Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2024 рокуСправа №160/15846/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою керівника Криворізької східної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Апостолівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Криворізької східної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) звернувся через систему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Апостолівської міської ради Криворізького району щодо невжиття заходів із забезпечення розроблення і затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під місцем видалення відходів, орієнтовною площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), розташовану на території Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади за межами населеного пункту на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове (географічна прив`язка - 47.662362 - 33.763589), винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї;
- зобов`язати Апостолівську міську раду Криворізького району вжити заходи із забезпечення розроблення і затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під місцем видалення відходів, орієнтовною площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), розташовану на території Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади за межами населеного пункту на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове (географічна прив`язка - 47.662362 - 33.763589), винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що у даній справі інтереси держави полягають у суворому дотриманні усіма суб`єктами поводження з відходами вимог природоохоронного та земельного законодавства з метою недопущення нецільового використання чи відчуження земель, які необхідні для використання населеними пунктами як місця для видалення і зберігання відходів, забезпечення належного контролю за облаштуванням та функціонуванням місць видалення відходів з метою запобігання випадкам забруднення земель, води та атмосферного повітря, які в подальшому негативно впливатимуть на довкілля та здоров`я населення. При цьому інтереси держави, у тому числі, охоплюють інтереси мешканців територіальної громади. Так, Апостолівською міською радою з 2003 року, тобто з моменту прийняття полігону до комунальної власності, не забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під полігоном твердих побутових відходів площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), розташованого за межами населеного пункту на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також державної реєстрації прав на неї. Відтак, вимога про зобов`язання відповідача вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку під МВВ є необхідною для забезпечення експлуатації МВВ, розроблення плану приведення місця розміщення відходів відповідно до вимог законодавства. Усупереч наведеного, правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку під МВВ відповідачем не оформлено, чим допущено протиправну бездіяльність. Оскільки окружній прокуратурі стало відомо про факт явної бездіяльності відповідача 23.05.2024 за результатами опрацювання, зокрема, з листів Апостолівської міської ради №2284/0/2-24 від 23.05.2024 та № 2347/0/2-24 від 28.05.2024, то позовна заява пред`явлена в межах тримісячного строку на звернення до адміністративного суду, який визначений ст.122 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 року було відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачу позов з додатками та ухвала суду доставлені до його електронного кабінету 18 та 26 червня 2024 року, що підтверджується відповідними довідками наявними в матеріалах справи. Але відзиву на позовну заяву чи будь-яких документів, що стосуються даного предмету спору, відповідач також до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Згідно із ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву, у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ухвалою суду від 24.07.2024 року клопотання керівника Криворізької східної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про розгляд адміністративної справи №160/15846/24 в порядку загального позовного провадження залишено без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію прокурора, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
За результатами опрацювання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру встановлено, що на території Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади за межами населеного пункту, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1220310100:01:001:0304 загальною площею 15,8436 га, розташовано діюче місце видалення відходів на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове (географічна прив`язка 47.662362 33.763589) полігон твердих побутових відходів, площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням санітарної захисної зони).
Відповідно до паспорту місця видалення відходів № 53 (дата реєстрації 09.12.2009, дата складання 31.12.2008) експлуатацію полігону розпочато в 1960 році.
Рішенням Апостолівської міської ради № 466-11/ХХІV від 24.10.2003 міський полігон твердих побутових відходів за результатами інвентаризації об`єктів комунального призначення прийнято до комунальної власності Апостолівської територіальної громади та передано на баланс Апостолівському житлово-комунальному підприємству.
Наразі, міський полігон твердих побутових відходів перебуває на балансі та в господарському віданні комунального підприємства «Синергія» Апостолівської міської ради на підставі рішення Апостолівської міської ради № 306 від 23.04.2021.
Розпорядженням голови Апостолівської районної державної адміністрації № 1130-р-12 від 18.12.2012 Апостолівській міській раді надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 20 га в постійне користування для обслуговування полігону твердих побутових відходів (землі загального користування) за рахунок земель запасу державної власності за межами населеного пункту.
Однак, відповідно до інформації Апостолівської міської ради № 2347/0/2-24 від 28.05.2024, вказане розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації № 1130-р-12 від 18.12.2012 не реалізовано, проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для обслуговування полігону твердих побутових відходів в Апостолівській міській раді відсутній.
Будь-які дані щодо розроблення Апостолівською міською радою проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 20 га в постійне користування для обслуговування полігону твердих побутових відходів, затвердження цього проєкту та реєстрацію відповідного права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Державному земельному кадастрі відсутні.
Рішенням виконкому Апостолівської міської ради № 55-2 від 26.03.2024 на території вказаного полігону твердих побутових відходів, визначено місце, площею 0,25 га, для складування відходів, що утворилися внаслідок пошкодження (руйнування) будівель та споруд від бойових дій, терористичних актів диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків.
Разом з тим, Апостолівською міською радою повідомлено, що заходи із розроблення і затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з розташованим на ній місцем видалення відходів не вживалися (листи № 2284/0/2-24 від 23.05.2024 та № 2347/0/2-24 від 28.05.2024).
Так, відповідно до окремих положень до ст.131-1 Конституції Україні, в Україні діє прокуратура, яка здійснює:
1) підтримання публічного обвинувачення в суді;
2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;
3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Згідно з п.2 ч.1 ст.2 Закону України Про прокуратуру (далі - Закон №1697-VII) на прокуратуру покладається функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом та главою 12 розділу III Цивільного процесуального кодексу України.
Керівник окружної прокуратури відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону №1697-VII представляє окружну прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями, виконує інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Питання представництва прокурором інтересів громадянина або держави врегульоване ст.13 зазначеного Закону.
Зокрема, воно полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Офісу Генерального прокурора або обласної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.
Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження:
1) звертатися до суду з позовом (заявою, поданням);
2) вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження;
3) ініціювати перегляд судових рішень, у тому числі у справі, порушеній за позовом (заявою, поданням) іншої особи;
4) брати участь у розгляді справи;
5) подавати цивільний позов під час кримінального провадження у випадках та порядку, визначених кримінальним процесуальним законом;
6) брати участь у виконавчому провадженні при виконанні рішень у справі, в якій прокурором здійснювалося представництво інтересів громадянина або держави в суді;
7) з дозволу суду ознайомлюватися з матеріалами справи в суді та матеріалами виконавчого провадження, робити виписки з них, отримувати безоплатно копії документів, що знаходяться у матеріалах справи чи виконавчого провадження.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1697-VII право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Як було зазначено судом вище, відповідачем повідомлено, що заходи із розроблення і затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з розташованим на ній місцем видалення відходів не вживалися (листи № 2284/0/2-24 від 23.05.2024 та № 2347/0/2-24 від 28.05.2024).
У даній справі інтереси держави полягають у суворому дотриманні усіма суб`єктами поводження з відходами вимог природоохоронного та земельного законодавства з метою недопущення нецільового використання чи відчуження земель, які необхідні для використання населеними пунктами як місця для видалення і зберігання відходів, забезпечення належного контролю за облаштуванням та функціонуванням місць видалення відходів з метою запобігання випадкам забруднення земель, води та атмосферного повітря, які в подальшому негативно впливатимуть на довкілля та здоров`я населення.
В позові прокурор також вказав, що Окружною прокуратурою листом №60-2841вих-24 від 13.05.2024 повідомлено Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про невиконання Апостолівською міською радою вимог природоохоронного законодавства. З відповіді Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) № 3-3631-22 від 27.05.2024 вбачається, що Інспекцією не вживалися заходи реагування шляхом звернення до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Апостолівської міської ради Криворізького району Дніпропетровської області щодо невиконання вимог чинного законодавства щодо виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Апостолівської міської ради з розташованим на ній місця видалення відходів в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї. Таким чином, підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала усвідомлена пасивна поведінка Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), її бездіяльність. Отже, за наявності факту порушення інтересів держави у сфері довкілля Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), до компетенції якої віднесено повноваження контролю за використанням та охороною у сфері довкілля, не здійснено достатніх заходів, що спрямовані на захист державних інтересів, зокрема щодо звернення до суду з відповідним позовом.
Так, правові, організаційні, економічні засади діяльності щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на здоров`я людей та навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про управління відходами».
Відповідно до п.п.3, 21 ч.1 ст.1 Закону України «Про управління відходами» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: видалення відходів - операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії. Перелік операцій з видалення відходів наведено в додатку 1; оброблення відходів - операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій.
Згідно із додатком 1 до вказаного Закону, розміщення на поверхні чи в землі, у тому числі, захоронення тощо є однією з операцій з видалення відходів.
За правилами ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів, у тому числі місць чи об`єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Стаття 30 вказаного Закону зазначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань поводження з побутовими відходами.
Стаття 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказує, щодо відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 26 цього ж Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, крім іншого, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Земельна ділянка, як об`єкт цивільних прав, передбачає її формування з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру - ст.79-1 ЗК України.
Одним зі способів формування земельних ділянок є відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать:
а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності;
б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою;
в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності;
г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм;
д) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Землеустрій проводиться в обов`язковому порядку (ст.20 Закону України «Про землеустрій») на землях усіх категорій незалежно від форми власності, зокрема, в разі:
е) встановлення та зміни меж об`єктів землеустрою.
Статтею 22 Закону України «Про землеустрій» визначено, що землеустрій здійснюється на підставі:
а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою;
б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою;
в) судових рішень.
Види документації із землеустрою, згідно зі ст.25 Закону України «Про землеустрій», крім інших, є:
ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, згідно зі ст.50 цього Закону, розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.
Згідно із ст.55 Закону України «Про землеустрій», встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.
Замовниками документації із землеустрою, відповідно до ст.26 Закону України «Про землеустрій», можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.
Статтями 125 та 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Як видно з матеріалів справи, відповідачем не забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під полігоном твердих побутових відходів, площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), розташованого за межами населеного пункту на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також державної реєстрації прав на неї.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під місцем видалення відходів створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативних наслідків.
Вказана земельна ділянка належить до земель комунальної форми власності, використовується під полігон твердих побутових відходів, а тому її використання повинне здійснюватися відповідно до вимог чинного земельного законодавства, із дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності на яких розташовані місця видалення відходів.
В даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства: шляхом користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та без державної реєстрації відповідного права.
Згідно із ст.67 Закону України «Про землеустрій» фінансування робіт із землеустрою здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, коштів юридичних осіб, громадян та інших джерел, не заборонених законом.
Для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища за правилами ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Крім того, згідно із п.п.4, 7 ч.1 ст.69-1 БК України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, а також цільові та добровільні внески підприємств, установ, організацій і громадян до республіканського Автономної Республіки Крим та місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.
Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи заходи для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров`я населення.
В даному випадку відповідач вчиняє протиправну бездіяльність, при тому, що вищевказані обов`язки покладені законом на неї, як на орган місцевою самоврядування, в імперативному порядку, враховуючи, що вказане МВВ функціонує з 1960 року, в 2003 році прийнято в комунальну власність Апостолівської міської ради, однак до даного часу землевпорядна документація на земельну ділянку під МВВ, орієнтовною площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), що розташована на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове (географічна прив`язка 47.662362 33.763589), відсутня.
За таких обставин, позовна вимога про зобов`язання відповідача вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку під МВВ є необхідною для забезпечення експлуатації МВВ, розроблення плану приведення місця розміщення відходів відповідно до вимог законодавства.
Усупереч наведеного, правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку під МВВ відповідачем не оформлено, чим допущено протиправну бездіяльність.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід задовольнити з викладених вище підстав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки докази про такі судові витрати суду не надано, то підстави для їх розподілу відсутні, а судовий збір у цьому випадку відшкодуванню не підлягає.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Керівника Криворізької східної окружної прокуратури (вул.Леоніда Бородича, буд.3, м.Дніпро Криворізький р-н, Дніпропетровська обл., 50086, код ЄДРПОУ 0290993830) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (вул.Лабораторна, буд.69, м.Дніпро, 49010, код ЄДРПОУ 43877118) до Апостолівської міської ради (вул.Центральна, буд.65, м.Апостолове, Криворізький р-н, Дніпропетровська обл., 53802, код ЄДРПОУ 04052583) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Апостолівської міської ради Криворізького району щодо невжиття заходів із забезпечення розроблення і затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під місцем видалення відходів, орієнтовною площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), розташовану на території Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади за межами населеного пункту на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове (географічна прив`язка - 47.662362 - 33.763589), винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Зобов`язати Апостолівську міську раду Криворізького району вжити заходи із забезпечення розроблення і затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під місцем видалення відходів, орієнтовною площею 5,5 га (10,5 га з урахуванням СЗЗ), розташовану на території Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади за межами населеного пункту на відстані 1,3 км на схід від м.Апостолове (географічна прив`язка - 47.662362 - 33.763589), винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
Суддя К.С. Кучма