Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 681/1022/24
Провадження 3/681/449/2024
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" вересня 2024 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.,
розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліцейської діяльності № 3 Шепетівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , тимчасово проживає: АДРЕСА_2 , працюючої двірником у ЖЕК у м. Києві, громадянки України,
за ч.1 ст. 184 КУпАП, -
в с т а н о в и л а:
18.07.2024 о 14 год. 30 хв. у АДРЕСА_3 , мати ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством щодо забезпечення необхідних умов життя дитини ОСОБА_2 , а саме: в будинку антисанітарія, бруд, у кімнатах багато сміття, дитина влітку при температурі повітря +30 градусів Цельсія ходила у зимовому взутті; не слідкує за моральним та духовним розвитком дитини.
Такими діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибула, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно. Жодних клопотань про відкладення розгляду справи не подавала.
Статтею 268 КУпАПпередбачений вичерпний перелік статей при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. Категорія справ заст. 184 КУпАПдо вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за данною статтею у судовому засіданні не є обов`язковою.
Як вбачається з положень п.7 ч.2 ст.129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У зв`язку з цим суд, на виконання вимогст. 277 КУпАП, з дотриманням строків розгляду даної справи, здійснює судовий розгляд у відсутності ОСОБА_1 .
Адміністративна відповідальність за ч.1ст.184 КУпАПнастає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов`язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001, батьки або особи, які їх замінюють зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини закріплений у ст. 150 Сімейного кодексу України. До кола обов`язків батьків входить турбота про здоров`я, фізичний, психічний і моральний розвиток дитини. У розумінні положень ч.1 ст. 18 Конвенції про права дитини, батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини.
Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов такого висновку.
Винність ОСОБА_1 у вчиненому підтверджується даними: протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 237686 від 13.08.2024 (а.с.1), актом обстеження умов проживання від 18.07.2024, складеним представниками служби у справах дітей Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області на підставі усного звернення жителів села, зі змісту якого вбачається, що умови проживання у будинку ОСОБА_1 та дитини ОСОБА_2 незадовільні. Зокрема, у будинку брудно, сморід, продукти харчування відсутні та відсутній одяг. Мати дитини ОСОБА_1 на момент перевірки була відсутня, а зі слів сусідів вона відсутня з травня місяця 2024 року. Хлопчик часто голодний, просить їсти у сусідів. За місцем проживання сім`я характеризується негативно у зв`язку із вживанням всіма членами сім`ї (дід ОСОБА_3 , баба ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 ) алкогольних напоїв. Дитина схильна до бродяжництва. Крім того, з даних акту встановлено, що дитину помістили до дитячого відділення лікарні м. Полонне (а.с. 2); поясненнями ОСОБА_5 , з яких вбачається, що вона працює двірником у ЖЕК у м. Києві. Сина ОСОБА_2 не мала можливості забрати із собою, оскільки не мала постійного місця проживання, але періодично приїжджала до будинку матері, де проживав син. У будинку був бруд та антисанітарія, оскільки не змогла забезпечити належні умови проживання для сина (а.с. 3); свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , відповідно до якого батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_6 , а матір`ю ОСОБА_1 , актовий запис № 18 (а.с. 5).
З огляду на важливість захисту прав дитини, законодавець забезпечив реалізацію цього права шляхом встановлення системи державного контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 151 СК України, батьки мають право обирати форму та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, беручи до уваги власноручно підписані пояснення самої ОСОБА_1 , суд вважає винуостанньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП доведеною повністю.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, зокрема, суд бере до уваги суспільну небезпечність вказаного правопорушення та безпосередні умови проживання малолітньої дитини, ступінь вини ОСОБА_7 , майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись наведеним, ст.33, 40-1, 279, 280, 282, 287, 288 КУпАП, суддя, -
п о с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст.184 КУпАПта накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень в дохід держави(отримувачГУК у Хмел.обл./Полонська мтг/21081100, код отримувача ЄДРПОУ37971775, банк отримувачаКазначейство України (ЕАП),номер рахункуUA798999980313020106000022657, призначення платежуадміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути зі ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 536 грн.80 коп. (отримувачГУК у м. Києві/м.Київ//22030106, код отримувача ЄДРПОУ37993783, банк отримувачаКазначейство України (ЕАП),номер рахункуUA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету22030106 призначення платежусплата судового збору на користь держави).
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.
Суддя Н.А.Горгулько