Рішення № 121833300, 23.09.2024, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2024
Номер справи
240/15463/24
Номер документу
121833300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/15463/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зниження розміру пенсії з 90 % до 70 % при здійсненні з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року перерахунку пенсії при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року у справі № 240/29106/23;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року, з урахуванням довідок від 17 травня 2023 року № 9/3-928 та № 9/3-929, виданих Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, у розмірі 90 %, із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 квітня 2024 року доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити з 01 квітня 2024 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713).

В обґрунтування позову позивач зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ) й при призначенні пенсії її розрахунок здійснювався виходячи із 90 % грошового забезпечення. Стверджує, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 % грошового забезпечення застосовуються до правовідносин, які виникли після набрання такими нормами чинності та при призначенні пенсії, тому відповідач безпідставно перераховуючи його пенсію на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року у справі № 240/29106/23 обмежив пенсію максимальним розміром. Також зауважує на тому, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі № 240/19738/23 зобов`язано пенсійний орган з 01 травня 2023 року здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати у сумі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, однак ця виплата пенсійним органом проводилась лише до 01 квітня 2024 року. Оскільки перерахунок пенсії проведено на виконання рішення суду, припинення виплати щомісячної доплати за Постановою № 713 позивач вважає протиправним.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).

Відповідач позову не визнав. У відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що перерахунок пенсії позивача починаючи з 01 лютого 2022 року проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до вимог Закону 2262-ХІІ щодо максимального розміру пенсії, а саме - у розмірі 70% грошового забезпечення. Щодо припинення виплати доплати у розмірі 2000 грн згідно з Постановою № 713, відповідач зауважує на тому, що перерахунок пенсії позивача здійснено пенсійним органом на виконання рішення суду, але у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців внаслідок збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому вважає, що після перерахунку пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення, які виготовлені у зв`язку із збільшенням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення, пенсія позивача збільшилась, що виключає нарахування щомісячної доплати за умовами Постанови № 713.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному їх дослідженні, встановивши фактичні обставини справи, що мають значення для вирішення спору, суд зазначає таке.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 13 грудня 2003 року отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі № 240/19738/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови встановити та виплатити ОСОБА_1 з 01 травня 2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою №713 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії відповідно до Постанови № 713 за період з 01 травня 2023 року, з урахуванням виплачених сум.

Це рішення суду набрало законної сили 19 грудня 2023 року.

На підставі цього рішення суду пенсійним органом здійснено перерахунок щомісячної доплати до пенсії починаючи з 01 травня 2023 року.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року у справі № 240/29106/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17 травня 2023 року № 9/3-928 та № 9/3-929 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17 травня 2023 року № 9/3-928 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року та з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17 травня 2023 року № 9/3-929 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з врахуванням проведених виплат.

Це рішення суду набрало законної сили 16 березня 2024 року.

На виконання цього рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.

На звернення від 08 липня 2024 року (вх. від 08 липня 2024 року № 16934/С-0600-24) щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 01 серпня 2024 року № 10277-16934/С-02/8-0600/24 повідомило про те, що відповідно до судового рішення у справі № 240/19738/23 здійснено перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з 01 січня 2024 року, виплата якої проводилась до 01 квітня 2024 року. Також відповідач повідомив про те, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/29106/23 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 17 травня 2023 року № 9/3-929 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, однак цим судовим рішенням не покладено жодних зобов`язань здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 %, а тому перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією статті 13 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

08 липня 2011 року прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI (надалі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Стаття 63 Закону № 2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.

Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою з 01 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 01 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 01 січня 2018 року.

Отже, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 45) і Постанова № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Отже відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-ХІІ уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Питання зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, було предметом розгляду у зразковій справі № 240/5401/18.

У постанові від 16 жовтня 2019 року у справі № 240/5401/18 Великою Палатою Верховного Суду сформовано правовий висновок, згідно з яким при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Такий висновок підтверджено постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2022 року у справі № 200/7786/19-а.

У постанові від 28 січня 2021 року у справі № 420/40/20 Верховний Суд дійшов висновку, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, містить дві обставини: при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку "при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення". Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: "у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсії Пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку".

Суд встановив, що при призначенні пенсії позивачу був здійснений розрахунок розміру пенсії з врахуванням 35 років вислуги виходячи з розміру 90 % грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.

Відповідач не спростовує здійснення перерахунку пенсії позивача виходячи з 70 % грошового забезпечення, натомість стверджуючи про відсутність зобов`язання з 01 квітня 2019 року згідно з судовими рішеннями нараховувати пенсію позивача з урахуванням 90 % грошового забезпечення. Обмеження відсоткового значення розміру грошового забезпечення при перерахунках пенсії позивача до 70 % підтверджується відповідними розрахунками по пенсійній справі N/A 4909 та не заперечується відповідачем.

За наведеного правового регулювання та з урахуванням правової позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року підлягає застосуванню те ж відсоткове значення грошового забезпечення, що і при її призначенні, а саме 90 %.

Тому зменшення пенсійним органом з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії позивача з 90 % до 70 % грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку є протиправним. Застосовуючи механізм захисту права позивача, порушеного суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії позивача виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % відсотків суми грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити з 01 квітня 2024 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 визнавши протиправними дії пенсійного органу щодо припинення її нарахування та виплати, суд зазначає таке.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

На виконання судового рішення у справі № 240/19738/23 відповідачем було встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000 грн згідно з Постановою № 713, виплату якої припинено з 01 квітня 2024 року.

Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд враховує, що аналогічні спори вже були предметом розгляду Верховного Суду.

У постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 (та в подальших численних аналогічних справах) Верховний Суд дійшов такого висновку:

«44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв`язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі № 420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06 січня 2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.".

Згідно з частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні виплати з 01 квітня 2024 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії позивача є протиправною.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість позивач довів ті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а тому позов слід задовольнити.

За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (оригінал квитанції від 12 серпня 2024 року про сплату судового збору у сумі 1211,20 грн в матеріалах справи).

Керуючись статтями 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 263, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вулиця Ольжича, будинок 7, місто Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зниження ОСОБА_1 розміру пенсії з 90 % до 70 % при здійсненні з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року перерахунку пенсії при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 у справі № 240/29106/23.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року, з урахуванням довідок від 17 травня 2023 № 9/3-928 та № 9/3-929, виданих Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, у розмірі 90 %, із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 доплати до пенсії в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01 квітня 2024 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 квітня 2024 року щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Г. Приходько