Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2024 рокуСправа №160/14220/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 суми щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи у меншому розмірі, ніж передбаченостаттею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік відповідно достатті 13 ЗаконуУкраїни "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
В обґрунтування позовної заяви зазначає, що позивач, як особа з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи, має право на отримання грошової допомоги до 5 травня за 2023 рік. Так, відповідно дорішення Конституційного Суду від 27.02.2020 №3-р/2020грошова допомога особам з інвалідністю 3 групи, внаслідок війни, повинна виплачуватись у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком. Проте, позивач отримав допомогу у меншому розмірі. Просить при винесені рішення врахувати рішення Верховного Суду від 05.03.2024р. у зразковій справі № 440/14216/23, та просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 року прийнято до свого провадження вказану позовну заяву та згідно ч.2ст.257 КАС Україниухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач направив відзив на позовну заяву згідно якого з даним позовом не погоджується та вважає його безпідставним, просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що Постанова № 754 вичерпно врегульовує порядок дій державних органів у процедурі виплати грошової допомоги. Підпунктом 1 пункту 3 Порядку № 754 передбачено, що грошова допомога до 24 серпня 2023 року виплачується особам з інвалідністю внаслідок війни ІІI групи в розмірі 2700,00 грн.
З урахуванням зазначеного, в серпні 2023 року позивачу була нарахована разова грошова допомога до 24 серпня 2023 р, як особі з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи, у розмірі 2700,00 грн, яку позивач отримав разом з пенсією.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній підтримав обґрунтування викладені в позовній заяві, просив відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Згідно зіст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.02.2021 року, є особою з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів, в тому числі і на отримання щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
Однак позивачу, разову грошову допомогу за 2023 рік було нараховано та виплачено у розмірі меншому, ніж це передбачено чинним законодавством, зокремастаттею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
На думку позивача, йому повинно було нараховано та виплачено, як особі з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи до 24 серпня (раніше до 5 травня) разову грошову допомогу за 2023 рік в розмірі 14 651 грн. (2093 х 7), натомість її було виплачена в розмірі 2700 грн., відповідно сума невиплаченої частини разової грошової допомоги становить 11 951 грн., яка підлягає доплаті.
Враховуючи протиправну бездіяльність відповідача та порушення своїх прав, звернувся до суду за їх захистом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2ст. 19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VІІІПро внесення змін доБюджетного кодексу Українищодо реформи міжбюджетних відносин(набрав чинності 1 січня 2015 року) розділVІПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу Українидоповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей12,13,14,15та16 Закону №3551-XIIзастосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписівБюджетного кодексу України, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється діяЗакону №3551-XIIі Закону УкраїниПро жертви нацистських переслідувань, Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, якими визначався, зокрема розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Відповідно до частини 8статті 20 Бюджетного кодексу України, частини 5 статей 12-15, частин 1 статті 16 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, частини 3 статей 6-1-6-4 Закону УкраїниПро жертви нацистських переслідуваньКабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 липня 2023 року №754Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань(далі - Постанова №754).
Постановою №754 затверджуються порядки використання коштів для соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань і виплати до Дня Незалежності України (раніше ця виплата була до 5 травня календарного року).
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченоїЗаконами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"і Про жертви нацистських переслідувань", затвердженого Постановою №754, грошова допомога виплачується до 24 серпня 2023 р. в такому розмірі:в такому розмірі: 1) особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 3100 гривень; II групи - 2900 гривень; III групи - 2700 гривень.
Водночасрішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідаєКонституції України(є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділуVІПрикінцеві та перехідні положенняБюджетного кодексу України, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей12,13,14,15та16 Закону №3551-XIIзастосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. У цьому ж Рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26, яке визнане неконституційним, втрачає чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі №1-247/2018(3393/18) стаття 12 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистумає застосовуватись у редакціїЗакону України від 25 грудня 1998 року №367-XIVПро внесення змін до Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
При цьому, суд звертає увагу на правові висновки Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладені в постанові від 13 червня 2023 року за наслідками розгляду справи №560/8064/22, відповідно до яких визначення Урядом у своїй постанові інших (менших), ніж уЗаконі №3551-ХІІ, розмірів щорічної допомоги до 5 травня у 2022 році для осіб, які внаслідок виконання обов`язків оборони та захисту держави набули статусу ветеранів війни, свідчить про неналежне виконання Державою соціальних зобов`язань щодо ветеранів війни та осіб, на яких поширюється чинністьЗакону №3551-ХІІта підриває довіру до Держави, оскільки порушуються сама суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту таких осіб.
З урахуванням наведеного, Судова палата Верховного Суду зазначила, що висновки, викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів цієї самої палати від 01 грудня 2022 року у справі №580/2869/22 щодо правомірності нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком №540, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак відступила від його висновків щодо застосування положеньстатті 13 Закону №3551-XII, частини другоїстатті 20 Закону №389-VІІІ, частини сьомої статті20та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділуVIПрикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу Українита Порядку №540 у подібних правовідносинах, та дійшла висновків щодо їх застосування у подібних правовідносинах в такий спосіб:
1) держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов`язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності без запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність (ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни), та членів їхніх сімей;
2)Бюджетним кодексом Українине можна доручати Кабінету Міністрів України встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом регулювання спеціальногоЗакону №3551-ХІІ;
3) тимчасове обмеження окремих соціальних пільг особам, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першоїстатті 6 Закону №389-VIII, може відбуватись за умови внесення змін до спеціальногоЗакону №3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій;
4) Уряд в додатку до Порядку №540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченоїЗаконом №3551-XII, зокрема, учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня, тобто визначив інші, ніж у вказаному Законі, розміри щорічної допомоги до 5 травня, що свідчить про невідповідність такого нормативного акта Кабінету Міністрів України положеннямЗакону №3551-XII, який має вищу юридичну силу, а відтак положення цього Порядку щодо визначення розмірів такої щорічної разової грошової допомоги не можуть бути застосовані у відносинах її виплати у 2022 році;
5) виплата інвалідам війни щорічної разового грошової допомоги до 5 травня у 2022 році має здійснюватися відповідно достатті 13 Закону № 3551-ХІІу редакціїЗакону № 367-ХІV, у таких розмірах:
Iгрупи-десять мінімальних пенсій за віком;
II групи - вісім мінімальнихпенсій за віком;
III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Суд також вважає необхідним врахувати висновки викладені Верховним Судом у рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі №440/14216/23, зважаючи на те, щопозивачем у ній була особа, яка звернулась за проведенням перерахунку та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023, відповідачем є орган Пенсійного фонду України, спірні відносини стосуються проведення перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
В цій справі Верховний Суд дійшов наступних висновків:
«Порівнюючи дві редакції частини 5статті 13 Закону №3551-XIIз одного боку видається, що разова щорічна грошова допомога до Дня Незалежності України, що передбачена чинною частиною п`ятоюстатті 13 Закону №3551-ХІІу редакціїЗакону №2983-ІХ, за своєю назвою, тобто суто за формальним критерієм, є новим видом соціального забезпечення.
З іншого боку, за своїм змістом та ознаками (щорічна системність; разовий характер; обов`язковість виплати; коло осіб, на яких поширюється) вона є аналогічною разовій грошовій допомозі до 5 травня, що виплачувалась особам з інвалідністю внаслідок війни до внесенняЗаконом №2983-ІХвідповідних змін до частини п`ятоїстатті 13 Закону №3551-ХІІ.
Оскільки частина цієї статті «у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України» не є новою у правовому регулюванні питання застосування згаданої пільги для ветеранів війни, то наявні підстави вважати, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України є зміненою за умовами та підставами виплати щорічною разовою грошовою допомогою до 5 травня, шляхом безпосереднього внесення змін до спеціальногоЗакону №3551-ХІІ(а не через бюджетне законодавство та надання відповідних повноважень Кабінету Міністрів України з метою подальшого ухвалення ним рішення щодо визначення розмірівсоціальних гарантій).
Отже, за своєю природою передбачена частиною 5 статті 13 №3551-XII виплата є щорічною разовою грошовою допомогою і приурочення її виплати до різних дат, зміна порядку її виплати, не змінює її природи саме як грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни.
Відтак, запровадженуЗаконом №2983-ІХразову грошову виплату до Дня Незалежності України за її правовою природою не слід вважати новим видом соціального забезпечення для осіб з інвалідністю внаслідок війни.»
Частиною п`ятоюстатті 242 Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи №755/10947/17 зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач отримав разову грошову допомогу до Дня Незалежності України в 2023 році у розмірі 2700 грн., що значно менше ніж сім мінімальних пенсій за віком.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позивач має право на отримання грошової допомоги до Дня Незалежності України в 2023 році в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, як особа з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи, що є підставою для задоволення позовних вимог.
За приписами частини 1 та частини 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції Українипередбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи, що позивач, відповідно до п.13 ч. 1 ст. 5 Закону УкраїниПро судовий збірзвільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.
Керуючись ст. ст.241-250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, відповідно до статті 13 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік, , як особі з інвалідністю внаслідок війни III (третьої) групи, у відповідності до статті 13 Закону УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захистув розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова