40714925, 40715054, 40714982, 40714792, 40714818, 40714784, 40714834, 40714842, 40714867, 40714859, 40583148, 40582884, 40582967, 40583049, 40582983.

В перевізних документах станцією призначення було зазначено станцію Інгулець Придніпровської залізниці.

20.03.2024 о 5:55 год у зв`язку зі скупченням вагонів на станції Інгулець було видано наказ № 25 від 20.03.2024 про затримку цих же вагонів на підходах до станції призначення -на станції Мусіївка Придніпровської залізниці.

На виконання наказу на станції Мусіївка було складено акт про затримку вагонів (початок затримки) № 3 від 20,03.2024 і негайно передано повідомлення Хе 3 про затримку вагонів на станцію призначення та до інформаційно-обчислювального центру залізниці.

Станція призначення Інгулець проінформувала відповідача про затримку вагонів з його вини, передавши йому 20.03.2024 о 7:00 год копію зазначеного повідомлення.

20.03.2024 о 10:07 год було видано наказ № 27 про закінчення затримки потяга і станцією затримки Мусіївка було складено акт про затримку вагонів (закінчення затримки) № 3 від 20.03.2024.

Також станцією Мусіївка додатково було складено акти загальної форми № 28 від 20.03.2024 та № 9 від 20.03.2024, у яких зазначено час початку та закінчення затримки вагонів.

Таким чином, період затримки вагонів з вини відповідача на підставі наказу № 25 від 20.03.2024 тривав з 20.03.2024 - 5:55 год до 20.03.2024 - 10:07 год, тобто 4 год 12 хв.

Згальний період затримки вагонів на підходах до станції призначення та на станції призначення Інгулець з вини відповідача склав: для 5 вагонів - 4 год 12 хв, для 55 вагонів - 7 год 17 хв, для 5 вагонів - 12 год 42 год.

Факт наявності на станції призначення Інгулець у період дії наказу № 22 від 18.03.2024 (з 18.03.2024 - 17:25 год до 19.03.2024 - 16:40 год), наказу № 24 від 19.03.2024 (з 19.03.2024 - 9:50 год до 19.03.2024 - 16:40 год), наказу № 25 від 20.03.2024 (з 20.03.2024 -5:55 год до 20.03.2024 - 10:07 год), наказу № 26 від 20.03.2024 (з 20.03.2024 - 6:00 год до 20.03.2024 - 10:05 год) скупчення вагонів, що простоювали на коліях станції призначення з вини відповідача, підтверджується складеними станцією Інгулець актами загальної форми про затримку вагонів на станції призначення.

Так, відповідно до актів загальної форми № 1459 від 20.03.2024 та № 1463 від 21.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 21.03.2024 - 0:10 год до 21.03.2024 -3:10 год, тобто протягом 3 год 00 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1462 від 21.03.2024 та № 1475 від 21.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 21.03.2024 - 2:55 год до 21.03.2024 - 10:15 год, тобто протягом 7 год 20 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1473 від 21.03.2024 та № 1495 від 21.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 21.03.2024 - 9:00 год до 21.03.2024 - 15:10 год, тобто протягом 6 год 10 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1484 від 21.03.2024 та № 1545 від 22.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 21.03.2024 - 12:10 год до 22.03.2024 - 15:50 год, тобто протягом 27 год 40 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1502 від 21.03.2024 та № 1547 від 22.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 21.03.2024 - 20:20 год до 22.03.2024 - 18:50 год. тобто протягом 22 год 30 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1559 від 23.03.2024 та № 1575 від 23.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 23.03.2024 - 17:10 год до 23.03.2024 - 22:45 год, тобто протягом 5 год 35 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1577 від 24.03.2024 та № 1586 від 24.03.2024 вагони простоювали на 30 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1615 від 25.03.2024 та № 1632 від 25.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 25.03.2024 - 6:10 год до 25.03.2024 - 18:55 год, тобто протягом 12 год 45 хв.

Відповідно до актів загальної форми № 1619 від 25.03.2024 та № 1644 від 25.03.2024 вагони простоювали на станції Інгулець з 25.03.2024 - 13:30 год до 25.03.2024 - 21:30 год, тобто протягом 12 год 45 хв.

Після повернення спірних вагонів з під`їзної колії було нараховано плату за користування ними під час їх простоювання на підставі актів про затримку вагонів на підходах до станції призначення, та включено до відомостей плати за користування вагонами №№ 21039110, 21039111, 21039112, 22039113, 22039114, 22039115, 22039116, 23039118, 23039119, 23039122, 24039124, 24039126, 24039127, 24039128, 25039134, 26039140, які представник відповідача підписав із зауваженням.

У зв`язку з наявністю у відомості плати за користування вагонами зауваження відповідача, спірна сума не була списана з його особового рахунку, що і стало причиною цього спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Відповідно до положень частини 5 статті 307 Господарського кодексу України, яка кореспондується з положеннями частини другої статті 908 та статті 920 Цивільного кодексу України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.

Відповідно до пункту 71 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року № 457, з подальшими змінами (далі - Статут), взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під`їзних колій визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під`їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).

Вказаний договір між сторонами укладено.

Щодо нарахування плати за користування вагонами

Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача 23 775, 36 грн плати за користування вагонами.

Пунктами 46, 47, 119, 125 Статуту визначено, що одержувач зобов`язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що прибув на його адресу, навіть поставка якого йому не передбачена планом (договором, контрактом, замовленням, нарядом тощо). За несвоєчасне забирання вантажу справляються відповідні плата і збори.

Відповідно до статті 307 Господарського кодексу України, положення якої кореспондуються із положеннями статті 909 Цивільного кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Відповідно до положень частини 5 статті 307 Господарського кодексу України, які кореспондуються з положеннями частини 2 статті 908 та статті 920 Цивільного кодексу України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.

Статтею 8 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом загального користування організується на договірних засадах. Для забезпечення виконання договірних зобов`язань здійснюється перспективне та поточне планування перевезень. Умови та порядок організації перевезень, нормативи якості вантажних перевезень (терміни доставки, безпека перевезень, схоронність вантажів) та обслуговування пасажирів, відправників і одержувачів вантажів визначаються Статутом залізниць України, Правилами перевезень вантажів та Правилами перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України.

При цьому, Статут визначає обов`язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (пункт 2 Статуту).

Абзацом 2 пункту 64 Статуту визначено, що під`їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування. Взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під`їзних колій, визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під`їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів) (абз. 1, 4 пункту 71 Статуту).

Відповідно до пункту 119 Статуту за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під`їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб`єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під`їзної колії, порту, підприємства. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати.

Відповідно до пункту 46 Статуту Одержувач зобов`язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу. Терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами. Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.

Порядок користування вагонами визначається Правилами користування вагонами і контейнерами, затвердженими наказом Мінтранспорту України №113 від 25.02.1999, пунктами 3, 6, 8-10, 12 яких передбачено, що облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46 (додаток 1), відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к (додаток 11), які складаються на підставі пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45 (додаток 2), пам`яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к (додаток 8), повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами (додаток 12), актів про затримку вагонів форми ГУ-23а (додаток 3), актів загальної форми ГУ-23 (додаток 6).

Відомості плати за користування вагонами складаються на вагони, що подаються під навантаження та вивантаження, і є документами обліку часу перебування вагонів у пунктах навантаження та вивантаження та на під`їзних коліях і містять розрахунки платежів за користування вагонами.

Час користування вагонами обчислюється з моменту їх передачі вантажовласникові до моменту їх фактичного прийняття від вантажовласника. Час передання вагонів залізницею вантажовласнику, а також вантажовласником залізниці зазначається у пам`ятці про подання/забирання вагонів, яка оформлюється після закінчення приймально-здавальних операцій.

Час закінчення приймально-здавальних операцій фіксується в пам`ятках про подання/забирання вагонів форми ГУ-45, на підставі яких формуються відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46, яка є первинним документом бухгалтерського обліку.

Правилами користування вагонами чітко встановлено порядок і умови обліку вагонів, які були затриманими на підходах до станції призначення.

Згідно з пунктом 8 Правил зберігання вантажів збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо). Термін безоплатного зберігання обчислюється: якщо на станції призначення вивантаження здійснюється засобами: залізниці - з 24-ої години дати вивантаження вантажів; одержувача - з 24-ої години дати подавання вагонів під вивантаження; при переадресуванні - після двох годин з моменту повідомлення про прибуття вантажу; при затримці - з моменту затримки.

Усі завантажені вагони, а також порожні вагони, які належать підприємствам, організаціям, портам, установам і громадянам, та орендовані ними, що знаходяться на станціях і на підходах до них в очікуванні подавання під вантажні або інші операції з причин, які залежать від вантажовласника, є такими, що перебувають у користуванні вантажовласника (п. 6 Правил користування вагонами і контейнерами).

Відповідно до пункту 3 Правил користування вагонами і контейнерами облік часу користування вагонами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за Відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, яка складається на підставі Пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, Актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, Актів загальної форми ГУ-23.

Загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника. Час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година. Причини, які є підставою для нарахування плати за користування вагонами в разі затримки їх на підходах до припортових станцій призначення, зазначаються в актах про затримку вагонів (п. 12 Правил користування вагонами і контейнерами).

Розмір плати за користування вагонами в залежності від часу користування встановлюється згідно з чинним законодавством (п. 14 Правил користування вагонами і контейнерами).

Згідно з пунктом 3 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 № 334, акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, зокрема, у разі затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під`їзної колії, порт, підприємства.

Пунктом 16 Правил користування вагонами і контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 №113, встановлено, що вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами:

а) якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під`їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинними положеннями заборонено виконувати вантажні роботи;

б) у разі подання локомотивом залізниці вагонів і контейнерів на фронти навантаження (вивантаження) у кількості, що перевищує їх максимальну переробну спроможність. Вказана максимальна переробна спроможність визначається за договором між залізницею і вантажовласником;

в) у разі затримки прийняття залізницею вагонів, які пред`явлено їй до здачі, з причин, що залежать від залізниці. Час такої затримки зазначається у графі "Примітки" Пам`ятки про подавання/забирання вагонів, цей час виключається із загального часу користування вагонами (контейнерами).

Причина звільнення від плати за користування вагонами і контейнерами зазначається у графі "Примітки" відомості плати за користування вагонами (контейнерами).

За пунктом 2.7 Правил обслуговування залізничних під`їзних колій, для під`їзних колій, які обслуговуються власними локомотивами, порядок обслуговування контрагентів - підприємств, що мають у межах залізничної під`їзної колії іншого підприємства свої склади або колії, які до неї примикають, встановлюється договорами, що укладаються безпосередньо між контрагентом і підприємством, якому належить залізнична під`їзна колія, без участі залізниці. Відповідальність перед залізницею за користування вагонами контрагентом несе підприємство, якому належить залізнична під`їзна колія.

Як убачається з матеріалів справи, станцією затримки оформлені відповідні документи, у тому числі актами загальної форми на загальну суму 23 775, 36 грн.

Пунктом 73 Статуту встановлено, що порядок обслуговування контрагентів - підприємств, що мають у межах залізничної під`їзної колії іншого підприємства свої склади або залізничні колії, які до неї примикають, встановлюється договорами, що укладаються без участі залізниці, безпосередньо між контрагентами і підприємством, якому належить залізнична під`їзна колія. Відповідальність перед залізницею за користування вагонами контрагентом, збереження вантажів та вагонів несе підприємство, якому належить залізнична під`їзна колія.

Підстави звільнення вантажовласника від плати за користування вагонами передбачені пунктом 121 Статуту та пункт 16 Правил користування вагонами і контейнерами.

Заперечення відповідача в актах загальної форми, відомостях плати за користування вагонами та накопичувальних картках (подача вагонів та нарахування плати під час комендантської години тощо) та не є підставою для звільнення від плати за користування вагонами.

Статтею 617 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Згідно з положеннями статті 218 Господарського кодексу України у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

У постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі № 913/785/17 визначено, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них, як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.

Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов`язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.

Судом розцінюються критично доводи відповідача щодо запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення/призначення як підставу для зменшення розміру нарахувань з огляду на наступне.

Правовою основою запровадження комендантської години є Конституція України, Закони України Про правовий режим воєнного стану, Про оборону України, відповідний указ Президента України, затверджений Верховною Радою України, та інші нормативно-правові акти.

Комендантська година (заборонений час) - це заборона військовим комендантом в певний час доби й на певний час перебувати на вулицях та в громадських місцях мешканцям певного населеного пункту, де встановлено Президентом України воєнний/надзвичайний стан.

Механізм здійснення заходів під час запровадження комендантської години передбачено Порядком здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 № 573.

Відповідно до пункту 7 цього Порядку, на території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів.

Відповідно до пункту 11 цього Порядку, контроль за дотриманням особами комендантської години та спеціального режиму світломаскування здійснюється патрулями, які підпорядковуються коменданту.

Аналогічні вимоги встановлено і розпорядженнями начальника обласної військової адміністрації Дніпропетровської області.

Рішенням правління АТ "Укрзалізниця" від 02.04.2022 (протокол № Ц-54/42 Ком.т) затверджено Перелік виняткових умов, які є підставою для звільнення замовників послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів, від обов`язку вносити плату за користування вантажними вагонами і контейнерами та зборів/плат АТ "Укрзалізниця" під час воєнного стану в Україні.

До підрозділів Укрзалізниці зміст рішення правління було доведено телеграфним розпорядженням № ЦМ-13/693 від 05.04.2022.

Зі змісту згаданих документів вбачається, що у разі виникнення затримок навантажених вагонів та контейнерів незалежно від їх власності, порожніх власних вагонів (контейнерів) або орендованих вагонів на своїх осях, під час перевезення на станціях відправлення, на підходах до станції призначення, в тому числі у "кинутих" поїздах чи затримок на станціях в очікуванні подачі вагонів (контейнерів) на під`їзні колії, до часу користування вагоном (контейнером) не включається час затримки вагону (контейнеру), що виник у випадках:

- введення перевізником тимчасових обмежень щодо станції призначення після прийняття вантажу перевізником до перевезення;

- запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення/призначення. В такому разі до часу користування вагоном не включається час дії комендантської години за місцезнаходженням станції; проведення бойових дій або тимчасової окупації збройними формуваннями російської федерації території, на якій розташована станція відправлення та/або станція призначення та/або будь-яка станція на шляху прямування;

- прийняття Державною митною службою України (або іншими органами державного контролю) рішення про простій працівників певних територіальних органів, у зв`язку з чим територіальні органи тимчасово не здійснюють митне та інше оформлення вантажів на станціях відправлення та призначення.

Вказані вище обставини засвідчуються актом загальної форми ГУ-23, який складається згідно з Додатком 6 до Правил користування вагонами.

Акти загальної форми ГУ-23, складені у випадку затримки вагонів з вказаних вище підстав, мають містити конкретний опис обставин, що стали підставою для затримки вагонів та складання актів. Саме акт загальної форми ГУ-23 є підставою не враховувати в час користування вагоном час існування обставин, зазначених вище.

Проте, акти загальної форми із зазначенням даних обставин не складались.

Також слід зазначити, що складений позивачем акт загальної форми ГУ-23 не містить жодних заперечень відповідача з проводу неможливості забирання вагонів саме у зв`язку із запровадженням комендантської години.

Відтак, відповідач не довів, що (1) під час дії комендантської години виробничі підрозділи і позивача, і відповідача не працюють у нічну зміну (під час комендантської години), як і до початку повномасштабної воєнної агресії російської федерації, і який вплив на виробничий процес сторін має комендантська година, якщо це не пов`язано з перебуванням працівників підприємства на вулицях і в громадських місцях; (2) у спірний період робота залізничних станцій та під`їзних колій відповідача, що примикають до цих станцій, припинялась на період дії комендантської години; (3) направлення на адресу позивача будь-яких повідомлень про те, що АТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" не здійснює свою роботу в нічний час (під час комендантської години), що в свою чергу унеможливлювало своєчасне забирання вагонів; (4) направлення позивачу пропозицій щодо внесення змін до договору в частині подавання/забирання вагонів в нічний час (під час комендантської години).

Отже, оцінивши всі обставини не забирання вагонів відповідачем на власні під`їзні колії у їх сукупності, господарський суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що такі обставини мали місця з причин, які від нього, як від вантажовласника, не залежать, що презюмує його вину. Іншій підхід (звільнення від плати за користування вагонами, яка є зобов`язанням, а не санкцією) завдав би збитки позивачу, від дій якого не залежали ані строк, ані причини затримки вагонів.

Доводи відповідача щодо неправильного застосування норм Правил користування вагонами і контейнерами в частині визначення часу користування вагонами за час затримки вагонів з вини вантажовласника з урахуванням приписів телеграмного розпорядження АТ "Українська залізниця", виданого на підставі рішення правління AT "Українська залізниця" від 02.04.2022 (протокол №Ц-54/42 Ком.т), не знайшли свого підтвердження.

Виходячи з положень пунктів 8,10 договору про експлуатацію, подавання вагонів на під`їзну колію і здавання вагонів з під`їзної колії на стацію Інгулець здійснюється за повідомленнями власника колії відповідальному працівнику залізниці, яке передається в телефонному режимі не пізніше ніж за 1 годину до готовності прийняти або здати вагони залізниці. Таким чином, на підставі повідомлення про готовність прийняти (здати) вагони, певна колія, на яку планується приймання поїзду, заздалегідь резервується; це є гарантією того, що вантаж вчасно, без перешкод буде виставлено та відправлено (прийнято).

Визначення можливості або неможливості доставити на станцію призначення затримані вагони у певний інтервал часу відноситься до технології роботи залізниці, для чого необхідні спеціальні знання диспетчера з руху поїздів.

Залізниця не мала можливості доставити спірні вагони на станцію призначення з огляду на знаходження на її коліях вагонів, що прибули на адресу відповідача раніше та своєчасно не забиралися ним на свою під`їзну колію. Дані факти засвідчено в складених на станції призначення актах загальної форми ф.ГУ-23, які відповідальними працівниками комбінату підписано без заперечень.

На час дії спірних наказів на коліях станції Інгулець вже було затримано вагони, які не забиралися відповідачем на під`їзну колію, що зафіксовано актами ф. ТУ-23 . При цьому, заявка відповідача доставити на його адресу в першу чергу затримані за спірними наказами вагони, з підтвердженням готовності їх прийняття на під`їзну колію, була відсутня.

Наявність на станції призначення відповідача не забраних вагонів надає позивачу достатньо підстав вважати, що наступні поставлені вагони також будуть скупчуватися на коліях.

З огляду на наведене та встановивши, що затримка вагонів на підходах до станції призначення відбулась через неможливість приймання їх станцією призначення з причин скупчення на ній вагонів, що прибули на адресу відповідача, у зв`язку з неприйняттям вагонів вантажовласником (відповідачем) і несвоєчасним вивільненням колій від вантажу, тобто з причин, які залежать від вантажовласника (відповідача), що доводить і його вину, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача плату за користування вагонами у розмірі 23 775, 36 грн.

Крім того, відповідачем не спростовано, що під час дії комендантської години виробничі підрозділи і позивача і відповідача, як і до початку повномасштабної воєнної агресії Російської Федерації, працюють у нічну зміну, і жодного впливу на виробничий процес сторін комендантська година не має, адже це не пов`язано з перебуванням працівників підприємства на вулицях і в громадських місцях.

З огляду на зазначене, доводи відповідача щодо неправомірності нарахування плати за користування спірними вагонами без виключення часових проміжків, коли на території Дніпропетровської області діяла комендантська година, не ґрунтуються на нормах законодавства та суперечать фактичним обставинам справи.

Крім того, згідно з телеграмним розпорядженням Департаменту комерційної роботи АТ "Укрзалізниця" № ЦМ-13/693 від 05.04.2022, на яке також посилається відповідач, звільнення замовника від плати за користування вагонами за час існування перелічених у ньому виняткових обставин повинно засвідчуватися актом загальної форми ГУ-23, який складається згідно з додатком 6 до Правил користування вагонами.

Вказаним розпорядженням передбачено, що акти загальної форми ГУ-23, складені у випадку затримки вагонів з вказаних підстав, мають містити конкретний опис обставин, що стали підставою затримки вагонів та складання акта. Акт загальної форми ГУ-23 є підставою не враховувати в час користування вагоном час існування обставин, вказаних вище.

У той же час, інформація, яка зазначена в актах загальної форми ГУ-23, посилань на комендантську годину, не містять. Будь-яких повідомлень, щодо неможливості забирання вагонів з під`їзної колії у зв`язку з веденням воєнного стану на станцію призначення від відповідача не надходило.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 19.04.2023 у справі №904/2019/22.

Судом здійснено перевірку розрахунку виконаного позивачем, за результатами якої суд приходить до висновку про його обґрунтованість.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача плати за користування вагонами в розмірі 23 775, 36 грн з урахуванням ПДВ обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір у розмірі 3 028,00 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" (50064, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47, ідентифікаційний код 00190905) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (49605, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 108, ідентифікаційний код 40081237) плату за користування вагонами у розмірі 23 775, 36 грн та судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова