Єдиний державний реєстр судових рішень
Номер провадження 2-а/289/18/24
Справа №289/1502/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.09.2024 м. Радомишль
Радомишльський районнийсуд Житомирськоїобласті ускладі головуючогосудді КириленкоО.О.,розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управлінняНаціональної поліціїу Житомирськійобласті про скасування постанови по справі про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення від 29.06.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та стягнути з відповідача на його користь судові витрати. Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є неправомірною і підлягає скасуванню в силу того, що позивач не здійснював керування транспортним засобом 29.06.2024 о 01:34 год. в м. Радомишль по вул. Присутственна, 9 та не повинен був мати та пред`являти поліцейським чинний поліс обов`язкового страхування транспортних засобів.
Ухвалою судді Радомишльського районного суду Житомирської області Мельника О.В. від 11.01.2024 відкрито провадження у справі (а.с. 21).
24.07.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він зазначив, що працівниками поліції, які відповідно до закону залучені для здійснення заходів правового режиму воєнного стану, під час комендантської години з метою перевірки особи та транспортного засобу, багажу, був зупинений транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . В ході встановлення особи водія та спілкування з останнім, на законну вимогу працівників поліції, останній не надав полісу (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, при цьому він у нього протермінований. Даний факт підтверджується відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції, що додається до відзиву. У зв`язку з порушенням вказаних норм, інспектором СРПП ВП №3 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_2 винесено постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП у виді штрафу у розмірі 425 грн (а.с. 28-37).
Ухвалою від 15.08.2024 суддею Мельником О.В. задоволено самовідвід (а.с. 38).
Ухвалою судді Радомишльського районного суду Житомирської області Кириленка О.О. від 20.08.2024 прийнято дану справу до свого провадження (а.с. 41).
Відповідно до ч. 4ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2498672 від 29.06.2024, позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 грн. (а.с. 4-5).
Суд, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як вказано в зазначеній постанові, 29.06.2024 о 01:34:34 год. позивач, керуючи транспортним засобом «ВАЗ 2101», державний номерний знак НОМЕР_1 , по вул. Присутственна в м. Радомишль, при складанні адміністративних документів не пред`явив чинного полісу обов`язкового страхування транспортних засобів, чим порушив п. 2.1 г) ПДР, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XIIвказано, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього рухузатвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306(далі -ПДР) зазначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Частиною 1ст. 126 КУпАПпередбачено, що керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На вимогу працівника поліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред`явити для перевірки документи, зазначені у пункті 2.1. (пунктом 2.4 ПДР).
Відповідно достатті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пунктом 2.1 "г" ПДРпередбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: чинний страховий поліс (страховий сертифікат «Зелена картка») про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
Згідно з пунктом 1статті 247 КУпАПобов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ч. 1 ст.77КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підтвердження вчинення позивачем порушення представником відповідача надано суду диск з відеоматеріалами, які на його думку, відображають обставини події, що мали місце 29.06.2024 (а.с. 35).
Згідно правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 17.07.2019 у справі №295/3099/17 та від 13.02.2020 у справі №524/9716/16-а, приписами частини 3статті 283 КУпАПчітко передбачено імперативний обов`язок відповідача щодо зазначення технічного засобу, яким здійснено фото або відеозапис у постанові по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
У разі відсутності в оскаржуваній постанові по справі про адміністративне правопорушення посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис, такий відеозапис не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що в постанові про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 2498672 від 29.06.2024 в графі «До постанови додаються» не зазначено про наявність відеозапису, що нівелює доказове значення наданого представником відповідача відеозапису.
Тобто, суд констатує, що відповідач не надав суду жодних належних та допустимих доказів щодо обґрунтованості притягнення позивача до адміністративної відповідальності та винесення оскаржуваної постанови.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем в порушення вимог ст.77 КАС України не надано доказів в підтвердження правомірності своїх дій при винесенні оскаржуваної постанови та вчинення позивачем адміністративного правопорушення, тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 605,60 грн. (а.с. 18).
Керуючись ст. ст. 7, 126, 245, 247, 280, 293 КУпАП, ст. ст. 2, 9, 77, 90, 241-246, 255, 257, 286, 294, 295, 297, 325 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції у Житомирській області (місцезнаходження: Старий бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 40108625) про скасування постанови по справі про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 2498672 від 29.06.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управлінняНаціональної поліціїв Житомирськійобласті на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя О. О. Кириленко